Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta iletişim  (Okunma sayısı 4638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 03, 2014, 09:29:03 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın ruzber, yaklaşım olarak çok kritik ve doğru bir noktaya değindiğinizi düşünüyorum. O konuda daha önceki yazılarımdan birinde biraz değinmiştim aslında ama denk gelmemek olası olduğundan biraz daha da açarak burada anlatmak isterim.

Çok küçük yaşlardan itibaren ailem dışında birçok kişiden belli başlı konularda baskı uygulanmaya çalışıldığını bariz biçimde hissettim. Ancak hiçbir zaman dayatılmaya çalışılanı kayıtsız şartsız kabul etmedim. Her zaman önce kendi içimde sorguladım ve bu sorgular kendi içimde ve seçimlerimde genellikle yol gösterici oldu. Bir artniyetini görmedikten sonra kimseyle bir yol ayrımım olmadı. Ve masonlarla ve masonlukla ilgili ailem de yabancı bir durumda değil. Masonlarla ve mason dostu insanlarla dostluklarımız iyi bir temel üzerinde ve seviyede ilerlemekte. Ailemle masonluk üzerine ve benim bu konudaki yönelimim konusunda biraz konuştuğumuzu söyleyebilirim. Onlar ise zaten kardeşimle beraber tercihlerimize hep güvendikleri için ve bu zamana kadar bizi özgür bıraktıklarında onları pişman etmediğimiz için eğer kararlıysam, eminsem ve güvenilir tanıdıklarımın yol gösterici olması kaydıyla bu konuda kendi seçimimi yapabileceğim hususunda telkinde bulundular. Yine de bu seçim öncesinde masonluğu daha iyi tanımamın iyi olacağını, ayrıntılarının çok olduğunu ve kendi seçimimden çok masonların da beni kabul edip etmemelerinin de bir tercih olabileceğini belirterek ret durumunda dahi pişman olmayacaksam bu tercihime olumlu bakabileceklerini belirttiler ki bunlar da benim de bildiğim, kabullendiğim ayrıntılar tabiki.

Sonuç olarak herkesin hayatıma yön vermeye çalıştığı bir geçmişte ailemin özgür irademi desteklemesiyle güç bularak kendi kararlarımı verdiğimi biliyorum ve bu bana daha fazla güç vermekte. İkincisi de toplumda en çok hedef gösterilen insanları da yine önyargıların aksine tanımaya çalıştım, tanıdım ve sevdim. Neden mason olmak istediğime gelince o da zaten bu hayat hikayesinde saklı. Kendi iradem ve tarafsızlık duygularım yolumu masonlarla ve masonlukla kesiştirdi ve bu yolun geride kalan kilometreleri o kadar çetrefilli ki bazen otoban da oldu bazen çukurlarla dolu toprak yol da oldu ancak onca iyi ve kötü tecrübe, olay ve anıya rağmen yolumun burada kesişmesiyle hem masonluğun bana hem benim masonluğa uygun olduğumu düşünmekteyim. Gerisi artık sürece bağlı tabiki ve aynı zamanda kapıyı aramama, bulmama, çalmama ve açılıp açılmamasına bağlı.