Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ABD de Masonluk  (Okunma sayısı 28274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 09, 2010, 06:53:39 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Son yanıtın kapsamından bir de Shriner konusu çıkıyor. Sayın master mason cleveland o örgüte girmek istememiş ama sıradan bir Amerikalı can atar. Bu örgütü kendi başlığı altında uzun boylu irdelemiştim; aynı şeyleri yinelemek istemem. Ancak, çok saygın ve üstelik çok iyi bir hizmet zinciri üreten bir örgüt olduğu da yadsınamaz; üyeler kendi aralarında biraz "hafi" işler yapmakta olsalar bile, ki kuruluşu zaten biraz gırgır geçmek amacını taşır.   

Öte yandan şunu da belirtmekte yarar var. ABD'nde locaya girebilmek için iki aya kadar düşaebilen o süre, Türkiye'de 8 aya zor sığdırılabilir. Bir yıl içinde sonuçlanabilirse bu şans sayılabilir. Bunun çok daha uzun sürdüğü yerler de var ki o da locanın ne kadar zamanda bir toplantı yaptığına bağlanabilir.

Masonluk her yerde Masonluk ama ülkeler, hatta büyük localar arasında elbette çok fark var.

Prince Hall konusu ise başlı başına bir derttir. Obama'ya karşın dert olmaya da devam edecek gibi görünmektedir. Bize göre, elbette Prince Hall locaları ve büyük locaları da düzenli birer mason örgütüdür. Onun ötesinde, genel Amerikan masodnik yazınında pek sözü edilmese bile başka büyük localar da var; özellikle İspanyol kökenli toplulukların büyük locaları... Karma çalışanlar da var ama buna karşılık Eastern Star örgütünün varlığı onların gelişim göstermesinin önemli engellerinden biri. Sadece kadınlara özgü  mason locaları olup olmadığına ilişkin benim bilgim yok. Elbette işte bunların hepsini göz önüne alacak olursak, 100 dolayında büyük locadan söz etmek olanağı doğuyor. Öyle değil de dar açıdan bakacak olursak, D.C. ile birlikte ancak 51 büyük locadan söz ederiz.

Sevgiler.     

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 09, 2010, 10:35:17 ös
Yanıtla #21
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM,

Ben sahsim adina Ozgur Masonlar Buyuk Locasi ve turevleri olan butun topluluklari tanimiyorum. Tabii ki birey olarak kendilerine duydugum saygi sonsuzdur.

Eastern Star bir Masonik teskilatlanmadir fakat Mason Locasi olarak degerlendirmek bizi buyuk bir yanilgiya surukleyecektir. Genellikle Mason eslerinin, kizlarinin katildigi bir topluluktur. Bildigim kadariyla bir Usta Mason'un gozetimi altinda toplanmak zorundalar. Bu toplulugun genclik kolu da mevcuttur. Rainbow Girls ve Job's Daughters olmak uzere. Bunlar da tamamen belirli bir yas grubuna hitap eden bayanlara ayrilmistir. Fakat Eastern Star herhangi bir Rit ya da Mason Locasi degildir. Kaldi ki biz muntazam Masonlar sizin de bildiginiz uzere asla toplantilarimiza bir hanimefendinin girmesine izin vermeyiz.

Bu 51 Buyuk Loca haricinde benim varligini bildigim bir de IRAN Buyuk Locasi mevcut ve Boston da toplaniyorlar. Bunun gibi baska buyuk Localar ABD semsiyesi altinda toplaniyorlar mi bilemiyorum, veya kulagima o turde bir bilgi gelmedi.

Her sene yapilan Ulusal Masonik toplanmada sadece 51 eyaletin Buyuk Ustadlari katilim gosterirler. Hatta elimde seneler onceki TIME Magazine in kapagina konulmus bu konvanda cekilen butun Buyuk Ustatlarin full regalia li bir sayisi da mevcut. Bu demek degildir ki Prince Hall Masonlarini biz tanimiyoruz. Konudan tekrar saptigimin farkindayim. Zaten sizin daha onceki yazilarinizda bahsettiginiz gibi Masonlugun en guzel yanlarindan birisi de dunyanin neresine giderseniz gidin bir kardes bulacak olmanizdir.

