Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Harici Türkiye de ki Mason Locasıyla Nasıl İletişim Kurabilir ?  (Okunma sayısı 46045 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 12, 2011, 09:00:31 ös
  • Ziyaretçi

Konu başlığından da anlaşılacağı üzere sorum; Bir harici olarak Türkiye de ki Mason Localarıyla nasıl irtibata geçileceği yönünde. Telefon veya mail yoluyla randevu alabiliyor muyuz ? Türkiye de ki Mason Localarında haricilerle ilşki düzeyleri nasıl ? Bir harici Mason Locasıyla görüşmek için neler yapmalı ? Kısaca prosedürler nedir veya uygulanacak bir prosedür var mıdır ?

Not: Bundan 1 ay kadar önce İstanbulda ki Mason Locasıyla irtibata geçmeye çalıştım (ilk aramam yanlış bir tarihe denk geldiği için cevap verilememiş olabilir) Ama telefonlarıma cevap veren olmadı. Lütfen bu notum sitem olarak algılanmasın,eminim ki farklı nedenlerle arayanlar, telefonda tehdit veya başkça kötü amaçlarla konuşanlar da vardır. Ben bir hariciyim bu forumda ki pek çok üye gibi. Siz Mason üyeler kadar Locaların işleyişlerini bilmemiz mümkün değil.

Saygılarımla

Ocak 12, 2011, 09:09:22 ös
Yanıtla #1

Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ocak 12, 2011, 09:14:05 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,

Genel olarak Ritler ve Kefillik ile ilgili sadece Locaya sorabileceğim (özel) birkaç konu şeklinde sorularımı genel olarak özetleyebilirim.

Saygılarımla

Ocak 12, 2011, 09:59:37 ös
Yanıtla #3

Ritler konusunda bilgi alınacak yer aslında Büyük Loca değildir. Türkiye'de zaten sadece tek bir rit vardır, Büyük Loca da o ritte çalışmaz. EKSR için gideceğiniz yer başkadır. Ancak orda da şöyle bir sorun var; öncelikle diğer ritler hakkında zaten bilgi vermeleri doğru olmaz, sonra da rite devam etmek için önce Mason olmak gerektiği için haricilerle bu konularda diyalog kuracaklarını zannetmiyorum.

Kefalet de Masonlar için geçerli bir kavramdır. Bir harici için bilgilendirme yapılması gerekli değildir. Mekanizmanın ne olduğu sorulacaksa, Forumda son derece yeterli açıklamalar bulunmaktadır.

Sn. sundance, lütfen üzerinize alınmayınız. Bu tür taleplere çok sık rastladığım için, Forumdaki diğer üyeler için de ek bir bilgi vermekte fayda var sanırım:

Büyük Loca'da "halkla ilişkiler" veya "müşteri hizmetleri" veya "bilgilendirme merkezi" şeklinde bir birim bulunmamaktadır. Yani isteyen herkesin gidip istediği soruyu sorabileceği yer Büyük Loca değildir. Aslında bu Forumda bir haricinin başka bir yerde sahip olamayacağı imkanlar bulunmaktadır. Sorulan her soruya cevap alabiliyorsunuz. Forum üyelerinin bu kaynağın doğru kullanması durumunda yeterince fayda sağlanacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ocak 12, 2011, 10:22:25 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,

İlgilendiğiniz ve bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için ne kadar teşekkür etsem az. Lakin benim soruyu sormam da ki gaye, benim sorularımın cevabını sadece Türkiye de ki Locanın verebileceği. Her Ülkede ki Locaların çalışmaları farklılık gösterebiliyor. Ben teknik veya forumda cevaplanabilecek bilgiler için değil, özel bir durumla alakalı görüşmek istediğim ki; görüşme isteğim derken biraz açmam lazım, bu konuda danıştığım büyüklerim veya Yurt Dışında faaliyet gösteren diğer Localar,soracağım soruların ve durumumun işleyişi hakkında sadece Türkiye de ki locanın cevap verebileceğini söylediler ve yönlendirdiler.

Tabi ki anlıyor ve sonusz saygı duyuyorum ki, her isteyen kişi locaya girse ve soru sorsa veya loca bunları cevaplamaya kalksa, işlerin içinden çıkılamaz.

Benim sorumda ki "Rit ve Kefillik" konusu, teknik bilgi değil. Durumumla alakalı sadece Türkiye de ki Locanın cevaplayacağı tarz bir konu.Türkiyede ki işleyiş ile ilgili bir konu.

Saygılarımla

Ocak 12, 2011, 11:12:50 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın sundance,

Telefonunuza cevap alamamanız sizin şanssızlığınız sanırım keza benim birkaç telefonuma mesai saati bitmiş olmasına rağmen bakıldı. Bunun yanısıra daha sonra mesai saatleri içerisinde aradığımda ise Türkçe' yi oldukça iyi kullanan bir hanımefendi sorduğum soruyu cevapladı.

Ancak sorumu yöneltmeden önce soracaklarımı, en kısa ve net bir şekilde nasıl sorabilirimin muhakemesini yapmıştım. Önce kendimi tanıtıp sonra sorumu yönelttim. Hanımefendi soruma net bir cevap verdi. Teşekkür ettim ve karşılıklı iyi günler dileyip vedalaştık. Bir gün ise "kapıyı çalınız, açılacaktır" ifadesini test ettim. HKEMBL' nin merdivenlerini çıktım ve kapıyı çaldım. Kapı açıldı, içeriye bir göz atıp, güler yüzlü birbeyefendi ile ayak üstü birkaç dakika konuştuk. 

HKEMBL bizim derneğimiz, faaliyet gösteren Masonalar bizim insanlarımız (milliyet ayrımı gözetmedim bu ifadede. Bu topraklarda yaşayan bireyleri düşündüm). Sayın Mustafa Keamal' in dediği gibi bir halkla ilişkiler, müşteri hizmetleri ya da bilgilendirme merkezi olmadığı doğrudur, ben telefon ettiğimde bilmiyordum ancak şanslı gününüzdeyseniz, sorunuzda, alacağınız cevapta kısa ve net ise belki benim gibi istisnai bir durum yaşayabilirsiniz :)

Saygılarımla,

Ocak 12, 2011, 11:37:13 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

özetle şu türkiye de sen ışığı da arasan kapıyı da çalsan açılmaz. Ancak davet edilirsin :)

Ocak 12, 2011, 11:50:28 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Davet edilmezsiniz. Siz ararsınız, ama aramakla bulamazsınız, bulunursunuz. Siz çalarsınız ama çalmakla açılmaz, uygun görülürse açılır, siz istersiniz ama her isteyene verilmez, liyakatince verilir.

Ocak 12, 2011, 11:54:25 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Ocak 13, 2011, 01:26:21 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Duymak için beklediğim cevaplar, ana dilimde veya nefes aldığım coğrafyadan gelmemiş olsa bile , geldiler.Galiba hislerimin tercümanı Mevlana'nın şu sözleri olacaktır: "İnsan, gözden ibarettir aslında, geri kalan cesettir Göz ise ancak dostu görene denir"

Saygılarımla