Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olan Masonluktan Çıkamaz  (Okunma sayısı 10406 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 19, 2016, 09:56:31 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Bu başlık altında bir süredir araştırdığım bir konuyu nacizane görüşlerimle paylaşmak istiyorum. Bu konu ''Bir defa mason olan masonluktan çıkamaz'' algısıyla ilgili olacak.

Bildiğimiz gibi masonluğun yapılanması dernek şeklindedir. Ülkemizde de masonluk farklı dernekler adı altında yapılanmasını oluşturmuştur. Peki mason olanın masonluktan çıkamama durumu nedir? Bu söz adeta tehditvari bir algı oluşturuyor. Yani sanki mason olup masonluktan çıkmaya çalışan kişiye işkence ediliyor, hayatına müdahale ediliyor, tehdit ediliyor gibi düşünülüyor fakat bu sözün zannedilen algıyla yakından uzaktan alakası yok. Bir doğru var ki o da;

Mason olan ''mason''luktan çıkamaz!

Bu söz aslında inisiyatik manada söylenmiş bir sözdür. Masonluk bir yoldur. Aydınlanma, insan-ı kamil olma yoludur ve giriş tekrisi bu aydınlanmaya doğuşun tekrisidir. Tekris zamanında yapılan tefekkür, vasiyet, yolculuk vs. kişinin (manevi anlamda) eski hayatının ölümünü ve uyanışını simgeler. Bu uyanış nefsi terbiyenin de başlangıcıdır. Kişi bu andan sonra bir masona yakışır şekilde aç gözlülük, negatif hırs, kıskançlık, kötü düşünce gibi huylarını da bitirerek daha iyi, daha cömert, daha hoşgörülü, daha sabırlı ve daha bilgili bir insan olma yolunda kendisini eğitmek zorundadır. Bu eğitim yolu masonluk kullandığı materyaller ise masonluğun materyalleri ve ritüelleridir.

Masonluktaki tekrisi ve bir ömür süren tekris yolculuğunu islam peygamberi çok güzel bir tavsiyeyle açıklamış; ''Ölmeden önce ölünüz!''

Peki bir defa ölen insan yeniden dirilir mi? İşte bir defa mason olan kişi artık bazı şeylerin bilincini fark etmiştir. Yaşadığı hayata dair, tarihe dair, kendisine dair birçok sırra vakıf olmaya başlamıştır. Kişi bu inisiyatik uyanışı tatmış ve yolculuğu yaşamıştır. Bu yüzden kişi her ne kadar dernekten adını sildirip ayrılsa bile asla orada yaşadıklarını unutamaz ve inisiyatik yolculuğunu kalbinden atamaz.

Bu sebeple bir kişi ''masonluk'' derneğinden ayrılabilir ancak ''mason''luktan çıkamaz.

Bunlar benim araştırmalarımdan edindiklerim. Varsa yanlışlarım, eksiklerim tamamlanması beni ziyadesiyle memnun edecektir. Kusurum varsa affola.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 19, 2016, 10:13:23 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yazıda dikkatimi çeken husus , Masonluğu benimsemiş , kâmil insan olan ve unutulmaz anılar yaşayan birisi dernekten ayrılmaya neden gerek duysun ? Ayrılmadan kastınız sağlık veya maddi nedenler mi ?
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Eylül 19, 2016, 10:40:10 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Masonluğa farklı amaçlarla, beklentilerle girenler zaman içinde ilgilerini kaybederler. Olası nedenler içinde en önemlisi budur.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Eylül 19, 2016, 10:51:40 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Masonluğa farklı amaçlarla, beklentilerle girenler zaman içinde ilgilerini kaybederler. Olası nedenler içinde en önemlisi budur.

Sayın asimov ne gibi farklı sebepler bunlar?
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Eylül 19, 2016, 10:57:49 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Yazıda dikkatimi çeken husus , Masonluğu benimsemiş , kâmil insan olan ve unutulmaz anılar yaşayan birisi dernekten ayrılmaya neden gerek duysun ? Ayrılmadan kastınız sağlık veya maddi nedenler mi ?

Onlar da bir etken sayın Herakles ancak bazı kişiler farklı amaçlarla gider derneğe. Ancak bu amaçlarını dernekte bulamayınca ayrılırlar fakat ne kadar ayrılsalar da bu yapılanmanın amaçlarına, kardeşliğin sevgi ve dayanışmasını orada şahit olmuş olacak. Belki ritüellere katılmış ve hayatı, kendisini sorgulamasını sağlayacak bilgilere erişecektir. Önemli olan yazıda da belirttiğim gibi ''kendisini eğitmesi'' Matrix'de Morpheus'un güzel bir sözü vardı;

Yolu bilmekle o yolda yürümek aynı değildir.

Yani bu kişiler insan-ı kamil olma yolunu görürler ancak bu yolda yürümezler.

Sn Risus izninizle felsefi açıdan yaklaşacağım.

