Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İ Never Promised You a Rose Garden  (Okunma sayısı 1051 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2016, 12:16:16 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kütüphanemde uzun zamandır duran bu kitabı biraz tanıtmak istedim. Google yardımıyla aratanlar kitap hakkında bir yorum bulmak ister ve belki buralarda bakarlar.

16 yaşındaki Deborah şizofren bir genç kızın, ailesi tarafında akıl hastanesine yatırılmasıyla başlıyor olaylar. Kitapta bu süre zarfında bireyin iç dünyasından cümleler görüyoruz sürekli. Genç kızın düşüncelerinden akan cümleler gerçek hayatla bağlantılı bir şekilde bizi de hayatımızı sorgulamaya iteliyor. Modern insanın sorunlarını da belki eleştirisel bir yaklaşımla bakılıyor.

Şizofreninin ve terapinin birbiriyle olan teması da çok yakından anlatıyor.

Bireyin iç dünyasına yönelen eserleri okumayı sevenlerdenseniz arşiviniz yer edinmesi gereken kitaplardan bir tanesi.

Kitap içinden küçük bir alıntı yapalım o halde ;

"..hiçbiri benden özür dilemedi; biri bile. ne öyle duygusuzca içime girdikleri için, ne bütün o sancıları çekmeme ve bundan utanç duymama neden oldukları için, ne de benimle alay edercesine bu kadar uzun bir süre ve bu kadar aptalca yalanlar söyledikleri için. bu yaptıkları için onları bağıslamamı hiçbir zaman istemediler benden; ben de onları hiçbir zaman bağışlamadım."
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi