Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kürtçe eğitim ne düzeyde olmalı?

Seçmeli ders olmalı
15 (35.7%)
Eğitim dili olmalı okullarda türkçe kadar yer almalı
3 (7.1%)
Kürtçeye veya baska dile karşıyım..
13 (31%)
Eğitim dili ingilizce olsun veya daha bilim için kullanılan bir dil
11 (26.2%)

Toplam Oy Verenler: 22

Gönderen Konu: İki dilli bir güneydoğu ve Fedarasyon talebi  (Okunma sayısı 24428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 11, 2011, 05:46:13 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ne guzel soylediniz Sayin skullG..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Ocak 11, 2011, 05:48:45 ös
Yanıtla #21

Aqlê sıvık barê gırane

: Hafif akıl ağır yüktür.

Bu arada ben de bir soz ekliyeyim:)

Her tışt jı zıravi mırov jı stûri dıqete. - Her şey incelikten, insan kabalıktan kopar.

Simdi Sayin Prometheus sanirim bana atfen birseyler gondermis. Ben, bilmedigim birseyin savunuculugunu asla yapmam. Hakkinda herhangi birsey atip tutmam. Bunlari soylerken bazi zamanlarda olur da birsey gevelemis olabilirim ama bunlar daha cok bilincli oldugumdan kaynaklanmiyor. Bazi konularda birseyler soyleyerek yorum yapabilirim ama bilmedigim konularda yorum yapmamaya dikkat gosteririm. Cunku ortama saygi geregi ne baskalarinin dusunceleri yonunde bir elestiri yaparim ne de ortami bosu bosuna germek istemem. Bakiniz Kurtce' nin bir sive oldugunu iddia ediyorsunuz ama size sunlari soyleyebilirim ki, ne yazikki tam manasiyla iyi bir tarih bilgisine sahip degilsiniz. Noksanliklariniz var ve siz de bazi kaliplasmis yargilarla hareket etmeniz sizin de bu konuda onemli bir bilgi eksikliginizin oldugunu gostermektedir. Bana bununla ilgili bir kanit gosterin derseniz bunu yapmam cunku belirli bir noktadan sonra kendi dusunceme ters geldiginden daha cok benim disimda yeralan bircok saglam kanitlar mevcuttur ha bunu goremiyorsaniz o zaman bu sizin sorununuzdur ( bu yonde bir arastirma zahmetine girismediginiz anlasilir, gerci bilip bilmemeniz - ogrenip ogrenmemeniz beni zerre kadar ilgilendirmemekte arti siz neye inaniyorsaniz ona inanin :) ) . Son olarak sizinle ozellikle bu hususta karsi karsiya gelmek istemiyorum. Umarim anlarsiniz eger anlamazsaniz da o zaman tarafimdan yanit gelmedigini gorunce alinmazsiniz :D  

Bir not da sayın Isabella'ya, ingilizce bilmiyorsunuz, ama önerebiliyorsunuz. Türkçeyide bilmiyorsunuz ama öneremiyorsunuz.
İşin ilginç tarafı, kürtçe diye bir dilin aslında olmadığını da bilmiyorsunuz.
Ama bunca bilmediğiniz şeye rağmen bazı şeyleri savunabileceğinizi söylüyorsunuz.
İlginç.

Bi de ben isin gercegi soylediklerinizi pek anlayamadim. Ne demek istediginizi anlayamadigim icin de buna ayriyetten bir aciklama yapma gereksinimini duymadim.

Bilincli Paylasimlarin olmasi dileklerimle..
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2011, 06:05:02 ös Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 11, 2011, 08:47:34 ös
Yanıtla #22
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. oasis,

Forumda tartışmalar sertleşebilir, önemli olan kişilerin birbirini rencide etmeden görüşlerini ifade edebilmesidir. Kaldı ki bu başlık altıda tartışılan mevzu son derece ince ve pek çok kişinin kesin görüşlerinin olduğu br konudur ki asıl bu tip konularda bu saygınlığın korunması önemli olandır.

Kişilerin görüşlerini ve/veya bunları ifadelendirme biçimlerini beğenmeyebilirsiniz -kaldı ki ben de bu başlık altından yazılan bazı görüşleri beğenmiyor veya bazı ifade tarzlarını hoş bulmuyorum- ancak bu size yazılanları başka bir adla adlandırma ve Hakaret etme hakkını da vermez.

