Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk mason muydu?  (Okunma sayısı 103607 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2011, 07:45:59 ös
Yanıtla #10

Bir kitap tavsiye edeyim. "Cumhuriyeti Kuran Masonlar". Yazarı Emre Avşar. Cumhuriyeti kuran kadrolarda yer alan Masonları anlatan güzel bir çalışma.

İttahat ve Terakki Cemiyeti içinde Masonların ağırlığı da bilinen bir gerçektir.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 27, 2011, 11:01:37 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Muhterem arkadaşlar ,  Mustafa Kemal Atatürk'ün bazı  kişilerce Mason olduğuna dair iddialar var ise de,  ben şahsen  Mason olduğuna inanmıyorum. Ayrıca olabilir de , bu  o kadar büyütülecek bir olay da değil. Ne var ki; olayları bir biri ile bağlantılı olarak  incelediğimizde Mason olmadığı daha ağır basıyor.
       Şöyle ki; Bilindiği üzere İstiklal  Mahkemelerinde vatana ihanetten yargılanan Cavit  (Davit) bey ( Yahudi asıllı ve Mason olduğu iddia edilmektedir)hakkında idam kararı verildikten sonra, Fransız  Doğu Farmason Locası'nın tanınmış isimlerinden Sarraut, kendilerinden olan birinin hayatının bağışlanması için Atatürk'ten istemde bulunur. Atatürk bu istemi reddedip  bilakis infazın çabuklaştırılmasını ister ve  Cavit (Davit)  bey idam edilir.
         Bunu takibeden başka olaylarda gelişmesine rağmen ,şahsen sadece bu olayın bile Atatürk'ün Mason olmadığı yolundaki düşünceleri doğruladığını  zannediyorum. Ve bildiğim kadarı ile  gerçek Mason'lar kardeşlerini asla öldürmezler, öldürtmezler.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 28, 2011, 02:21:30 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Bu konu eskiden tartışılmıştı. Atatürk'ün mason olduğunu gösteren resmi bir kayıt yok ancak fikir ve düşünceleri masonluk ile oldukça yakındı.

Mayıs 28, 2011, 08:48:32 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu konuya bir kez girdim; daha da girmek istemezdim çünkü diyeceğimi dedim. Bu konunun ayrıntıları forumun önceki tartışmalarında vardır. Yinelemek gerekmez.

Ancak benim bir iki tümce etmem gerekti.

Önce Sayın ES'in yazmış olduğu ve benim yadırgamış olduğuz sözü açıkça anımsatayım:  "Atatürk'te belki bu rüzgara uymak istemiş olabilir."

(Dilbilgisi kuralına uymayan ayrıç kullanımı hatasını düzeltelim: “Atatürk de” demek istiyor.)

Atatürk için böyle bir şey asla kabul edilemez. O hiç kimsenin rüzgârına uymamıştır. Nitekim her zaman ve her yerde hatta bir kez Masonluk konusunda söyleşirken bile sadece kendi prensiplerine uyacağını vurgulamıştır.

İkinci nokta Sayın Alşah'ın yazdığından bir bölüm: "….. vatana ihanetten yargılanan Cavit  (Davit) bey ( Yahudi asıllı ve Mason olduğu iddia edilmektedir   ......  Fransız  Doğu Farmason Locası'nın tanınmış isimlerinden Sarraut ......"

İşte bu tam Türkiye'ye özgü (başka ülkelerde görülmeyen) tipik antimasonik yayınların birinden alınmış bir söz. Üslubu hemen kendini ele veriyor ve tümüyle ön yargı ve art niyet kokuyor. 

Bir kitap veya yayında böyle sözler geçiyorsa, artık o kitap ya da yayının tümü "güvenilemez" bir nitelik taşır çünkü okuyucuyu kandırmaya, aslında gerçek dışı olan kendi doğrusuna yöneltmeye çalışması söz konusudur.

Korkarım şimdi Sayın Alşah'a bu dediğimi doğrulamak düşecektir.     

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 28, 2011, 10:51:17 öö
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Adı geçen Cavid Bey meselesi Armstrong'un Bozkurt kitabında geçer.
Ancak eksik bir cümle vardır.
Eksik kullanılan bu cümle ile Cavid Bey meselesinin Atatürk'ün mason olup olmadığı ile ilgili etkisi tartışmalı hale gelir.

"Sarraut Doğu Farmason Locasının tanınmış bir ismiydi. Mustafa Kemal'e meslekteki mason birader olarak başvurmuştu."

Mayıs 29, 2011, 12:20:03 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Sayın ozkann, Ben kitabın ismini ve yazarını yazmak istemediğim için belirtmedim. Oradaki cümleyi de yazmak yerine olayı kısaca anlatmayı daha uygun gördüğüm için aynen geçmedim. Doğru, kitapta öyle yazıyor. Ancak yanlız bu kitaba bağlı kalarak kesin bir fikir sahibi olmanın yanlış olacağını düşünüyorum. Bu konuyu birçok kaynaktan okumakla beraber, olayları ve sonuçlarını  analiz ettiğiniz takdirde, bu ibare  çeviri hatası olabileceği gibi eksik/yanlış bilgiden de kaynaklanabilir. Zira başka bir kaynakta; bir Masonun, biraderini asla  öldürmeyeceği/öldürtmeyeceği ve Masonların bu konuda çok hassa oldukları belirtilir. Hatta , Fransa ile Rusya arasında yapılan bir savaşta, Fransızlar tarafından katliama uğrayan  Rus ordusundan bir süvarinin esir  ettiği Fransız askerini öldüreceği sırada, Fransız askerinin  "umutsuzluk" işaretini yapması üzerine (bu işaret yanlız Masonlar tarafından bilinen bir işarettir) atından inerek  esir biraderine sarıldığı belirtilir.
      Bu  ve buna benzer bir çok olayın değerlendirilmesi sonunuda; Bir tarafta idam hükmünün bir an evvel infazını sağlayan biri , diğer tarafta ise mensubiyetin inanılmaz ritleri.
        Siz inanıyor olabilirsiniz. Ama ben inanmıyorum.
        Satgılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 29, 2011, 07:50:50 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Siz bir Masonun, biraderini asla  öldürmeyeceği/öldürtmeyeceğini, Cavid Bey'in mason olduğunu dolayısı ile onu idam ettiren Atatürk'ün mason olamayacağını söylüyorsunuz.

Aynı kitaptan bahsediyorsak, Cavid Bey'in mason olduğu ve adının David olduğu bu kitaptan değil başka bir yerden eklenmiş sanıyorum.
Nereden eklediniz acaba?

Mayıs 29, 2011, 10:25:23 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu bilinmeyen bir sey degildir. Maliye Nazırı Cavid Bey bir Kardesimizdir. Kendisi siyasal mülâhazalar sonucu idam edilmiştir. Bu ceza kendisinin Mason olmasıyla alakalı degildir.

Saygılarımla.

Mayıs 29, 2011, 11:04:57 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın skullG, Ben, Cavit Bey'in idam edilişinin Masonlukla ilgili olduğuna dair her hangi bir şey yazmadım. Tabiiki tamamen siyasi mülazahalar neden olmuştur.  Yoksa Mason olduğu için bir insanın idam edilmesi hem iğrenç ve hem de çok saçma bir şey olur diye düşünüyorum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 29, 2011, 11:10:22 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayın ozkann, Size yazdıktan hemen sonra sayın skullG,  tarafıma gönderdiği mesajda  Cavit Bey'in  kardeşlerinden biri olduğunu kabul etmiştir. Sayın skullG  sitemizde "Mason" olarak bilinmektedir.
        Sanırım başka kaynak göstermeme gerek kalmamıştır.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"