Sevgi ve Saygilarimi sunarim...
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 14, 2010, 11:33:33 ös
Yanıtla #22
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer ADAM;
'' Bu üyelerden birçoğu yaşam boyu ödentisini vermiş ya da otomatik ödemeye bağlamış; onun için de locayla ilişkileri kesilemiyor; masonik  deyişle düzensiz ilan edilemiyorlar. '' diye açıklamanızı okuduğumda aklıma şu soru geldi;
Türkiye de de diğer ülkelerdeki Mason Localarında Düzenli kabul edilmek için yıllık aidatlarını zamanında ödemenin dışında toplantılara mazereti olanlar dışında katılım ve devamlılık zorunlu diye biliyorum. En azından yapılan toplantı sayısının % 50 sinden fazla toplantıya katılmak zorunlu diye duymuştum. Bu koşul yerine gelmezse Mason üye düzensiz olarak kabul edilir diye biliyorum. Bu yanlış hatırladığım bir bilgi mi?
Saygıdeğer master_mason_clevel da ABD deki kendi tecrübeleri ve bilgilerine göre cevap verebilirseniz çok memnun olurum.
Sevgi ve Saygılarımla...

Haziran 15, 2010, 07:37:12 öö
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Apiarist,

Sizden tabii ki beklenen seylerin basinda yillik aidatinizi odemeniz ve toplantilara sureklilik gostermeniz gelir. Toplu odeme yapmaniz tabii ki mumkundur. Size sunulan opsiyonlardan birisidir. Her sene yillik aidat vemektense toplu miktar bir meblayi Buyuk Locaya iletirseniz endowed (tam olarak Turkcesi herhalde zorunlulugun kalkmasidir diye dusunuyorum) olursunuz. Endowed olmanin bir diger yolu ise bizim Past Master dedigimiz yani Turkcesi Eski Ustad-i Muhterem olan Masonun mensup oldugu loca tarafindan bu ucretin odenmesidir. Tabii ki bu uygulama her Loca tarafindan yapilmaz. Fakat Grand Lodge of Ohio da siklikla uygulanan bir yontemdir. Buna Loca'nin Eski Ustad-i Muhteremine karsi yaptigi hos bir davranis ve yillarca Locaya karsi yaptigi hizmete duyulan sukran olarak da algilayabiliriz.

Bu kisi tabii ki Dues (odenti) yuzunden duzensiz duruma dusmeyecektir fakat tabii ki hic Locaya ugramazsa (buyuk mazereti olmadigi surece) duzensiz ilan edilebilir veya daha farkli durumlarda ise Masonluktan ihraca kadar gidebilir bu durum. Zira gerek HKEMTBL da gerekse Grand Lodge of West Virginia da eski Buyuk Ustadlarin Masonluktan ihrac edildikleri herkesce bilinen bir hakikattir. Bu durum cok nadiren gorulur.

Belirtmek isterim ki Ohio Buyuk Locasinda siklikla gorulen durum odentilerin odenmemsi yuzunden duzensiz duruma gecilmesidir, belirttigim diger durumlara ise nadiren rastlanir.

Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 15, 2010, 08:30:19 öö
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta masonların localarına karşı iki asal yükümlülükleri olduğunu biliyoruz: Ödenti ve toplantılara katılma (devam).

Uyarılara karşın ödenti yükülmülülğünü yerine getirmeyenin düzensiz sayıldığını da biliyoruz. Sorun toplantılara katılmayanlarda.

Şöyle bir seneryo: bir masonun locası yılda 20 toplantı yapıyor. O mason bunlardan keyfi geldiğinde sadece birine katılıyor. Loca bundan çok yakınmalı ama onu düzensiz sayamıyor.

Bu senaryo bir varsayım değil. birçok yerde çok oynanmış. Sonunda bazı büyük localar (çok sayıda) toplantılara katılmamayı bir düzensizlik nedeni olmaktan çıkarmış. "Canı isteyen gelir, istemeyen gelmez." demişler. Sadece o gibi masonların seçme ve seçilme hakları yok hatta localarındaki diğer karar oymalarına da katılamıyorlar öyle kırk yılın birinde denk düşüp de geldiklerinde.

Şimdi öyle masonların bu yaptığı "masonca" bir tutum ve davranış mı?... Elbette kesinlikle hayır. Öyle bir mason efenrde efendi istifa etse en onurlu davranışta bulunmuş olur. Fakat birçoğu ne yardan geçer ne serden; arada sırada şöy bir boy gösterir. Neden?... Kendilerine sormalı. Kuşkuzsuz bir gerekçeleri vardır ama o da "masonca" değildir.

Buna karşın, tüzüklerinde toplantılara belli bir sürede (diyelim ki bir yıl) hiç devam etmeyen masonların düzensiz ilan edilmesi gerektiğini öngören büyük localar da yok değil elbette. Ancak o büyük localarda ABD'ndeki bazı büyük localarda görüldüğü gibi yaşam boyu geçerli olacak bir toplu ödeme uygulaması da yok.

Sayın master_mason_cleveland'ın belirttiği Mosnluktan çıkarma (ihraç) konusu ise ayrı bir olay. O bir disiplinsizlik ya da Masonluğun ilkelerine aykırı davranış sonucu gerçekleşebilir. Konu toplantılara devam olunca, hiç gelmeyip uyarılınca bir kez gelen, sonra yine hiç gelmeyen, sonra uyarılınca yine bir kez gelen ve sonra yine ortalıktan yok olan bir masonun da disiplinsiz bir tutum sergilediği  benimsenebilir.

Bu bağlamda tüm dünya yüzünde geçerli bir eş uygulamadan söz edilemez. Her büyük locanın localarla ilgili bir tüzüğü vardır ve böyle konularda ne yapılacağı orada yazılıdır.

Sevgiler.  

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 15, 2010, 06:09:56 ös
Yanıtla #25
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Apiarist,

Sn. ADAM'in soyledigi gibi ihrac duzensizlikten dolayi pek karsilasilan bir durum degildir. Yuz kizartici bir suc, veya Masonik kurallara aykirilik ihraca sebep olan vukulardir. Bir Masonun nasil ihrac edilecegi ise cok farkli bir konudur, inaniyorum ki Forumda bu konu irdelenmistir.

Haziran 15, 2010, 09:30:15 ös
Yanıtla #26

Cok faydali bilgiler verilmis tesekkur ediyorum.
Masonluga olan ilginin azalmasi konusu uzucu bir gercek, fakat son bir yilda ben buyuk bir artis gordum.

Sadece mensubu bulundugum loca bu sene 15 kardesimizi tekris etti. Bu aksam 5 kardesimizin tekris toreni var.

Mensubu oldugum locanin uc mil mesafe civarinda 3 ayri loca oldugunu dikkate alirsak bu bir loca icin azimsanamayacak bir rakam. Tabi ki bu genel olarak eskisi kadar talep olmadigi gercegini degistiremiyor.
Spes mea in Deo est

Haziran 15, 2010, 10:35:58 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Lux_e_Tenebris,

Sizi Craft e (Meslegimize) kazandirdiginiz kardeslerimiz icin tebrik ediyorum. Bu gece tekris olacak kardeslerimi de kutluyorum. Oldukca yogun bir gece olacagini tahmin ediyorum.

Haziran 16, 2010, 07:16:19 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Geçenlerde şu haber/video karşıma çıktı. ABD'den misafir edilen 33.derece mason olduğu söylenen kişilere evsahipliği yapan yahut sadece görüşme yapan Adnan Oktar'ın bu hareketi ile ilgili, bana oldukça ilginç geldi, *mümkünse* ABD'deki ve Türkiye'deki mason üyelerin düşüncelerini merak ediyorum... Acaba Oktar, tek tanrı inanç paydası üzerinden masonlarla iletişim kurmak mı istemektedir?

http://tr.harunyahya.tv/videoDetail/Lang/1/Product/24940/

Not olarak, çoğu insanın bildiği, Oktar'ın psikolojik tahlili dışında ve kesinlikle polemik kalabalığı sebebi olmak istemiyorum. .... Yorum yapmak istemezlerse de saygı duyarım (ABD'deki masonlarla bir görüşme olması nedeni ile bu konu altından yazdım, moderatörler uygun görürse ayrı konu açabilirim, yahut taşıyabilirler veya gereksiz derlerse de silebilirler...)

saygılar
« Son Düzenleme: Haziran 16, 2010, 07:18:31 öö Gönderen: cardiffmonster »

Şubat 16, 2011, 04:18:47 öö
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

ABD'de ki masonlukla ilgili olarak sorulabilecek her türlü sorusu yöneltmiş Sn.Apiarist bu yüzden teşekkür ederim. Benimde aklımda olan sorular cevaplanmış oldu böylece.