Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sizce kadın hakları yokmudur?  (Okunma sayısı 10765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 10, 2008, 12:51:12 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Uyanınca hiç bir şey olmaz  ;)
Gerçekler zor gelir bazen sevgili shemuel rüyadan uyanınca ;)

Mart 10, 2008, 11:17:50 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

İnsanlık beş bin yıldır kadın haklarını tartışıyor kadının kendisi hak oldu.Hayatı bu kadar fazla meşgul eden bir allahın varlığı bir de kadın hakları

Mart 10, 2008, 07:18:34 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

İnsanlık beş bin yıldır kadın haklarını tartışıyor kadının kendisi hak oldu.Hayatı bu kadar fazla meşgul eden bir allahın varlığı bir de kadın hakları
Demek ki gerçek bir mesele Sn. Santander...

Mart 10, 2008, 11:03:27 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Talmud'u okumak istememe neden olan kısım;

"...Bir kadını ağlatırken çok dikkat edin, çünkü Tanrı gözyaşlarını sayar!
Kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı, ayaklarından yaratılmadı, öyle olsaydı ezilirdi; üstün olmasın diye başından da yaratılmadı.
Ama göğsünden yaratıldı, eşit olsun diye; kolun biraz altından korunsun diye; kalp hizasından sevilsin diye..."

Şu aralar Edouard Schure'nin "Büyük İnisiyeler" eserini okuyorum, çok da ilginç bir anımda karşıma çıkmıştı. Kitap tarih boyunca yaşamış büyük erginlenmişlerden bahsediyor; Ramayana destanının kahramanı Rama'dan başlıyor, Krişna, Orpheus, Pythagoras, İsa gibi karakterlere kadar gidiyor. Henüz başlarında kadın sosyal statüsünün evrimiyle ilgili güzel saptamalarda bulunmuş. Şu an alıntı yapamayacağım, sadece tavsiye ediyorum.

Sıra kendi fikrimde;

Er-Rahim... Esma'ül Hüsna (Güzel İsimler)dan bir tanesi değil mi? Besmele'de sayılan iki isimden biri, "Rahman ve Rahim olan"...

Her kadında bir tane "rahim" olması, her birimizin madde dünyada ilk korunduğu yer... Erkeğin şımarıklığını sorguluyorum, daha nereye kadar? Dünya'dan Tanrı'ya uzanan bir fallik şımarıklık değil miydi Babil Kulesi? Biz ve bizim güdükleşmiş memelerimizin yanında, yavrusunu beslemek için süt üreten kadın değil mi bizi "memeli" yapan? Hangi birinizin göbek deliği yok? Bir zamanlar karnımızın ortasından bağlıydık annemize, ciğerlerimiz hava görmeden bizi 9 ay yaşatan o kadınlara. 9 ay boyunca cinsel çekiciliğinin çoğunu götürdüğümüz, tekmeler attığımız, yediklerine ortak olduğumuz kadınlara.

Sevgili Shemuel sizin yazılarınızı takip ediyorum. Anarşist bir yapınız olduğu aşikar, size hak vermiyorum sanmayın. Chuck Palahniuk'un isyankarlığı var sizde, siz tam da Dövüş Kulübü'nde yazdığı gibi "anneleri tarafından erkeklik güdüsünün bastırıldığı erkekliğe nefret duyan" bir insansınız ve ben de bu gruba dahilim. Pek çok erkek çocuğu yaşadığımız çağda anneleri tarafından "aman baban gibi olma" argümanlarıyla büyüdü. Babalarımız bize olmamamız gereken, annelerimizi anlamayan insanlar gibi gösterildi. Bu çağda babalar, oğullarıyla ava gitmiyor pek...

Fakat kadını bu hale kim getirdi? Dede Korkut'ta "Uruz"un hikayesini hatırlıyorum şu an... Oğlunu ve kocasını kurtarmak için 40 güzel kızla beraber Salur Kazan'a yardım eden Boyu Uzun Burla Hatun'u düşünüyorum. Anası babası tarafından Deli Dumrul'a verilmeyen hayatı seve seve feda eden ve ismini hatırlayamadığım o kadını... Kanturalı'nın kendisi kadar -hatta ondan fazla- savaşçı ve "övünmek erkek işidir" diyen kadını Selcan Hatun'u, onun fırlattığı ucu demirsiz oku.

