Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam ve Bugün  (Okunma sayısı 37813 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 18, 2011, 11:01:10 öö
Yanıtla #50
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şeriat kanunları uygulanan örnek ülke yok zaten.
ne guzel ıfade etmışsın.kimse bu kanunlarla örnek olamaz,şeriat kanunları dinle verilmis,insanlar dini tam anlıyormu ki tam uygulasın.

yasa, kanun,kurallar yasaklar bunlar nizam icin ,toplumda  fertler birbirnin hakkını yemesin,birbirne keyfi zarar vermesin,zulum etmesin ......insan olan insanın bunlara ihtiyacı yoktur,birlerinden korktugu icin degil yuregi el vermedigi icin bunları yapmaz..
vicdan, edep ,şefkat bu tür degerler varlıgın özunden gelir sonradan ögrenmesi cok zor.uzun bir egitim sureci ister..asıp kesmek yok etmek cözüm degil.
Hele senin gibi dini inancı olan birnin sorgulaması gerekmezmi ?
bunca kulu yaratan,katilinden hırsızına zaliminden ,ateistine hatta dine ,Allaha  küfür edene kadar hepsine rızk veriyor,nefes veriyor yasam veriyor ...hiçbirni yok etmiyor mudahale etmiyor .
zalimlik insana mahsus, hangi hakla insanlar birbirni katleder..
ALLAH alahlıgını kimseye vermez...  şeriat yasalarını uygulamaya kalkanlar Allah adına ne kadar zalim oluyorlar.
ALLAH sadece celal degildir.cemalini ögrenmeden celaline soyunursanız o korkmanız gerekenlerin gunahların tumune sahip olursunuz hemde fazlasıyla.
Yaradanın sevgisini, bollugunu, sefkatini ,merhametini ,cömertligini,ve sabrını ögrenmeden insan olamazsınız.
Onun korkusu ,azabı gazabı diyerek celalini ögrenerek onları aşılayarak sevgisiz ,zorba,zalim,katil varlıklar yetiştirirsiniz ama asla insan yetistiremezsiniz.
bu gune kadar dinleri korkuyla aşıladılar insanlık bu duruma bu yuzden geldi..

insanlıgi din kitaplarından anlıyamayanlar ,bunu en iyi yasamına koyanların hayatlarını eserlerinden okusun .bir yunusun yasamına eserlerine bakın,harabiye ,ömer hayyama ,sevgi ve askın oldugu  yerde zulum varmı?

Temmuz 18, 2011, 12:51:02 ös
Yanıtla #51
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Arkadaşlar dünyada oluşan bir şeriat fobisi var sanırım üzerinde durulması gereken bir konu,bende elimden ve aklımdan geldiği kısaca idrak edebildiğim kadarı ile katılayım isterim.Şeriatın bana göre sana göresi olmaz kısaca islami anlatıma göre yada alevi bektaşi bakışa göre şeriat nedir ordan bakıp anlamakta fayda var.Alevi bektaşiliğinde meşhur 4 kapı 40 makam olayı var şeriat o bakışın ilk merhalesi yani daha yolun başı anlamıda bakışıda belirlenmiş.kısaca hatırlayalım,

BİRİNCİ KAPI: ŞERİAT (Bunun on makamı vardır.)

İmanın altı şartına inanmak,

İlim öğrenmek ve ihlâs sahibi olmak,

İslam’ın beş şartını ifa etmek,

Helal kazancı yemek ve faizi haram bilmek,

Nikâh kıyarak evlenmek,

Hayızlıya yaklaşmamak,

Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat itikadı üzere olmak,

Merhamet ve Şefkatli olmak,

Temizliğe dikkat etmek, Gusül ve Abdeste devam etmek,

Emr-i bil-ma’ruf ve Nehy-i Anil-Münkeri yapmak.(Yaramaz işlerden sakınmak )

Bu anlatım tamamen o bakışın ürünüdür şeriat için tanım bu kadar açık ise bir takım yobazi ve bağnaz anlatımlara takılıp kalmak doğrumudur.ben kendim için şeriat denince sadece bunu anlıyorum.Diğer 3 kapıdaki makamlar şeriattan daha zorlu çünkü şeriat daha başlangıcı ozaman buda şu demek oluyor fırtına daha ilk kapıda kopuyor kimsenin tarikat,mağrifet ve hakikat kapılarının anlatımlarıyla ilgisi ve alakası bile başlamamış şeriat kelimesinin insan zihnine yerleştirildiği korkunç imaj yetiyor zaten.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 18, 2011, 02:02:29 ös
Yanıtla #52
  • Orta Dereceli Uye
  • **

syn karahan haklısınız.
şeriat...şerleri atmak ,bırakmak terbıye olmak yolunda adımda bır adım.
bızdeki şerıat anlamı ıse şeri kes kopat katlet olmus.kendı kabahetlerıne,kusurlurana bakıp duzeltmek yerıne dısarda sucluyu bulup ınfaz etmek olmus.
yıne bencıle sımırnalıca gordugumu ıfade ettım:)))

Temmuz 18, 2011, 02:40:20 ös
Yanıtla #53
  • Ziyaretçi

Sayın Smyrnali, ben laiklikten yana olan biriyim. Tabi ki bir müslüman olduğum için gönül isterdi ki islami kurallara uygun bir toplumda yaşayabileyim. Çünkü Kuran gibi hukuk kurallarını da içeren bir kitaba iman edip laik bir düzeni savunmak bile insanın imanını zedeleyebilir.

Neden laiklikten yanayım çünkü tek bir şeriat sistemi yok. Örnek veriyorum kazara vahhabilikten etkilenmiş radikal islami grupları ülkeyi ele geçirir diye ben bile korkuyorum. Çünkü beni de idam ederler.

Yani sayın Karahan'ın sevimlileştirmeye çalıştığı gibi bir islami anlayış, veya sayın Smyrnali ve Ceycet'in sevimlileştirmeye çalıştığı gibi bir insani anlayış dünya üzerinde hiç yaşamadı ve yaşamıyor.

Fakat benim dikkat çekmeye çalıştığım husus belki de bu ara Dexter'in serisini izliyor olmamdan da kaynaklı olabilir ; bazı suçların  ölümle cezalandırılmasından başka engelleme şansınız olmadığını, bunun da şeriatta desteklendiğini ve demek ki şeriatı çok fazla katı ve mantıksız görmek yanlış olduğuna dikkat çekmeye çalışmıştım.

Türkiye'de kamuda yolsuzluk ve adam öldürme, tecavüz gibi suçlara idam cezası getirilirse; toplum biraz rahatlar gibi geliyor. Bu şeriat kurallarına da benzediğinden insanların tepkisi olmayacaktır hatta şeriat istiyoruz naraları atanlara karşı ne farkımız var ki diye savunma yapılabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2011, 02:57:52 ös Gönderen: Masor1976 »

Temmuz 18, 2011, 08:18:59 ös
Yanıtla #54
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Seriat konusunu hic bir zaman anlayamadim. Seriat Islami kanunlarin hukum surdugu bir yonetim bicimi olarak adlandiriliyor. Ben din adina baski rejimi nasil yapilir anlayamiyorum.

Seriat rejimlerinde insanlari belli bir sekilde giyinmeye zorlarlar. Kadinlar kapanmak zorundadir. Alkol yasaktir vs.

Ancak bence bu Tanricilik oynamaktan baska bir sey degildir. Cunku unutulmamalidir ki Islam anlayisinda Tanri, insani test etmek amaciyla yaratmistir. Eger istese Tanri Alkol'u kendisi yok etmez miydi? Eger istese Tanri her kadini carsafa sokmaz miydi?

Suphesiz ki istese sokardi. Ama neden sokmuyor? Cunku buna kendi irademizle karar vermemizi istiyor. O yuzden bize cok kutsal olan ozgur irademizi vermis. Ve bize iyiyi ve kotuyu gostermis, hangisini sececegin konusunda ozgursun.

Peki Tanri bizi bu kadar ozgur birakmisken, hangi insan toplulugu bizi baski altina alabilir ki? Bu sirk kosmak degil midir?

