Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nehir Geçidindeki Öfkeli Samuray  (Okunma sayısı 2025 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 06, 2011, 11:40:36 öö

Ulusal önder ve devrinin önde gelen üstadlarından Muso, uzak bir bölgeye gitmek üzere bir müridi ile başkenti terk etti. Tenryu Nehrine geldiklerinde tekneye binmek için bir saat beklemek zorundaydılar. Tam tekne demir alacakken sarhoş bir samuray koşarak geldi ve ağzına kadar dolu tekneye atladı; neredeyse onu devirecekti. Ufak tekne nehirde yol alırken o da deliler gibi sendeliyordu.
   Yolcularının güvenliği için korktuğundan, samuraya sessizce durması için yalvardı.  Samuray, "Burada balık istifi halindeyiz" dedi terslenerek. Sonra, Muso'yu işaret ederek, "Neden bu rahibi aşağı atmıyoruz?" dedi. "Lütfen sabırlı olun," dedi Muso, "Az zonra karşı kıyıya ulaşmış olacağız."
   "Ne!" diye bağırdı samuray, "Ben mi sabırlı olacağım? Bana bak, eğer bu şeyden aşağı atlamazsan yemin ederim ben seni boğacağım". Ustanın sükuneti Samuray'ı öylesine kızdırmıştı ki, Muso'nun başına demir yelpazesi ile vurdu ve kan akıttı. Muso'nun müridinin sonunda sabrı taşmıştı ve gülü kuvvetli bir adam olduğu için Samuray'a kafa tutmak istedi. "Bundan sonra onun yaşamasına izin veremem" dedi.
   "Ufacık bir meseleyi ne diye bu kadar büyütelim ki?" dedi Muso gülümseyerek. "İşte tam da böyle durumlarda rahip eğitimi işe yarar. Unutmamalısın ki,  sabır bir sözcükten ibaret değildir."
   Sonra o anda aklına gelen şiiri okudu:
    "Döven ve dövülen:
     Oyunun katılımcılarından ibaret
      Bir rüya kadar kısa ömürlü..."

Tekne kıyıya ulaştığında ve Muso ile Müridi karaya çıktığında, Samuray koşarak geldi ve Usta'nın ayaklarına kapandı. Hemen oracıkta müridi oldu.

OSHO

« Son Düzenleme: Eylül 06, 2011, 12:05:38 ös Gönderen: Felix Steiner »
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana