Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: epifani  (Okunma sayısı 2720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2012, 07:04:22 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Epifani (Yunanca: επιφάνεια Epiphaneia).Bir dini bayramdır Ortodokslukta Teofani (Yunanca: Θεοφάνεια Theofaneia) olarak adlandırılır. İsa'nın doğumundan 12 gün sonra kutlanmasına atfen Onikinci gün bayramı olarak da anılır.

Kutlamaların nedenine dair Hristiyan mezhepleri arasında farklılıklar vardır. Katoliklik ve Protestanlıkta doğudan gelen üç müneccimin bebek İsa'yı ziyaret etmesini anarlar. Ortodokslukta Ürdün Nehri'nde İsa'nın vaftiz olması anılır. Ortodokslukta üç müneccimin ziyareti ise 6 Ocak'ta kutlanır.
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Şubat 10, 2012, 08:14:43 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sayın park10 bugun beğendiğim 2. paylaşımınız.Verimli bir çalışma oluyor dini bilgiler konusunda sanıyorum benim için.teşekkür ederim şahsınıza.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Şubat 10, 2012, 09:01:39 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın park10 bugun beğendiğim 2. paylaşımınız.Verimli bir çalışma oluyor dini bilgiler konusunda sanıyorum benim için.teşekkür ederim şahsınıza.

Saygılar.

sayın kardesim amacıımız  amcımız  kardeşlerimzi ve insanlıgı aydınlatmak.. Eger  faydalı olmuşsak ne  mutlu bize  saygılar sevgıler..
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Mart 04, 2013, 07:42:54 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Epifani zamanında Tanrılar İnsanlara insan kılığında veya başka bir maddesel boyutta görünürlermiş ..
Adequatio intellectus et rei

Mart 14, 2013, 07:00:28 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Miş.. Gören kim ? Ve hangi madde olarak görmüş ? :) Sorularımı maruz görün ama bu söylediğiniz neye dayanır ? Ya da bir dayanağı var mıdır ?

Mart 14, 2013, 09:04:33 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Evet. Ortodoks Hristiyanlar tarafından , Mesih’in vaftiz edilişi esnasında Kutsal Üçleme’nin kendisini insanlığa ilk kez açık bir şekilde göstermesi sonucunda ortaya atıldı.

Batı Kilisesi’nin ilk döneminde, Tanrı’nın, insan olan ' Nasıralı Yeshua Mesih ' aracılığıyla insanlığa görünmesinin kutlanıyordu. Bununla birlikre Mesih’in doğuşu ve Mesih’in çocukluk dönemine ilişkin tüm olaylar ve  Yuhanna tarafından (sanırım Ürdün Nehri'nde idi ) vaftiz edilmesi kutlanmaktaydı. Bu gelenek, daha önceki bir Yahudi bayramının Mesih’te yetkinliğe erdirilmiş biçimi olduğu ve Yahudi bayramının da ' Işıklar Bayramı' olduğu konusunda şüpheye yer bırakılmamıştır.
« Son Düzenleme: Mart 14, 2013, 09:26:59 ös Gönderen: Melina »
Adequatio intellectus et rei

Mart 15, 2013, 04:39:02 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Anladım.. Yehova şahitlerinin inanışında kutsal üçleme diye bir olay yer almadığı için anlama zorluğu çeksemde anladım.