Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam ın Karanlık Yüzü  (Okunma sayısı 111548 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 29, 2008, 02:51:58 ös
Yanıtla #60
  • Aktif Uye

Sunu da biliyoruz ki İslam Dini yani Muhammet onderliginde Kuran Kitabi adi altinda kasitli olarak Musluman Toplumlarina ithaf olunmak uzere gonderilmistir.

sayın sevil  rica etsem bana şu yukarıdaki cümlenizi açıklarmısınız Hz Muhammetten evvel Müslümanlık inancı varmıydı.

Bunu ne amacla sordugunuzu anlamamı saglamaniz durumunda tarafimdan cevap verilecektir.

".. kasitli olarak Musluman Toplumlarina ithaf olunmak uzere gonderilmistir. "

bu kismi sormus herhalde, bende anlamadim :)

Temmuz 29, 2008, 03:28:58 ös
Yanıtla #61
  • Ziyaretçi

Evet bunu gerçekten ben de merak ettim kasıtlı olarak gönderilmiş ne demek şans eseri gönderilmediği kesin  :D

Temmuz 29, 2008, 04:59:22 ös
Yanıtla #62

Pardon, ozur dilerim. Sevgili Poyraz Kardesim; durumu acikliga kavusturdugun icin Tesekkur Ederim.

Evet bunu gerçekten ben de merak ettim kasıtlı olarak gönderilmiş ne demek şans eseri gönderilmediği kesin  :D

Dogru bir Tespit Sevgili Marti!

Sayın SEvil
Cümlede bu kadar Ettirgen Fiil kullanmaya gerek yok.
Size yapacak bir şey kalmıyor yoksa. Anlamadım demek yeterli.Onu da yaparsanız tabiki 
Esenlikler

Tavsiyenizi tutmaya calisacagim Sayin Bilgi, Nickinize buyuk Saygim var bu arada :)

sayın sevil  rica etsem bana şu yukarıdaki cümlenizi açıklarmısınız Hz Muhammetten evvel Müslümanlık inancı varmıydı.

Buna degil ama Sevgili Poyraz Kardesimin degindigi cok onemli bir noktayi acikliga kavusturabilirim Sayin Semsin.

Sunu da biliyoruz ki İslam Dini yani Muhammet onderliginde Kuran Kitabi adi altinda kasitli olarak Musluman Toplumlarina ithaf olunmak uzere gonderilmistir.

Sevgili Poyraz; kasitli olarak belirtmemin temelinde su var ki, Toplumlarin Algi Seviyeleri on planda tutularak Hakikat farkli sekillerde, turlerde ve yollarda İnsanlara sunulmaktadir.

Hic dusundunuz mu neden degisik Toplumlara farkli İnanclar ve Dinler yansitilmistir? Uzaksark Dinlerinin hakim oldugu Toplumlar, Hiristiyanligin hakim oldugu Toplumlar ve Muslumanligin hakim oldugu Toplumlar ve devami...

Ayni sekilde bu olay Birey icin de gecerlidir. Her İnsanin Bilgi Alis Seviyesi farklidir. Kimisi cabuk kavrar, kimisi gec! Kimisi icin agir bir sok etkisi teskil eder.

Kutsal Kitaplar birbirinin devami olarak Dunyamizda yeralmistir. Ayni sekilde Peygamberler de.

Ama sunu aciklikla soyleyebilirim ki Kuran net ve acik Bilgi vermedigi gibi sifreli olarak Gercegi gozler onune sermistir. Neden olabilir Sizce? Neden acik bir sekilde Musluman Toplumlarina ifsa edilerek sunulmamistir? Kuran'in temel Sifresi de ''Korku'' dur. Artik ne demek istedigimi bazi Bilincler anlamistir.

Saygi ve Sevgilerimle...
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2008, 05:07:04 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 29, 2008, 06:01:11 ös
Yanıtla #63
  • Ziyaretçi

Sayın Sevil

Biz müslümanlar;İslam'ın sadece bir topluma gönderildiğine inanmayız.Kur'an'ın evrensel olduğu ve tüm dünya alemine indiği Kuran'da açıkça ve defalarca tekrarlanmıştır ve ben müslümanlığın olduğu gibi diğer dinlerin de tüm dünya alemine indirilmiş olduğu kanısındayım.Eğer Kur'an'ın dilinden ve içerisinde geçen arap geleneğine ait şeylerden söz edecek olursanız bu indiği bölgenin kitabı rahatça anlayıp benimsemesi adınadır.Tüm kitaplar aynı şeyi söyler İslam'ın bir yerdeki temsilcisi Muhammed'dir bir başka yerdeki temsilcisi İsa bir başka yerdeki Musa ve Davud'dur.(Burada tepki gelebileceğinden açıklamak isterim:İslam kelimesinin gerçekte Kur'an'da hangi anlamda kullanıldığı aslında tartışma konusudur.Dünya'nın en büyük 10 isminden biri olarak anılan islam profesörü Yaşar Nuri Öztürk'e göre İslam kelimesi'nin Kur'an'da kullanılış anlamı aslında sadece Muhammed'e inananlar değil Allah'ın birliğine inanan ve ondan başka Tanrı kabul etmeyen tüm insanlar için kullanılmıştır demektedir.Burdan yola çıkarak da aslında tüm peygamberlerin insanlarla tanıştırdığı din İslam'dır sadece isimler farklıdır demekte ve Kur'an tüm dinlerin gerçek inananlarını İslam adı altında birleştirmek istemektedir der.Hatta Kur'an'da bir kaç ayette sadece İslam'ı kabul edenlerin cennete gideceği gibi bir ayet vardır ve özellikle müslümanlar denmemiş o ayette İslam'ı kabul edenler denmiştir bu da müslümanlıkla alakalı değil tüm dinlerin gerçek inananlarından bahsedilmektedir gibi bir açıklamas bulunmaktadır.Tabi asıl konu bu değildir sadece açıklama yapmak istedim konunun aslına sadık kalınmasını isterim ya da bu konu tartışılmak istenirse başka bir yerde yapabiliriz)

Temmuz 29, 2008, 06:14:57 ös
Yanıtla #64
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kuran tüm insanlıga gönderilmiş bir hikmettir Kuran gelmeden evvel mevcut bir müslüman toplulugu yoktu. Kurana inanıp o'nu anlayana ben müslüman derim. Kurana inanıp o'nu anlamayada islam  "teslim"  olmuş derim.

Temmuz 29, 2008, 06:24:51 ös
Yanıtla #65
  • Ziyaretçi

En büyük islam profesörleri bile hala aralarında bazı konularda fikir ayrılığı yaşıyorsa herhangi birimizin ben tam anlamıyla ne demek istediğini biliyorum demek saçmalık olur.Biz sadece var olan araştırmalardan ve Kur'an'ın yazdıklarından yola çıkarak aklımıza uygun bir yorumu tercih edebiliriz.Teslim olmak gibi bir düşünce kabul edilemez bu yüzden.Ayrıca Hz.Muhammed'in hadislerinden birinde söyle demektedir tam olarak sözlerle söylemiyorum öünkü şu anda o hadisi bulmam zor sadece okuduğumdan aklımda kalanı söylemek istiyorum şçyle der: ' Eğer mantığınıza uymayan bir emir varsa bilin ki o bizden değildir ' sanırım bu herşeyi açıklar...

Temmuz 29, 2008, 07:40:03 ös
Yanıtla #66
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kutsal Kitaplar birbirinin devami olarak Dunyamizda yeralmistir. Ayni sekilde Peygamberler de.

Ama sunu aciklikla soyleyebilirim ki Kuran net ve acik Bilgi vermedigi gibi sifreli olarak Gercegi gozler onune sermistir. Neden olabilir Sizce? Neden acik bir sekilde Musluman Toplumlarina ifsa edilerek sunulmamistir? Kuran'in temel Sifresi de ''Korku'' dur. Artik ne demek istedigimi bazi Bilincler anlamistir.

Saygi ve Sevgilerimle...
[/quote]

kuran gibi kitaplarda korku zorunlu olmak zorunda...ama sayın Sevil'in de bahsettiği gibi bu korku kuranda normal dozun çok çok üstünde,diğer kitaplara göre. kuranda bazı cümleler(ayetler) bu korkunun nedeninide ortaya koyuyor..

"Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım." Zariyat suresi ayet: 50.

Nitekim bazı tasavvufçulara göre 'allah'  -'kendi güzelliklerini görmek için insanları yaratmıştır'-  yaradılma sebebimiz iyiye güzele,hoşluğa,erdemliliğe göre değil o halde?  tanrının kitaplarda bize bazı önerilerde bulunması yaradılmanın tek nedenini ortadan kaldırmıyor..o tek neden halen daha tekliğini korumakta. biz zaten iyiyi veya kötüyü,erdemi,yüceliği,haysiyeti aklımız ve mantığımızla bulabiliriz.Ve farklı çağlarda bunu insanlığa aktarabiliriz.

Temmuz 29, 2008, 08:05:05 ös
Yanıtla #67

Sayın Sevil

Tabi asıl konu bu değildir sadece açıklama yapmak istedim konunun aslına sadık kalınmasını isterim ya da bu konu tartışılmak istenirse başka bir yerde yapabiliriz)

Her konuda Sizinle tartismak benim icin zevktir Sayin Marti; ancak bildiklerimizi ortaya dokerek birbirimize gercekleri yansittigimiz surece bahsi gecen tartisma anlamini kazanir.

Kisisel İnanciniza onemli derecede Saygim sozkonusudur ve İnancinizin dogrulugunu ya da yanlisligini tartismak bana gore manasizdir. Amacim Kisilerin Fikirlerini degistirmek degil, sadece bildiklerimi paylasmaktir.

Buyrun, bir konu acarak tartismayi baslatabilirsiniz. Ben de istirak ederim :) ortaya koyacagim Gercekler cogu İnsanlarin İnanclarini belki de yerlebir edebilir!..

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2008, 08:21:47 ös Gönderen: skullG »

Temmuz 29, 2008, 08:07:55 ös
Yanıtla #68

Kuran'in temel Sifresi de ''Korku'' dur. Artik ne demek istedigimi bazi Bilincler anlamistir.

kuran gibi kitaplarda korku zorunlu olmak zorunda...ama sayın Sevil'in de bahsettiği gibi bu korku kuranda normal dozun çok çok üstünde,diğer kitaplara göre. kuranda bazı cümleler(ayetler) bu korkunun nedeninide ortaya koyuyor..

Tahminimde yanilmadigimi gosterdiginiz icin Size ozel olarak Tesekkur Etmek istedim.

Temmuz 29, 2008, 08:18:38 ös
Yanıtla #69
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bir kudsi hadiste der ki " Ben gizli bir hazine idim; bilinmeyi sevdim ve beni bilsinler diye halki yarattim"

Bu ise Aşkın başlangıcıdır. O yüzden "Aşksız yaşama ki ölü olmayasın! Aşkla öl ki diri olasın" der Mevlana. Yine Mesnevinin 5. cildinde Mevlana şöyle der "Yaratıldı yaratılalı göklerin dönüşünü aşk dalgasından bil. Aşk olmasaydı dünya donar kalırdı".

Gizli bir hazinenin bilinmeyi sevmesi ve sonra bilinmek için yaratması eylemi tamamen aşkın eseridir. Peki tanısın diye yaratılan tanınmak istenen bu sırrı nasıl bilecektir?

İnsanın en sevgilisini bilmesi için gerek olan ilk şey kendini bilmesidir. Kendini bilen rabbini bilir, çünkü; "Ben ademi kendi suretimden yarattım" der bir başka kudsi hadiste... İşte bu kendi suretinden yaratmanın neticesidir ki, insan, iyiyi kötüden, güzeli çirkinden, yüceliği düşkünlükten, doğruyu eğriden, temizi pisten ayırd edebilir.

Aslında güzelliği görsün diye yaratılan insanın yaratılış sebebi de iyiye güzele hoşa, erdeme göredir. Ve bu sebepledir ki insan tekâmül edebilen bir varlıktır. Bu ilerlemesi de gerçekte iyiye güzele doğruya erdeme doğrudur.

Bu noktada korkuya da gerek yoktur. Mutmain olabilmiş bir kalbte korkuya yer kalmaz. Daha da ötelerde korkusuzluk insana "enel hak" ya da "Allah benim cübbemin içindedir" dedirtir. "bilgide derinleşenler şöyle derler: “Biz ona inanırız: [ilahî kelâmın] tümü Rabbimizdendir; derin kavrayış sahipleri dışında kimse bundan ders almasa da.” " (Kuran 3: 7)

ves-selâm

Sevgi ve Saygılarımla.