Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Diger Konular => Konuyu başlatan: karahan - Kasım 14, 2009, 11:34:14 ÖÖ

Başlık: Uzlaşma Nedir?
Gönderen: karahan - Kasım 14, 2009, 11:34:14 ÖÖ
Uzlaşma, herkesin kararların alınmasına yaratıcı bir şekilde katıldığı bir kararalma sürecidir. Bir öneriyi oya sunup, çoğunluğun istediğinin olması yerine, grup herkesin kabul edebileceği bir çözüm bulmaya çalışır. Bu herkesin fikirlerinin ve itirazlarının dikkate alınmasını sağlar. Ama uzlaşma, sadece ödün vermenin ötesinde bir şeydir. Uzlaşma, sıklıkla ilk önerilenden daha iyi, yaratıcı ve herkesi memnun edecek şaşırtıcı çözümler bulma sürecidir.

Pek çoğumuz, batı tarzı, bir kişinin bir oya sahip olduğu ve temsilcilerimizi seçtiğimiz yöntemin, en üstün demokrasi yöntemi olduğuna inanan bir kültürde yetiştirildik. Yine de demokrasinin erdemini en yüksek sesle haykıran ülkelerde bile, artık birçok kişi oy vermekle bile uğraşmıyor, çünkü bunun kendi hayatlarında hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini düşünüyorlar. İnsanlar bir vekil seçerken, aynı zamanda kendilerine olan karar alma ve fark yaratma güçlerini de başkasına vermiş oluyorlar. Bu da bir çoğunluk ve azınlık yaratmakla bir arada oluşuyor, ve genellikle azınlıkta kalanlar sonuçlardan son derece mutsuz oluyor.
Çoğunluk oyunun, tartışmalı konularda verilecek kararların bile hızla alınmasını sağladığı doğrudur, fakat bu durum alınan kararların bilgece veya ahlaken kabul edilebilir olması ile ilgili hiçbir şey söylemez. Mesela Amerika'daki kolonilerin çoğunluğu, köle sahibi olmahakkını savunuyordu. Çoğunluğun hakim olduğu sistemlerde, hakim olanlar mutsuz azınlığı dinlemek zorunda değildirler, veya onların düşüncelerini ciddiye almak zorunda değildirler, çünkü onlardan daha fazla oya sahiptirler. Çoğunluk oyu sistemleri, çoğunluğun hata yapamayacağı ve azınlıktan öğrenebilecekleri hiçbir şey olmadığı varsayımına dayanır.
Bu kazananların ve kaybedenlerin olduğu, saldırgan bir kültürü ve çatışmayı teşvik eder, ve çoğunluğun fikrine karşı çıkan bir azınlığı ezip geçmeye müsade eder. Çoğunluğun iradesi tüm grubun iradesi olarak görülür, ve azınlığın, en derin prensiplerine aykırı bile olsa, alınan kararları kabul etmesi ve uygulaması beklenir. Buna en canlı örneklerden biri, Almanya gibi demokratik ülkelerde askerlik yapmayı vicdanen reddeden insanların hapse atılmasıdır.

Neden Uzlaşma?
Çoğunluk oyunun aksine, uzlaşma ile karar alma, ortak zemini bulmak ve herkes için kabul edilebilir çözümler yaratmayı amaçlar. Kararlara, eşitler arasında bir diyalog ile ulaşılır, kişiler birbirini ciddiye alır ve birbirinin eşit haklarını tanır.

 
İnsanlar genellikle aktif değildir, çünkü sistemde hiçbir güçleri olmadığını ve sözlerinin nasıl olsa dinlenmeyeceğini düşünürler. Uzlaşmada, herkes sistemde değişiklikler yapma ve kabul edilebilir bulmadığı değişiklikleri engelleme gücüne sahiptir. Kararları veto etme hakkı azınlıkların görmemezlikten gelinemeyeceği, onların da kaygılarına yanıt olacak yaratıcı çözümleri bulmek gerektiği anlamına gelir.

Uzlaşmanın başka bir faydası da, tüm üyeler son karara onay verdiği için verilen kararı gerçekleştirmeye de çok daha adanmış olurlar.

Uzlaşma katılımı ve gücü eşitleştirmeyi amaçlar. Aynı zamanda bireyleri güçlendirmenin ve toplulukları kurmanın güçlü bir aracı olabilir.

Yukarıdaki alıntalamış olduğum yazıdanda görüleceği üzere uzlaşı genelde her iki tarafın ortak çıkarlarının Maksimum ve Minumum şartlara göre belirlendiği süreçteki katılımlardır.Uzlaşıda problem şu olayı vicdani değil menfaate dayalı çözüme daha yatkın olması uzlaşı genelde bir tarafın ezikliğini kabul etme sürecininde başladığını kabul etmesi durumudur.Toplumları her tür konuda genel bir uzlaşıya davet eden din adamlarına ne demeli burda peki.İyi niyetmi aramalı yada başka bir şeymi.Uzlaşı bir tarafın egosunun kırılması ile varılabilen bir süreç olduğunu kabül edersek eğer aslında adına uzlaşı denen şeyde hiç uzlaşı olmuyor bence.

UZLAŞI GÜÇLÜNÜN KENDİ İSTEKLERİNİ DİKTESİNİN EN BARIŞÇIL YOLUDUR.


Saygılarımla.

Başlık: Ynt: Uzlaşma Nedir?
Gönderen: ADAM - Kasım 14, 2009, 12:41:19 ÖS

Sayın Karahan iyi yazmış...

Yazdıklarının bir çoğuna katılırım bu kez.

Ancak bu konuyu başka bir bölümde, örneğin "Felsefe" ya da "Sosyoloji" alanında yazmasını dilerdim.

Üzerinde görüş belirtmeyeceğim, çünkü "Felsefe" bölümüne yerleştireceğim "Tolerans" başlıklı konunun ileri aşamalarında sanırım bir örgütme olacak zaten.

Sevgiler.