Din kurallarini devlet kurallariymis gibi uygulamak Islam'a aykiridir. Bu kadar basit. Seriat duzeni suren devletler bu sebepten dolayi seytanin en buyuk hizmetcisidirler, cunku Tanri'nin kurdugu bu duzene comak sokarlar.

Umarim anlatabilmisimdir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Temmuz 18, 2011, 08:46:16 ös
Yanıtla #55
  • Ziyaretçi

Sayın Laus Deo, öncelikle yazınızın içeriğine katılmamak elde değil.

yanılıyorsam lütfen düzeltin. Yüksek okulda okurken inkılap tarihi öğretmenimizin "laiklik Türkiyede neden sindirilemiyor?" şeklinde bir soruya şöyle bir cevap verdiğini anımsıyorum. Gerek Kuranı Kerim gerekse Tevratta çok kapsamlı bir hukuk sistemi yani şeriat içeren ayetler vardır. Fakat bu İncilde yoktur. Bu nedenle gerek İsrail'de gerek islam ülkelerinde laik bir rejim sindirilmekte zorlanılırken Hristiyan ülkelerde beşeri hukuk sistemine karşı ciddi bir tepki oluşmamıştır tarzı bir anlatımı vardı.

Bu tepkiyi örneğin taksimdeki barları taşlayarak terörist veya anarşist ruhla filan dile getiren olmasa da her müslümanın ruhunda islama uygun bir hukuk sistemi arzusu vardır. Bu iman etmenin doğasında mevcuttur. Bu tanrıcılık oynama arzusu gibi dursa bile tam aksine inandığı bir tanrının buyruğunu yerine getirme arzusu olarak da bakmak gerekiyor. Fakat ülkemizdeki müslümanlarda taşkın ve anarşist bir ruh yok yoksa bu açığa çıkardı çünkü arapça harfler içerdiği için besmele asmanın bile yasak olduğu deist bir baskı dönemi yaşandı. Hatta yüzbinlerce insan muhafazakar olduğu için hapislerde çürütüldü. Hala arta kalan bir sorun olan başörtüsü baskısı ve islami kesimin ekonomik canlanma yaşamasını önlemeye yarayan darbe baskısı yaşatılmaya çalışılıyor.

Tabi ki örnek veriyorum aile zoruyla başını kapatan kadın kavramı gibi şeriat kanunlarıyla yönetilmeye çalışılan toplumlarda negatif tablolar görüyoruz. Bu açıdan bakılınca laiklik ve islamda "dinde zorlama yoktur" kıstasına çok uygun bir pozitif yapı olduğu açığa çıkıyor. Tabiki bir de şu açıdan bakmak lazım bir ailenin kendi örf ve dini literatürüne göre çocuğunu yetiştirme arzusu kadar doğal bir şey olabilir mi. Yani devletin bu konuda ailelere deist bir baskı uyguladığını şu an örneğin ülkemizde yaşıyoruz. Çocuklar ve gençler başörtüsüyle okula gidemiyorlar hatta devlet memuru bayanlar iman ettikleri şekilde giyinerek mesleklerini icra edemiyorlar.

Fakat son yıllarda bu konuda özgürlükler ve laiklik açısından büyük gelişmeler olacak kanaatini taşıyorum. Ve pek çok müslüman ülkeye göre özgürlükler ve hoşgörü açısından çok zengin bir millet olduğumuz aşikar.

Saygılarımla.

Temmuz 19, 2011, 01:41:42 öö
Yanıtla #56
  • Uzman Uye

İnsan bazen gördüklerine,bazen duyduklarına,bazen de rüyaların gerçek olduğuna inanmak istemez..

İslam ve Şeriat...

Bukadar basit mi?....

İnsan,İslam'ı benimsediyse sonradan uydurulan şeriat kurallarını da sorgusuz benimsemeli...Öylemi?

En kolayı o...

Elini kesin,kulağını koparın,yok canım öldürğn gitsin,amaaan zahmet etmeyin;önce derisini yüzün sonra yakın gitsin...

Bunun adı birşeylere inanıp,o doğrultu da dayatılanları uygulamak yönüyle,inanmanın gereğini yerine getirmek mi?...

Bazen,okurken kendimi rüyada hissediyorum.Hatta bu bir rüya olamaz,olsa olsa kabus...

Böyle uygulamaları savunanlarla,tartıştığıma bile inanamıyorum.

Üstünden kaç yıl geçtiğini düşünmeye bile utandığım uygulamaların,bir inanç sisteminin gereği olduğunun savunulduğunu okumak bile midemi bulandırıyor.

Öldürün,öldürün!....

Kurtuluşa çok yakınsınız.Gübre bile kendinden kabul ederse gübre de rezil bir metaaadır.

Sayın Ceycet yazınızı geç farkettim. Sizin duygusal isyanınızı anlıyorum. Fakat hayatta pek çok duygu var. Saymaya kalkarsak kitap yazabiliriz. Ben normal yaşantısında akrebe bile zarar veremeyecek arkadaşlarımın askerdeyken pkk ile girdiği çatışmalarda kestiği kulaklardan kolleksiyon yaptığını biliyorum. Yani hayat sizin bakış açınızdan baktığınız gibi soft değil malesef.

Saygılarımla.

Sayın Mason 1976,

söylemlerimin duygusallıkla ilgisinin olamadığını,benim geçmişimle ilgili yazdıklarımla karşılaştırırsananızz;anlarsınız.O kulak kesme adetlerinin bulunduğu zaman ve coğrafyada bendeniz 19 yıl birfiil asker olarak bulundum.

O bölgede yaşananlarla,sizin inançlar için öngördükleriniz birbiriyle hiç uyuşmuyor.

Bir tarafta savaştan bahsederken,diğer tarafta inançlarından dolayı mazluma yapılan zulüm söz konusu....
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 19, 2011, 02:03:42 öö
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

İnsan bazen gördüklerine,bazen duyduklarına,bazen de rüyaların gerçek olduğuna inanmak istemez..

İslam ve Şeriat...

Bukadar basit mi?....

İnsan,İslam'ı benimsediyse sonradan uydurulan şeriat kurallarını da sorgusuz benimsemeli...Öylemi?

En kolayı o...

Elini kesin,kulağını koparın,yok canım öldürğn gitsin,amaaan zahmet etmeyin;önce derisini yüzün sonra yakın gitsin...

Bunun adı birşeylere inanıp,o doğrultu da dayatılanları uygulamak yönüyle,inanmanın gereğini yerine getirmek mi?...

Bazen,okurken kendimi rüyada hissediyorum.Hatta bu bir rüya olamaz,olsa olsa kabus...

Böyle uygulamaları savunanlarla,tartıştığıma bile inanamıyorum.

Üstünden kaç yıl geçtiğini düşünmeye bile utandığım uygulamaların,bir inanç sisteminin gereği olduğunun savunulduğunu okumak bile midemi bulandırıyor.

Öldürün,öldürün!....

Kurtuluşa çok yakınsınız.Gübre bile kendinden kabul ederse gübre de rezil bir metaaadır.

Sayın Ceycet yazınızı geç farkettim. Sizin duygusal isyanınızı anlıyorum. Fakat hayatta pek çok duygu var. Saymaya kalkarsak kitap yazabiliriz. Ben normal yaşantısında akrebe bile zarar veremeyecek arkadaşlarımın askerdeyken pkk ile girdiği çatışmalarda kestiği kulaklardan kolleksiyon yaptığını biliyorum. Yani hayat sizin bakış açınızdan baktığınız gibi soft değil malesef.

Saygılarımla.

Sayın Mason 1976,

söylemlerimin duygusallıkla ilgisinin olamadığını,benim geçmişimle ilgili yazdıklarımla karşılaştırırsananızz;anlarsınız.O kulak kesme adetlerinin bulunduğu zaman ve coğrafyada bendeniz 19 yıl birfiil asker olarak bulundum.

O bölgede yaşananlarla,sizin inançlar için öngördükleriniz birbiriyle hiç uyuşmuyor.

Bir tarafta savaştan bahsederken,diğer tarafta inançlarından dolayı mazluma yapılan zulüm söz konusu....

