Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ALTI KÖŞELİ YILDIZ  (Okunma sayısı 9638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 12, 2012, 11:38:40 ös
  • Uzman Uye

11.12.2012 saat 00.45 raddelerinde bir televizyon kanalında "tılsımlar ve padişahların gömleklerinin" konu edildiği bir program izledim. Programa katılan konuşmacı çok ayrıntılı bilgiler verdikten sonra, padişahların da tılsımlı gömlekler giydiğini belirtip Kanıni Sultan Süleyman'a ait olduğunu bildirdiği bir gömleği ekranda tam boy olarak gösterdi. Gömlek gerçekten çok ilginçti. Gömleğin göğüs kısmına gelen her iki yanında da sırma işlemeli altıgen birer yıldız vardı. Hani bazılarının "Davut yıldızı" bazılarının, İsrail bayrağı sigesi ve bazılarının da "Mason işareti"  olarak kabul ettiği yıldız.
        Aslında bu simge İsrail bayrağının da simgesi. Aynı zamanda da bir Mason sembolü olarak kullanılmaktadır. Kanuni'nin yaşadığı tarih itibariyle Masonluk henüz teşkilatlanmamış isede, sembol, "Davut yıldızı" olarak  İsrail'in simgesidir.
        Daha önceleri okuduğum bazı kitaplarda, Türk boylarından Karahan'ların bayrağında da altıgen  yıldız simgesini , keza, bir Osmanlı kaptan-ı Deryası Barboros Hayrettin Paşa'nın da sancağında yine altı köşeli yıldız simgesini görmüş idim. Seyrettiğim programda Kanuni'nin gömleğinde ve hemde bir tılsım olarak işlendiğini görünce merakım daha da arttı.
       Yahudi ulusunun simgesi olan biryıldız Osmanlı  tarafından neden bu kadar çok kullanılmış olabilir ?
       Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Aralık 13, 2012, 12:47:43 öö
Yanıtla #1

Altı köşeli yıldızın Yahudilere has olduğunu da kim söyledi? Öyle bir şey yok. Altı köşeli yıldız ilk defa Mu'lar tarafından kullanılmış olsa gerek. Altı köşeli yıldız, onun/bunun ya da şunun malı olamaz. Buna Masonlukta dahil. O insanlığındır. Ama her göz, farklı şeyler görür. Farklı yorumlar getirir. Masonluk şöyle bir açıdan bakar, Kanuni şöyle bir açıdan, Yahudiler de şöyle bir açıdan... Bu sadece altı köşeli yıldız için değil, Masonluktaki pek çok simge için geçerlidir.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 13, 2012, 12:58:09 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Alşah o donanma sancağını internette bulur da orada sabah yıldızının üstünde daha büyük ne figürü olduğunu farkederse ayrı bir tartışma konusu çıkacaktır. Diğer konuyla ilgili de hatırlatmak isterim, Padişah Süleyman'ın annesi Hafza Sultan'ın eski adı Helga'dır, kendisi Polonya Yahudisidir.

Şahsi fikrime gelince, tarihte çokkültürlü figür kullanımı son derece doğal karşılanıyordu. Burada herkesin ısrarla gözden kaçırdığı bir şey var; o da ulusalcılık akımının ve ulus devlet modelinin Fransız ihtilalinden (1789) sonra yaygınlaştığı. Davut'un yıldızı, sadece Osmanlı donanmasının bayraklarında değil, camilerde kullanılan süslemelerde ve demir işçiliğinde de çok yaygındır. Bu da kendisinden önceki tüm peygamberleri tanıyan Müslümanlık için şaşırtıcı değildir. Antisemitizmin bizde yaygınlaşmasının, Osmanlının son dönemde Almanlarla kader birliği yapması ve cumhuriyetin ilk yıllarındaki ırkçı milliyetçi akımlarla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Bir diğer konu da Osmanlının, dini kullanmasına rağmen bir din devleti olmadığıdır. Osmanlı sarayında her zaman içki içildiği gerçeği, içkiyi yasaklayan ama kendisi içki içen IV. Murat döneminde dahi değişmemiştir. Osmanlı hukuku şeriattan ibaret değildi. Aşar, zekattaki 1/40 değil, 1/10 olarak toplanırdı. Rum Pontus devletine son veren Fatih, Uzun Hasan'dan Roma Hukukunu da almıştı. "Afyonun patlaması" deyiminin, orucun etkisini azaltmak için yağlı kağıda sarılarak yutulan afyondan geldiği de cabası.

Saygıyla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Aralık 13, 2012, 12:59:14 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın peaceving, kızacak, hiddetlenecek bir şey yok. Tabiiki altı köşeli yıldız da, beş köşeli yıldız da, sekiz köşeli yıldız da kimsenin malı değil. İsteyen her kes veya her ulus sembol olarak kullanabilir. Nitekim; Ülkemizden başka, bir çok ülkelerin bayraklarında da beş köşeli yıldız vardır. Şimdi bundan başka mana çıkarmak gerekmez.
        Benim üzerinde durduğum esas mesele, altı köşeli yıldızın "tılsım" olarak kullanılması. Bilmem anlatabildim mi ?
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 13, 2012, 01:07:14 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın gnothi, yazınızı biraz geç gördüm. Anlattıklarınızın tamamına katılıyorum. Dikkat ederseniz az önceki yazımda da yine belirttim. "Tılsım" olarak giysi üzerinde kullanılmasıdır esas üzerinde durduğum.
        Ayrıca o sancağı internette değil, hafızam beni yanıltmıyorsa;  "Tevrat'ın Türk Evlatları" kitabında görmüştüm. O konuda tartışmayı gerekli görmüyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 13, 2012, 03:26:08 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Tartışma derken fikir teatisi demek istemiştim :)

İlgi çekici bir sancak...
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2012, 10:25:25 öö Gönderen: gnothi »
Ludwig Wittgenstein

Aralık 13, 2012, 09:14:47 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

altı köşeli yıldız bir çok yerde kullanıldığı doğrudur Büyü de kullanılır , pagan inançlarında kullanılır , satanism de kullanılır
yahudilikte kullanılır, bir çok dini inançta kullanılır,
5 köşeli yıldızında kullanım alanları vardır
günümüzde kullanımı israil ve satanismde çokça kullanılmaktadır , israil 5 köşeli yıldız kullansa sanırım bu başlık 5 köşeli yıldız üzerine olurdu :)
antisemitism 6 köşeli yıldızı meşur etti diyebiliriz...

Saygılarımla,
418

Aralık 13, 2012, 02:27:04 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa'nın sancağı, üzerinde uzun uzun konuşulabilecek bir çok detayı barındıyor.

Becerebilirsem, sancağın bir resmini buraya koymaya çalışacağım.

Altı köşeli  - Davut Yıldızı olarak da bilinen- yıldız, Türklükte büyük önem taşıyan bir simgedir. Tarihin derinliklerinde hüküm sürmüş bir çok Türk boyunda ve devletinde, çeşitli kademelerde kullanılmıştır.

Biri göğe diğeri ise yere bakan iki üçgenin iç içe geçmesi ile oluşan bu simge, gök ile yerin birleşmesi anlamına gelmektedir. Benim okuduklarımdan, çıkarımlarından anladığım kadarı ile bu yıldız aşağıdaki unsurların birleşimine işaret etmesi itibari ile önem verilmiş, benimsenmiştir.

- Gök ile Yer
- Yaratan ile Yaratılan
- Maddi Değerler ile Manevi Değerler

Ve yıldız simgesinde, bu yukarıdaki unsurların birleşimi, kaynaşması esas alınmıştır.

Türk kavimlerinde Temür Kazık, Çolpan Yıldızı, Kuzey Yıldızı gibi isimlerle anılmış olup, bir çok Türk eserinde kullanımına rastlanır. Kubbelerin kilit taşlarında dahi sıkça kullanılmışlığı vardır. Osmanlılarda mezar taşları, camiler, anıtlar ve kemer kilit taşlarıyla çini, seramik gibi mimariyi ilgilendiren hususlarda şeytanı uzaklaştırma amacıyla; mutfak eşyalarında, çeşmelerde, sebillerde zehirlenmeye karşı tılsım niyetine; para, serpuş, tolga vb. başlıklarda güç sembolü olarak kullanılmıştır.

Yani Osmanlı Padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman Han'ın bunu "zehirlenmeye karşı" ya da "şeytanı uzaklaştırma" amaçlı tılsım için kullanmış olma olasılığı yüksektir.

İslami anlayışta bu Yıldız; Hz. Davud’un Yıldızı veya Mühr-ü Süleyman olarak tarif edilmiştir. Genel olarak Müslüman Türkler arasında “Mühr-ü Süleyman” kabul görmüştür. Hz. Süleyman’ın Cinler ve hayvanlar ile konuşması, ve rüzgara hükmetmesi Mühr-ü Süleyman’ın Türk toplumunda sıkça motif olarak kullanılmasına gerekçe olmuştur.

Nitekim Barbaros Hayreddin Paşa’nın, rüzgara hükmedebilmek maksadıyla sancağına Mühr-ü Süleyman motifi nakşettirmesi bu geleneğin bir neticesidir… Çünkü denizcinin doğal yakıtı rüzgardır…

Aslında sadece değer verilen sembollerin yüzeysel anlamları nedeni ile siyonist olarak adlandırılan Masonluk için güzel bir örnektir altı köşeli yıldız.

Not: Bu yazı yaptığım araştırmalardan direkt alıntılar içermektedir.

Saygı ve muhabbetle...
dostluk, keşfedilmesi gereken büyük bir erdemdir...

Aralık 13, 2012, 04:51:04 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Yukarıdaki,aşağıdaki gibidir.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 13, 2012, 09:42:18 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Öncelikle sayın Rimor'a değerli yorum ve aktarımları için teşekkür ederim, faydalandım.

Ben de bu sancağı ilk gördüğümde yıldızdan önce kocaman pergel gözüme çarpmıştı. Acaba sadece kartografiyle ilgili bir figür müdür, yanındaki küçük el figürü acaba kimin eline benziyor diye merak etmiştim. Meraklıyız ya, işte ondan.

Saygıyla.
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2012, 09:45:25 ös Gönderen: gnothi »
Ludwig Wittgenstein