Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bulundugun ulkenin dilini konusmak zorundamisin?  (Okunma sayısı 8564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2007, 06:01:44 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Ben denemedim ama denendigine ve ise yaradigina sahit oldum :)

Haziran 15, 2007, 02:41:17 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

bu bence ülkenin şartlarına göre değişir sonuçta amerikada bulunan türkler oradan  ülkenin birliğini bozan  hak iddia eden ve bunu siyasi bir propaganda aracı olarak kullanan kesimler değiller ama bazı ülkelerde çeşitli etnik grupların ülkeyle olan çıkmazları yüzünden bazı dillerin konuşulması yasaklanabilir.
sanırsam ülkemizde kürtçe bir ara yasaklanmış tam olarak bilmiyorum yasaklanmasa bile yolda kürtçe konuşan insanlar gördüğünüzde kızan insanlarda görürsünüz ama kimse lazcaya karşı durmaz karşı olmaz yani bunun gibi etmenlerle ülkelerde konuşulan dil çeşitlerine yasaklar ve kısıtlamalar getirilebilir

Haziran 15, 2007, 05:43:17 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Yanlisiniz var Sn.Bilmeliyimgalkilei. Cok degisik diller cok degisik alanda propaganda aracai olarak kullaniliyor (Ispanyolca, Turkce, Arapca, vs.)

Haziran 15, 2007, 11:29:59 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

elbetteki kullanılıyor olabilir hani örnek amacıyla iki dilden bahsettim fakat amerikada bildiğim kadarıyla türkçe kllanılarak bir propaganda yürütülmüyor

Haziran 15, 2007, 11:31:17 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 16, 2007, 12:34:42 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

biraz anlatabilirmisini ne tarz propagandalar bunlar?

Haziran 16, 2007, 06:41:13 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Politika, ve siyasete girer. Anlamak icin burada yasamak gerekir.
Amerika'da yasayip anti-Amerika propagandasi yapanlar cok. Ayni Turkiye;de yasayip da Turkiye'yi kotuleyenler gibi. Son zamanlarda Amerikan devleti bunlara karsi cok savasiyor, fakat malesef kurunun yaninda yasi da yakiyorlar. 11 Eylul'den sonra Patriot Act diye bir sey cikardilar, Amerika'nin en onemli ve gurur duydugu ozelligi olan konusma/dusunce ozgurlugu, ozel yasama/ hakka saygi olgusunu yerle bir ettiler (yasal olarak). Isi Arap/Turk mahallelerindeki vergi beyannamesi dolduran ofislere kamera koymaya kadar goturduler. Bunun garipligi surada: Bir mahkeme karari olmadigi surece HIC BIR MERCI hic kimsenin ozel bilgisini hic bir sartla disariya sunamaz. Bu kamera olayi bunu tamamen ekarte ediyor.
Gerci ses yok, ama Amerikan istihbarat birimlerinin dudak okuma yetenegi olan kisilerden olusan kadrosu var. Amerikan futbolu maclarini seyrederseniz dudak okumanin ne kadar yaygin oldugunu anlayacaksinizdir.

Haziran 16, 2007, 11:00:22 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

teşekkürler asi gerçekten bilmiyordum bunu

Haziran 17, 2007, 03:40:19 öö
Yanıtla #18
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Amerika'yi ozetleyecek olursak;
Monoton yasamin insanlarin hayatini duzene sokup, herkesi %90 kendi yaptigi is alaninda yogunlastiran ve ustalastiran bir sistemi oldugunu soyleyebiliriz. Mesela dolap yapan bir marangoz. O adam genelde sadece dolap ve dolap turevi seyler (cekmece, kabinet, vs.) yapar. Ona Masa yap desen biraz afallar. O sanati oldugundan dolayi illaki yapar ama zorlanir.

Bizde ise herkesin (gerek egitim sisteminden gerekse gereklilikten) her konu hakkinda ufak tefek bir bilgisi vardir. Bu hem fayda hem zarar getirir. Buraya gelip de buraya alisamayanlar, genelde sistemi degistirip kendine uydurmaya calisir ve cogunlukla basarisiz olur. Hele ki okulda.

Haziran 17, 2007, 04:34:46 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

amerikada bir öğrencinin yaşamı nasıl olur??büyük ihtimalle amerikaya gitmeyi düşünüyorum