Antimasonik sitelerde ritüelik yemindeki sözler ve ona verilen cevabı tehdit zannedip,bak giren çıkamıyormuş (bu aleme giren bir daha çıkamaz) deselerde,bunun ritüel ve sembolik olduğunu yakalayamayanlardır.Kaale almaya değmez.Ancak gerçek anlamda dernek üyeliği edinip dernekte aradığını bulamayanlar her dernekte olduğu gibi bir dilekçe ile ayrılabilirler ve hatta üyelik aidatlarını ödemeseler üyelikleri otomatik olarak düşebilir.

Bir derneğe üye olurken,adı ne olursa olsun ve ne vaat ediyorsa etsin üyelerinin yine bu toplumun üyeleri olduğunu,etrafımızdaki,ailemizdeki,işyerimizdeki kişilerde olduğu gibi anlaşamadığımız kişilerinde bulunabileceğini,dernek yada partilerin tüzük ve programları çok güzel ve dolu olsada,gerçekte uygulamaların öyle olamayabileceğini peşinen bilmeleri lazım.Yoksa daha ilk günden hayal kırıklıkları olabilir.Normaldir.

ANCAAK,Kişi Mason olmuşsa ne Masonluk ondan ne o Masonluktan ve Kardeşlerinden ayrılır. Ama Masonluğa girdiği ilk gün Mason oldum ben diyen kişi Mason Derneğinin en üst düzey yöneticisi de olsa MASONLUĞU hiç özümsememiştir.Masonmusunuz sorusuna evet demeyip kardeşlerime sormak lazım demenin bir inceliği var,anlamak gerek. O bakımdan ben negatif duyumlarda kişilerin MASONLUĞA Değil,Masonlara küsmesi hatta mümkünse hiç küsmemesi gerektiğini söyleyebilirim.

Selamlar

Elbette size katılıyorum sayın ANARCHOSA. Zaten yazımda ''masonluk'' ve ''mason''luk ayrımını bu yüzden yaptım. Dernekten yani ''masonluk''tan pek tabi ayrılabilir. Elbette mütevazilik sadece masonlukta değil hayatın her alanında kişide olmasın gereken bir vasıf.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 19, 2016, 11:17:06 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu menfaatçi zihniyete sahip insanlar , siyasi partiler başta olmak üzere her yerde mevcut. Çok kısa sürede gerçek yüzleri ortaya çıktığı için bunları ayıklamada sorun çıkmaz. Böyle sülükler , kendisinden başkasına fayda sağlamayacağı için ne Masonluğa bir faydası olur ne de Masonluktan bir ışık alabilirler.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Eylül 19, 2016, 11:28:39 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Sayın Risus benim de aklıma Pir Sultan Abdal ın nefesi geldi:
Güzel aşk cevrimizi
Çekemezsin demedim mi
Bu bir rıza lokmasıdır
Yiyemezsin demedim mi

Yemeyenler kalır naçar
Gözlerinden kanlar saçar
Bu bir demdir gelir geçer
Duyamazsın demedim mi
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Eylül 19, 2016, 11:34:54 ös
Yanıtla #7

Sayın Risus;

Masonluk adına sanki en zor olan şey,zihinsel olarak kademeler arasına sıkışmışlara uyum sağlayıp,"O" kişilere ilham verip gerçeğe yönlendirebilmek.Çözüm sanki,herkezi seviyesi kadar sevmek ve kabul etmek ve onlardan asla vaz geçmemek. Birinin anlamaya başlıyor olmuş olması bile yeter. :) :) :)

Sevgiler
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2016, 11:49:55 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Eylül 20, 2016, 05:45:42 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

İşin felsefesi açısından bakmaya devam edilirse "mason olmak" diye bir kavramın da olmadığını görmekteyiz. "Inisiye olan masonluktan çıkamaz" ya da "Masonluğun tadını alan masonluğu bırakamaz." demek daha doğru olacaktır. Mason olmaya çalışan kişilerin dernek üyeliğinden ayrılmaları için çok gerekli marezetleri olması gerektiğini düşünüyorum. Bu mazeret de ancak kişinin masonluğa layık olmaması olabilir görüşündeyim. Bu durum kendisine kefil olmuş masonları da zor durumda bırakacaktır. Masonluğa kabul öncesi bu yola layikatın araştırılması ve farklı niyetlerle girmek isteyen kişinin elenmeleri beklenir

Sayın @ANARCHOSA

Bahsetmiş olduğunuz mozaik yapı içerisinde anlaşamayan kişilerin masonluğa değil masonlara küsmesi ya da mümkünse hiç küsmemesi görüşünüzü belirtmişsiniz. Locasında anlaşamayan bir mason ayrılmak yerine aynı il içerisinde başka locaya geçerek çalışmalarına devam edemez mi?

Saygılarımla

Eylül 20, 2016, 03:32:32 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Localarda din ve siyaset tartışması yapılmaz ama loca içi anlaşmazlıklar zaman zaman istenilmeyen noktalara taşınır.

Anlaşmazlıklar masonlar arasında küskünlüklere,  localardan bireysel veya grup halinde kopmalara, diğer obediyansa geçmeye kadar varabilir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti