Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ∞  (Okunma sayısı 5651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2010, 08:32:15 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Bir halkın kurtuluşunu sağlamış, daha da önemlisi, bir halka özgürlük yolunu açmıştır. Hasta adamı ayağa kaldırmış, ve motivasyon sağlamıştır. Önemi yadsınamaz. Fakat bu vesileyle parantez içinde belirtmek isterim ki, inandığım dinin peygamberinin yapıp ettiklerini bile yargılayan, yeri geldiğinde beğenmeyen ben, rehberimi bir şahısla birleştiremem. Benim rehberim Atatürk'ün de söylediği, ve bence istediği gibi "ilim ve akıl"dır. Atatürk'ün kendisi değil.

Saygılar.

Sayın popperist'in yorumuna katılmamak mümkün değil.Sağ olsaydı Atatürk'de katılırdı;zaten sözleriyle bunu onaylıyor.

Akıl ve ilimden nasbi olmayana rehber ne yapabilir?

Onlara rehber değil,çoban lazım.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 10, 2010, 06:04:29 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Ceycet ve Sayın Popperist'e katılmamak elde değil.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de asıl manevi mirası "ilim ve akıl"dır, kendisi değil.
Bu miras öyle bir mirasdır ki, Mustafa Kemal ile birlikte onun gibi insanlığa ışık saçmış ve saçmaya devam eden, "ilim ve akıl"ı rehber alan binlerce  Mustafa Kemal'i de içermektedir.

Saygı ile.
veritas lux mea.

Kasım 10, 2010, 06:58:42 ös
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Söylenenlere katılıyorum. Zaten 1yil önce bu konuyu açarken Ataturk'un bilerek bir sözünü seçmiştim "manevi mirasım akıl ve ilimdir".

Evet bu böyle olmakla birlikte, insan yaşamının her anında kendisine yardımcı olacak bir dost eline ihtiyac duyar. Çocukken bu ebeveynidir olgunlasirken Dostlari, Yolunda destek olan yakinlaridir,  olgunluk evresinde bile yanında olacaklara ihtiyac duyar. Böylelikle engelleri daha kolay gecer. Ama gelişim kisinin kendi calismasiyla olur ve akıl-Hikmet bu noktada hayatiyetini arttırır. Bana göre M Kemal, hayatın her anindaki o dost eli Oldugu için bir Rehberdir.

Kasım 10, 2011, 04:34:52 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

HİÇBİR ŞEY ÖLMEZ HER ŞEY YAŞAR!

Ayrılığımız kavuşacağımız ve kucaklaşacağımız güne kadar sadece...

Işığı taşıyan eller değişir yaktığın ışık ölümsüzdür.