Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din Tartismalari  (Okunma sayısı 46266 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 24, 2007, 05:01:59 ös
Yanıtla #90
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

bu arada ben sadece yeğen mevzuunda sizin insan maymundan mı türedi sorunuza cevap vermiştim. darwin teorisinin aslında insanın maymundan geldiğini savunmadığını ortak ata düşüncesinde olduğunu ifade etmek için. [kaldı ki buna inanıp inanamadığımı da ifade etmedim yalnızca yanlış bilgiyi düzeltmek istedim]

diğer mesajlarımı incelemenizi ve oraya bağlı kalmamanızı rica edeceğim.

ayrıca sormuş olduğum sorunun Darwinist teoriyle de bir ilgisi mevcut değil. Ben sadece sizin bahsettiğiniz EREK hususunda sormuştum.

saygıyla...

Temmuz 24, 2007, 05:03:38 ös
Yanıtla #91
  • Aktif Uye

'' evrim  teorisindeki gibi akraba deildir belki  ama evrim teorisin tesbitlerindeki gibi protein benzerlikleri nisbetinde aynı YARADILMISTIR''.bu benim az önceki yazılardan alıntı sevgili sevil               'insana en çok benzeyen hayvan Yaratılış Ereği maymundur ama bu demek değildir ki maymunla İnsan arasında bir tür akrabalık olsun!!!'      sanırım hersey açık ve net sevgili sevil ikimizde bu konuda  hem fikiriz skulg u da sayarsak üçümüz ..... yani evrimin akrabalık olmadıgı sadece yüce yaratıcının bizi benzer yarattıgı konusunda yanılıyormuyum ...

Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Temmuz 24, 2007, 05:06:40 ös
Yanıtla #92
  • Aktif Uye

sanırım bu baslık altındaki ikinci baslık olan evrim konusunu oy bütünlüğü ile atlattık bana sorarsanız baska bir örnege yada konunun kendisine dönmek gerek.misal gerekse dinlerin mukayesesi ama bastan söyliyeyim fazla dayanam gibi geliyor 33 saat etti suan

Temmuz 24, 2007, 05:07:38 ös
Yanıtla #93
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sizin pek karşı durduğunuz  Ortodoksi islama göre; inanç olarak, akide olarak, şudur: Allah bir anda yaratmıştır. Evreni yaratmıştır, daha sonra da bunların içerisinde, dünya varlığı içerisinde bu gördüğümüz hayvanları ve insanları yaratmayı istemiştir. Onları yaratmıştır, bu çok fazla tartışılmaz. Tanrı bunu söylüyorsa, buna inanırsın ya da inanmazsın. Müslüman'a düşen inanmaktır. Ama ben diyorum ki, "Bir insanın Tanrı'nın yaratma işinin nasıl olduğunu son derece masum ve naif bir şekilde sorma ve bunun üzerine düşünce üretme hakkı vardır."

bu aynı zamanda hıristiyan teolojide de var. Tanri yarattı bitti düşünmek sana düşmez. buna katılmıyorum.

ayrıca sorduğum sorunun cevabı da bu olmasa gerek. erek ile evrimsel yaratım niçin birbirine ters düşsün.

bana göre; Kuran'ın geneline baktığımız zaman birçok ayetten Tanrı'nın bütün evreni ve dolayısıyla bu evrenin içinde de özellikle insanın yaşadığı dünyayı bir süre içerisinde, bir zaman içerisinde yarattığı şeklinde anlıyorum. Dolayısıyla burada evrimle yaratma eş süreç.  

Adem'den önce de evrim sürecinin olduğunu; bu evrim sürecindeki insanlaşmayı, insan olma onurunu, insan olma şerefini ve dolayısıyla denenmeye ehliyetli bir hale gelmeyi ifade eden bir aşama, ara durum olduğu ifade ediyorum. ve bunun da sizin evreninizdeki Erek'le aynı mıdır bilemem ama insanın ereğiyle örtüştüğünü ya da onun tersi olmadığını ona karşı durmadığını düşünüyorum. ikisi bir arada pek tabii olabilir çünkü birbirinin karşıtı değiller.

Temmuz 24, 2007, 05:12:50 ös
Yanıtla #94
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sevgili paragon,

şu EREK mevzuuna geçebilsek evrim konusu kapanmış ve bir anlamda inançların mukayesesinin içine girmiş olacağızdiye düşünüyorum. tabi sayın sevil cevap verirse...

Temmuz 24, 2007, 05:16:33 ös
Yanıtla #95

Bu arada sizin evreniniz derken neyi kastediyorsunuz Bay skullG, bu arada umarım söyledikleriniz konusunda samimisinizdir_
SAYGILAR!
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 24, 2007, 05:17:12 ös
Yanıtla #96
  • Aktif Uye

kabalık ettim kusura bakmayın hem tavsiyede bulun hem uyumaya git ama ne yapalım herkeste bi sınır var sonuçta buda deiliz yani. size iyigünler sevgili skulg vesizede sevgili sevil .bu arda yıldıza adınızı koydum gitti sayın sevil  hanım artık 49.mesajda yarınakalsın

Temmuz 24, 2007, 05:18:34 ös
Yanıtla #97
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sonuna kadar samimiyim.

sizin evreninizden kastım düşünce evreninizdir

...

sevgili paragon,

iyi dinlenmeleriniz olsun

Temmuz 24, 2007, 05:20:28 ös
Yanıtla #98
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

biz de büroyu taşıyoruz herşey bir yerde bi yandan kolileri düzenliyorum bi yandan mesaj atıyorum :) bi yadnan stajyer arkadaşları gözetliyorum, amma çok iş yapıyorum

Temmuz 24, 2007, 05:24:10 ös
Yanıtla #99

Teşekkür ederim Sevgili Paragon, ben de birazdan çıkacam zaten bu arada Sayın skullG, kalan tartışmamızı yarın devam ettirmek dileğiyle!!!
SAYGILAR_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.