Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tapınak Şövalyeleri'nin İstanbuldaki gizli mabedi  (Okunma sayısı 20960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 06, 2010, 04:04:24 öö
  • Uzman Uye

Kısa özettir, başlıklara sağdık kalınmıştır.

Ana konu başlığı altında Tapınak şövalyelerinin kısa tarihinden ve İstanbul’a gelişlerinden söz etmiş.

Masonlar şövalyelerin izinde

Bu alt başlık altında, Masonluğun kısa tarihinden söz etmiş ve Tapınak Şövalyelerinin eski mabedi, bugün Nuruziya sokak olarak geçen eski Leh (Polanya) sokağına yüz metre uzağında, Santa Maria kilisesi’ nin arka tarafında ki Postacılar sokaktaki bugün Santa Maria hanın olduğu yerde bulunduğunu belirtmiş.

Kaynak: "Atlas Tarih" dergisi, sayı 1, sayfa 36,37,38,39,40
Tarih: Haziran 2010
Yazar: Burak Çetintaş
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2010, 04:08:44 öö Gönderen: Mozart »

Haziran 06, 2010, 08:55:43 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

"Sözde Ermeni Mason Locası" başlığı altındaki aktarımından sonra, Sayın Mozart'a bir kez de bu aktarımdan ötürü teşekkürler...

Ancak bu kez özet aktardmı hayli kısa kesmiş. Keşke biraz daha ayrıntılasaydı. Her zaman olduğu gibi art niyetli ve ön yargılı bir anlatım olduğu açıkça belli.  Olasıdır ki birtakım kavramlar, tarihsel olgular, örgütler yanlışlıkla ya da özenle birbirine karıştırılıyor. Örneğin "Masonlar şövalyelerin izinde"... Ne demek yani şimdi bu? Keşke masonlar gerçekten de gerçek şövalyelerin izinde olsa, gerçek şövalye ruhunu edinebilseler...

Tapınak Şövalyeleri ne zaman ve niçin İstanbul'a gelmiş?... Soru işareti... Burada en azından bir tarih olmalı ki konuyu irdeleyebilelim. (Bu Sayın Mozart'a eleştiri değil, şu aşamadaki yetersiz kalış.)

İstanbul Beyoğlu'nda Santa Maria Kilisesi'nin arka yanında Tapınak Şövalyele'nin bir tapınağı mı varmış? Olabilir. Ancak hangi tarihte? Bunun Masonluk ile ne ilgisi var ki işin içine bir de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın merkesinin bulunduğu yern karıştırılıyor? Tarihi Pera'da buna benzer daha çok eyr var; hele Galata çevresinde...

Şimdi bu işi daha iyi didikleyebilmek için girdip o dergiyi mi almalı?

Kendisinden rica etsek de Sayın Mozart bir eli dediğinde biz forum katılımcıları için bu konuyu biraz daha ayrıntılı olarak aktarsa...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 11, 2011, 05:38:15 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Tapinakcilari arastiriyorken Esasiyunlari ve Hayyamileri de bir goz atiniz. Turkcem yeteri kadar olmadigindan dolayi eger bir hata varsa simdiden af sunarim.

Ağustos 09, 2011, 01:18:42 ös
Yanıtla #3

Bu haberi bende okudum dergiden olabilir arastirmak lazim ...
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Aralık 28, 2011, 09:38:19 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

araştırılsa pek çok mimarı güzellikte tapınakçıların izine rastlanır istanbulda bence. saygılar.
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Aralık 28, 2011, 09:54:09 ös
Yanıtla #5
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın ADAM

Bir Mason Tapınak şövelyeleri hayranı olamaz mı? yada Masonlar Tapınak Şövalyelerine hayran olamaz mı ?

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Aralık 30, 2011, 11:26:37 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım yanlışlıkla bana bireysel olarak yöneltilmiş bu soruyu genele yönelik alarak;

Önce bir soru: Hangisi? (Örneğin SMOTJ mi?)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 31, 2011, 12:15:08 ös
Yanıtla #7
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Adam

Bir yanlışlık yok.Soruyu size sordum.Ee siz şimdi'' Ben bi Mason değilim ki;nasıl cevaplıyayım'' diyorsunuz.Bir yönden haklısınız.Sonra diyorsunuz ki '' Zira soru bir Mason , Masonlarla alakalı.Bir Masonun cevaplaması, daha akılcı olur.Zira Nesnel bir soru''.Eee Sayın Adam bunda da haklısınız.''Ee kardeşim neden bana soruyorsun o zaman!'' diyecek olursanız.Hemen açıklayayım:Sayın BULGARIA sitedeki Masonlara bir çok soru yönelltti son 15 gün yada 1 ay içerisinde Masonlar dan bi cevap alamadı.Ee ben soruyu soracağım yine alamayacağım.Siz hiç olmassa cevaplıyorsunuz.Soruma kısa sürede sizden yanıt alabiliyorum.Mason kardeşlerimizden de bir itiraz gelmiyor.Bir Masona sorayım da sorum hava da mı kalsın?Şu da var acaba diğer harici kardeşlerim de düşüncelerini belirtmesi  faydalı bilmem faydalı olur mu ? Neyse lafı uzatmadan ben soruyu tekrar sorayım;

Masonlar şövalyelere,öykünmüş,özenmiş,hayran,olabilirler mi  ?
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 12, 2012, 11:26:52 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

konunun üzerinden baya vakit geçmiş ancak bir sonuca varmamış,bende dergiyi aradım ancak bulamadım ilk sayısını,dergiden alıntılayarak yapılan haberlere ulaşabildim onlarıda buradan paylaşıyorum.

Atlas Tarih Dergisi, bomba gibi bir haberle piyasaya çıktı. Dergi, ilk sayısında tarihin en gizemli tarikatlarından Tapınak Şövalyeleri”nin İstanbul”daki gizli mabedinin öyküsünü yazdı.

Kudüs’te kendilerine ait bir mabet ve birçok yapı inşa ettikten sonra bazıları Akdeniz üzerinden Avrupa’ya dönen tapınak şövalyelerinin bir kısmı da İstanbul’a kadar gelerek Galata’yı çevreleyen surların hemen dışında İstanbul’daki ilk mabedlerini inşâ etmişlerdi.
Tapınak Şövalyeleri’ne ait olduğu söylenen eski merkezin yerinde şu anda, 13. yüzyılda Fransisken mezhebini kuran Aziz Fransis’e bağlı keşişler tarafından 1678’de yaptırılan bir kilise ve bir buçuk asırlık tarihî Santa Maria Hanı yükseliyor.

Tapınak şövalyelerinin İstanbul’daki merkezinin son izleri asırlar önce ortadan kalksa da, bölge şu anda mason teşkilâtı için en önemli yerlerden.

Osmanlı döneminde kurulduğunda “Maşrık-ı Azam-ı Osmanî” ismiyle bilinen ve 2009’da 100. yılını kutlayan Türkiye Büyük Locası’nın merkezi, Beyoğlu’nda, bugün “Nur u Ziya Sokak” olarak bilinen eski Leh (Polonya) Sokağı’ndaki bina. Tesadüf müdür bilinmez, kurumun yeni merkezi Tapınak Şövalyeleri’nin eski mabedinin yüz metre uzağında.

Şimdi burada üstüne üstlük bir masonlarla ilişkilendirilmiş o yüzden benim için biraz gözden düştü,ancak keşke yazının tamamına ulaşabilsek.

Kasım 12, 2012, 11:28:54 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Birde arkasından bununla ilgili alttaki yazıya dair iddialarda bulunulmuş.

Türkiye’de Manevi Cihazlanma Derneği’ni kurdular

Türkiye ile bağlantıları var mıydı? İstanbul’da da faaliyet gösteren örgütün Türkçe ismi “Manevi Cihazlanma”ydı. Eski İstanbul Valisi Prof. Fahrettin Kerim Gökay, derneğin kurucuları arasında yer aldı. 1960’larda İstanbul’u “Dünya Dinler Başkenti” yapmayı planlamışlardı ama olmadı. 1963’ten sonra ise dinlerarası diyalog ve hoşgörü toplantılarını başlattılar. Bu dernekten yetişen birçok siyasetçi, bilim adamı, işadamı ve bürokrat vardı. En başta Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a yakınlığı ile bilinen İktisat Profesörü Hazım Atıf Kuyucak sayılabilir. 1964’e kadar Gül ve Haç Kardeşliği örgütünün başında olan ve Türkiye tarihinde önemli rol oynayan Kuyucak, tüm çabasını Türkiye’nin Avrupa ile bütünleştirilmesi meselesine adamıştı.