Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Toplumu Bilinçlendirmek için Önerileriniz  (Okunma sayısı 16465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2010, 07:50:09 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tüm bu anlatımlarda bence eksik kalmış olan bir yön var:

Mason örgütleri birer okul, vakıf ya da sivil toplum kuruluşu değildir. Buna karşın, her mason örgütünün bulunduğu topluma, o toplimin üyelerini bilinçlendirmek (isterseniz buna bilgilendirmek ve daha erdemli kılmak duyalim) bakımından bir misyonu vardır. Sorun, bu misyonu ne denli gerçekleştirebildiğidir.

Bir diğer nokta, mason örgütlerinin bu bağlamda doğrudan bir etkinlik göstermekte olmayışı, bunu doğrudan ve bireysel olarak masonlara bırakışıdır. Masonlukta tüm masonların sadece bir mason derneğinin üyesi olarak kalmaması, toplumu bilinçlendirecek türde etkinliklerde bulunan diğer kurum ve dernekler de dahil olmak üzere politikada bile yer almalarının teşvik edilmesi, önerilmesidir. Masonların bu bireysel etmkinlikleri gruplar halinde de olabilir; ancak ilgili mason örgütü bu etkinliklere karışmayacağı, onları yönlendirmeyeceği için, söz konusu etkinlikler de kurumsal değil bireysel sayılır.

Masonlar bunları yapmamakta mıdır?... Yapmaktadır ama işin doğrusu şu ki sadece pek azı yapmaktadır. Çoğu mason, Masonluğun ezoterik ortamında kendince doyum sağladığı çalışmalarla yetinmekte, hatta birçoğu locaları birer seçilmiş kişiler topluluğundan öte görmemektedir.

Masonların localarda kendilerini yetiştirmeleri, bilinçlerini geliştirmeleri, daha bilgili ve daha erdemli kişiler olabilmeleri, masonların deyişiyle hamtaşlarını yontmaları için olanak verilmektedir. Dolayısıyla birçok mason toplumun içinde bilinçlenmiş bir kişi olarak yetişebilimektedir. Peki, sonrası?

Sonrası  yok. Benim bildiğim kadarıyla yok. Nerede ve nasıl olduğunu bilen varsa söylesin.

Sonrası deyince ne kastediyorum? İşte bu önemli.

Bu yazıyı okuyan forum üyelerine soruyorum: Siz eğitimli bir kişisiniz. Büyük olasılıkla erdemli bir kişisiniz. Kuşkusuz noksanlarınız vardır; her insanın vardır. Dolayısıyla sizin bilinç düzeyiniz, toplumun genel bilinç düzeyinin üzerinde.  Siz belki masonsunuz ama mason olmayanlarınız da büyük olasılıkla mason olabilecek nitelikleri taşıyor. Siz bu niteliklerinizle toplumu bilinçlendirmek için bir şey yapabiliyor musunuz? Belki bu bağlamda birtakım çabalarınız vardır ama dönüp kendinizi bir eleştirin. Bu çabalarınızın sonucunda ni denli başarı elde edebiliyorsunuz?

Belirgin bir başarı elde edemezsiniz. Bu işi yapamazsınız. Beceremezsiniz.

Sakın sizi küçümsedimi, aşağıladığımı sanmayın. Sizi iğneledim; çuvaldızı kendime batırayım. Ben de yapamam, başaramam. Beceremem. Olmaz. Hiç birimiz yapamaz. Belki içimizde bir iki istisna vardır bunu yapabilecek.

O müstesna kişiler yapabiliyodr da biz niçin yapamıyoruz? Bizim onlardan neyimiz noksan?

Onlar yapabilir çünkü bu işin nasıl yapılacağını biliyor. Biz ise bilmiyoruz. Toplum nasıl bilgilendirilir, nasıl eğitilir, nasıl erdemlenir, nasıl bilinçlendirilir, bunu bilmiyoruz. Çünkü eğetim gördüğümüz kurumlarda bize bunu öğretmediler, bizi bu bağlamda bilgili ve yetenekli kılmadılar.

Masonların da bizden farkı yok. Bu forum alanındaki masonlar söylesin: Var mı? Localarda ya da locaların yan birimlerinde masonlara herhangi bir şekilde şu az önce sözünü ettiğim misyon doğrultusunda, toplum içinde bu görevlerini yürütebilmeleari için gerekli eğitim ve öğretim veriliyor mu?

Tamam, masonlar toplum içinde örnek olacak kişiler olarak yetiştiriliyor; daha doğrusu kendi kendilerini yetiştirmeleri için onlara bir ortam ve olanak sunuluyor. Peki bunun ötesi var mı? Örnek olmak yeter mi, yetiyor mu toplumu bilinçlendirmek için?

Masonluğu gözümüzde öyle çok da büyütmeyelim. Hele konu toplumu bilinçlendirmek olunca, bu bağlamda ne Masonluktan ne de masonlardan çok şey bekleyelim. Kendimizi de aynı kefeye koyalım.

Peki o zaman bu iş umutsuz mu?

Hayır, umutsuz değil. Ancak bu umudun gerçekleşme yoluna girebilmesi için farklı kapsamlı bir kurumlaşma gerekiyor. Bilinçlendirme için önce bunun nasıl yapılacağını öğrenmek gerekiyor.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 04, 2010, 09:06:01 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın Adam;
Dediklerinize, evet bize öğretilmediği konusunda harfiyen katılıyorum. Ama bundan yakınmamız neyi değiştirir? Ben biliyorumki sizde bu insanlardan değilsiniz sizde elinizden geleni yapıyorsunuz çünkü siz biliyorsunuz ki  bilgi paylaşıldıkça güzel. Ya yapmayanlar ya eğitmeyenler ya bilgilerini insanlığın yararına sunmayanlar aslında hepsi potonsiyel bir katil değil mi? Bugün toplumu eğitebilecek kapasitede olup ta eğitmeyen kişiler cehaletin ortaya çıkmasında rol oynamıyor mu? Bu cehalet sonra haberlerde boy boy gördüğümüz cinayetlere karşımıza çıkmıyor mu? şimdi düşünmek lazım sayın üstadım katil kim? Biz öğretemiyoruz diye susmamızmı lazım. Burdaki bir çok kişinin belli yerlerde olduğu kesin kendi içlerindeki gücü bu yerlere gelebilmek için harcayan kişiler eminimki toplumu bilinçlendirmek adınada çalışıyorlardır. Aksi bir durumu düşünmek bile istemem. Tanrı evrenin hakimiyetini verdi bize bunu ortaya çıkartmak bizim görevimiz. Kıvılcım bizden olsun yangın sizden.
Saygılarımla.

Şubat 04, 2010, 06:39:49 ös
Yanıtla #12

Bunun bir yolu, bir çözümü elbetteki vardır ama bulunmasına rağmen ya biz bilmiyoruz ya da bilmek, öğrenmek için çaba göstermiyoruz. Bu dünya, insanlık için çok büyük bir önem taşıyor, taşımaktadır da.. ama hepimiz üzerimize düşen sorumluluğun bilincine var-a-madığımız sürece ne yazıkki - deyim yerindeyse -elimiz kolumuz bağlı, birşey yapamadan zamanın akıp geçmesini seyretmekten başka birşey yapamamaktayız. Bunun içindir ki, şuanda gözlemleyebildiğim kadarıyla çağın bir getirisi olan - bilinçsizliğin - giderek korkunçvari bir hale gelmesi ve beraberinde artan bu olayın tıpkı salgın bir hastalık gibi giderek hızla yayılmasıyla birlikte toplumlarda önemli derecede bir çökme de yaşanmaktadır. Bu da ilerki zaman süreçlerinde önemli derecede toplumsal felaketlere dönüşecek işte bu olay da  Kutsal  Kitaplarımızda bahsı geçen olayların yaşanmasına sebebiyet verecektir.

=> Çünkü sıratı şuanda dünyamızda geçiyoruz / geçiriliyoruz.

Saygılarla..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Şubat 04, 2010, 11:54:12 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

turk toplumu icin konusuyorum
acitasyon yapmak en buyuk istir bu ulkede

gulecek seyleri elestiririz
aglancak seylere reality showlar adariz

biri olunce/vefat edince hemen onlardan oluruz
ama biri basari alirsa her yonden bir elestiri buluruz

bu yuzden toplumumuzdaki mason imaji
cok guclu, cok zengin insanlar
bu imaj varken bilinclendirmek imkansiz

zaten bizim insani bilinclendiremezsin
biz baskasina sormayi severiz
ahmet hoca ne dedi
fatih hoca ne yapti

ama biz bi acip bakmayiz
yahu tama da neymis bu demeyiz
hep mahallede bizim bir abi vardi ile baslayan cumlelere kanariz

misal masonlarin ezildigi, aslinda iyi birseyler yaparke haksizca olduruldugu falan gibi eski hikayeler bularak baslanabilir
vardir muhakkak bu tarz hikayeler

benim gorusum bu yonde

Şubat 05, 2010, 05:41:20 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

turk toplumu icin konusuyorum
acitasyon yapmak en buyuk istir bu ulkede

gulecek seyleri elestiririz
aglancak seylere reality showlar adariz

biri olunce/vefat edince hemen onlardan oluruz
ama biri basari alirsa her yonden bir elestiri buluruz

bu yuzden toplumumuzdaki mason imaji
cok guclu, cok zengin insanlar
bu imaj varken bilinclendirmek imkansiz

zaten bizim insani bilinclendiremezsin
biz baskasina sormayi severiz
ahmet hoca ne dedi
fatih hoca ne yapti

ama biz bi acip bakmayiz
yahu tama da neymis bu demeyiz
hep mahallede bizim bir abi vardi ile baslayan cumlelere kanariz

misal masonlarin ezildigi, aslinda iyi birseyler yaparke haksizca olduruldugu falan gibi eski hikayeler bularak baslanabilir
vardir muhakkak bu tarz hikayeler

benim gorusum bu yonde

Olmaz mi... Bu sitede onlarca bulabilirsin benzer hikayeler. Sirf masonlarla ilgili degil bir suru cemiyet ile ilgili.
Hele ki bir Adnan hoca tarikati var ki gireni beceriyorlar  o derece :D
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Şubat 05, 2010, 08:11:47 ös
Yanıtla #15

:) Toplum nasıl düzelecek acaba? diye düşünürken Sevgili Asi' ye de hak vermemek elde değil. Ne yazıki durum gerçekten içler acısı.. 

Mart 14, 2010, 01:52:50 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Toplumu bilginin ışığını vermemiz lazım.
 J.J. Rousseau bir teorisinde hatırladığım kadarıyla şöyle demektedir; "Eğer bir toplumun %51 yeni sözleşmeye evet dediyse geriye kalan %49'luk kısım yanlış biliyor demektir.%49'luk kısma doğruyu göstermek gerekmektedir.Fakat evet diyen %51 kısım yanlış biliyorsa geriye kalan %49'luk kısım doğruyu göstermek zorundadır." Bizde bu teori ile yola çıkarak ve kitle iletişim araçlarından yararlanarak insanlara doğruyu göstermeliyiz.

Saygılarımla...

Mart 14, 2010, 06:29:32 ös
Yanıtla #17

Bilgilendirme yoluyla bilinçlendirilerek sanırım:)

Kasım 29, 2010, 12:30:07 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason locaları içinde yer alan, şaibeli olan  (derin devlet..vs)  üyelerin derecesine bakılmaksızın kurumdan uzaklaştırılması, ardından da masonluğun amacının ve faydasının topluma verilmesi, bunlar masonlar hakkındaki düşünceleri değiştirecektir. Yerli ve yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla, önümüzde zorlu bir 10 yıl var, -tahminim- toplum(lar) da -süreç sonunda- varolan dinleri sorgulamaya gidecekler, dinlerin batıni anlamlarını keşfedecekler. Her iki cümledekiler gerçekleştiğinde -dünyada nüfus azalması dışında- zaten ortada bir sorun kalmayacaktır.
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2010, 12:33:00 ös Gönderen: Texan »
Çöl Bilgesi

Kasım 30, 2010, 02:12:28 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

BEN MASON OLMAK İSTİYORUM. AMA KENDİME MUHATAP BULAMIYORUM. SANAL ALEMDEMİ MASON OLUNUYOR. MASON LOBİSİ BENCE DÜNYANIN EN BÜYÜK VE GÜÇLÜ LOBİSİ BEN ÖYLE DÜŞÜNÜYORUM. BENDE GÜCÜN YANINDA OLMAK İSTİYORUM. GÜÇLÜ OLMAK İÇİN BİR ÇOK DEĞER VARDIR. KİŞİSEL VE TOPLUMSAL BEN BU DEĞERLERİ TAŞIDIĞIMI DÜŞÜDÜĞÜM AİTLİK DUYGUSU İÇİNDE GERÇEK KİŞİLERLE TANIŞIP GÖRÜŞMEK İSTİYORUM.