Site yönetimi bugüne değin gereken uyarıları gereken yerde yapmıştır ve bundan sonra da yapacaktır.

Bu bağlamda gönderdiğini ileti ile Forum Kurallarının 6,7 ve 8. maddelerini ihlal ettiğiniz görülmüş olup ileti kaldırılmış ve hakkınızda yaptırım uygulanmıştır.

Sn. Prenses Isabella

Önceki uyarılarımızı dikkate almadığınızı üzülerek gözlemlemekteyiz. Forum Kurallarının 8 ve 12. maddesinin ihlali biçiminde olan iletiniz kaldırılmış ve hakkınızda yaptırım uygulanmıştır.

Sn üyeler,

daha önce söylediğimiz ve yinelediğimiz bir hususu yeniden sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu tip konularda birbirinden tamamen farklı düşünen üyelerimiz vardır, olacaktır. Olmaması hayatın olagan akışına ters olurdu. Ama önemli olan birbirimizi kırmadan, kişilere saldırmadan, hakaret etmeden, yaftalamadan tartışabilmektir. Bu tartışmanın reelde bir sonucu da olmayabilir. Ama sadece tartışma adabını göstermek için bile olsa bu böyle olmalıdır.

www.Masonlar.org sitesi ve bu sitenin Harici üyelerinin paylaşımda bulundukları "Harici Forum" bölümü diğer internet paylaşım platformlarından daha ciddi ve daha seviyelidir. Forumun yozlaştırılmasına asla izin verilemez. Tüm Forum üyeleri buraya niçin geldiklerini, neden bu foruma üye olduklarını tekrar kendilerine sormalıdırlar. Eğer anlamsız tartışmalar yaparak günlük sıkıntılardan ve gerçek hayattaki dertlerden sıyrılmak ve bunların stresini sanal dünyada atmak gayesiyle ise ne yazık ki www.Masonlar.org bu isteklerini gerçekleştirebilecekleri bir platform değildir. www.Masonlar.org'un Harici Forum bölümününde bilgi paylaşımının en üst düzeyde olduğu, üyelerin birbirleriyle anlamsız tartışmalara değil güncel bir mevzu üzerinde bile konuşurken bilgi birikimlerini birbirlerine aktardıkları, birbirlerini değil fikirlerini eleştirdikleri bir platform olması çabası içerisindeyiz.  

"Hınca hınç ile karşılık verilince hınç nasıl biter"  diye sorar veya çok güzel bir ders verir Buda. Hakarete hakaretle, aşağılamaya aşağılamayla, hınca hınçla karşılık verilen değil, hıncın, hakaretin, aşağılamanın, hor görmenin olmadığı, buna karşılık Hoşgörünün Toleransın karşılıklı saygının, sevgininin, yüceltmenin, farklı fikirlerin özgürce tartışılabildiği ve katılmasam bile söz hakkınızı sonuna dek savunuyorum diyebilen, bir Japon şiirinde denilen "Kör bir dilenci de hiç olmazsa çiçeklerin kokusunu duyar" derinliğine sahip, başkalarının kusurlarını gösteren değil onları örten ve kendi kusurlarını açık bir dille söyleyebilen, Protogaras'ın "evrenin ilkeleriyle uğraşmayı bırakın... herşeyden önce kendinize dönün, kendinizi tanıyın. Kendinizi tanırsanız evreni de tanımış olursunuz" Hz. Muhammedin "kendini bilen rabbini bilir" sözüne kulak verip başkalarını değil kendini bilen, Şeyh Galipçe "Hoşca bak zatınakim zübde-i alemsin sen / merdüm-ü dide-i ekvan olan ademsin sen" deyip sevgiye ulaşacak olgunluğa erişme yolundaki paylaşımcıların çoğunlukta olduğu bir platformdur www.Masonlar.org ve oyle de kalmalıdır.

Farklı düşünmeliyiz ki tartışabilelim, tartışalım ki ilerleyebilelim. Hiçbir şey bilmeyen hiçbir şeyi sevemez der Paracelsus ve şöyle devam eder Anlayan kişi aynı zamanda sever, farkına varır, görür. Bir şeyin aslında ne kadar bilgi varsa daha fazla sevgi vardır... Bunun için daha fazla sevelim, daha fazla sevdikçe eminim ki etrafımıza daha fazla ışık sacacağızdır.

Sevgi ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2011, 09:10:20 ös Gönderen: skullG »

Ocak 12, 2011, 08:48:42 öö
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Sadece bulunduğumuz ortamda değil,tanıklığını yaptığım bütün platformlarda da bugüne kadar diyalog ilkeleri üzerine yazılmış,okuduğum engüzel paylaşım için sayın SukullG'u kutlamadan geçemezdim.

Yüreğinize,hikmetinize ve uslubunuza sağlık.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 14, 2011, 12:45:20 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Cornelius,
Benim mesajimi cahilce oldugunu savunuyorsunuz, cok kitab okumadiginiz acikca belli oluyor. Siddet bazen en iyi ve en son cozum yoludur.Buyuk Cin komutanlarindan SUN TUZU-nun kitabini okumanizi  tavsiyye ediyorum.
Ben Turkiyede bir kurt sorununun oldugunu sanmiyorum.Turkiyede bir kurt vatandas  Cumhurbaskani, Basbakan, Bakan, Milletvekili oluyorsa burda hic bir sorundan konusulamaz.Ben sadece o bolgenin ciddi ekonomik , issizlik  ve egitimsizlik  sorunlari olduguna inaniyorum. Bazi dis ulkelerde kurt kardeslerimizin bu durumlarini iyi bir sekilde kullaniyorlar.
Almaniyada 3 milyon Turkiye turku, Rusiyada 2 milyon Azeri turku yasiyor.Simdi bizlerde elimizde silah Almaniyanin, Rusiyanin daglarina cikib ozerklik, ana dilde egitim, iki bayrakmi taleb edelim?
26 yilda Turkiye Cumhuriyyeti PKK ile savasda 400 milyar dolar para harcamisdir.Bu parayi egitime, sagliga, insanlarin rifahina harcansaydi daha iyi olmazmiydi?
Turkiye ne zaman guclenmeye baslarsa dis gucler hemen Turkiyeni geri atacak bir konu bulacaklar.
PKK sorunu biterse ermeni sorunu alevlenecek, o biterse alevi sorunu baslayacak, neyseki Turkiyeni ugrastiracak hep bir konu bulacaklar.
Her aksam Turkiyenin haberlerini izliyorum.PKK yandaslari havai fiseklerle, taslarla, sopalarla polise saldirdilar, sokaklari harabeye donderdiler.Yazik gunah deyilmi? O harabe kalmis sokaklar sizin verginizle yapilmiyormu? Gencecik cocugu otobusde molotof kokteyli ile yakiyorlar, yasli, cocuk, kadin demeden vatandaslarimizi katlediyorlar, insanlar bomba korkisundan rahat-rahat sokakda dolasamiyorlar  ve siz hala siddete karsi cikiyorsunuz oylemi?
Ben kurt vatandaslarimiza degil, pkk-ya karsi siddet istiyorum.
Devlet zarar etse bile acilen bolgede  ekonomik yatirimlar yapmasi gerektigi dusuncesindeyim.Guneydogudaki genclerin elinde silah daglara cikmamasi icin cok sayida is yerleri acilmasi lazim.
Saygilarla
1283 - leriz biz.

Ocak 14, 2011, 06:42:44 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Basma kalıp laflar..  Tek şey söyleyeceğim sayın Eser,

En iyi cozum Cinin uygur turklerine yaptigi gibi bir cozumdur.Kaldiracaksin orduyu kursuna dizeceksin hepsini, Ozerklik isteyeni de, ana dilde egitim isteyeni de, bayrak isteyeni de.

Bu sözlerinize bakınca ana dilde eğitim isteyen vatandaşları da kurşuna dizmekten bahsediyorsunuz. Şahsen ana dilde eğitim verilmesine karşı olan birisi değilim. Şu sonuca varıyorum; siz, Sayın Eser, ordunun darbe yapıp beni kurşuna dizmesini savunan bir kişisiniz.  Sizinle neyi tartışabilirim ki?

Olaylara tek bir açıdan bakmaktansa diğer düşünceler üzerine de kafa yormanızı tavsiye ederim. Ha biraz da kendinizi törpülerseniz daha sağlıklı iletişim kurabilirsiniz insanlarla.

Sevgi ve saygılarımla..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Ocak 15, 2011, 01:19:09 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Söylediklerinizin hiçbirinde sizinle aynı düşüncede değilim; ancak, onları söyleme hakkınızı ölünceye dek savunacağım !

Fransız düşünür ve yazar; Voltaire !..

Ocak 15, 2011, 10:11:36 öö
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Cornelius,
Ordudan neden bu kadar nefret ediyorsun anlamiyorum.Yunan, Ermenistan veya Rus ordusundan bahs etmiyoruz, TSK-dan konusuyoruz. Ordununda PKK ve yandaslarina karsi siddet gostermesinden bahs ediyorum. Pkk-yi neden bu kadar destekliyorsun onu da anlamiyorum.
Sanki 26 yildir Turkiyede bu kadar teror yapan PKK degilde TSK-dir gibi konusuyorsun.
Yillardir olaylara farkli acilardan baktilarda, kafa yordular  ne oldu? Sorun cozuldumu?
Aynen AKP-liler gibi konusuyorsun.Ordu darbe yapinca halki kursuna dizecekmis.Kendi ordunu bile tanimiyorsun ya sana soyleyecek sozum yok.
1283 - leriz biz.

Ocak 15, 2011, 10:34:42 öö
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin lethe,
Boyle uygunsuz siiri ayni konuda iki defa kulanmissin.Sanki her kes cahilmisde sen zekisin.
Sen hic okula gitmedinmi? YAZIK
1283 - leriz biz.

Ocak 15, 2011, 10:52:37 öö
Yanıtla #29
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn eser,

bu platformda PKK destekçisi hiç kimse yoktur. Eminimin her üyemiz kendiulkesinin menfaatlerini düşünen bir olgunluktadir. Hiç kimse de TSKnin varlığına karsı değildir. Ama bu tornadan cikmiscasina ezber cümlelerin tekrarlanması sonucunu da doğurmaz. Topyekün imha, tecrit, jenosid uygulamalarının ise yaramadığını tarih ispat etmiştir. Yeni ispatlara gerek yoktur. TSKnin yonetim kadrosu da yerele değil terörizmle mücadele vurgusu yapmaktadır. Çünkü var olan sorun yalnızca silahla cozumlenemez. Bunun sizin de söylediğiniz ekonomik yönün yani sıra sosyal, kültürel yönleri de olmalıdır. Çin Halk Cumhuriyetinin Uygur Özerk Bölgesinde uyguladığı yöntemin de tutarlılığı ayrı bir tartışma konusudur. ÇHCnin askeri baskisinin Basarıya ulaşıp ulasmadigini da bir asker olarak sizin daha iyi tahlil edeceginize inaniyorum.

Turk modernlesmesindeki merkezi konumu sebebiyle TSK, ne yazık ki merkez-cevre iliskisinde kilit bir konuma burunmustur. Modernleşmenin demokratikleşme ile butunlenmesinun önünde hiyerarşik emir komuta zincirine tabi olan askeriyenin bir anlamda engel olusturdugu da bir gerçektir. Ordunun siyasal hayattaki merkez konumu devam ettigi müddetçe her türlü farklı görüş ne yazık ki bir yerlerin destekçisi yandaşı olarak yaftalanacaktir.

Bunun en somut ornegi 4 yıl önce aramızdan alınan Hrant Dink'tir. Gelişen süreçte merkezin tavır tutumumun nelere gebe olabileceği de görülmüştür. Makbul vatandaş imgesiyle otekilestirici ve dışlayicı düşünce bu ülkede farklı olanları tecrit etmekte dışlamakta hatta gerekirse ortadan kaldirmaktadir. Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bagiyla bağlı olan herkes turktur derken anayasa, anayasal vatandaşlık uzerine kurulu bir sistem getirmiştir ki buradaki turk binlerce yıl evvel steplerden çıkıp gelenler değil etnik kökeni, dini, anadili ne olursa olsun TC vatandaşı olan herkestir. Bu kabule rağmen objektif millet anlayışının emarelerinin uygulama ve kanunlarda gorulmesidir asil sorunu yaratan. BirÇözüm icin çırpınan Hrant o yüzden bir gâvur ermeni haini olarak kabul edilip katledildi. O yüzden Türkiye'deki ekonomik sosyal kültürel farklılıklar göz ardı edilmek istendi. Ama asimilasyon politikalarıyla, baskıyla zorlamayla çözüm olmuyor aksine çözülme oluyor. Bu farklılıkların farkına varip bir arada yasamak icin demokrasi gerekiyor, katılımcı, yatay iliskilere dayalı, radikal, müzakereci bir demokrasi. Tek tiplestirmeyle tornadan çıkarma ile olmuyor çünkü hepimiz asker doğmuyoruz.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Ocak 15, 2011, 10:57:38 öö Gönderen: skullG »