Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bayram  (Okunma sayısı 19141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 20, 2012, 11:14:25 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok teşekkür ediyorum sn. Tij size ve bugünü bayram bilen bütün insanlığa en iyi bayramlar

Ağustos 21, 2012, 01:32:45 öö
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın peacewings uyarınca yazdıklarımı tekrar okudum... Yok, düşündüklerimi yazarken bir hata yaptığımı göremedim.

Sayın peacewings beni yanlış anlamış olabileceğini belirterek olgunluk göstermiş. Kutlarım. Fakat bir düzeltme daha yapmak kaçınılmaz gibi. Sayın peacewings beni yanlış anlamamış, daha ilerisi, hiç anlamamış. Beni özel hayatımda da tanımış olsaydı ne demek istediğimi daha iyi anlardı.

Ben şimdi iki şey yapacağım. Birincisi bir rica: Bu forumda bu konuya ilgi duyan dostlardan isteyelim ki benim bu konuya yazdığım iletiyi bir daha okusunlar, ben orada "bu bayram sadece oruç tutanların bayramıdır" mı demek istemişim? Yoksa başka bir şey mi anlatmaya çalışmışım?

Bunu şunun için istiyorum: Bu konu başlığının sahibi olarak bu konuda başka bir ileti yazmayacağım ve benim bambaşka amaçlarla açtığım bir başlığın forumda hep olagelen şekilde amacından sapmaması için.

İkinci yapacağım şey de kendi yaşamımdan bir anekdot: Rahmetli canım Babam çok inançlı, samimi bir Müslüman'dı, ben henüz yedi sekiz yaşlarındaydım. Bir Ramazan bayramı sabahı namazdan döndüğünde Babacığıma " Bu bayram ne bayramı Baba?" diye sorduğumu hatırlıyorum. Babam her bayram olduğu gibi, bolca aldığı " Badem şekerlerinden" birini ağzıma uzatarak " Benim için Ramazan senin için Şeker bayramı güzel yavrum" demişti hep yaptığı gibi yanağımı ısırarak.

Velhasıl bu konu benim için kapanmış ve bitmiştir.

İrdelemeyi sürdürmek isteyen dostlar devam edebilirler.

Bunları yanıt yazmayacak oluşum saygısızlık olarak değerlendirilmesin diye özellikle belirtirim.

« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2012, 01:35:25 öö Gönderen: enelsır »
enelsır

Ağustos 21, 2012, 01:56:48 öö
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Sayın enelsır'ın yazısını ikinci kez okudum;vurguladığı "samimiyet"kavramı ne demek istediğini açıkça ortaya koyuyor.

Yani,samimi dindarlar bu bayramı ramazan bayramı olarak kabul etmişler,onlara saygı duymalıyız.Ancak dinden beslenen istismarcıların bu bayramı özellikle ramazan bayramı olarak tutturmasına da karşı duymalıyız ,demek istiyor anladığım kadarıyla...

Bende aynı şeyi savunuyorum.Orta da yanlış anlaşılmadan başka birşey yok;keza aklı başında herkez aynı şeyi söylüyor.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 21, 2012, 01:59:37 öö
Yanıtla #33

Alıntı
Bu bayram, bir ay boyunca oruç tutan, bunun gereği olarak da, kendisini birçok "görsel, zihinsel, fiziksel" eylemden ve zevkten alı koyan, buna sabırla dayanan ve en önemlisi bunu inançları için yapan samimi insanlar için bir ödüldür ve adı da " Ramazan" bayramıdır.

Alıntı
Bu bayram ne o ne bu tarafın değildir. Bu bayram, samimi inançlar ve dinlerinin bir gereği olarak bir ayı oruç tutarak ( oruç tutmanın sadece aç kalmak olmadığını bilerek) geçiren inançlı insanların bayramıdır.

Bu bayram "inançlıların" bayramıymış. Bu bayram "oruç tutanların" bayramıymış. Adı da o yüzden "Ramazan" imiş. Ama ben yanlış anlamışım. Yanlış anlamış olayım. Yazınızı tekrar tekrar okudum. Anlattıklarınızla, sonuç birbirini tutmuyor. Peki, o zaman çözelim.

1) Bu bayram oruç tutanların mı bayramı? O halde diğerlerinin değil mi?
2) Bu bayrama inançsızlar katılmasın mı? Ne de olsa inananların ve oruç tutanların bayramı ya.
3) Ramazana katılmayanlar, bu bayrama katılmasınlar mı?

Bü üç soruya cevap verin. Cevaplarınız da üstekilerle çelişmesin. Ben de yanılmış, sizi yanlış anlamış olayım.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 21, 2012, 07:26:40 öö
Yanıtla #34
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

İs teolojiye kaçar. Şimdi sn peacewings söyle bir düşünsün, ama pek sıklıkla yaptıgı o ayar verici üslupla cevap vermek icin değil, yazılanları da değil, bu adına ne denirse denmiş olsun, ki ben kahvaltı Bayramı'nı çok seviyorum, bu bayramın çıkışı nedir?

Herhalde İslam inancına sahip olmayan birisi icin bu bayramın öyle ozel bir önemi yoktur. Dahası bu Bayram, Oslam
İnancıyla baglantilidir. Kameri aylardan Ramazan ayında oruç tutmak da sonuçta İslami bir inactir. Eh o halde, bu Bayram kimin bayramidir?

İnanmayan birisi icin bu bayramın gercekten bir önemi var mıdır? Mesela Pesah (bakın onunda çok ismi var Hamursuz da denir Bahar bayramı da), musevi olmayan birisi icin ne anlam ifade eder. Çıkış sebebi nedir o bayramın? Buna vereceğiniz cevap sorduğunuz soruya vereceğiniz cevaptir. Adı üstünde çünkü DİNİ Bayram. Tıpkı Kahvaltı bayramı gibi :)

Sevgili Enelsirrin dediklerini bu bakışla okusa bir de... Ben enelsir'rin dediklerinden (satır alıntısı yapmadan bir bütün olarak) anladığım, enelsir'rin anlattığı şeydi.

Bazen tartışma acmak icin değil uzlaşma sağlamak icin de okumalı.

Saygılarımla.

Ağustos 21, 2012, 09:34:36 öö
Yanıtla #35

Bu bayram elbette dini bir bayramdır. Ama inançlı oruç tutanların değil. Ülkemizde yaşayan tüm insanlara mal olmuş, inançlı inançsız, oruçlu oruçsuz herkes tarafından kutlanan bir bayram... Onu inançlılar ve oruçlular olarak görüp adına da Ramazan derseniz, o eleştirdiğimiz bağnazlıktan ne farkımız kalır? İşte benim de belirtmek istediğim budur. Bu bayram yıllardır ülkemizde herkes tarafından kutlanmaktadır. Çünkü bu bayram, insanların birbirlerini ziyaret ettikleri, aralarındaki buzları erittikleri bir bayramdır. Dini bir bayram olabilir; ama bu onun sadece dini bir kesim tarafından kutlanacağı anlamına gelmez.

Sayın skullG, İslam inancına sahip olmayan bir kişi için bu bayramın bir önemi olmayacağını söylemiş. O kişi, Türkiye'de yaşıyorsa, bence vardır. Bu bayram Türkiye'de yaşayan herkesin bayramıdır.

Sayın enelsir, böyle dememiş olsun. Ben onu yanlış anlamış olayım. O zaman benim bu söylediklerim, öyle düşünenler içindir.

Uzun yıllardır internette bazı forum ve platformlarda tartışmalar yürüttüm. Bu tartışmalar, benzer zihniyete sahip insanlara karşıydı. Ve o yıllar, bende bir sert üslup oluşmasına neden olmuş gibi. Ama bu sanal ortamda kalan, gerçek hayata yansımayan... Zira ben herhangi bir insanla yüz yüze siyasi ve dini bir tartışma yaptığımı hiç hatırlamıyorum.

Sayın skullG'ye teşekkürlerimi sunuyor, Sayın enelsir'i de yanlış anladıysam kendilerinden özür diliyorum.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 21, 2012, 09:59:50 öö
Yanıtla #36
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İşte şimdi çok güzel söyledi Sayın Peacewings...

Bu bayram belki İslam ülkelerinde salt dinsel nitelikli bir bayram olarak nitelenir ama ülkemizde değil.

