Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Deizm(Tanrıcılık)  (Okunma sayısı 25648 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2012, 11:12:51 öö
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Sayın ADAM üstat' ım  bu sözlerinizi tam çözemedim  şöyle diyorsunuz (-    Düşünüyorum da, acaba ben de Deist mi sayılırım. Çünkü bu forum alanında bu bağlamda tanımlamalar yapanlara hep karşı çıkıyorum.

Deizm ilkelerine uygun bir inançta Tanrı’nın varlığını yadsınmaz ama onun bir “ilk neden” olmanın ötesinde, evreni, dünyayı, insanı ve diğer varlıkları sürekli olarak yönetim ve denetim altında tuttuğu, geleceklerini istediğince düzenleyip gene istediğince değiştirdiği kabul edilmez. Tanrı, canlı ya da cansız, tüm varlıkların evrende geçirmiş ve geçirmekte oldukları oluşumları etkilemez. Dolayısıyla insanın düşünü ve eylemlerine de karışmaz.

Oysa teist dinler bunların tam karşıtını ileri sürüyor. Öyle diyenlere de ben hep «Nereden biliyorsunuz? Siz bunları biliyorsanız sözünü ettiğiniz varlık Tanrı değildir.» diye karşı çıkıyorum.--   Düşünüyorum da, acaba ben de Deist mi sayılırım. Çünkü bu forum alanında bu bağlamda tanımlamalar yapanlara hep karşı çıkıyorum.

Deizm ilkelerine uygun bir inançta Tanrı’nın varlığını yadsınmaz ama onun bir “ilk neden” olmanın ötesinde, evreni, dünyayı, insanı ve diğer varlıkları sürekli olarak yönetim ve denetim altında tuttuğu, geleceklerini istediğince düzenleyip gene istediğince değiştirdiği kabul edilmez. Tanrı, canlı ya da cansız, tüm varlıkların evrende geçirmiş ve geçirmekte oldukları oluşumları etkilemez. Dolayısıyla insanın düşünü ve eylemlerine de karışmaz.

Oysa teist dinler bunların tam karşıtını ileri sürüyor. Öyle diyenlere de ben hep «Nereden biliyorsunuz? Siz bunları biliyorsanız sözünü ettiğiniz varlık Tanrı değildir.» diye karşı çıkıyorum.-)
Kıyâme  36   ayetinde sizce ne kastediliyor saygılarımla... ??? ??? ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 25, 2012, 08:32:54 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada acaba benim bu konu üzerinde daha önce yazmış olduklarımdan hareketle, bana yöneltilmiş bir soru mu var?

Anlayamadım.

Tartışanlar, bu tartışmayı kendi din, inanç ve eğilimleri çerçevesinde yapıyor. Ben pak karışmıyorum. Çünkü benim önerim tüm değerlendirmelerde öncelikle bilimsel yöntemin uygulanması ve aklın kullanılması olur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 25, 2012, 10:43:25 öö
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Benim uzun süredir aklımı zorlayan konu...Gördüm okudum düşünüp yorum yapmaya bu aralar vaktim olmuyor.Vakit bana ait olunca okuyarak bu konuda görüş bildirmek istiyorum.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 03, 2013, 12:41:30 öö
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Benim analizime göre Deizm : Tanrının  evreni yarattığını kabul eden, fakat sonra yarattığı evrene karışmadığını ileri süren akım olması dolayısı ile Peygamberleri, Kutsal Kitapları ve Dinleri hiçe sayar.

Pek çoğuna göre Deizm, Agnostisizm yada Panteizm (dini ideolojiyi zararlı bulan her sistem) Ateizm yolunda birer duraktır. Ateizm haricindeki bu düşünce sistemleri çelişkiler taşımaktadır ve kalıcı değildirler, yerlerini zamanla ateizme bırakırlar "
Adequatio intellectus et rei

Ocak 03, 2013, 03:27:35 öö
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Klasik bir söylem vardır ; '' İnsan birazcık felsefeyle tanışınca inançsızlığa meyil gösterir ''
Bende yakın bir zamana kadar ateizmin koyu savunucusuydum .
Aynı şekilde son durak olarak görürdüm . Ta ki En-el Hak öğretisiyle karşılaşıncaya kadar .
Ve kendime şunu sordum : Şuncacık bilginle Tolstoy'dan daha mı çok düşündün  .
Biat etmektense onun sevgisine ulaşmaya çalışıyorum  .
Nasıl ulaşıyorsun diye sorarsan , okumak dışında hiçbir şey yapmıyorum

Herkes bir yoldadır .
Herkes bu yollardan geçecektir .
Kimimiz merkezdedir , kimimiz çemberin en dışında
Öğrenmenin sonu ve sınırı olmadığından mutlak doğru görecelidir .
Bu nedenledir ki hiçbir şeyi '' son nokta '' olarak kabul etmememiz gerektiğini düşünüyorum . Kendimi ''septik deist '' olarak görüyorum
Tanrı ,yarattıklarını kendi özgür iradesiyle bıraktığına inanıyorum .
Aksi takdirde herşey çok sıradan ve renksiz olurdu .

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2013, 04:02:54 öö Gönderen: Dor »
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Temmuz 07, 2014, 04:05:37 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Deizm, misyonerlik faaliyetleri ile değil, bireylerin kendi akıl süzgeçlerinden geçirerek ulaştığı bir düşünsel çeşittir (Ateizm gibi). Her ne kadar insanların ibrahimi tarzı dinlere ihtiyaçları olduğunu düşünsem de, tüm insanların deist yahut ateist olduğu bir dünya hayali kurmaktan da kendimi alamıyorum.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Ekim 07, 2014, 03:00:39 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Merhabalar;
  Deizm hiç bir din bağı olmadan tanrıya inançtır... Tanrı doğadır , hep vardır ve olacaktır... Deizm budur.Bir din değil tam tersine dinsizliktir de diyebiliriz. Hiç bir kısıtlama olmadan tek Tanrı inancı da denebilir
   -Saygılarımla

Ekim 08, 2014, 03:20:25 öö
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Deizm hic bir dine ve Öğretiye ihtiyac duymadan tanriya inanmaktir deniyor ,hadi öyle olsun bakalım. Denizlerde klavuzsuz gemi,havaalanlarinda kulesiz,turistik gezilerde rehbersiz,dil ogrenme klavuzu alfabesiz vb.vb.vb.gibi benzeri hayatimizi kolaylastiran herseyde sen rehber kullan sonra sen gel tanriya aracisiz ulasmaya calis.Sen ki cep telefonu ve herhangi bir teknolojik aleti ancak klavuz ile anlayacak zekaya sahip ol sonra gel bir bilinmeze rehber arama. Onu ben dogal yolla bulufum de e o za.an kolay gelsin.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 08, 2014, 05:24:19 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Evet belki haklısınız belki değilsiniz ama konu deizm olduğu için bundan bahsettim eğer din olsaydı deizm olmaz teizm olurdu.
  -Saygılarımla

Ekim 18, 2014, 07:33:43 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

İnanç, Tanrı’yı ve insanları sevmekten başka bir şey değildir.
"William Penn"

0 x 1 = 0
0 / 1 = 0
0 + 1 = 1
0 - 1 = -1
Bakacağınız Yöne Göre Sonuç Değişir.
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2014, 07:59:15 öö Gönderen: Kadim »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org