Massagetler'in kraliçesi, Darius'a dünyayı dar eden Tomris; Roma'ya baş kaldıran Arap kahramanı Zenobia (Zeyneb); sevgilisi ünlü korsan Calico Jack'e "eğer bir erkek gibi savaşsaydın, şimdi bir köpek gibi asılıyor olmazdın" diyen kadın korsan Anne Bonnet; gencecik yaşında Fransa Kralı'na taç giydiren Jeanne d'Arc...

Kösem Sultan'ları, Safiye Sultan'ları karşıma getirebilirsiniz belki bir anti-tez olarak. Oysa ben bu durumdan sadece bir kadının asla köleleştirilmemesi gerektiğini, esas tehlikenin o zaman başladığını çıkarırım. Eğer kadına, özlük hakkı olan seçme hakkını vermezseniz; doğasında ki en baskın bu güdüyü törpülerseniz işte ondan sonra size söz hakkı düşmez.

Sakın benim çok modernist, çok açık görüşlü bir adam olduğumu da düşünmeyin. Tam tersine bir durum söz konusu bende. Fakat günümüzün iğrenç ve yapmacık maçoluğu da değil. Bir nevi "babadan görülenin uygulanması". Günümüzde kaç tane erkek, gerçekten bir erkek gibi davranıyor? Y kromozomunun X'e nazaran daha küçük ve daha problemli olduğunu okumuştum bir yerde. Hilkatimizin kadından ne üstün, ne de aşağı olduğuna inanıyorum. Mesele de işte bu ya... İşte haklar da tam burada başlıyor...

Sözlerimi haddim olmayarak Nazım Hikmet'le noktalasam olur mu acaba?

Ve kadınlar,
bizim kadınlarımız :
korkunç ve mübarek elleri,
              ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
                                        anamız, avradımız, yârimiz
ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
                 öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve karasabana koşulan
ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
                                           kadınlar,
                                                 bizim kadınlarımız...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mart 10, 2008, 11:12:41 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sn. Veritas, size saygı duymaktan başka seçenek bırakmıyorsunuz bana... Çok açık, net, güzel ve saygılı bir biçimde ifade etmişsiniz. Sahip olduğunuz düşünce tarzını bile öyle tatlı tatlı yazmışsınız ki, sadece takdir etmek kalıyor bana. Güçlü anlatımınız ve paylaşımınız için kendi adıma teşekkür ederim...

Sevgi ve Saygılarımla,

Haziran 23, 2008, 04:49:36 ös
Yanıtla #15

Bu dünya somuttan var olur, ondan güç alır ve böylece kendine hayran bırakır ya da aldatır. Kadın da somutun ustasıdır ve oldukca zekidir. İstediği her şeyi yönetme, kullanma, çevirip oynama kapasitesi vardır. Kadına hak vermeye gerek yoktur çünkü o zaten bu hakları kendisi alıp, ne kadar olacağına karar verendir.

Kadındaki soyut ihtiyacına cevap veremeyen erkekler ise kadınlaşarak ya da hadım edilerek               (burda fiziksel değişimlerden bahsetmiyorum) eşitlik adı altında gerekli rollerinden uzaklaştılar. Bu durumda kadınlar erkekleşerek bu ihtiyacı kapatmaya çalışırken  haklarını daha da arttırıyorlar.
ars longa, vita brevis...

Haziran 23, 2008, 05:24:47 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Osmanlida Hadim etme  varmis diye duydum ama okumadim boyle bir seyi . Bu konuda bir malumati olan var mi?

Haziran 23, 2008, 08:09:19 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

insan evrimi birgün cinsiyetleri dahi ortadan kaldıracaktır. heryerde bir kadın hakları,kadın hakları.. ne oluyor peki? katliamamı uğruyorlar kadınlar? kadınlara yönelik yapılan uygulamalar eğitimsizliğin bir sonucudur,cinsiyetin değil. en basitinden tecavüz,taciz.. eğitimli biri sizce böyle bişi yapar mı? eğitimsiz sürüler açtırlar,hevesleri saldırganlıktır. bu yüzden geri ülkelerde bu tür eğitim sorunundan kaynaklanan olaylar görülmektedir. ama nedense bu kadar basit bir şeyi anlamayan kafalar var.. ve hiçte anlamayacaklar.  birgün zaten cinsiyetler bile evrim sonucunda törpülenecektir. acıyorum ya feministlere,kadın tapıcılarına,kadınsılara,ayak yalayanlara.. hak adı altında kadınlar dünyaya anaerkil düzeni getirecektirler. bu bizzat  organize edilen birşeydir.  bütün feminist akımlar erkek kuruluşlarını bitirmek için adeta ant içmişlerdir. hatta içlerinde bu konuda öyle ateşliler vardır ki, "kadınların ilk görevi erkek cinsiyetini bitirmektir" gibi çok çağ dışı  laflar  söylerler. crushing  adlı bir cinsellik türü adeta erkeğe hakarettir.. örnekler çoğaltılabilir.  dünya asla geri dönmücek. anaerkil düzen bitti. sonra babaerkil düzen bitecektir. çünkü babaerkil düzende anaerkil düzen kadar çok ama çok eksik.. birgün aile kavramının tamamen bittiği görülecektir.  şehirlerde  tripod tarzı robotların devriye gezdiği,güçlülerin yaşadığı,insanların teknolojide adeta ululaştığı,sorunların dakkalarda çözüldüğü,asker sınıfının yardımıyla gezegenlerin fethinin başladığı,beyinlerin büyüyüp,ağızların küçüldüğü bir dünya gelecektir,bunu bir başka en son mükemmel dönem izleyecektir..bu böyle devam edecektir. 

Haziran 23, 2008, 08:16:29 ös
Yanıtla #18

insan evrimi birgün cinsiyetleri dahi ortadan kaldıracaktır. heryerde bir kadın hakları,kadın hakları.. ne oluyor peki? katliamamı uğruyorlar kadınlar? kadınlara yönelik yapılan uygulamalar eğitimsizliğin bir sonucudur,cinsiyetin değil. en basitinden tecavüz,taciz.. eğitimli biri sizce böyle bişi yapar mı? eğitimsiz sürüler açtırlar,hevesleri saldırganlıktır. bu yüzden geri ülkelerde bu tür eğitim sorunundan kaynaklanan olaylar görülmektedir. ama nedense bu kadar basit bir şeyi anlamayan kafalar var.. ve hiçte anlamayacaklar.  birgün zaten cinsiyetler bile evrim sonucunda törpülenecektir. acıyorum ya feministlere,kadın tapıcılarına,kadınsılara,ayak yalayanlara.. hak adı altında kadınlar dünyaya anaerkil düzeni getirecektirler. bu bizzat  organize edilen birşeydir.  bütün feminist akımlar erkek kuruluşlarını bitirmek için adeta ant içmişlerdir. hatta içlerinde bu konuda öyle ateşliler vardır ki, "kadınların ilk görevi erkek cinsiyetini bitirmektir" gibi çok çağ dışı  laflar  söylerler. crushing  adlı bir cinsellik türü adeta erkeğe hakarettir.. örnekler çoğaltılabilir.  dünya asla geri dönmücek. anaerkil düzen bitti. sonra babaerkil düzen bitecektir. çünkü babaerkil düzende anaerkil düzen kadar çok ama çok eksik.. birgün aile kavramının tamamen bittiği görülecektir.  şehirlerde  tripod tarzı robotların devriye gezdiği,güçlülerin yaşadığı,insanların teknolojide adeta ululaştığı,sorunların dakkalarda çözüldüğü,asker sınıfının yardımıyla gezegenlerin fethinin başladığı,beyinlerin büyüyüp,ağızların küçüldüğü bir dünya gelecektir,bunu bir başka en son mükemmel dönem izleyecektir..bu böyle devam edecektir. 

Umarım dedikleriniz korku ütopyası olarak kalır.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 02, 2008, 10:02:27 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

kadin haklari ozellikle ulkemizde fazlasiyla vardir tabii ki. Birkac ornek vermek gerekirse..

*hak eden ? kadinin dovulmesi hakki ?(gazetelerimiz 3ncu sayfalarindan hemen her gun takip edebiliriz).
*kadinin tecavuzcusuyle evlendirilmesi hakki ?
*kadina iskence hakki ?
*kocasi tarafindan sokak ortasinda rahat rahat dovulebilme hakki ? gibi.. Bunlarin hepsi her gun gerceklesiyor malesef.ha birde unutmadan *konusmama hakki. Butun bunlari izlerken tek yapabildigim ise dusunmek. Acaba bir cogumuzun beyni ne ise yariyor diye..

Benim aklima baska ornekler gelmedi ama sanirim bunlar yeterli.