Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: -AHİRZAMAN-  (Okunma sayısı 18606 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 26, 2008, 07:22:09 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Mehdi' nin gelmeyeceğinin söylenmesinin, Mehdi' nin geleceğinin en büyük işareti derler. Ayrıca aynısı Hz. İsa için de denir. O' nunda gelmeyeceğini söylemek, geleceğinin işaretidir denir...

Ocak 26, 2008, 07:28:06 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

yukarıdaki sıralanmış alametlere bakınca kıyamete çokta uzak olmadığımızı düşünüyorum.Elbette alametler arasında belirli zamanlar yoktur örneğin ilk alamet yaklaşık olarak 1400 sene önce görülmüştür.
Sizinde söyledğiniz gibi sevgili blossom Hz. Mehdi ve Hz.İsa'nın gelmeyeceğini söylemek veya ümit kesmek de birer kıyamet alametidir.

Ocak 26, 2008, 08:47:32 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Şuana kadar, dediğiniz gibi Sevgili Galilei, bir çoğu gerçekleşti. Mehdi hakkında duyduğum birşey daha vardı. Kendisinin geleceğine dair ilk işaretlerin 1979 yılında başladığı söyleniyor. Ama ne gibi işaretler olduğu söylenmemiş...

Ocak 26, 2008, 09:30:38 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

o yıllarda veya izlediği yıllarda diye tahmin ediyorum sevgili blossom çünkü bildiğiniz gibi Allah tarafından görevlendirilmiş kimseler 40 yaşından itibaren tamamıyla bilnçlendirilmiş olur.1979 ve takip eden yıllar bence mantıklı

Ocak 26, 2008, 09:32:39 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

o yıllarda veya izlediği yıllarda diye tahmin ediyorum sevgili blossom çünkü bildiğiniz gibi Allah tarafından görevlendirilmiş kimseler 40 yaşından itibaren tamamıyla bilnçlendirilmiş olur.1979 ve takip eden yıllar bence mantıklı
Bu durumda ilk işaretler 1979 yılında başladı ve o yılda doğdu ise, şuan 29 yaşında olması lazım Mehdi' nin...

Ocak 26, 2008, 09:40:20 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

bazı alimler 2012 ve sonrası yıllara dikkat çekiyorlar.Gökbilimciler bildiğim kadarıyla 2012 yılında belirlenmiş bir gezegen veya yıldız ((tam hatırlayamıyorum))ın dünyada çok büyük bir felakete yol açaçığını neredeyse ikinci bir nuh'un gemisi vakasının meydana geleceğini söylüyorlar bundan ötürü Hz.Mehdi'nin 79 değilde 72 de doğmuş olabileceğini söyleyen alimlerde var ama tartışılmamyan bir gerçek var ki bende buna katılıyorum Hz.Mehdi şu anda dünyada bir yerlerde fakat elbette ki yaşı ve doğumu üzerine tam bir tarih düşünmek  imkansız diyebilirim

Ocak 26, 2008, 09:43:05 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Benim ki bir yorumdu tabii ki, 2-3 sene evvel Hz. Mehdi ile ilgili bir kitap okumuştum. Hadisi şeriflere dayalı bir kitap idi. Kur'an da belirgin ve geleceğini işaret eden bir ayet var mı onu merak ediyorum ben aslında...

Ocak 26, 2008, 09:53:24 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Onlar, Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Oysa Allah, kendi nurunu tamamlayıcıdır; kafirler hoş görmese bile. Elçilerini hidayet ve hak din üzere gönderen O'dur. Öyle ki onu (hak din olan İslam'ı) bütün dinlere karşı üstün kılacaktır; müşrikler hoş görmese bile. (Saf Suresi, 8-9)

Hayır, biz hakkı batılın üstüne fırlatırız, o da onun beynini darmadağın eder. Bir de bakarsın ki, o, yok olup gitmiştir. (Allah'a karşı) Nitelendiregeldiklerinizden dolayı eyvahlar size. (Enbiya Suresi, 18)

Onlardan öncekiler de hileli-düzenler kurmuşlardı; fakat düzen kuruculuğun (tedbirlerin, karşılık vermelerin) tümü Allah'a aittir. Her bir nefsin ne kazandığını O bilir. Bu yurdun sonu kimindir, inkar edenler pek yakında bileceklerdir. (Rad Suresi, 42)

bildiğim kadarıyla kuran ı kerimde ki ahirzaman ayetleri yukarıdaki örneklere benzemektedir.Fakat Hz.Mehdin'nin tam olarak ifade edildiği kaynaklar ilk önce Hz.Muhammed'in hadisleri ve sonrasında alimlerin rivayetleridir.

« Son Düzenleme: Ocak 26, 2008, 09:56:56 ös Gönderen: bilmeliyimgalilei »

Ocak 26, 2008, 11:03:09 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim, ama ayetler dediğiniz gibi Hz. Mehdi hakkında değil. Şuan için düşünmeye ve Hz. Mehdi' nin gelip gelmeyeceği hususunu kavramaya çalışıyorum. İlk önce tabii ki Kur'an a dayandırıyorum, çünkü benim başvuracağım ilk yer Kur'an... İslami düşüncede de Hz. Mehdi' nin ve dolayısıyla Hz. İsa' nın gelmeyeceği, hadisi şeriflerin farklı yorumlandığı da İslami bilim adamları tarafından da söylenir. Hadisi şerifler, Hz. Muhammed' in vefatından çok sonra yazılmıştır. Tam olarak hatırlamıyorum ama yaklaşık 300 yıl sonra sanırım. Hz. Muhammed yaşarken yazılmış olsa idi, belki şuan daha açık bir şeyleri ifade edebilirdik (Hz. Mehdi hakkında)...

Ocak 27, 2008, 02:14:07 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Hani Meryem oğlu İsa da: "Ey İsrailoğulları, gerçekten ben, sizin için Allah'tan gönderilmiş bir elçiyim. Benden önceki Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra ismi "Ahmed" olan bir elçinin de müjdeleyicisiyim" demişti. Fakat o, onlara apaçık belgelerle gelince: "Bu, açıkça bir büyüdür" dediler. (Saff Suresi, 6)

Hz. İsa, kendisinden sonra gelecek olan bu elçinin adının �Ahmed� olacağını müjdelemiştir. Kuran�ın geneline bakıldığında, ayetlerde Peygamberimiz (sav)�den bahsedilen ayetlerde �Muhammed� isminin ya da sadece �peygamber� ifadesinin kullanıldığı görülmektedir. Kuran�ın hiçbir yerinde Peygamberimiz (sav) için �Ahmed� ismi kullanılmamıştır. Bu isim Kuran�da yalnızca tek bir yerde ve gelecek bir elçinin müjdelendiği bir ayette geçmektedir. Bu durum, ayette geçen �Ahmed� isminin, Peygamberimiz (sav)'in yanı sıra, ahir zamanda gelecek olan Hz. Mehdi�ye de işaret ettiği kanaatini desteklemektedir (en doğrusunu Allah bilir). Ayrıca önceki ayette olduğu gibi, bu elçinin ismine dair müjdeyi de yine Hz. İsa�nın veriyor olması da, bu yöndeki işari manayı kuvvetlendiren bir başka delil oluşturmaktadır.

Peygamberimiz (sav) de hadislerinde, Hz. Mehdi�nin ismi hakkında şu bilgileri vermiştir:

... Size ..., ismi AHMED, babasının ismi Abdullah olan Hz. Mehdi'yi reis kılmıştır. Ona katılınız. (El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 31)

... Ona katılın, O Mehdi'dir. İSMİ DE AHMED B. Abdullah'dır... (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul El-Hüseyin El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, 8. baskı, s. 165)

Ebu Davud ile Tırmızi�nin İbni Mesut (RA) dan nakil ettiklerine göre, Allah�ın Resulü (sav) şöyle buyurmuştur: �Onun ismi ismime, babasının ismi de babamın ismine muvafık (uygun) olacaktır...� (Kıyamet Alametleri, Genişletilmiş 9. baskı, s.159-160)

yukarıdaki alıntıda kuran da da Hz.Mehdi'den söz edildiği görülmektedir.Biraz daha derin ve seçiçi araştırmalar yapılırsa Kuran da Hz.Mehdi'ye ait birçok ifadenin var oluğunu göreceğimize eminim