Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı (Yaradan, Allah) Korkusu  (Okunma sayısı 15946 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 23, 2011, 10:19:43 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayın enelsır,  verdiğiniz bilgilere göre henüz çok genç olduğunuzu anlıyorum. Nur içinde yatsın  babanız. Anlattıklarına katılmamak mümkün mü? Babanız Tanrı ile Hızır'ı anlatmış.  Aslında günlük yaşamımızda da bunları görüyoruz. İlerleyen yıllarda babanızın anlattıklarını  daha iyi değerlendireceğinize inanıyorum. 
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 14, 2012, 03:01:19 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ben de jedi olacağım günün hayaliyle yanıp tutuşuyorum. hiçbir açıklaması kanıtı yok sadece hissediyorum. master yoda ol diyecek olacağız. o zaman gönül gözü kapalı , şirk koşan iblisler ışın kılıcımızın önünde diz çökecek. hiç şüphesiz ki onlar ışın kılıcını reddedecekler diye buyurdu usta. /anakin 23,9

Bizler Jedi'dan korkarız/korkmalıyız.

İyi de neden?...

Öncelikle soruyu ortaya atan zihnin kendisini incelemek lazım. Her soru evreni algılayan tartan ölçen biçen zihnin kendi içinde doğan bir kalıba sahiptir. İnsan her türlü soruyu sorabilir. Ama  kimi  zaman kendi içinde anlamsızda olabilir ama tabi anlamsızlık yine  soruya muhatap olan için sözkonusu olabilir. Soruyu soran için aranan bir cevap vardır. Ve cevabı bir şekilde vermemiz icap eder.  ''Jedi dan neden korkarız''  sorusunun yanıtı çok basit sade ve duru bir dille  Jedi yı nasıl algıladığımızla ilgili bir husustur.  Jedi ın mahiyetini çözmeden ondan korkmak doğru bir tavır değildir. Bir şeyden korkmak için onu tanımak lazım. İnsan bilmediği şeyden nasıl korkar? Ama ne ilginçtirki insan psikolojisi bilmediği şeyi araştırmak, çözümlemek ve incelemek, keşfetmek  dürtüsü yanında o bilinmeyen şeyden korkarak kaçmak dürtüsünede sahiptir. Basit zekalar bilmediği şeyden korkarak tepki verirler. Gelişmiş bir zeka ise bilmediği şeyi keşfetme arzusu ile dolar.  Demekki yaklaşımlar  zihne görede değişiyor.

eğer jedi dan korkmuyorsanız bu yazı tamamen hatalıdır demek, çünkü insan psikolojisi bilmediği şeyi araştırmak, çözümlemek ve incelemek, keşfetmek  dürtüsü yanında o bilinmeyen şeyden korkarak kaçmak dürtüsüne de sahip DEĞİLDİR. Bu bize küçük yaşta indoktrine edilen bir kavramdır.
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2012, 03:04:08 ös Gönderen: vitriol »

Mayıs 14, 2012, 03:20:19 ös
Yanıtla #12

İnsanlar gerçek manada bir tanrı sevgisine sahip olsalardı tanrıdan korkmazlardı. Tanrıdan sadece hurafelere inananlar, kötü insanlar ve cahil insanlar korkar. Çünkü onlar daha bir çocuk gibidir. Ve sevgileri yalan bir sevgiden ibarettir.

Çocuklar sık sık çeşitli şeylerle korkutularak, bazı eylemleri gerçekleştirmeleri engellenir. Büyük insanlar da tanrı düşüncesiyle korkutulur; bazı eylemleri yapmaları engellenmeye çalışılır. Oysa büyümüş ve olgunlaşmış bir insanın doğru eylemleri yapması için korkutulmaya ihtiyacı yoktur. Olgun insan bilginin ışığında doğruyu ve yanlışı ayırt edebilir. Neden iyilik yapması gerektiğini, neden doğruyu seçmesi gerektiğini bilir. Bu bilgisi onun bilgeliğinden gelir. Ama bu bilgeliğe sahip olmayanlar nasıl hizaya getirilmelidir? Korkutularak. Yoksa ben seni seviyorum ama senden korkuyorum diyen insanın sevgisi yalandır. Hani bir söz vardır, Ömer Hayyam'ın olsa gerek: sevip de yanmaktan korkanın işi masal anlatmaktır. Gerçek bir sevgiye sahip olan insanlar, asla korkmazlar. Ne tanrıdan ne de ateşten. Ve gerçek bir bilge, tüm eylemlerini bilginin ışığı ile yapar. Hiç bir zaman cennete gideyim yahut ateşte yanmayım diye değil.

Cennette huri alayım diye yapılacak bir iyilik, iyilik kapsamında değerlendirilinemez. İyilikte karşılıklı çıkar ilişkisi yoktur. Menfaat yoktur. O yüzden ben sık sık en günahkar insanın, en dindar insan olduğunu düşünürüm. Çünkü dindar insan, tüm iyilik faaliyetlerini tanrı korkusu, ateş korkusu ve cennet ödülü karşılığı yapar. Kısacası korku ve menfaat karşılığı. Buna iyilik denemez. Böyle insana iyi denemez.

Konu üzerine sayfalar dolusu görüş yazılabilinir. Fakat şimdilik böyle bir özetleme yeterli olur galiba. Belki sonra uzun uzun bu konu üzerine görüşlerimi aktarırım.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 14, 2012, 09:57:31 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Baktım, bir yıl önce gündeme gelen bir konu yeniden gündeme gelmiş.
       Sayın peacewings'in yazısında bence doğru yönler var ama biraz geçiştirilerek yazılmış gibi geldi. Şahsen bu konu ile ilgili geçmişte de epey yazmış, genelde olumlu ama az da olsa olumsuz eleştiriler almıştım. Sık  sık vurgulamaya çalıştığım konu da, her işin, her konunun içine Dinin ve Tanrı'nın karıştırılmaması gereğidir.
         Semavi dinlerden önce de insanların tanrı/lar inancı vardı. Ne yazık ki, insan naturasında olan özelliği nedeniyle bir yandan yaratmış ve bir yandan da kendi yarattığına tapmıştır. Esasen, insanlık var olmaya başladığından çok uzun yıllar tanrı kavramından bihaber yaşamıştır. Ne zaman doğa olayları karşısında güçsüz , çaresiz kalmış, o zaman bir güç tarafından korunma ihtiyacı hissetmiş ve o zaman tanrı kavramını yaratıp geliştirmiştir. Denilebilir ki ; insan, korkuyu tanıdıktan sonra kendisini koruyacak tanrı/lar yaratmış ve bazı sembollerle onları hayatının içine almış, kendi yarattığı bu tanrı/lara adaklar, kurbanlar kesmiş, kendisinin simgeleştirip kendisince kutsal kabul ettiği bu mabutlara armağanlar vermeye baişlamıştır. Kısacası , dinlerin ortaya çıkışı irdelendiğinde; "korku"kavramınnın ön plana çıktığını görürüz.
         Bu nedenle, sayın peacewings'in "O yüzden, ben sık sık en günahkar insanın , en dindar insan olduğunu düşünürüm" sözünü tam manası ile doğru bulmuyorsam da, içinde büyük ölçüde doğruluk payı olduğuna inanıyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 15, 2012, 01:29:56 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Sayın
LovelyJackal;

Allah korkulacak bir ilah değildir. Çünkü Allah sevilecek bir ilahtır. Yanlış yapıldığında Allah'ın bizi cezalandırıcağından korkmamalıyız.

Firavun'da aynı mantıkla hareket etti denizde aynen BOĞUL'du  ;D ;D ;D

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 16, 2012, 04:39:17 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

>>Allah korkulacak bir ilah değildir. Çünkü Allah sevilecek bir ilahtır. Yanlış yapıldığında Allah'ın bizi cezalandırıcağından korkmamalıyız.

allah ne korkulacak bir ilahtır ne de sevilecek, allah diye birşey yoktur. hepsi insanoğlunun hayalgücü.

Temmuz 12, 2013, 11:36:48 ös
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Hem sizi bir annenin sevdiğinden kat be kat çok seviyor, hem de günahkar olduğunuzda cehennemde yakıyor. Hangi duyguyu beslemem gerektiği konusunda derin bir düşünce hülyasına daldım. Garip hissediyorum.
sol lucet omnibus.

Temmuz 13, 2013, 09:56:48 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

KATILDIĞIM VE KATILMADIĞIM BİRÇOK YORUM VAR ,AMA GENEL HATA HEP KAVRAMLARDAN ÇIKAR BURADAKİDE ÖYLE İŞTE.
iLAH NE DEMEKTİR?
BU SORUNUN CEVABINI BULMADAN NE ALLAHI NEDE YARATTIĞI SİSTEMİ ALGILARIZ,BOŞYERE NEDEN CEHENNEMİ YARATTI DİYE SORARKEN CENNETİ NEDEN YARATTIĞINI BİZİ MESUT ETTİĞİ İÇİN SORMAYIZ BİLE.ALLAH KAİNATI SEVGİ YUMAĞI İLE ÖRMÜŞTÜR NEREYE BAKSANIZ ONU GÖRÜRSÜNÜZ ASLINDA AMA BAKMASINDA BİLMEK LAZIM.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 13, 2013, 12:44:08 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

KATILDIĞIM VE KATILMADIĞIM BİRÇOK YORUM VAR ,AMA GENEL HATA HEP KAVRAMLARDAN ÇIKAR BURADAKİDE ÖYLE İŞTE.
iLAH NE DEMEKTİR?
BU SORUNUN CEVABINI BULMADAN NE ALLAHI NEDE YARATTIĞI SİSTEMİ ALGILARIZ,BOŞYERE NEDEN CEHENNEMİ YARATTI DİYE SORARKEN CENNETİ NEDEN YARATTIĞINI BİZİ MESUT ETTİĞİ İÇİN SORMAYIZ BİLE.ALLAH KAİNATI SEVGİ YUMAĞI İLE ÖRMÜŞTÜR NEREYE BAKSANIZ ONU GÖRÜRSÜNÜZ ASLINDA AMA BAKMASINDA BİLMEK LAZIM.
Sn. Karahan büyük harflerle yazmak internet dünyasında bağırarak konuşmak demektir bu nedenle bir çok sitede yasaktır. Bu şekilde yazarsanız uyarı alma olasılığınız var...

Temmuz 13, 2013, 08:04:18 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

iLAH NE DEMEKTİR?
Sn. Karahan büyük harflerle yazmak internet dünyasında bağırarak konuşmak demektir bu nedenle bir çok sitede yasaktır. Bu şekilde yazarsanız uyarı alma olasılığınız var...

Sn.Samuray

Ben masonlar.org forum sitesindeyim yerim burası,internet dünyasından büyük harfle yazmanın bağırmak olduğunu sizden öğrendim bilmiyordum,lakin ben yazarken bağırma ihtiyacından yazmadım.Garip önermeleriniz ve tesbitleriniz var.Bir ihtiyaçtan dolayı öyle yazdım kimseye yüksek perdeden bağırayım çağırayım diye bir derdim yok,kaldıki forumdaki moderatörlerde az çok insanları yazdıklarından tanırlar uyarınız için teşekkürler ama gereksiz olmuş.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo