Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İbranice bilmek şart mı ?  (Okunma sayısı 10313 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2013, 12:44:45 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

İbranice bilmek şartmı ? İbranice bilenler varmı aramızda ... Zor bir dil gibi görünüyor ... Öğrensek nasıl öğrenebiliriz , ibranice dil kitapları veya vcd dvd satın alabileceğimiz kaynak varmı ???
Tanrım bana güç ver

Mart 12, 2013, 01:27:41 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Kategori : "Masonluk İle İlgili Sorular"
Konu      : İbranice bilmek şart mı ?

Bende sayın emreg'e sorayım : NE İÇİN ŞART?

Sorana göre bütün Masonlar İbranice uzmanı olmalı!

Ya soru yanlış ya da soranın Masonluk hakkında  yargısı.

Hakkını vermek lazım Masonlar benden daha sabıırlı.

Mart 12, 2013, 05:52:34 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ;V_for_Vendetta  bence ters tarafınızdan kalkmışsınız anlaşılan ... Şeytan taslamak gibi agresif bir yapıya büründünüz ... Ya çok yorgunsunuz , yada karekteriniz bu (!) Forumlarda arattığınızda ibranice diye birşey bulamazsınız. Ha size kalsa onu sormayacaksın bunu sormayacaksın ... Buda felsefeyi bilmediğinizin göstergesi ... Ve ayrıca Soruya soruyla karşılık verildiğinde , zan altında bırakma lafı değiştirme yön değiştirme teması sergilenir ... Buda ya sakladığınız birşey vardır yada bilmediğiniz ... Sakladığınız birşeyin olacağını sanmıyorum o yüzden bilmiyorsunuz  :)
Sevgilerimle
Tanrım bana güç ver

Mart 12, 2013, 07:16:43 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Hayır Masonlukta oyle bir şart yok. Mesela ben ibranice bilmiyorum. ogrenmek icin de bir zaruret, ihtiyaç hissetmedim. ama 6 milyon Masondan bahsettiğimize göre dünya üzerinde evet İbranice bilenimiz de Arapça bilenimizde Sanskritce bilenimizde, İngilizce, Almanca, Fransızca ilh... Bilenimizde vardır.

Bir yabancı dili nasıl öğrenirsiniz. Kursu vesairesi vardır kesin. İngilizceyi kolejde öğrenmiştim, Almanca ici dil kursuna gittim mesela. İbranice de bir dil olduguna göre eminim ki onun da kursu vardır. DVD vs var mı? İsterseniz bir internette arayın.

De... Soru insanın merakının yani sıra o konuya bakışını da gösterir. Peki size ben bir soru sorayım. Siz niçin Masonlukta İbranice öğrenmenin bir zorunluluk olup olmadıgını merak ettiniz?

Sevgi ve saygılarımla.

ps: size soru sorduğum icin aman ne olursunuz, demek ki gizlediği bir şey var diye düşünmeyin.

Mart 12, 2013, 07:44:15 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Teşekkür ederim sayın skullG cevabımı almış bulunmaktayım ." Soru insanın merakının yani sıra o konuya bakışını da gösterir." demişsiniz . Buna katılmıyorum ... Öğrenmek soru sormakla başlar ... Çocuklar ilk başlarda soru sorarak öğrenmeye çalışır , tabi zamanla ebeveynlerin hatalarıyla üff sorma nasıl salakça bir soru bu gibi söylemler yüzünden çocuk soru sormayı keser . Buda çocuğun özgüveninde sorun çıkartır ve zamanla soru sormayı bırakır . Türkiye'de eğitim sistemi kötü olduğu için , öğretmenler öğrencilere soru sorarlar , halbuki öğrenciler öğretmenlere soru soracakken ... Çok zamanla artık soru sormayı bırakır insanlar. Sizde biliyorsunuz ki , felsefenin ilk çıkışı soru sormakla başladı hatta tüm bilimler soru sorarak teknolojiye bilime yarar sağladılar ... Öğrenmenin yanında , o konu hakkında bakışımı gösteremez çünkü konu hakkında bilgisi olmayan birisi saptama yapamaz . Örneğin : ilkokula giden bir çocuk : soru sorar ama bu onun o konu hakkında saptama yapamaz . Öğrenmek için açtır ... Bende bilgiye açım ,yeniliğe aydınlanmaya . Çünkü biliyorum ki , bilgi sınırsızdır , okyanusta yüzüyorum ama hiçbirzaman karaya çıkamayacağımı biliyorum ... Pes etmek yok sadece bilgiyi aydınlanmayı bulmaya gidiyorum ... Şöyleki ; karanlık  okyanusta yüzüyorsunuz bir ışık süzmesi görüyorsunuz ve kulaç attıkça atıyorsunuz ... Işık büyüyecektir illaki ama karaya varamazsınız .
Sorunuza gelecek olursak ; Arkadaşım küçükken  evlatlık etmek isteyen birisi çıkmış . Kendisi masonmuş ona ibranice öğretmek istemiş ... Bende böyle bir çıkarım yaptım ... Ve gelip size , bilginin kaynağına sorumu yönelteyim dedim .
Tanrım bana güç ver

Mart 12, 2013, 08:34:21 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bakınız şimdi durup dururken konu nereye uzandı!...

Masonluk ile bağlantılı sorular bölümünde İbranice konusunun gündeme getirilişi, aslında bir ön yargılı antimasonik söylemin etkisinin ürünüdür sanırım. Bu işin içinde Yahudi sevmezliği kullanmaya yönelik bir art niyet vardır. Ancak bunu iyi niyetli bir soru olarak ele alırsak, elbette bu Masonlukta çok sayıda İbranice kökenli sözcük bulunmasından ve bunun yadırganmasından ileri gelir.

Bu bir merak, öğrenme istemi sorusu değil; açıkça kinik bir soru. Öteki türlü olsa yanıtı kolay.

Kinik olunca da karşılığında şunu sormak gerekir: İbranice yadırganıyor da Yunanca ve Latince niçin yadırganmıyor? Masonlukta İbranice kökenli (çoğu anlamı kesin olmayan) sözcükler mi, Yunanca kökenli olanlar mı, yoksa Latince kökenliler mi çoğunlukta? Ötekilerden niçin söz edilmiyor?

Demek ki Masonlukta niçin böyle, bu dillerden alıntılanmış sözcüklerin çokça bulunduğunu, niçin hiç Çince sözcük olmadığını incelemek gerek. (Yoksa o da var mı tek tük?)

Konunun uzandığı yere gelince.

Sayın emreg'in dediği doğruysa yani o arkadaşını evlatlık etmek istemiş kişi sahiden de masonsa, yaşamdaysa, bulunabiliyor ise, Masonluk ile ilgisi sıkı ise (burası çok önemli), masonlar için bulunmaz bir fırsat… Bir akademik nitelikli çalışmaya katılırsa, Masonlukta geçen birçok sözcüğün daha kolay anlaşılmasına yardımcı olabilir; isterse...

Şimdi diyeceksiniz ki, «Buna ne gerek var? Birçok Yahudi mason yok mu? Onlara sorsanız ya!»

Şu diyeceğim size garip mi gelir acaba: Yahudilerin çoğu İbranice bilmez.

Acaba "İbranice" derken bir yanlışlık mı yapıyoruz. Yahudi dilerinin tümünü İbranice olarak mı niteliyoruz. Örneğin Arami dilini hatta Yidiş ve Ladino'yu bile İbranice olarak mı düşünüyoruz?

Ancak Masonluk söz konusu olduğunda İbranice doğru referanstır. Bundan kuşku yok. Çünkü orada çoğu simgesel bir nitelik taşıyan sözcükler özgün olarak İbraniceden alınmadır. Orası doğru. Bu konuda geçmişte çalışmalar yapan masonlar olmuş (ama onların çoğu olayı İngilizce olarak görmüş. (Albert Pike gibi kişilerden söz ediyorum.) Araya bir vasat dil girince işler zorlaşıyor ve hata olasılığı artıyor.

Fakat günümüzde İbranice nasıl öğrenilir acaba? İşte orası bir soru işareti. Sayın SkullG'nin önerdiği yöntemi işe yarayabilir mi meraklısı için? Kuşkuluyum…
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 12, 2013, 05:14:19 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın emreg,soruyu biraz basit ve yanlış sorduğunuz için dolayısıyla gelen yanıtlar bu başlığa uyum sağlamayacaktır.Size bir tavsiye de bulunmak isterim;aradığınız ''yanıt'' ve ''kaliteli katılımcı'' potansiyelini sağlamak için sorularınızı daha prensipli,üsluplu ve uygun bir dille ifade etmelisiniz diye düşünüyorum.

Fakat sayın ADAM'ın toleransını da tebrik ederim.Soru ne denli,ne şekil olursa olsun o potansiyeli kaliteli yanıtıyla mutlaka sağlıyor,ki artık üyeler sorulan sorunun yanında sayın ADAM'ın yorumu ile ilgili yazıyor :)

Geleyim sorunun yanıtına;İbranice öğrenmek elbette bir mason için zorunlu değildir herhangi bir sorumluluk ya da mecburiyet gerektirmez.Her dil gibi,her insan (ki buna masonlar da dahil) keyfiyete göre öğrenir.Bu konu da her kapı buraya açılır diye düşünüyorum

Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 12, 2013, 06:59:38 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın emreg,

Sağa doğru yatarak,  sol tarafından kalkarım. Bu bir çok kişiye ters gelebilir.

