Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Admin ile J.G. nin Roportaji  (Okunma sayısı 18130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2006, 10:28:44 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

25 Ekim 2006 tarihinde J.G. ve www.Masonlar.org Admini tarafindan yapilmis bir Roportajdir.

J.G. 1. Derecede Avustralya`da yasayan bir Kardesimizdir.

Admin: Tamam acele etme. hazir oldugunda haber ver roportaj icin. ayrica sitemdeki roportajlar kismina baktin mi nasil bir roportaj olacagi konusunda fikir edinmen icin?

J.G.: Evet. simdi 2. Dereceden olan kisi ile roportajinizi okuyordum. Hazirim.

Admin: tamam. oncelikle sunu sormam gerekiyor. isim ve soyadinizin bas harflerini kullanarak yazabilirmiyim roportaji?

J.G.: Evet.

Admin: tamam. su sekilde baslayalim isterseniz. Masonluk nedir?

J.G.: Masonluk; bir tasa sekil verip onu parlatip binanin insaatinda kullanilmasi icin onu hazirlamaktir. Hurmasonluk bu operatif Masonluk metaforunda, bu sistemde ve onun ahlakinda alegoriler ve sembollerle ortulmustur. Iyi kisileri daha iyi kisiler yapmak icin vardir.

Admin: Cok guzel bir cevap yanliz sizin yorumlarinizi barindiriyormu? sizin icin Masonluk nedir?

J.G.: benim icin Masonluk; benim icimdeki ve dogamdaki iyiligi, gelistirip bunu ortaya cikarmama yardim eden, ve gene bunu insanlik iyiligi icin harcamami saglayan, beni bu sekle getirene ogretilerimi gostememi saglayan araclar ve bilgi selalesidir. Bana bir aile gibi destegi veriyor, hemde cok buyuk bir aile, dunyanin her kosesine ulasmis bir aile.

Admin: Masonlar ne yapar?

J.G.: En yuksek ahlakla yasar, ve ellerini ihtiyaci olanlara uzatirlar ve oncelikle birbirleriyle ahenk icinde mutlu olurlar.

Admin: Peki toplantilarda? Masonlar toplantialrinda ne yaparlar?

J.G.: soru cevap kaynakli rituellerde rol alirlar. Bu rituellerin her bir derecesi sizi daha cok uyandirir. Kainatin Yuce Mimarina saygi duymayi ve ona hayran olmanizi saglar.

Admin: sunu soylemem gerekiyor; odevini iyi yapmissin. senin derecendeki bircok kisiden daha iyisin.

J.G.: umarim nazik ovgulerinizi layik olabiliyorumdur.

Admin: neden gizlilik?

J.G.: Masonlugun ogretigi dogrular sadece bunu arayanlar icindir. Bu nedenle sadece degerli ve bunu alabilecek kisiler ogrencilige secilebilir. Bu egitim herkese gore degildir. Bununda otesinde; Masonlugun ogretileri asla kelimelere dokulemez. Kim olursaniz olun, fark olmadan, esit bir sekilde herkes gizli olanlari saklar.

Admin: tamamda eger Masonluk bir bir sey ise nede halka Localarin kapilari kapali?

J.G.: Localarin kapilari "her zaman" kapali degildir. Bazen aciktir.

Admin: Masonluk bir gizli orgutmudur?

J.G.: Masonluk illa bir isin takacaksaniz buna asla gizli bir orgut denemez. Eger boyle ise dunyanin en kotu saklanabilmis gizli orgutu olur. Ama Masonluk gizliliklerin oldugu bir topluluktur. Bazi degismez kurallarimiz vardir bunlar gizlidir. Bununda otesinde Masonlugun ogretileri; onun bir parcasi olmadan ogrenilemez. Asla kitaplardan ogrenilemez. Bazi gizlilikler kitaplarda yayinlanmis olsa bile.

Admin: Neden Rituel?

J.G.: Rituel ogrenmenin en inanilmaz, harika yoludur. Cocuk iken Tanri kavramini nasil ogrendigimizi bir dusunun. Ben Yahudiyim. Ben; buyuk yasli ve ust duzey kisilerin one arkaya sallanarak dua okumasini, inandiklari Tanri karsisinda buyuk bir saygi ve hayranlik ile egilmesini, ve dua ederken kendilerinden gecmelerini gorerek ogrendim. Bircok farkli dinden, irktan insanlar gibi. Rituel ile birseyi ogrenmek onu unutulmaz hale getirir.

Admin: Mason oldugunda kac yasindaydin? Suanda Kac yasindasin?

J.G.: Suanda 23 yasindayim. 23 yasimin dogum gununden sonra Mason oldum. Cok uzun bir zaman once degil. Mason olusum bir yeniden dogma idi diyebilirim.

Admin: Neden Mason oldun?

J.G.: Tarih boyu en iyilerin ne mukemmellerin gectigi yollardan gecmek, Benjamin Franklin, George Washington, ve favori muzisyenim Mozart Kardes gibi olmak istedigim icin. Masonlugun, benim icimdeki iyi ve hareketsiz, disari cikaramadigim duygulari, faaliyetleri yuzustune cikaracagindan emindim. Halada inanamiyorum Masonluga girebildigime. Artik bu harika ve ve kusursuz insanlara Kardeslerim diyebilecegim.

Admin: Derecen nedir?

J.G.: Ben bir Ciragim.

Admin: Mason olmaya karar verip, ilk adimini attiktan sonra , katilana kadar ne kadar sure gecti?

J.G.: Ayrintilara gerek yok. Buyuk Locamiza gidip form istedim. Formu verdiler. Formu bir yil boyunca Sakladim. Sonra arastirma safhasina gececegimizi ogrendim. Formu gidip vermem gerekiyordu ama ancak postalayacak kadar cesaretim vardi. Formu postaladim. Formu postaladiktan kisa bir sure sonra benle gorusuldu. Buyuk Locaya gidip ziyaret ettirildim. Sonra evime en yakin kucuk Loca ile baglantim kuruldu ve o gunden 4 ay sonra arastirmalar ve gorusmeler bitince ilk giris torenine alindim.

Admin: Yani seni bir dedektif gibi mi arastirdilar?

J.G.: Evet.

Admin: William Morgan`i Masonlar mi oldurdu?

J.G.: Benim okuduklarima gore; hickimse onun, tam olarak neden ortadan kayboldugunu bilmiyor. Ama kitabi ve hikayesi buyuk tepkiler yarattigi gibi, devlet icinde Anti-Masonik partyler ve yapilar olusmasini sagladi. Insanligin ve Kardeslerinin iyiligi icin calisan bir topluluga kim zarar vermek isterki? Insanlik ve Kardesleri icin calisan bir topluluk kime zarar vermek isterki?

Admin: Yani hic Kotu Mason yokmu? Butun Masonlar iyi kisilermi?

J.G.: Masonluk iyi kisileri alir ve daha iyi kisiler yapar. Kotu kisileri iyi yapmaya calismaz. Yapilan testler arastirmalar kisinin iyi olup olmadigini anlamak icindir ve bu testler gecilmeden Masonluk sifatini kazanamaz. Loca icerisinde ve disinda her kelimesine guvenililebilir bir kisi oldugundan tam olarak emin olunur. Masonlarda birer insandir ve kendi insani dogalarini bu testlere sunarlar.

Admin: Tekris toreni gecesinde neler oldu?

J.G.: Duruma hazirlandirildim. Hayatimi degistirecek bir tecrubenin beni bekledigini biliyordum. Mason olacaktim. Cok sicak bir sekilde, sevgi ve onur ile karsilandim. Zamani geline herkes bana Kardesim diyordu. Bu, ancak hayalimde gorebilecegim onura kavustugum icin beni bu onura layik goren ve benim icin oy veren Kardeslerime iyi dusuncelerimi ve iyi faaliyetlerimi gosterecegim.

Admin: Tekris toreninde Lodanin icinde neler oldu?

J.G.: Ogretildim. Belirli yollarla, ders serileri ile. Yabanci olmayan ama bu zamana kadar gormemis oldugum unutulmaz yollarla ogretildim.
J.G.: (Umarim skilmamissindir. Sadece dikkatli olmaya calisiyorum.)

Admin: (Hayir.Tabiki hayir. Ben ayrica suanda seni test ediyorum. Bir harici ile gorusurken nelere nasil cevaplar verecegini goruyorum.)
Admin: Tamam o zaman. Bana detaylari ver? Tam olarak torende neler oldugunu, gorduklerinin herbirini tek tek anlat...

J.G.: (Ama sen bunu yayinliyacaksin) (Nasil boyle birsey yapmami beklersin)

Admin: (Beni suanda bir Kardesin gibi dusunme. Bir basin mensubuyum gibi dusun. soyledigin her kelimenin gazetelerde yayinlanacagini dusun. ona gore basinla konusuyormus gibi benimle konus suanda. onlara verecegin cevaplari ver.)

J.G.: Torenin detaylari ve ozellikleri Hicbir Mason tarafindan harici ile Paylasilmaz. Ust duzey olan kisi tarafindan, itibar sahibi ve saygin bir kisi gibi onurlandirildim. Hayal edebilecegimin cok daha otesinde idi. Sonucta Masonluk iyi kisileri daha iyi yapan bir topluluk; kotu ne yapacagi dusunulebilirki? Torende kotu birsey yapilabilirmiki; insanlari daha iyi insanlar yapmak icin calisan bir topluluk tarafindan.

Admin: bildiginiz gibi halk (sizin hariciler dediginiz kisiler) gercek ve dogru sirlari merak ediyor. nedir bu dogru ve gercek sirlar?

J.G.: Gercek sirlar hayatin kendisinde. Dersler sadece sizi bunlari gormek icin daha cok uyandiriyor. Oncedende soyedigim gibi dersler; sadece onlarin parcasi olmus kisiler tarafindan ogrenilebilir. Bu; Mason olmayanlar egitilmez anlamina gelmez. Haricilerde kendilerini bircok farkli kulturle, filozofi ile, dinle egitebilirler yanliz
Masonluk ile ilgili egitim sadece yuzeysel olarak bilinebilir.

Admin: Masonluk Politikayi girmismidir?

J.G.: Masonluk bir topluluktur. Bircok uyesi iyi bilinen politikacilardir. Bu politikacilar dunyaya sekil vermis kisilerdir. Yanliz Masonluk politika yapmaz, ogretmez. Politikaya girmedigi gibi politika ilgilide konusmaz. Her Locada politika vedin konusulmsi yasaktir. Hatta bazi Localarda spor konusulmasinin bile yasak oldugunu duydum.

Admin: Masoluktan cikmak icin bir nedenin varmi?

J.G.: Anlayamadim. daha cok aciklarmisiniz?

Admin: Herhangi bir neden icin Masonlugu birakir yada Masonluktan vazgecermisin?
Admin: Yada soyle sorayim, Ne seni Masonluktan vazgecirir?

J.G.: Asla hicbir sekilde Masonlugu birakmam. Masonluk benim ailem. Deger bicilemeyecek dersler ve sirlar ogrendim ve bunlarlada gurur duyuyorum.

Admin: Masonlar Dunyayi kontrol mu ediyor?

J.G.: Halkin cok genis bir kitlesinin inandigi yanliz cok yanlis olan bir konseptir bu. Hayir Masonlar dunyayi kontrol etmiyor. Sonra halkin aklina gelen soruda soyle oluyor "o zaman neden gizlilik var?" bu sekildede bizim yuzyillardir devam eden kusursuz toplulugumuza tepki verebiliyorlar. Masonlar birbirleri ile genellikle daha iyi olmanin yollarini konusurlar. Nasil daha iyi bir isci olabilirim, nasil daha iyi bir baba olabilirim, nasil daha yi bir koca olabilirim? bunlarin haricinde Loacalarindan toplantilarinda topladiklari milyonlarca dolarlari ihtiyaci olanlar icin harcarlar.

Admin: peki. tabiki benim daha bircok sorum var ama sanirim artik uyuman gerekiyordur.

J.G.: hayir devam edebilirsiniz.

Admin: eminmisiniz? ben bugun tatil oldugum icin sizide ayakta tutmak istemem.

J.G.: biraz daha konusabiliriz. zaten eger sacmalamaya baslarsam anlarsiniz uykumun geldigini.

Admin: O hicbir zaman olmaz. Cunku siz bir Masonsunuz. Ne zaman ve Ne konusmaniz gerektigini cok iyi bilirsiniz.

J.G.: Duydugum en guzel iltifatlardan biriydi. Tessekurler kardesim.

Admin: Peki simdi biraz zor sorular soralim. Neden kadinlar locaya alinmaz?

J.G.: Masonluk eski; avrupadaki ve orta dogudaki katedralleri yapan tas ustalarindan gelmektedir. Spekulatif Masonluk bu, operatif Masonlugu, geometriyi, metaforlar olarak ogretir. Eski zamanlarda Kadinlar Masonluga alinmadigi icin geleneklerden gelerek Ingiltere Buyuk Loacasi ile devam eden bir kural haline gelmistir. Diger hemen hemen butun Localar da Ingiltere Buyuk locasi ile ayni kuralalr ve sistem ile calisir. Ne yazikki bu durum, Anti-Masonik yapilar tarafindan bize "cinsiyet ayrimi" yapiliyor gibi suclamalar gelmesine yol acar. Oysaki, 1900 lu yillarda ortaya cikan insan haklari bildirgesindeki maddeleri cok oncelerden beri uygulayanlar gene Masonlardir.

Admin: peki ateistler? iyi ateist yokmu cok iyi bir Mason olabilecek?

J.G.: Masonluk; insanin etkilendigi hayatin bilmidir. Yuce bir gucun varligina inanma dogrulugu, dunyanin olusumunu dusunmeye basladiginizda ortaya cikar. Bizlerin "kose tasi" dedigi budur. ilk baslangictir. Bazi Ateistler elbette iyi insanlar olabilir yanliz Yuce Bir Yaradanin olusumuna inanmadan, onun muhendisligiyle yaratilmis dunyayi; yeterince anlamak imkansiz olacaktir. Her Mason`un icinde Yuce Yaradana inanc vardir.

Admin: neden smokin giyiyorsunuz? bu kadar sayginin nedeni nedir?

J.G.: Masonluk Localarinda insalarin statuleri farkli olabilir. Bazi uyeler orta sinif bazilari devlet calisanlari ve bazilari okcistisna ust duzey kisiler olabilirler. Ama bu cati altinda herkes esittir. Ayni yuzelde toplanirlar. Kimse birbirinden ustun degldir. Herkes ayni esitlik bilinci ile ayni tarz giyinir ve buna inanir.

Admin: tamam. bu kadar yeterli. sanirim bunlari tercume etmek saatlerimi alacak.

J.G.: Nasil yani? Turkceyemi?

Admin: evet. butun roportajlari yayinlamadan once diger dillere ceviriyorum.

J.G.: sizinle konusmak cok guzeldi Kardesim.
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2008, 11:23:18 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 20, 2007, 10:26:14 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Roportaj gayet açık ve net çok iyi. Bu yazıyı herhangi bir yerde kullanabilir miyim ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 21, 2007, 01:37:26 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ticari amacli olmamak uzere.

"www.masonlar.org adresinden alinmistir" diye eklerseniz, kullanabilirsiniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 13, 2007, 11:32:45 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

paylaşım için teşekkürler

Ağustos 20, 2007, 05:53:30 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

köşe taşı mı doğrusu bunu çok merak ettim

Temmuz 31, 2008, 10:36:37 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Admin: Mason olmaya karar verip, ilk adimini attiktan sonra , katilana kadar ne kadar sure gecti?

J.G.: Ayrintilara gerek yok. Buyuk Locamiza gidip form istedim. Formu verdiler. Formu bir yil boyunca Sakladim. Sonra arastirma safhasina gececegimizi ogrendim. Formu gidip vermem gerekiyordu ama ancak postalayacak kadar cesaretim vardi. Formu postaladim. Formus postaladiktan kisa bir sure sonra benle gorusuldu. Buyuk Locaya gidip ziyaret ettirildim. Sonra evime en yakin kucuk Loca ile baglantim kuruldu ve o gunden 4 ay sonra arastirmalar ve gorusmeler bitince ilk giris torenine alindim.

Bu röportajdan etkilenip bildiğim bir locaya gittim ve form istedim  :D ??? :'( böyle bir uygulamaları yokmuş

Temmuz 31, 2008, 10:53:32 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Temmuz 31, 2008, 11:02:13 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Temmuz 31, 2008, 12:13:49 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Bu röportajdan etkilenip bildiğim bir locaya gittim ve form istedim     böyle bir uygulamaları yokmuş

Sn. semsin,

Alıntı
J.G. 1. Derecede Avustralya`da yasayan bir Kardesimizdir

denmektedir.

Büyük Localar arasında katılım usulünde ve şartlarında bazı farklılıklar olabilir. Örneğin kimi ülkelerde giriş için aranan yaş şartı 18 olabilirken diğer kimilerinde bu 21 olarak belirlenebilir.

Sevgi ve Saygılarımla.

Temmuz 31, 2008, 12:26:35 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu bilgi için teşekkür ettim sayın skullG