Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜN !...  (Okunma sayısı 2991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 09, 2010, 08:49:58 öö
  • Uzman Uye

Tanık olunması en kolay olan bedendir. Elimin hareket edişine, elimin kalktığına tanık olmak basittir. Yolda yürüdüğüme tanık olabilirim,yemeğimi yerken kendime tanık olabilirim.Bedenimin tüm eylemlerine tanık olabilirim.Her bilimsel yöntem en basit adımdan yola çıkar.Vippasananin ilk adimidir bedene tanık olmak.

Bedene tanıklık ederken edineceğiniz yeni deneyimler sizi oldukça şaşırtacaktır.
Bu tanıklık durumunda elinizi, elinizi izleyerek, farkındalık, dikkat ve bilinçle oynattığınız zaman, elinize ait belli bir zarafet ve sessizliği hissedeceksiniz. tanıklık etmeden tekrarladığınızda ayni hareket daha hızlı olacak fakat zarafeti yitirecektir.

İkinci adim zihni izlemektir. Simdi daha az belirgin bir dünyaya giriyorsunuz: düşüncelerinizi izleyin.Bedeninizi izlemekte basarılı olduysanız bu konuda herhangi bir sıkıntı çekmeyeceksiniz demektir. Düşünceler ince dalgalardır, elektronik dalgalar, radyo dalgaları gibidirler ama ayni zamanda bedeniniz kadar maddeseldirler. Havanın görünmez olduğu gibi görünmezdirler ama hava da kayalar gibi bir maddedir, tıpkı düşünceleriniz gibi; maddesel ama görünmez.Bu ikinci yani ortanca adimdir. Görünmezliğe doğru ilerliyorsunuz ama hala maddeyle uğraşıyorsunuz; düşüncelerinizi izleyin.Tek şart var yargılamamak. Yargılamayın çünkü yargılamaya başladığınız anda, izlemeyi unutmuş olacaksınız. Yargılamaya herhangi bir düşmanlığımız yok.
Serbest olmamasının nedeni; yargılamaya başladığınız anda, "bu iyi düşünce", o boşluk boyunca tanıklık etmiyorsunuz demektir. O anda düşünmeye başladınız ve meşgul oldunuz. Olayların dışında kalamadınız, trafiği yol kenarında durup izlemediniz.
Yargılamadan izlediğinizde yine sürprizlerle karsılaşacaksınız.
İzleme durumunda düşünceler de gittikçe azalacaktır. Orantı kesinlikle sabittir.%50 tanıklık ettiğinizde düşüncelerinizin %50 si yok olacaktır.%60 tanıklık ettiğinizde düşüncelerinizin yalnızca %40'i kalacaktır.%99 oranında saf tanıklık
durumuna ulaştığınızda, yalnızca arada sırada dolanan bir düşünce olacaktır.
%100 yargısızlık durumuna ulaştığınızda, yalnızca bir aynaya donuşmuşsunuz demektir:
çünkü bir ayna asla herhangi bir yargıya varmaz. Çirkin bir kadın aynaya baktığında bu ayna için hiçbir şeyi değiştirmez. Kimse aynaya bakmadığı zaman da ayna birini yansıttığı zamandaki kadar saf bir durumdadır. Ne yansıttığı görüntü ne de hiçbir görüntü yansıtmama hali aynayı değiştirmez. Tanıklık da aynaya dönüşür.

Bu meditasyonda ulaşılmış en büyük noktadır.Yarı yol aşılmış en zor kişim atlatılmıştır. Artık sırrı öğrenmişsinizdir. yalnızca aynı sırrı farklı nesnelere uygulamanız gerekir.

Düşüncelerden daha hassas deneyimlere, duygulara, ruh hallerine, yani zihinden yüreğe aynı şekilde yargılamaksızın, yalnızca tanık olarak gecme zamanı gelmiştir.
Bu kez sizi bekleyen sürpriz ise, çoğu duygu ve ruh halinin sizi ele geçirdiğini görmek olacaktır. Üzgün olduğunuz zaman üzgünlük sizi ele geçirir. Kızgın oldunuz zamanda kızgınlık tüm benliğinizi kaplar, içinizi doldurur.
Yüreğinizi izlediğiniz zaman deneyimleşeceğiniz şey, sizi artık hiçbirşeyin ele geçiremeyecek olusudur. Üzüntü gelir ve geçer, üzgün olmazsınız. Mutluluk gelip geçer, mutlu da olmazsınız.Yüreğinizin derin katmanlarında yaşanan kıpırdanmalar sizi hiç bir şekilde etkilemez. Hayatınızda ilk kez ustalığın ne anlama geldiğini tatmaya baslarsınız. Artık önemsiz şeyler için ne bir kimsenin, ne bir duygunun bir o yana bir bu yana doğru çekiştirip durduğu bir köle olmaktan kurtulmuşsunuz demektir.

Bu üçüncü durumda tanık olma başarısına ulaştığınızda ilk kez ustalığa ulaşmış olacaksınız, hiçbir şey sizi rahatsız etmeyecek, hiçbir şey sizi asamayacak, hersek bir dağın zirvesindeymiş siniz gibi, sizden çok uzaklarda çok derinlerde kalacak.tüm bedeninize, zihniniz ve yüreğinize bir izleyici konumunda olabildiğiniz zaman, artık beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey kalmamıştır.

Bu üç adım kusursuzca gerçekleştiğinde, dördüncü bir adim bir ödül olarak kendiliğinden gerçekleşecektir. Bu yürekten varlığa, varoluşun merkezine yapılan bir kuantum sıçrayışıdır. Bu sizin elinizde olan bir şey değildir, kendi basına gerçekleşir, bunu unutmamanız gerek.
Bunu yapmaya çalışmayın, çünkü böyle bir çabanın sonucu başarısızlık olacaktır. Çünkü bu bir oluşumdur.Siz üç adımı hazırladığınızda dördüncü adım, varoluşun kendisinden gelen bir ödüldür, bir kuantum adimidir. Bir anda yasam enerjiniz, tanıklığınız varlığınızın merkezine hücum eder. Artık eve varmışsınız demektir.

Bu durumu kendinin farkına varma, aydınlanma, ulaşılabilecek en üst özgürlük olarak tanımlayabilirsiniz ve bundan başka hiçbir şey yoktur. Arayışınızın artık en sonuna gelmişsinizdir. varoluşun en temel gerçeğini ve bir gölge gibi çevresine yayılan müthiş haz ve mutluluğu bulmuşsunuzdur.

A l ı n t ı /Osho Ölmeden Önce Ölünüz, syf 109-114
Ben"O"yum,"O"ben değil...