Sayın ;V_for_Vendetta  bence ters tarafınızdan kalkmışsınız anlaşılan ...

Evet karakterim bu. Sizi bir nebze düşünmeye sevk etmişsem bunu başarı sayarım. Aynaya baktığınızda suçluluk duyuyorsanız gerçeği öğrenmiş olursunuz.
Sizi aydınlatabilmek için yeri gelir şeytanı taşlarım, yeri gelir şeytanı oynarım siz taşlarsınız.

Sapkın eski niyetler bile kutsal kitaptan çalınırken, ben en çok şeytanı oynarken aziz gibi görünürüm. (William Sheakespeare'in 3. Richard oyunundan)

Şeytan taslamak gibi agresif bir yapıya büründünüz ... Ya çok yorgunsunuz , yada karekteriniz bu (!)

Bu maskenin altında bir yüz var, ancak o ben değilim...bu maskenin altında kaslar var ve ardında kemikler.
Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, Bay emreg. Ve fikirlere kurşun işlemez.

Buda ya sakladığınız birşey vardır yada bilmediğiniz ... Sakladığınız birşeyin olacağını sanmıyorum o yüzden bilmiyorsunuz  :)

Güzel bir kelime ile yazınızı bitirmişsiniz.

Sevgilerimle.

Sevgilerimle

Mart 13, 2013, 10:18:33 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Fakat günümüzde İbranice nasıl öğrenilir acaba? İşte orası bir soru işareti. Sayın SkullG'nin önerdiği yöntemi işe yarayabilir mi meraklısı için? Kuşkuluyum…

Araştırdım , zor bir dil ... Aslında eskiden çok eskiden sadece din dili olarak kullanılıyormuş O yüzden pek bilen yokmuş ... Arabçaya yakın bir dil ... Alfabesi zor olsa gerek , çekimleri gerçekten zormuş ...
Ama youtubeden baktım ve buldum , isteyen girsin baksın

Örnek dersler
ADIM ADIM IBRANICE DERS 1

IBRANICE SINIFI 1 DERS 4 MOIZ SUSTIEL TURKIYELILER BIRLIGI

ADIM ADIM IBRANICE DERS 2 MOIZ SUSTIEL

Yada direk buradan ulaşabilirsiniz http://www.youtube.com/user/moizsustiel/videos?view=0
Cd olarak şuradan satın alabilirsiniz
http://www.kitapdenizi.com/kitap/22410-Mir-Egitim-Kolay-Ibranice-Egitim-Seti-3-CD-kitabi.aspx

Veya buradan
http://www.egitimsetleri.com/rosetta-stone-ibranice-egitim-seti-v3-full-orginal

Burada grammeri var
http://mahirunsal.wordpress.com/2007/03/19/ibranice-grameri-ders-1/

http://www.masteranylanguage.com/cgi/f/pCat.pl?pc=&tc=MALHebrew&co=&vm=&ct=&la=tr

Burada online ibranice (ama ingilizce )
http://eteacherhebrew.com/landing-page/learn-hebrew-or-biblical-hebrew-online-general-2?cid=5185&adgroup=learnhebrew&gclid=CJHH87HB-rUCFUGR3godPXkAAw

Burada ibranice sözlük online
http://ibranice-turkce.cevirsozluk.com/

Buda ibranice sözlük (kitap ) şeklinde
http://www.idefix.com/kitap/ibranice-turkce-sozluk-bedrettin-aytac/tanim.asp?sid=IYYB6MTLH1Y1WU0BPRHS
Tanrım bana güç ver

Mart 13, 2013, 10:32:36 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Son birkaç yıldan beri Polonya'nın (adı çok duyulmasa bile )  ekonomisi gelişti. Yerli kaynaklarını düşünürsek Türkiye ile  ticari ilişkiler kurması mantıklı. Bir yandan da İsrail şuan Amerika ve çeşitli ülkeler tarafından büyük bir destek görüyor bariz bir şekilde, 20 yıla gücünü katlayacaktır ve  ayrıca ' Dünyadaki en eski dillerden olduğu için olsa gerek ki ' , Türkiye'de İbranice bilenler çok az. İbraniceden İngilizceye geçmiş olan Amen ve Sabbath ( dini tatil günü / Yahudilerde Cumartesi günü ) sözcükleri mevcuttur.

Adequatio intellectus et rei