Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Benzer Kuruluşlar  (Okunma sayısı 9827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 28, 2015, 10:26:47 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türk mason araştırıcı ve yazar Murat Özgen Ayfer, "Masonluk Nedir ve Nasıldır?" adlı kitabının Masonluğa Benzer Kuruluşlar başlığı altında, ayrıntılara girmeden önce ilginç bir giriş yapmış.

Sanırım konuyu anlatmak bakımından yararlı. Buraya bir kopyasını çıkarıyorum.

Masonluk tarihte “türünün teki” değildi. Günümüzde de değildir.
Tarihte yeryüzünde Masonluğa benzer birtakım kurum ve örgütler görülmüştür. Günümüzde de vardır.
Ancak bu bağlamda söz konusu olan, elbette Operatif Masonluk değil, sadece Spekülâtif Masonluktur.
Herhangi bir kurum ya da örgütün Masonluk ile benzerliğinin bulunduğundan söz edilebilmesi için, önce onun “ezoterik sistem”e uygun bir çalışma tarzının olması gerekir.
Amaç ve benimsediği ilkeler bakımından Masonluğa pek yakın, hatta hemen hemen aynı kurum ve örgütler bulunabilir. Bunlardan ezoterik sisteme uyarak çalışmayanlar, “Masonluğa benzer” olarak nitelenemez.
Ancak, ezoterik sisteme uyarak çalışan her kurum ve örgüt de “Masonluğa benzer” değildir. Öyle nitelenebilmesi için, örgütlenme sistemi ve çalışma yöntemi bakımından da Masonluk ile benzerlikler göstermesi gerekir.
Ezoterik nitelikli bir kurum ya da örgütün elbette kendine özgü bir öğretimi olacaktır. Bu, Masonluğun öğretimine hiçbir bakımdan benzemeyebilir. Bir felsefe, bir inanç ya da bir doktrin niteliği taşıyabilir. Bu bağlamdaki fark, ilgili kurum ya da örgütün Masonluk ile benzerliğinin gösterilmesine engel değildir. Çünkü bir başka ezoterik kurumun öğretimi de Masonluk ile aynı ise, o zaten Masonluk ile özdeşleşmiş demektir.
Tanımı böyle olunca; çağımızda “Masonluğa benzer” bir nitelik taşıyan pek az sayıda kurum ve örgütten söz edilebilmektedir. Masonlukta bunlar, genel olarak “paramasonik” olarak anılır.
Masonluktaki bölünmüşlüğün bir sonucu olarak sadece kendilerinin uyguladığı tarzı “asıl ve tek Masonluk” sayarak, diğer mason örgütlerini âdeta dışlamakta olan mason kuruluşlarının indinde, kendilerininkine tıpatıp uymayanlar da “paramasonik” sayılır.
Masonluğa benzer bir kurum ya da örgütün “paramasonik” olarak nitelenişi, onun küçümsenmesi ya da hafife alınması demek değildir.
Paramasonik, “tam olarak masonik olmayan” demektir; “Masonluğa benzer” sözünün bir başka biçimde söylenişidir.
Masonluk da başka kuruluşların indinde onlara benzerlik gösterir. Örneğin, konuya bu bölümde sözünü edeceğimiz “Çağdaş Rozkruacılar” açısından bakacak olursak, Masonluk için “pararozkruacı” diye bir sıfat kullanılabilir.
          
Özellikle yurdumuzda, Lions kulüpleri ile Rotary kulüplerinin, mason locaları ile sıkı sıkıya ilişkisi olduğu sanılır. Hatta zaman zaman bu derneklerin, ya bilmeden ya da art niyetle “Masonluğun yan kuruluşları” olarak nitelendiği görülmüştür. Oysa bu kuruluşların, Masonluk ile herhangi bir benzerlikleri yoktur; “paramasonik” bile sayılmazlar. Çünkü çalışmalarında ezoterik sisteme uymadıkları gibi, örgütlenme ve yönetim tarzları ile çalışma yöntemleri de çok farklıdır. Bu kulüplerin kendilerine özgü öz deyişleri vardır ama hepsi o kadar. Öğretimleri yoktur. Olması da gerekmez. Amaç ve ilkeleri de Masonluğun amaç ve ilkelerinden çok farklıdır. Öyle olması doğaldır; ancak belki kendi aralarında karşılaştırılıp benzeştirilebilirler.
Bunları böyle söylemekle sakın gerek Lions gerekse Rotary Kulüpleri’nin küçümsendiği sanılmasın... Her iki kulüp de saygın birer kurumdur. Her nerede örgütlenmiş ve çalışıyorlarsa, orada bulundukları çevre ile toplumun yararına hizmet üretirler. Birer “sivil toplum örgütü” oldukları için, o bakımından mason kuruluşlarından önce bile gelirler. Onların indinde, herhangi bir mason kuruluşu da “Rotary ya da Lions’a benzer” olarak nitelenemez. Böyle bir benzeştirme, bu kulüplerin üyelerini de rahatsız eder. Böyle benzeştirmeler, ya bilgisizlikten ya da ön yargılı olarak Masonluğun yanı sıra ve şu ya da bu nedenle bu gibi kurumlardan da hoşlanmamaktan kaynaklanır.
          
Günümüzde Masonluğa benzer kuruluşların pek az oluşu, ezoterik sistemin eskiden olduğu ölçüde çekici bulunmamasından, birçok alanda artık ezoterik çalışmaya gerek kalmamış olmasından ileri gelir. Oysa tarihte birçok kurum ve örgüt, Masonluğa benzer olmasa bile ezoterik sistemde çalışmıştır.
Kimileri, çağdaş Masonluğun genelde doğu ülkelerinde ve özelde Türkiye’de yadırganışını “Hıristiyan batı icadı” oluşuna bağlar. Bunu Lions ve Rotary gibi kulüpler için de söyleyenler de görülür. Bu görüşte bir gerçek payı vardır ama bunun “tek neden” ya da “tek gerekçe” olduğu söylenemez. Kaldı ki, tarihte bugünkü Masonluk ile benzerliği olan kurumlardan söz edildiğinde, ilk sırayı Hıristiyan batı dünyasından önce doğu ülkeleri, özellikle Müslüman ya da Türk toplulukları alır.

Ezoterik sistemde çalışan kurumlar, tarih boyunca kamuoyunda yadırganmıştır. Çağlarca süren bu yadırgamanın asıl nedeni, bu tür kurumların amaç, ilke ya da öğretimleri değil, çalışma sistemleridir. Ezoterikliğin düzeyi ne kadar ağırsa, yadırgama da o kadar çoktur. Bunu da doğrudan toplumun töreleri ya da gerçek değer yargıları değil, halk kitlelerini kendi çıkarlarına göre yönlendirip, onları bağnazlığa sürükleyen çevreler oluşturmuştur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 16, 2017, 12:01:39 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Forumda aşama kaydetmeyen konulardan biri.Nasıl ilerlesinki?
Yukarıdaki anlatıdan forumdaki hariciler ne anladılar acaba?
Aslında ne anlamalıyız ,yukarıdaki anlatıda tam bir kaos hali var.Tum bu mason kurulumlarının içerisinde biz hariciler için 2 seçenekli bir mason kurumu onermesi var HKMBL ve ÖMBL lakin onlarda kendi frekanslarında ayrılar.Yukarıdaki anlatı ya aslında 325 yılında iznikte toplanan konsüllerden lazım.
Ben tüm bu kaos tan ötürü masonlugun tarihine ve hikayesine odaklanmıştım.

Lakin cevap veren çıkmadı Belki saçma bile gelmiş olabilir.Üstteki yazıdan sonra bile bizim anlatacak hikayemiz yok denebilirmi?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 17, 2017, 07:04:40 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Günümüzde Türkiye'de halen ezoterik bir kurum, mason locaları dışında var mı ?

Üyelerini nasıl seçer ? İnisiye eder mi ?

Bu sorularımın cevabını yıllardır bu forumda bulamadım. Sordum cevap alamadım.

Diğer bir sorumda bu forumda neden Lion veye Rotaryenler için ayrı bir giriş bölümü var.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ocak 19, 2017, 02:17:21 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Günümüzde Türkiye'de halen ezoterik bir kurum, mason locaları dışında var mı ?

Üyelerini nasıl seçer ? İnisiye eder mi ?

Bu sorularımın cevabını yıllardır bu forumda bulamadım. Sordum cevap alamadım.

Diğer bir sorumda bu forumda neden Lion veye Rotaryenler için ayrı bir giriş bölümü var.

Böyle bir ezoterik yapıda bir kurum yok.Bildiğim bu topraklarda doğmuş tek kurum bize ait ahilikti.
O da 2.Mahmut döneminde sarayda etkinliğini artıran Yahudi tüccarların girişimi ile bitirildi.
Lionel ve rotaryenler neden ayrı başlıklarda?
Anti masonlar bu kurumlar için masonlugun alt yapısı diyorlar masonlar ise kabul etmiyor.Forumda ise bilinsin diye var olsa gerek.Aslında üyeleri arasında mason varmidir bende onu merak ettim.

Not:sevgili dostum forumumuz her soruya cevap vermez,bakma sen mottonun öyle yazıldığına.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 19, 2017, 04:41:54 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın burakc ve karahan,

Türkiye'de ezoterik yapılar elbette vardır. Fakat bunlar daha çok İslami ezoterizm altında toplanmış tarikat yapılanmalardır ve Mason localarıyla aynı kefeye koymak doğru değildir. Örneğin Mevlevilik ve Bektaşilik ezoterik yapılanmalardır.

Ezoterizm konusunde bu forumda belki binlerce sayfa kaynağa eşdeğer bilgiyi bulmak mümkündür fakat bu coğrafyada yada Anadolu'da ezoterik yapılanmayı şahsi fikrime göre kısa ve güzel özetlemiş bir kaynağı burada gerek sizin gerekse başka üyelerin yararlanması adına paylaşmakta fayda görüyorum.

http://www.anadoluaydinlanma.org/Anadolu/anadoluda_ezoterik_yapilanmalar.pdf

Saygılar,
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2017, 04:45:53 ös Gönderen: Rearden »

Şubat 13, 2017, 11:21:27 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mevlevilik ve Bektaşilik benim ülkemizdeki beğendiğim en saygın tasavvufi tarikatlar. Lions ve rötary kulubüne üyelik davetle diye biliyorum. Masonlukla alakaları yok. Elbette hepsinin bir gayesi var ama hepsi farklı alanları amaç edinmiş, hepsi de insan için iyilik için mücadele eden kuruluşlar diyebilirim :)
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!

Temmuz 25, 2017, 08:46:33 ös
Yanıtla #6

Türkiye'de Ezoterik kuruluş sayısı sanıldığından daha fazla. Asıl sorun, gerçekten oraya katılacak bireyi bir yere vardıracak, inisiye edebilecek bir yapılanma mı? Dolandırıcılığın neredeyse ata sporu haline geldiği bu ülkede, ismi tanınmamış bir yere adım atmaya çekiniyor insan. Ya kumar oynayıp deneyeceksin, ya da şansına küseceksin.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Temmuz 29, 2017, 02:48:51 ös
Yanıtla #7

Hepinizin emeğine sağlık ayrıca pdf dosya için teşekkürler.
Murat MAZMAN.

Temmuz 29, 2017, 09:34:15 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye'de Ezoterik kuruluş sayısı sanıldığından daha fazla. Asıl sorun, gerçekten oraya katılacak bireyi bir yere vardıracak, inisiye edebilecek bir yapılanma mı? Dolandırıcılığın neredeyse ata sporu haline geldiği bu ülkede, ismi tanınmamış bir yere adım atmaya çekiniyor insan. Ya kumar oynayıp deneyeceksin, ya da şansına küseceksin.
bu ezoterik kuruluşlara örnek verebilir misiniz veya sitelerinin linkini.

Çok araştırdım hiç bulamadım. Forumda da başlıklar açtım hep tarih olmuş kuruluşların isimlerini verdiler.

Adı sanı yeri yurdu belli bir yer var mı ?

Merak ettim gidip ziyaret edip görüşeceğim.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 05, 2017, 10:50:22 öö
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba

Hemen hemen coğu yerde karşıma cıkan bi soru lions ve rotary neden ayrı girişe sahip  veyahut masonloğun alt yapısımı veya kesnlikle girilemez yok bu şart o şart gerekli şeklinde belirtilen bir soru türü

Zamanın birinde bir adam bana dediki KAPIYI ÇAL evlat dedi yüzüne baktım bir daha tekrarladı KAPIYI ÇALMAYI ÖĞREN EVLAT DEDİ ve gitti. ( yaşım 15 di bu  sölendiğinde  söyleyen dedemdi hanımı hala gözlerimin içine bakar deden gibi ol der )

Sölemek istediğini cok düşündüm  Lions cluplerine ve yahut rotary cluplerine  ve yine masonluğa  kapıyı çalın nasıl çalıcagınız size kalmış.  herkezin dediklerine kulak asmayın yok davetle yok giremezsin

siz caba göstermedikce kimse sizi bir yere davet etmiyor.  lions ve rotary yardım kuruluşlarından bahsediyoruz şiddetle herkeze tavsiye ediyorum amacınız cıkarsızca yardım etmek ve iyi niyetse giriniz benim fikrime göre

bunların hepsine ayrı ayrı üye olabilrsiniz  kendinizi hazırlamalı ve hazır oldugunuzu hissettiğiniz zaman deil  hazır olduğunuzda doğru yerde doğru şeyi yaparsanız istediğiniz yere girersiniz.

forumda cok sorulmuş masonluk şartları  tek madde kendine aynada sor sen ne kadar masonsun   sen ne kadar lionssun veya bir başka birşey içinde gecerli bu 

Kendi izlediğim yoldan tüm dostlarıma örnek

esenlik ve sağlıcakla kalın dostlar saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2017, 11:20:33 öö Gönderen: OSİRİS »