Bu bayram Türkiye'de dinsel nitelikli olmasının itesinde hatta ondan öncelikli olarak sosyal nitelikli bir bayramdır. Ne milli , ne askeri, ne kurumsal, ne anısal ne de dinsel olmayan bir yönü bulunan, hem de toplum bakımından çok önemli  olan bu bayramı başka ülkelerde görebilmek zordur. Hatta belki yoktur bile; ben bilmiyorum olduğunu... Bilen varsa söylesin, öğrenelim. (Karnaval ya da şenlik türü geleneksel düzenlemeler var ama onlar farklı.)

Dün akşam bir TV kanalındaki bir yarışma programındaki sunucu, yarışmaya katılan Musevi vatandaşlarımızın bayramını kutladı. Bunu şaşırdı da yaptı sanmayın. O deneyimli kişi böyle bir olayda şaşırmaz. Üstelik bunu iki kez yaptı, özenle ve dikkatle vurgulayarak ve çekinmeden de sordu ayrıca "Sizin bayramınız ne zaman?" diye.

Bilmem anlatabilrdim mi? Bilmem okuyanlar benim ne demek istediğimi anladı mı?

Bu bayram işte öyle bir bayramdır.

Daha doğrusu öyle idi. Onun için şeker gibiydi ve onun için Şeker Bayramı idi.

Fakat şimdilerde bunun tadını kaçırdılar. Bu bayramı öyle bir bayram olmaktan çıkarmak ve belirgin bir dinsel inanca sahip ya da öyle gibi gökrünen kişilerin (genel olarak Müslümanların bile değil) bayramı haline getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar; laik Türkiye Cumhuriyeti'nin onlar gibi düşünmeyen, onlar gibi inanmayan, buna zorunlu olmayan  büyük bir kitlesini göz ardı ederek ve özgürlüğünü hiçe sayarak.

Bu gidişin sonu bir siyasal rejimdir ve o rejimin bir adı var elbette ama ben utanırım burada onu belirtmeye...

Umarım ben haksız çıkarım da bu bayram gerçekten BAYRAM olur tüm ülkemiz insanları için.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 21, 2012, 02:07:40 ös
Yanıtla #37
  • Uzman Uye

İlk olarak Sayın SkullG ' nin tespitlerine % 99.99  katılıyorum. Bu bayram Oruç tutan Müslümanların bayramıdır.

Diğer farklı gruptaki insanlar bu kutsallığın atmosferinde birbirlerine sarılırlar,birde ne yazık ki günümüzde Bayram=TATİL oldu.

Farkındamısınız biz burda güzelliklerden bahsederken Gaziantepteki kardeşlerimizin yüreği parçalandı , Ülkemin insanları arasında nifak yaratan BAĞNAZ'ları Yaradana havele ediyorum .Nedense kimse gerçek sorunlarla ilgilenmeyip BİZANS 'taki Papazlar gibi SAÇMA SAPAN konuları tartışıp ZAMAN dolduruyorlar .

Saygılar

Not: İnsanlarımızdaki (bazıları) şu TAKİYE yapma  denen ucubelikten bir kurtulsa, inanın çok farklı yerlerde oluruz.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 21, 2012, 03:20:34 ös
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Bayram ile ilgili verdiğiniz mesajların bir çoğuna katılmıyorum bunuda nedenleri ile sizden alıntılayarak anlatmaya çalışacağım.

Bu bayram belki İslam ülkelerinde salt dinsel nitelikli bir bayram olarak nitelenir ama ülkemizde değil.
---------------------------

Hayır bu bayram belki siz farklı algılyorsunuz ama yapılan dini bir ritüelin sonucu bir mükafat gibi yapanlar (zarurui haller dışındakiler hariç)için bir karşılık olarak verilmiş bu ritüelin yapılmasını sonlandırmak için barış v e kardeşlik pekişsin diye  sırf bu duygulara cevap verilsin diye biz bu ritüeli yapan insanlar için verilmiştir.
Diğer islam ülkeleri ile bizi ayırmak yada ayrı göstermek olaya bu ğlke bir islam ülkesi değildir Atatürkün kurduğu sınır ve çerçevelerini her türlü onun çizdiği dinde dahil bir laik islam ülkesidir demektir.Bu sizin düşüncenizdir ,böyle bir ayrım yapabilmek için çok donanımlı olmanın ötesindede yanlı bakmamayı tarafsız bakabilmeyide içerir.
----------------------------
Daha doğrusu öyle idi. Onun için şeker gibiydi ve onun için Şeker Bayramı idi.

Doğru bizim yanlış bildiğimz hurafelerdendir siz bu bayrama başka adda verebilrsiniz bende uzun yıllar şeker bayramı bildim ama şimdi şeker bayramı diye bir bayram olmaz  ,Dinimizdeki böyle bir günü şekerle özdeşleştirmek çok doğru bir bakış açısı değil mutlak olan şudur çok şeker tüketildiği için sn.enelsırında anlattığı rahmetli babasının ona söylediği senin için şeker benim için ramazandır ifadesi en doğru olanıdır.Çeşitli şeker firmalarının ortak yaptığı bir festivale verdikleri bir kutlama ismi değildir bu.Küçük çocukların inandığı ufak ve masum bir çocuk kandırmacasına büyüklerinde inanmış olmasıdır olay.
------------------------------
Fakat şimdilerde bunun tadını kaçırdılar. Bu bayramı öyle bir bayram olmaktan çıkarmak ve belirgin bir dinsel inanca sahip ya da öyle gibi gökrünen kişilerin (genel olarak Müslümanların bile değil) bayramı haline getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar; laik Türkiye Cumhuriyeti'nin onlar gibi düşünmeyen, onlar gibi inanmayan, buna zorunlu olmayan  büyük bir kitlesini göz ardı ederek ve özgürlüğünü hiçe sayarak.

ve sonuç olarak böyle bir mantıkla bakmak işe böyle bir nokta koymak belli bir yönden bakanlar için artık yadsınamaz bir gerçek ,gelenek ve söylem oldu ama,

Benim feci itirazım var

Bunun tam terside söyleyenler için geçerli olmuyormu aynı şeyi sizler tam tersinden yapmıyormusunuz bu söylemlerle.Evet arkadaş bu belli bir dinsel inanca sahip insanların bir ritüeldiir ve bu ritüelin sonucu bu mutluluk bahşedilmiştir kıvırttırmanın ne anlamı var.Şimdi bir futbolcu gol attığında sevincide o alıyor mükafatıda sen ne alıyorsun onun hazzına ortak oluyorsun.Bu bayram benim bayramım değil sadece dilersen sende bu mutluluğu yaşayabilirsin bu ritüeli yapıp yapmamak tercih senindir ama bu mükafat yapana veriliyor orasıda bariz kendisini kasıtlı dışarıda bırakan sensin ben değil.Senin oruç tutmama özgürlüğün var üstelik bu özgürlüğü sana ben vermedimki yasağı ben getireyem.Sizin buradaki yakınmanız adı da konusuda kuranda maun suresinde anlatılan konudur.İnsan ibadeti kendisi için yapar bir başkasına hava atmak onu yargılamak onu eleştirmek yapmadığı için yapmaz bunuda ancak ve ancak akılsızlar yapar kaldıki sizinde baz aldığınız bu insanlar .Siz yanlış konuşan yanlış bilen öğrenmek istemeyen araştırmayan başkasının konuştuğunu söyleyen insanların  söylemlerini baz alarak konuşuyorsunuzki benimde sizin bir çok yazınızda sizin tecrübe ve bilgi birikiminiz ile yanyana koyamadığım bir durum bu.

Bu bayram bir işi her ne kadar başarıldığını ölçütü olmasada nihayetlendirmiş insanların kutladığı bir bayramdır,sizlerin sözü doğru olmuş olsa yada dilekleri ve düşünceleri hiç bir uygulama yapmadan siz neyi kutluyıorsunuz diye adama sormazlarmı,ben sormam beni ilgilendirmez orası ayrı.Bizlerin kutladığı nihayetlenmiş bir görevin sonucu olan kutlamadır ben böyle algılıyorum ya siz.

Böyle bir soruya cevap vermeden bizi dışlıyorsunuz zaten siz hep böyle yapıyorsunuz demek biraz hafifi kaçmıyormu.
-------------------------------
Bu gidişin sonu bir siyasal rejimdir ve o rejimin bir adı var elbette ama ben utanırım burada onu belirtmeye...

Ve her problemin sonunda varılan sonuç kısmı.Hayır sn.adam asla ve asla kabul edilsi bir şey değil forumda konuşulan bu konuya siyasile dahil olmadı bu konu siyasi bir rejim sorunu haline getirmek zaten yıllardır elitist geçinen Kendilerine sıkı Atatürkçü diyenlerin içi boş söylemleridir yıllardır duyarım hep söylerler ama böyle bir türkiyede bu işin nasıl olacağınıda hiç demezler.Atastürkçülerin ütopyasıdır bu söylem artık paranoya halini aldı.

Son söz

Bugün Bayram ama neyin bayramıdır

bu bayramın adı ramazandır şeker ise çocukların mutlu olması için verilmiş örfi bir uygulamadır peki kuran ne diyor

Ramazan ayı ki, insanlar için hidayete erdirici (hidayete erme, Allah'a ulaşma vesilesi) ve beyyineler (açık deliller ve ispat vasıtaları) ve Furkan (hakkı bâtıldan ayırıcı) olarak Kur'ân, Hüda tarafından onda (o ayın içinde) indirildi. Artık içinizden kim bu aya (yetişir de ramazan ayını görüp) şahit olursa o zaman onu, oruç tutarak geçirsin. Ve kim, hasta veya yolculukta olursa, o taktirde (tutamadığı günlerin sayısı) diğer günlerde (oruç tutarak) tamamlanır. Allah sizin için kolaylık diler, zorluk dilemez. (Size bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi hidayet erdirdiği şeye karşılık (sizin de) Allah'ı tekbir etmeniz (yüceltmeniz) içindir. Umulur ki böylece siz (bütün bu kolaylıklara) şükredersiniz.

bakara 185.ayet

Görüldüğü üzere ramazan sözü ile başlıyor ama sonucunda benim anladığım bir bayram vaadşi kuranda yok buda örfi olabilir bir şey diyemem.

PEKİ BİR SORU SORAYIM DİNİ BAYRAMLAR VARMI? NEDEN KUTLUYORUZ BAYRAMLARI KURANDA KUTLAYIN DİYE EMİR VARMI ?  evet ramazan bayramı ve kurban bayramı diye bayramları kuranda geçmemektedir.kuranda geçmiyorsa eğer kutlayıp kutlamamakta müslümanlara serbesti vardır.nevruz bayramı,kurtuluş bayramı,doğum günü,hıdırellez gibi pek çok geleneksel bayramlarda kuranda yer almıyor.ama kutlamayında demiyor cenab-ı allah.bizi bu konuda serbest bırakıyor.ama bir kimsede çıkıp bu tür bayram kutlamaları farz gibi kabul ederse iş çığırından çıkar.ramazan ve kurban bayramını peygamberimiz kutlamış olabilir.ama peygamberimiz asla ve asla rabıta yapmamış,yapılmasını tavsiye etmemiştir.Yani olmayan bir hükmü allahın hükmü gibi farz kılmak ilave yapmak allahın hükmünün üzerine hüküm koymak olmuyormu.

Sonuç olarak biz masumane bir bayram tebriği sayfasına bu niyetle açılmış bir başlığa hiçte uygun düşmeyen her tür yorumu yaptık buda sn.enelsırın şansı bir 5 dakika dayanabilse bu sayfayı ve mesajı ben açıyordum kısmet ona ve onun başlığına oldu.

saygılar

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 21, 2012, 04:03:58 ös
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Sayın Adam'ın fikirlerine de katılıyorum. Türkiye açısından değerlendirilirse dini bir ritüel gibi dursa da millileşmiş bir bayramdır. Türkiye'de oruç tutmayan insanlar ve müslüman olmayan insanlar hatta dine olağan üstü alerjisi olanlar bile bu bayramı içinde ramazan kelimesi geçmemek kaydıyla  içtenlikle kutlarlar.

Benzer yaklaşım ve kargaşa Yılbaşı kutlamaları için de yapılageliyor. Dini kesim genelde bu geceyi kutlamanın haram olduğunu vb. aşılamaya çalışsalar da hepimiz bu geceyi kutlarız fakat bunu bir dini ritüel niyetine yapmayız. Yani benzer şekilde Yılbaşı kutlamaları dini bir ritüelken küresel bir kutlama şenlik halini almıştır. Kısacası gönül bir dost ister kahve bahane lafında olduğu gibi insanların eğlenmek ve kaynaşmak için kullanageldikleri güzel bahanelerdir.

Saygılarımla.