Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evrim ve Darwin İle İlgili Sorular-Giriş  (Okunma sayısı 11116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2013, 11:26:54 öö
  • Aktif Uye

Burada öğrenmek amacıyla sorulmuş her soruya yanıt verilecektir.
Sorular net olsun lütfen.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 22, 2013, 02:05:44 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İlk soruları ben sorayım, bilgi edinmek için:

1- Charles Darwin'den önce ortaya canlıların evrİmiyle bağlantılı hipotez ya da kuramlar atan oldu mu? Olduysa kim özetle ne demişti?

2- Darwin o konulara dokunmuş muydu? Onları doğruladığı ya da onlara karşı çıktığı olmuş muydu?

3- Başka ilgili bilim adamları Darwin'in kuramına karşı nasıl bir tepki gösterdi?

Tüm bu sorularımın zaman bakımından boyutu 19. yüzyıl ve öncesine ilişkindir. 20. yüzyıla ilişkin sorularım da olacak ama onlara daha sonra geleceğim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 22, 2013, 04:11:56 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Adnan(Oktar)hocanın müridleri,insanın evrimi sürecinde "ara tür"olmadığı iddiasıyla evrimi inkar ettiklerini savunuyorlar.

Bu savla ilgili bilimsel realite nedir,bilim adamlarının bu konuda ürettikleri bir tez varmıdır ?

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 22, 2013, 05:41:48 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

1 Soruda ben sorayım izninizle.

Bugün türler arasında cinsellik olabilmektedir aslan ile kaplan yada eşek ile katır yada başka hayvanlar ve doğum olmaktadır.
İnsanda ise bu mümkün değildir erkek yada kadın farketmez bu ilişki sonrası bir tür ortaya çıkmaz en azından ben böyle biliyorum.

Bu darwinin evrim teorisinin neresinde  yada herhangi bir yerinde duruyormu.
Evrim teorisi için doğru bakşı açısımıdır?
Saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 22, 2013, 07:38:15 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın karahan,

çiftleşerek çoğalabilenler,farklı tür olsa da aynı aileden;hiç kediyle köpeğin çiftleşip çoğaldığını duydunuz mu ?
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 22, 2013, 07:58:19 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Cetcet aslan ile kaplanın yavrularını gördüm aynı türlermidir diye soru sorulabilir ama doğum olduğuna göre türleri çokta farklı değil.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 22, 2013, 09:32:30 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Neandertal doğuracak maceracı kadın aranıyor

Hürriyet Planet

22 Ocak 2013

Aranıyor!

Harvard Üniversitesi’nden genetik uzmanı George Church, binlerce yıl önce yaşamış ve nesli tükenmiş insan türü olan Neandertalleri yeniden dünyaya getirebileceğini öne sürerek büyük bir tartışma yarattı. Church, Neandertal bebek doğuracak “maceracı bir kadın” ararken başka genetikçiler bunun mümkün olmadığı görüşünde.

Church geçtiğimiz günlerde yayınlanan Neandertallerle ilgili kitabının ardından Der Spiegel haber dergisine verdiği röportajda, Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki kazılarda elde edilen Neandertal DNA’larının bir taşıyıcı annenin bedenindeki embriyoya enjekte edilerek Neandertal bebekler doğurulabileceğini söyledi.

Modern insana en yakın soyu tükenmiş insan türü olan Neandertallerden çok şey öğrenebileceğimizi ifade eden Church, bu türün geniş kafatasının farklı bir düşünme yapısına işaret ettiğini belirtti.

Church, Neandertallerin varlığının insanın genetik yapısını çeşitlendireceğini de ifade etti.

New York Üniversitesi Bioetik bölümünden Arthur Caplan ise, “George’un ne dediğini anlıyorum. İlginç de… Ancak böyle bir şeyin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum” derken durumun sömürüye fazlasıyla müsait olduğunu belirtti.

Caplan, “Bu başka bir insanın çıkarı için dünyaya bir insan getirmek gibi” diye konuştu.

Caplan ayrıca modern insanlarla Neandertallerin çiftleşmesinin mümkün olup olmadığının da tartışmalı olduğunu vurguladı.

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 22, 2013, 10:31:06 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yazıları sese dönüştüren bir bilgisayar yardımıyla konuşan ve yıllardır Allah'ın varlığını inkar eden açıklamaları ile ateistler arasında öne çıkan ünlü Fizikçi Stephen Hawking 70. yaşına girdiği şu günlerde herkesi şaşırtan bir açıklama yaptı. Hawking, "evrenin oluşumu bilimsel bir gerçekliğe dayanır ve bu Tanrı'nın olmadığı anlamına gelmez" dedi.

TANRI OLMADIĞI ANLAMINA GELMEZ
Kanal D Londra Temsilcisi Ayşegül Ekinci'nin röpörtaj yaptığı Hawking ilk kez Allah'ın varlığını kabul etti. Röpörtaj sırasında sorulan bir soruya Hawking'in çalışma ekibinin de şaşırdığı görüldü. Hawking Tanrı ile ilgili sorulan soruya "Evrenin oluşumu bilimin gerçekliğine dayanır. Ama bu hiçbir şekilde, Bilim Kuralları'nı koyan ve onları da yaratan bir Tanrı olmadığı anlamına gelmez..." cevabını verdi.

Hawking'in bu sözlerinin son yıllarda ortaya çıkan Evrim Teorisi'nin yanlış olduğunun kanıtlanması ve Kuran'da 1400 yıl önce bildirilen bilimsel konuların aynen bulunması ile doğrudan ilgisi olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

EDMUND BURKE

Ocak 22, 2013, 10:46:21 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Bu konu bambaşka bir konu. Din ile bilim farklı şeylerdir, Evrim teorisi bir gerçekliktir, bilimsel bir teoridir. Kanıtları bulunmakta. Yaradılış efsanesi ise dini bir şeydir inanıp inanmamak kişinin kendisine kalmıştır. Evrim teorisini kabul etmek bir taraf değildir, o zaten var olan bir gerçekliktir.

Kişinin inancına bağlı, göreceli bir durum gerçi ..

Örneğin,Harun Yahya' yı bilim adamı olarak görmüyorum. O yüzden böyle bir tartışmaya gerek bile yok. İstenildiği kadar inkar edilebilir, ancak Türkiye'de alkışlanır. Discovery Channel gayet kanıtlarla anlatmaya devam edecek, jeomuhendisler kalintilar bulup , dünyadaki suyun bileşenleri ile uzayı kıyaslamayı sürdürecek... Ben şuna da karşıyım;  Bu çalışmalar ile Tanrı'nın varlığını sorgulamak yanlış.. ' İnananlar da ' bilimi sorgulamazlarsa eğer, her şey hallolabilir. ' Allah'ın her şeye gücü yeter ', inananlar için maymun insan geçiyor Kur'an da , değil Evrim'e, Allah'ın her şeye gücü yeter deyip, bu işin bilim dünyasına bırakılmasını öneriyorum. Cahillikle çözülemez çünkü; Ya kanıtları ile bilim yapmak gerekir, ya da boş teneke misali tıngırdamamak...
Adequatio intellectus et rei

Ocak 22, 2013, 10:51:03 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Alıntı
Cahillikle çözülemez çünkü; Ya kanıtları ile bilim yapmak gerekir, ya da boş teneke misali tıngırdamamak...

Yaşadıkça daha neler göreceğiz bakalım ... ;D

Saygılar ; Melina hanım
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus