Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Emek  (Okunma sayısı 3412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2007, 01:20:23 ös
  • Ziyaretçi

EMEĞİNİ BOŞUNA HARCAMA

Hindistan da çok ünlü bir ressam varmış...  Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş...  Ve onu "Renklerin Ustası" anlamına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da;kısaca Ranga Guru derlermiş...  Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru'ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş...  Ranga Guru ise;  
- Sen artık ressam sayılırsın Racaçi.. Artık senin resmini halk  değerlendirecek.  diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen  yerine koymasını istemiş.  Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmış Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş; ki, tüm resim çarpılar  içinde ve neredeyse görünmüyor... Çok üzülmüş tabii.Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir  duvar sanki.. Alıp resmi götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş.  Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş.  Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş.  Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru...  Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte...  Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş.  Raciçi denileni yapmış...  Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış,  fırçalar da, boyalar da kullanılmamış..  Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve resme dokunulmadığını  anlatmış..  Ranga Guru ise;  Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar  acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün...  Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı..  Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı  olmalarını istedin...  Yapıcı olmak eğitim gerektirir... Hiç kimse bilmediği bir konuyu  düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi...  Sevgili Raciçi Mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın...  Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın... Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur... Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma... demiş.
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2010, 03:03:41 ös Gönderen: dogudan »

Haziran 04, 2007, 02:22:48 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Fevkaladeninde fevkinde bir yazı .. :D
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Haziran 04, 2007, 05:25:26 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Masonlugu bilmeden elestirenlerin okumasi gereken bir yazi :)
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 04, 2007, 07:47:44 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Ben onlara itafen yazmadım ama bilesiniz :)

Haziran 04, 2007, 08:15:46 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Dogrudur, ama cuk oturmus ;)
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Mayıs 28, 2013, 09:03:52 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Hayatın her alanında maalesef  durum bu değil midir zaten...

Adequatio intellectus et rei