Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ''YAHUDİLİK'' teriminin değiştirilmesi  (Okunma sayısı 6034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 11, 2008, 01:19:27 ös
  • Ziyaretçi

Sayın Üstadım ve kardeşlerim;
Forumumuzda bulunan ''Yahudilik'' başlığı altında açılan bütün terimlerin evrensel dünyada kullanılan ''Musevilik'' adı altında değiştirilmesini istiyorum.Her yahudi yahudilik terimini doğru anlamayabilir.Ben gerçekten bu terime rahatsız oluyorum.Saygılarımla...

Haziran 11, 2008, 01:55:33 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Retheos,

"Yahudilik" kelimesi bir hakaret yada genel anlamda incitici bir kelime degildir. Bu nedenle butun mesajlardaki "Yahudilik" kelimelerinin degistirilerek "Musevilik" yapilmasini dogru bulmuyorum.

Diger yahudi uyelerde bu konuda size destek verirlerse "Yahudilik" kategorisi ve basliginin isimi "Musevilik" olarak degistirilebilir.

Fakat diger uyelerin daha onceden yazmis olduklari mesajlardaki her "Yahudilik" kelimesi "Musevilik" olarak degistirilemez.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 11, 2008, 02:20:45 ös
Yanıtla #2

Forumumuzda bulunan ''Yahudilik'' başlığı altında açılan bütün terimlerin evrensel dünyada kullanılan ''Musevilik'' adı altında değiştirilmesini istiyorum.Her yahudi yahudilik terimini doğru anlamayabilir.Ben gerçekten bu terime rahatsız oluyorum.

Sayın Retheos; doğru mu algıladım bilemiyorum ama siz ''Yahudilik'' Teriminden rahatsızlık duyduğunuzu mu ifade ediyorsunuz?
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 11, 2008, 02:41:54 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

evet rahatsız oluyorum sayın sevil...çok mu ilginç yani.bir musevi olarak kendime yahudi denilmesini istemiyorum.bunda garip olan ne?

Haziran 11, 2008, 02:45:49 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

''Yahudilik'' başlığı altında açılan bütün terimlerin evrensel dünyada kullanılan ''Musevilik'' adı altında değiştirilmesini istiyorum.

bence bu cumleden Sn.Retheos un "Yahudilik" teriminden rahatsiz oldugu cikmiyor. Bir oneride bulunmus. Kendisi belki daha kibar olacagini dusunmus. Mantikli bence. Sizlerin gorusu nedir bilmiyorum...

Saygilarimla

Haziran 11, 2008, 03:56:02 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sn Retheos,

Anladigim kadariyla Ibrani soyuna degil sadece dinine mensupsunuz. Bu konu hakkinda bir cok platformda cesitli muzakereler yapmis biri olarak size su kadarini soyleyebilirim  Heyecaninizi anlamakla birlikte sizin neden bu kadar Yahudilik sifatindan rahatsiz oldugunuzu anlayamiyorum. Zira Musevilik tabiri  sadece guzel Turkcemize has bir terim ve Arapca bir kelime olmasina ragmen (Musevi) Araplar basta olmak uzere, Israil' vatandaslari ve tum Avrupa dillerinde dahi Musevilik -Yahudilik ayrimi yapmazlar. Jew ,Judeo, Jedo, Jewish gibi kelimeler hem dini hem de irki temsil eder. Ibranicede de Yehudi kelimesi hem irki hem de dini kapsar. Ancak Turkiye'deki Yahudiler konjoktorel acidan bu ifadeyi kullanmayi tercih ediyorlar.

Simdi Babil surgununun sonlarina dogru bicimlenerek gunumuze kadar gelen temel inanca baktigimizda, kendisini Hz Musa'ya Yahve  ya da Yahova adiyla tanitan Tanrinin, tarihi butun uluslarin yazgisini kendi Tanriligini kabul edip tek bir halk olarak butunlecek bicimde duzenledigini gorururuz. Israilogullarinin da Tanri'nin bu tasarisini sonuclandirmak  icin ayricalikli bir ulus ve bu nedenle kendilerini Tanri'nin vaad ettigi Mesih'in bedenlemesi olarak gorurler. Din, dil ve ulus bilnci bir toplumda gereginden fazla pekisirse o toplum diger kulturlerle kaynasmakta sorunlar yasar ve diger uluslar tarafindan kolay kabul edilmezler. Yahudiler kendilerini tanrisal bir iradeden kaynaklanan tek bir ulus olarak kabul ettiklerinden hem diger uluslar tarafindan dislanirlar hem de diger uluslari iclerine almazlar. Bu ice almama, disa vermeme mutaassibligi yuzunden, gittikce eriyen bir 14 milyon Yahudi nufusu vardir dunyada. Iste tam da sorun burada basliyor. Hz Musa'nin mesajinin tek bir ulusa yani Ibrahim as.den beri Israiogullarina geldigine inanildigindan dolayi Yahudi dininin yayma, yayilma gibi bir idealitesi yoktur. Ve Yahudilik dinine girmek isteyen kisinin en az 6 yil gibi bir sure zarfinda denenip, gercekten bu dine inanip inanmadigi test edilir ve ancak belli vetirelerden gecen aday Yahudi dinine kabul edilir. Iste bu sizdeki bu Yahudi irkina mensup degilim sadece dinine mensubum tarzdaki itirazlari ve isyanlarina mahal vermemek ve tarihi surecin getirdigi sartlar ve Yahudiligin birbirinden ayrilmaz bir ulus-din inanci olmasi hasebinden Yahudiler kolay kolay gunumuzde disardan bir muntesip almazlar.  Yahudiler genellikle Sinagog'ta ailenin istegine bagli olarak yeni dogan cocuklarini gider ve havrada kaydettiriler.

Bakiyorsunuz bugun K. Irak Kurtlerinin bile DNA yapisi ile Ibrani soyundan geldikleri ispatlanmistir yine Brezilya'ya giden veya Orta Asya'ya goc eden bazi Yahudi kabilelerin gunumuz cocuklarinin Yahudi kimligini kaybedip baska dinlere (genellikle Hristiyan, Zerdust, Druze) mensup olduklarini gorursunuz.

Netice itibariyle, evrensel dunyada sizin iddianizin aksine Musevilik terimi kullanilmaz. Yahudilik kullanilir :)  Yahudi irkina mensup olup, dinine mensup olmayabilirsiniz veya sizdeki gibi tam tersi de olabilir ama her iki durumda da dunyada hangi yahudiye sorsaniz siz bir Yahudisinizdir. Cunku Yahudilik hem dini hem de irki kapsar. Ve bundan rahatsiz olan ilk kisi olmadiginiz gibi son kisi de olmayacaginizdir.Ki zaten yayilmaci bir din olmadigi icin de sizin gibi rahatsiz olanlarin sayisi bir elin iki parmagini gecmez. Iste bu gibi durumlardan dolayi, bu tur bir anlayisi degistirmek koklu bir reformla olur ki bunun da en azindan yakin bir tarihte olacagina ihtimal vermiyorum...

Dolayisi ile forumdaki Yahudilik'in Musevilik olarak degistirilmesi sizi sahsi acidan tatmin etse bile bu sorunla her yerde karsilacaginiz gercegini hatirlamanizin faydali olacagidir. Ki bir cok Ibrani soyundan gelen Yahudi'nin sizin bu itiraniza ayni itirazla karsilik verecegini de unutmamak lazim.

Saygilar
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2008, 04:12:20 ös Gönderen: Kirlangic »

Haziran 11, 2008, 08:29:23 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

.Her yahudi yahudilik terimini doðru anlamayabilir.Ben gerçekten bu terime rahatsýz oluyorum.Saygýlarýmla...

Her yahudi, yahudi adinin ne anlama geldigini cok iyi bilir, belki gentile olan kisilerden bilmeyen cikabilir.

Haziran 11, 2008, 10:34:34 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

bu konu gerçekten kişiden kişiye değişir.Herkeze hak vermek gerekir.Tez,antitez,sentez üçlemesinden yola çıkarsak
1-Musevilik anneden geçiyor ve musevi olunmaz musevi doğulur anlayışı da hakim olduğu kadar, hayır bu yanlış musevi olmak istiyen kişiler İsraile gidip oradaki gerekleri yerine getirdikten sonra musevi olabilirler anlayışıda oldukça fazladır.
2-Eğer ki İslamiyette Müslümanım kelimesinin yerine arabım kelimesi kullanılsa bende bundan rahatsız olurum.Sonuçta kendi özümü,kültürümü bir hiç olarak görüp kendi kendime kültürümü öldürürsem bu ilerde olacak çocuklarıma büyük bir ihanet olur.
3-Aslında Türkiyede de şöyle bir sorun var bazı Türk Müslümanlar, arabım demese de arap kültürünü İslamiyet diye yaşıyorlar.

Haziran 11, 2008, 10:37:40 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

1-Musevilik anneden geçiyor ve musevi olunmaz musevi doğulur anlayışı da hakim olduğu kadar, hayır bu yanlış musevi olmak .

Musevilik anneden gecmez sn Akyol, Yahudilik anneden gecer. Bu babadan degil de anneden gecme prensibi de, eskiden DNA testi olmadigindan, armudun dibine dustugu kisinin Yahudi irkina mensup oldugu baz alinirdi. Cunku Yahudi kadin bir gentile olan kolesi ile de beraber olabiliyordu. Bu sebepten Talmud alimleri tarafindan boyle dusunulmustur. Ve bu gelenek bozulmamis halen de devam edegelen bir uygulamadir. Dileyen daha sonra Yahudi dinine mensup olabilir ama Yahudi olamaz.
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2008, 10:53:11 ös Gönderen: Kirlangic »