Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bugün 23 Nisan Neşe doluyor insan.  (Okunma sayısı 9391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2008, 01:42:14 öö
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bugün, Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesinin benimsendiği Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı 23 NİSAN...

Tüm site üyelerinin Ulusal Egemenlik Bayramını Tam Bağımsız Türkiye özlemiyle, bütün yeğenlerimin Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

23 NİSAN KUTLU OLSUN
SEVİNİN KÜÇÜKLER
ÖVÜNÜN BÜYÜKLER
23 NİSAN KUTLU OLSUN

EN BÜYÜK BAYRAM BU BAYRAM
HERKESE KUTLU OLSUN
EN BÜYÜK BAYRAM BU BAYRAM
ÇOCUKLARA KUTLU OLSUN

Nisan 23, 2008, 01:44:59 öö
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

23 NİSAN

23 Nisan...
Yurdu koruyan,
Yarını kuran,
Sen ol çocuğum.
Eskiyi unut,
Yeni yolu tut,
Türklüğe umut,
Sen ol çocuğum.
Bizi kurtaran,
Öndere inan,
Sözünü tutan,
Sen ol çocuğum.
Küçüksün bugün,
Yarın büyürsün
Her işte üstün
Sen ol çocuğum.
Çalışıp öğren,
Her şeyi bilen
Yurduna güven
Sen ol çocuğum.

HASAN ALİ YÜCEL

Nisan 23, 2008, 01:48:35 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Çok güzel ifade etmişsiniz, teşekkür ederim paylaşımınız için Sayın skullG. Tam bağımsız Türkiye olarakta bu bayramı ve diğer ulusal bayramlarımızı kutlayacağımıza inanıyorum...

Herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Tekrardan, Ulu Önderimiz M. Kemal Atatürk' ü, silah arkadaşlarını ve kanları ile bu toprakları bize emanet eden şehitlerimizi saygı ve sevgi ile anıyorum... Ruhları şad olsun...

Saygılarımla,

Nisan 23, 2008, 04:38:20 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Cocuk Bayrami, Emek ve Dayanisma Bayrami ve Pesahi hepsini toptan kutluyorum.

Nisan 23, 2008, 03:35:05 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

23 nisanlarda neşe dolduğumu hiç hatırlamam ilkokul yıllarında düzenlenen törenlere gitmezdim ilkbaharın başlangıcında kavurucu sıcakta elimizde minik bayraklarla saatlerce bekler bir güzel ızgara olur okunan gereksiz şiirleri dinlerdik..önce atatürk için saygı duruşunda bulunurduk o sırada yaşımız küçük olduğu için dayanamaz gülerdik öğretmenler elimize vururdu cetvelle 1 ay sonra bu sefer 19 mayıs gelirdi tabii bugünlerde hep tatil olduğu için atatürke teşekkür ederdim ben atatürkün ne kadar büyük bir insan olduğunu hafta içi bayramlarında anladım pazartesi gününe denk gelen ulusal bayramlar haftasonuyla birleşinde üç gün tatil yapmamızı sağlardı ne güzel günlerdi..

Nisan 23, 2008, 04:10:27 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bana göre sadece çocuk bayramı olarak gösterip, ULUSAL EGEMENLİK bayramıda olduğunu unutturmaya çalışılan bir bayramdır.

Ayrıca önceleri Milli Hâkimiyet Bayramı idi sonradan ismi değişmiştir.

Kaynak olarak bugünkü milliyet gazetesinde güngör urası okuyabilirler

Nisan 23, 2008, 04:12:35 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Güngör Uras'ın 23 Nisan 2008  yani bugünkü yazısı

“Milli Hâkimiyet Bayramı” idi, “Çocuk Bayramı” oldu

Mustafa Kemal’den, cumhuriyetten söz edenler, “demokrasi düşmanı” ilan edilmeye başlandığına göre, bundan sonra 23 Nisan’larda Mustafa Kemal’den, Milli Mücadele’yi gerçekleştiren ordudan, “Milli Hâkimiyet” denen şeyin ne olduğundan, devrimlerden söz edemeyeceğiz, sadece çocukları eğlendireceğiz demektir.
Ben de bugün suya sabuna dokunmadan, “23 Nisan neden ve nasıl bayram oldu?”, “Önceleri ‘Milli Hâkimiyet’ bayramı iken, sonra nasıl ‘Çocuk Bayramı’na dönüştü?” onları anlatayım...
-  15 Ocak 1920: İstanbul’da Osmanlı’nın son “Meclis-i Mebusan”ı açıldı.
-  16 Mart 1920: İstanbul işgal edildi. İşgal kuvvetleri bazı milletvekillerini tutukladı.
-  18 Mart 1920: “Meclis-i Mebusan” kapanış toplantısı yaptı.
-  19 Mart 1920: Mustafa Kemal, “Olağanüstü yetkiler taşıyacak bir meclisin” Ankara’da toplanmasının sağlanacağını ilan etti. Meclis ile ilgili bildiri doğrultusunda yurdun her yerinde seçimler yapıldı.
-  22 Nisan 1920’de yapılan çağrıyla Millet Meclisi 23 Nisan’da toplandı.
-  Millet Meclisi, 24 Nisan 1920’da Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti.

“İlk bayram”
-  Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan, 1921’de çıkarılan bir kanunla ilk resmi bayram olarak ilan edildi. Kanunda, “23 Nisan günü milli bayramdır” deniliyordu.
-  1935 yılında çıkarılan bir kanunla 23 Nisan, “Milli Hâkimiyet Bayramı” olarak adlandırıldı.
Şimdi gelelim “Milli Hâkimiyet Bayramı”nın nasıl “Çocuk Bayramı” olduğuna... Osmanlı devletinde, II. Meşrutiyet döneminde kurulan “Darüleytamlar” şehit çocuklarına bakma görevini üstlenmişti. Bu kurumların yetersiz kaldığını görenler 1908 yılında Himaye-i Etfal Cemiyeti’ni kurdular.
Kurucuları Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’ya geçince, Kurtuluş Savaşı sırasında öksüz ve yetim kalan çocukların korunmasını ve yetiştirilmesini gaye edinen cemiyet 1921’de Ankara’da, Hâkimiyet-i Milliyet gazetesinin bir odasında faaliyetini sürdürmeye başladı.
Cemiyet’in Başkanı Dr. Fuad Omay, yakın ilişkide olduğu Mustafa Kemal’in desteğiyle, Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan’larda yetim çocukları eğlendirmek ve onlara gelir sağlamak için etkinlikler düzenlenmesine önayak oldu.

Rozet ve kumbaralar unutuldu
23 Nisan’larda özel posta pulları, kartpostallar, zarflar çıkarıldı. Sokaklarda dolaşan çocuklar insanların yakalarına rozet takarak kumbaralarla bağış toplamaya, hayırsever insanlar ve işyerleri imkânları ölçüsünde yoksul çocuklar için bağış yapmaya başladı.
Cemiyet, 1927’de, 23 Nisan’ı Çocuk Günü ilan etti. Halktan 23 Nisan’ların daha geniş çaplı etkinliklerle kutlanmasını istedi. O yıl 23 Nisan çocuk günü etkinlikleri devlet erkânı ve halkın geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, makam arabalarından birini çocuklara tahsis etti.
1933’ün 23 Nisan’ında çocukları özendirmek amacıyla devlet makamları kısa süre çocuklara verildi. İlk uygulamayı Mustafa Kemal yaptı, Cumhurbaşkanlığı makamına bir çocuk oturtuldu. Diğer kurumlar da bu etkinliğe katıldı.
1980’de Milli Güvenlik Konseyi aldığı bir kararla, “Milli Hâkimiyet Bayramı”nın adını “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak değiştirdi.
(Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin adı 1935 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu’na dönüştürüldü.
Kurum 1983 yılından bu yana Başbakanlık şemsiyesi altında bir kamu kurumu statüsünde faaliyet gösteriyor.)

http://www.milliyet.com.tr/Default.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=520014&AuthorID=54&Date=23.04.2008

Nisan 22, 2009, 05:33:05 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bir yıl sonra bir kez daha Tüm site üyelerinin Ulusal Egemenlik Bayramını Tam Bağımsız Türkiye özlemiyle, bütün yeğenlerimin Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Sevgi ve Saygılarımla

Nisan 22, 2009, 05:38:22 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Mutlu, kutlu, Atatürk'ün yol gösterici ışığında, sürekli olsun...

Nisan 22, 2009, 06:38:46 ös
Yanıtla #9

Allah bu millete egemenliği tekrar versin ve O millet egemenliğe sahip olmanın değerini bilsin İnşallah !
Bilgi , en kutsal güçtür !