Sayın Ceycet ben kendimi örnek vermek istiyorum. Ben de güneydoğuda şırnak civarında bir dağda askerlik yaptım. 2002 yılına denk geliyor yani çatışma ve terör uykuda denebilir. Fakat birliğime teslim olmaya giderken hala çatışmalar devam ediyor diye biliyordum. Bu nedenle gitmeden önce içimde bir muhasebe yapmam gerekti. Çünkü çatışma yaşayacağıma ve insan öldürme ihtimalimin yüksek olduğuna inandığım için acaba karşımda silahlı biri bana ateş ediyor olsa onu öldürme şansım olsa öldürebilir miyim diye uzun uzun düşünmüştüm. Netice olarak öldürülecek olsam da karşımdaki bir terörist olsa da karşılık vermeme kararı alarak gitmiştim. Yani her ne kadar idamı savunsam da insan öldürebilmek kolay bir karar değildir farkındayım.

Bunun zorluğunu iş başa düşünce anlayabiliyorsunuz. Yani filmlerde olduğu gibi değildir aksiyon. Ateş düştüğü yeri yakar derler, çevre sadece ısı hisseder ve asıl acıyı istese de hissedemez yani.

Pek çok asker güneydoğuya benim psikolojimle gidiyordur muhakkak. Fakat bir çatışmada aylarca aynı kazandan yemek yediğiniz aynı koğuşu ve kaderi paylaştığınız bir arkadaşınız öldürülünce tüm psikoloji tersine dönüşecektir. Bu yüzden her ne kadar idam iğrenç bir ceza olsa da gereklidir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Temmuz 19, 2011, 02:13:48 öö
Yanıtla #58
  • Uzman Uye

Daha önce de belirttiğim gibi o ruh halini anlamakta zorlanmıyorum;nitekim söylediğim gibi başkalarının 18 ay yaptığı bir işi bendeniz tam 19 yıl yaptım.Karşınızdakinin,sizi öldüeme riski taşıyan birisi olması ile,inançlarından veya düşüncelerinden dolayı yok edilebilmesi hoşgörüsü birbirinden çok,ama çok farklı....

Ne denebilir?,,,

Tanrı kimsenin kanınını,kimsenin eline bulaştırmasın.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 19, 2011, 03:42:16 öö
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Daha önce de belirttiğim gibi o ruh halini anlamakta zorlanmıyorum;nitekim söylediğim gibi başkalarının 18 ay yaptığı bir işi bendeniz tam 19 yıl yaptım.Karşınızdakinin,sizi öldüeme riski taşıyan birisi olması ile,inançlarından veya düşüncelerinden dolayı yok edilebilmesi hoşgörüsü birbirinden çok,ama çok farklı....

Ne denebilir?,,,

Tanrı kimsenin kanınını,kimsenin eline bulaştırmasın.

Sayın Ceycet dualarınıza katılıyorum.

Bir insanın inancı için öldürülmesi veya baskı görmesi kavramı malesef buna karşı olan insanların da güç eline geçince uyguladıkları siyasi bir yanlıştır. Bunun için kutsal kitaplardaki ayetleri çarpıtarak din adına uygulayanlar çok olmuştur ve taraftar da bulabiliyorlar malesef. Bu tip örneklere bakınıp da kutsal kitaplara savaş açmak da hatadır. Yakın tarihte deist bakış açısının baskısı  da yaşandı ülkemizde ve baskıların etkisi hala devam ediyor. Bence bunlar bahane yani. Savaşmak insan tabiatının bir parçası sanırım. Örneğin özellikle erkek çocukların ellerinde oyuncak silahlar görmemiz, izlediğimiz her tv programında haberler de dahil sürekli savaş görmemiz gibi bilinçaltımızda savaş var. Evde çocukların hiç anlaşamaması, kavgalar vb.  Komplo teorisyenlerinin aklına hemen çocukken bilinç altına yerleştiriliyor tv ile subliminal mesajla biilinçaltı programlanıyor gibi sözler duysam da mantıklı gelmiyor 1. dünya savaşı sırasında falan tv yoktu fakat savaş vardı.

Sayglarımla.