Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Loca ve üye sayınız nedir? Türkiye�de hangi illerde Mason Locaları var?  (Okunma sayısı 97242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2011, 02:04:55 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim bildigim kadariyla da fazlas var azi yok tam kararinda. Yeni acilan bir yer mi olmus. Mersinde ben gormustum bir yer ama orasi mahfilin dediler. Haaa dedim. Tabi diyene mahfil ne diyemedim. Kendim arastrivirdim. Mafilliler ozgur masonlar oluyormus, hur ve kabul edilmis olmuyormus.

Sevgiler
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Nisan 21, 2011, 01:26:38 ös
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

İlk sayfada belirtilen iller dışında yeni açılan localar varmı?

Haziran 24, 2011, 10:32:02 ös
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

aslında benden önce yazılan soruya cevap verilmemiş ancak merak uyandıran bir konu ilk sayfada yer alan illerin dışında loca açılmadımı acaba bu başlığın açıldığı tarihten bu yana...

ayrıca neden doğu illerinde localar yok... yada açılması için bir çalışma varmı acaba...

saygılarımla
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Haziran 25, 2011, 01:18:32 öö
Yanıtla #43
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

İlk sayfadaki mesajı şu şekilde güncelleyebiliriz.

İstanbul: Nuru Ziya, Yakacık, Koşuyolu, Bursa

Ankara: Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir

İzmir: Alsancak, Karşıyaka, Bodrum, MArmaris, Kuşadası, Çeşme, Fethiye, Denizli.

Haziran 25, 2011, 08:22:43 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

peki bu durumda loca bulunmayan illerdeki masonlar gelişimlerini nasıl devam ettiriyorlar.

Yada şöyle sorayım loca bulunmayan illerde mason yokmu -

zira varsa edimlerini yerine getiremiyorlar demektir. bu durumu nasıl açıklayabilirsiniz. Açıklarken şunu da belirteyim locaların herhangi birine yakın bir il olmadığını düşünün örnek vereceğiniz ilin.

Haziran 29, 2011, 12:02:14 öö
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

son soruma cevap verilmedi acaba önemmi verilmedi yoksa benim kaçırdığım bir husus mu var :(

Haziran 29, 2011, 07:25:56 öö
Yanıtla #46
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Papoose,

Ben acikcasi sorunun yanitini Turkiyedeki Kardeslerime biraktim, cunku onlardan cok uzaklarda yasayan bir Mason olarak bu sorunun muhattabinin sahsim olmadigini dusundum. Yine de kendimi tutamayip sorunuzu yanitlamak curetini Turkiyedeki Kardeslerimin affina siginarak gosteriyorum.

Bahsettiginiz duruma bir ornek vererek o ornegin ustunden gitmek isterim ki sorunuzu dogru anlayip anlamadigimi siz bana bu yaniti okuduktan sonra soyleyebilesiniz. Diyelim ki Trabzonda yasayan bir sahis Mason olmak istiyor. Bu durumda bulundugu sehirde bir Locamizin olmadigi gibi cevre illerde de bir Loca bulamayacagi icin uzulerek basvuruda bulunamayacagini rahatlikla soylemek isterim. O sehirde yasayan bir Kardesimiz olup olmadigini bilmiyorum ancak ayni sorun ile O da yuz yuze oldugu icin malesef Kardesimiz de Loca calismalarindan mahrum kalacaktir. Durum hariciler icin ne kadar uzucu ise Kardeslerim icin de o kadar uzucudur. 

Dilerim sorunuza yeterli yaniti verebilmisimdir. Kardeslerimin de yazdigim bu yanitta eksik gordukleri kisimlari duzeltmelerini rica ediyorum.

En icten sevgi ve saygilarimla...

Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 29, 2011, 08:03:57 öö
Yanıtla #47
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Benim bu konuya da bulaşmamın ne denli uygun olup olmadığını bir süre düşündükten sonra bulaşmaya karar verdim.

Önce Sayın SkullG'nin noksan bıraktığı bir ili ekleyeyim: Mersin (İçel).

Sonra şu tabloya şöyle bir bakalım: Belli başlı büyük kentlarin yanı sıra  Ege ve Güneybatı Anadolu'daki bazı ilçelerde de localar var; buna karşın Kuzey, Doğu ve Güneydoğu ile İç Anardolu'nun büyük bölümünde yok.

Bu coğrafi dağılım, en azından günümüz koşulları altında, yurdumuzun hangi çevrelerinde mason localarının kurulabildiğini, hangi çevrelerde kurulamadığını açıkça gösteriyor. Bu durum masonların o çevre ya da bölgeleri göz ardı edişinden ileri gelmiyor. Yapamıyorlar; olmuyor.

Bir mason locasının bulunmadığı bir kentte (masonların deyişiyle yeni bir vadide) sıfırdan bir loca kurulmasının kolay olduğu sanılmasın. Niçin zor olduğunu anlamak için de, bir loca kurulması için gerekli koşulların neler olduğuna şöyle bir göz atmak yeter. (Forumda bu konu üzerinde bol bol bilgi var.)

Kimi masonlar olduğunu biliyorum: Loca toplantılarının olduğu gün çok uzak yerlerden kalkıp saatlerce yol aşarak geliyor ve yükümlülüklerini daha doğrusu bir mason olarak görevlerinin bu bağlamdakini yerine getiriyorlar. Böyle bir mason bunu yaparken bir bakıyorsunuz ki aynı locanın üyesi olup ktoplantıya katılmak için en çok 15-20 dakika yol alması gereken bir diğer mason oralı bile olmuyor. Mason var, mason sıfatını taşıan loca üyeleri var.

Konudan ayrılmayalım...  Sayın papoose sorusuna yanıt istiyor. Biraz dolaylı da olsa ona bakalım.

Türkiye'deki Masonluğun tarihinde, bir zamanlar Aradolu'nun bazı kentlerinde kurulmuş localardan söz edilir; Elazığ, Erzurum, Kayseri gibi... Elbette bunlara ilişkin bilgiler pek sınırlı; nasıl olup da kurulabildikleri,  ne nitelikte localar oldukları pek belli değil. 

Bugün Sayın SkullG'nin listesi dışında yeni bir loca kurulması olası yerler arasında acaba nereleri sayılabilir?

Yurdumuzun haritasını ve bölgelerimizin özelliklerini kafamda canlandırmaya çalışarak düşünüyorum...

Trakya: Edirne...  Tekirdağ ama aslında belki onun yerine Çorlu.

Marmara: İzmit...

Ege: Manisa... Aydın ama aslında belki onun yerine daha aydıın olduğu söylenebilecek Kuşadası.

İç Anadolu: Konya... (Olur mu olur.)

Güney: Hatay ama aslında belki onun yerine İskenderun.

Güneydoğu: Gaziantep (önce bununla başlasın; ötekilere sonra sıra gelsin.)

Doğu: Erzurum (Neden olmasın! Yoksa Erzincan mı dersiniz?)

Bütün sorun bir başlamada.

Masonların bu saydığım ve saymadığım yerlerde localar kurmak istemediği sanılmasın. Aksine. Masonluğu salt büyük kentler ve Batı'daki turistik diyebileceğimiz yörelerle sınırlı tutmakla yetinmeyi öngördükleri de sanılmasın.  O da aksine.

Keşke o yerlerde localar kurulana dek yurdumuzdaku ulaşım olanakları uzak yerlerde oturanların loca toplantılarına katılabilmlerine elverseydi. Yurdumuzda doğru bir ulaşım politikasının durmuş olduğu tarih 1935... Bugün bölünmüş kara yolları yer yer otuyollar yapılıyor; sanmayın ki bu doğru bir politkadır. Bana raylı sistemlerden söz edin. Daha Ankara-İstanbul hızlı trani bile yıllarca yapımı sürmesine karşın açılamadı.  Bu olanak yetersizliği kent içinde bile kendini gösteriyor. Metro ve hafiif raylı ulaxım sistemleri ne yazık ki gereksinmeleri karşılayabilmek bakımından henüz pek yetersiz. Üstelik gereksinmeler yatırımlardan daha hızlı ilerliyor. Bu durum da mason localarının etkinliklerini, gelişebilmelerini büyük ölçüde etkiliyor.

Umutlar elbette vardır. Olmasaydı, Türkiye'deki Masonluk günümüzde bu düzeye bile ulaşamazdı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 29, 2011, 10:58:57 öö
Yanıtla #48
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Önce Sayın SkullG'nin noksan bıraktığı bir ili ekleyeyim: Mersin (İçel).

Bir düzeltme de benden.
Sn.SkullG listeyi doğru vermiştir.
HKEMBL'na bağlı Mersin'de kurulmuş bir loca henuz yoktur.
Başka obediyanslara bağlı localar vardır.
Sevgi ve saygılarımla
stilus absentis...

Haziran 29, 2011, 01:20:07 ös
Yanıtla #49
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hepinize içten cevaplarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Çok açıklayıcı oldu. Ve üzücüde oldu sonuç itibarı ile.

Sınırlı sayıda olması locaların ve kurulum itibarı ile şartlarının da doğu anadolu illeri için zor olması ilgisi olanlar için iyi bir haber değil.

Ama bu demek değilki öğrenmekden vazgeçilecek...

« Son Düzenleme: Haziran 29, 2011, 01:22:50 ös Gönderen: papoose »