Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ADAM OLMAK - 7  (Okunma sayısı 4131 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 21, 2009, 04:38:20 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

BİRİN BİRE EŞİTLİĞİ

Bu ilginç başlıklı bölümden şöyle birkaç özet paragraf alalım:

Özgürlük “bedava” değildir. Bunu kullanmanın bir bedeli vardır. Bu bedel eşitliktir. Her onurlu özgür insan, bu bedeli ödemeyi yani eşitliği gözetmeyi de bilmelidir.

İnsanlar, başkalarıyla aralarındaki farklar her ne olursa olsun “eşitlik” kavramı üzerinde söz etmekten pek hoşlanmaz. Üstelik bu durum, toplumlarındaki “eşitsizlik olgusu”ndan en çok etkilenen, en çok zarar gören, ezilen ve haklarından yoksun edilenler için bile böyledir. Eşitliği, onların yerine başkaları savunur.

İnsanların eşit olmasını kendi çıkarlarına aykırı görenler, hemen hemen her toplumda ve çağlar boyunca, diğer insanları da bu kavramdan uzak tutmayı, bunu yadırgamalarını sağlamıştır. Eşitliğin yalnızca matematikte geçerli olduğunu ileri sürmüş, tanımını salt niceliksel olarak yapmakta diretmişlerdir. Oysa eşitlik, niceliksel olmaktan önce kesinlikle bir niteliktir. İnsanlar arasında, toplumsal ve siyasal bakımdan ayırım olmamasıdır.

Her insan dünyaya insanlığın bir öğesi, bir diğer insanın benzeri olarak gelir. Hiç kimsenin alnına doğuştan sosyal bir nitelik, bir unvan, bir üstünlük, özgürlük ya da kölelik, bir ayrıcalık ya da yoksunluk damgası vurulmamıştır. İki insan arasında doğduklarında görülebilecek tek farklılık, cinsiyet bir yana bırakılacak olursa, ancak dış görünümünden açıkça belli olabilen ırklarıdır. Bu belirgin farklılık da tarih boyunca ırkların eşitsizliğinin kanıtlanabilmesi uğrunda kullanılmıştır.

Buraya kadar rüzgâr arkamızda geldik bugün.

Şimdi bu kitap özetine bir ara vereyim de, tatil günü bilgisayarının başına geçmemiş olanlardan ilgilenenler de hiç olmazsa bu kadarını okuyabilsin. Yarın devam ederim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 21, 2009, 06:34:34 ös
Yanıtla #1

Irk, Dil, Din ve Cinsiyet ayrımı üzerinde görülen farklılıklar ne yazıkki günümüze dek süregelmiş yanlış anlamaların bir ürünü olarak nitelendirilmiş ve öyle de tanımlanabilinmiştir.

Benim için dil-din-ırk ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her Insan'a evrimine ve sahip olduğu tekamülüne göre değer biçiyorsam, hakiki insan vasfını kazanmış Insanlara elimden geldiğince Saygı gösteriyorsam geldiği konum gereği ( tabi dünyevi mevki, kariyer kastetmiyorum ) ruhsal seviyesinin en üst mertebesine gelebilmiş Insanlara hürmet gösterebiliyorsam demekki benim asıl aradığım ve bulduğum nokta Insanın Yüce bir Bilinç konumuna gelmesiyle birlikte taşıdığı dünyevi hiçbirşeyin bir öneminin de olmamasıdır. Çünkü Yaratıcı'nın nezdinde hepimiz Bir'sek ve Tanrı bizi farklı şekillerde, kültürlerde oluşmamızı, yaşamamızı sağlamışsa o zaman aramızdaki bu farklılıkları da söz konusu etmek en başta Yaratıcı'ya olan büyük saygısızlıktır ( haşa ) diye düşünüyorum.      

Değerli Paylaşımlar.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 21, 2009, 09:07:18 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,

Her insan  evladının  iyi  koşullarda  eğitim  ve  sağlık  hizmeti  görmesi  yanlısı  olmama rağmen  tam  anlamda   bir eşitliğin  asla  sağlanamayacağı kanısındayım...Kimisi   sakat  doğar  kimisi  güzel ,  kimisinin  iki  gözü  doğuştan kördür  kimisininse  üçüncü  gözü  bile  vardır...Aynı  ailenin  bir  çocuğu  her  ay  hasta  olurken  diğeri  hiç  hasta  olmaz  vs. , vs., vs.....Örneklerde  de    göründüğü  üzere  eşit  olmamızı  zaten  Tanrı  istemiyor...

Tanrı  bizleri  yaratırken  sağlık  , güzellik , akıl  ırk  gibi  nitelikleri  de  eşit  dağıtmıyor...
Ayrıca  dünyaya  geleceğimiz  coğrafyayı  seçerken  de  fikrimizi  sormuyor...Kimisi  Afrika 'da  çölde  kıtlık  içinde  doğup  , büyüyor  ; kimisi  de  malikanede  dadı  ve  özel  öğretmenlerin  içinde  yetişiyor...Bu eşitsizliğin  müsebbibi
 insanoğlu  değildir...Tanrı 'dır...Tanrı  ,alınlarımıza  ne olacağımızı  kaşeliyerek  gönderir...
 Ancak  bu  2-0  yenik  başlayanın  öne  geçemeyeceği  anlamına  gelmiyor  elbette  ... Zannedersem  sizin  izah  etmek  istediğiniz   de  bu ...Şartlar   ne kadar  elverişsiz   olursa  olsun , insanoğlunun   isteyip  de  yapamayacağı  birşey  yoktur  kanaatindeyim...

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2009, 09:10:56 ös Gönderen: ozak1977 »

Eylül 22, 2009, 07:30:24 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Isabell ve Sayın Özak1977,

Ne yazık ki sizinle bu konu üzerinde bu başlık altında tartışamıyorum. Çünkü daha önce de belirtmiş olduğum üzere; burada sadece bir kitap özeti veriyorum; o da yapabildiğim kadar. Eşitlik konusunda  sizinle aynı görüşte olabilirim de olmayabilirim de... Kendimi yazarın yerine koyamam. Ancak bir yazımda bu yazarın görüşlerinden  esinlenir ya da alıntı yapar ortaya kendi düşüncelerimi koyarsam, onların üzerinde tartışırız.

Beni anladığınızdan eminim.

Sevgiler. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 22, 2009, 10:38:25 öö
Yanıtla #4

Sayın Isabell ,

Ne yazık ki sizinle bu konu üzerinde bu başlık altında tartışamıyorum. Çünkü daha önce de belirtmiş olduğum üzere; burada sadece bir kitap özeti veriyorum; o da yapabildiğim kadar. Eşitlik konusunda  sizinle aynı görüşte olabilirim de olmayabilirim de... Kendimi yazarın yerine koyamam. Ancak bir yazımda bu yazarın görüşlerinden  esinlenir ya da alıntı yapar ortaya kendi düşüncelerimi koyarsam, onların üzerinde tartışırız.

Beni anladığınızdan eminim.

Sevgiler. 

Kendi adıma anladığımı belirtmeliyim:)

Sevgilerle,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.