Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eski ve Kabul...  (Okunma sayısı 6295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2017, 11:42:22 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, saatlerdir araştırıyorum. Size ait bir yazı dizisine denk geldim. Bu yazılardan biri, İskoç Riti'ndeki İskoç teriminden bahsediyordu, ben de konumuzla ilişkili gördüğüm yerleri keserek paylaşmak istedim. Bilmem doğru mudur ama yanlış olsa da önemli değil. Benim amacım, tartışarak bir şeyler öğrenmek.

“İskoç” sıfatı, İngilizcedeki “Scottish” ya da “Scotch” sıfatının Türkçesidir. “İskoçlara özgü” ya da “İskoçya’ya ilişkin” demektir.

Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin Türkiye’deki yönetici otoritelerinden biri olan Yüksek Şûra, “Skoç” diye bir sıfat kullanıyor. Bunun gerekçesi «İngilizcedeki özgün yazılımı “S” ile başladığı için.» denilerek belirtilse kabul edilebilir. Yoksa bu sıfatın başındaki “İ” harfi kaldırılacak olursa, aslı Türkçe olmayıp dönüştürmeyle (adapte edilerek) dilimize girmiş olan daha birçok sözcüğün değiştirilmesi gerekir.

“Skoç” sıfatının Masonluğa özgü bir sıfat olduğu, böyle kalması gerektiği de ileri sürülmüştür... Bu yanlıştır. Özgün olarak İngilizcede “Scotch Rite” diye bir terim de yoktur; “Scottish Rite” vardır. Dolayısıyla ya terimi olduğu gibi kullanmak ya kullanılan dildeki tam karşılığını vermek, tüm bunlar yapılamıyorsa dönüştürmeyi dil kurallarına uygun bir biçimde yapmak gerekir.

Son zamanlarda, Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin yurdumuzdaki diğer yönetici otoritesi olan Süprem Konsey, bu dönüştürmeyi sıfatın aslı olan İngilizceden değil, Fransızcadaki karşılığından yapıyor. “İskoç” sıfatının Fransızcadaki karşılığı olan “Ecossais”, Türkçeye “Ekose” olarak dönüştürülüp kullanılıyor. Dolayısıyla “İskoç Riti” yerine “Ekose Riti” deniliyor. Bu da yanlış. Hem öncekinden daha da yanlış. Türkçede böyle bir terim yok. Zaten “süprem” diye bir sıfat da yok.

Diğer bir konu için de 'Skoç Riti Üstadı Kimdir?' konu başlığı altında okuduğum bir yorum üzerinden paylaşım yapmak istiyorum. Paylaşım, Sayın propulsion tarafından, Murat Özgen Ayfer'in kitabından alıntılanmış. ''Süprem Konsey, üyelerini ÖMBL üyesi üstat derecesindeki masonlar arasından belirlerken, başkanına ise Grand Komandör deniyor. Yüksek Şura ise, üyelerini HKEMBL üyesi üstat derecesindeki masonlar arasından belirlerken, başkanına ise Hakim Büyük Amir deniyor.''

Tek bir cümleyle anladığım şeyi özetlersem, Eski ve Kabuledilmiş Skoç Riti Türkiye Yüksek Şurası (HKEMBL ile ilgili olan) ; Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti Türkiye Süprem Konseyi (ÖMBL ile ilgili olan).
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Nisan 10, 2017, 08:27:25 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu aktarım ve değerlendirmeler doğru. Fakat "neden" sorusuna bir açıklama, bir yorum getirmiyor. Bunun için aritmetiksel ve benzeştirmesel bir değerlendirme gerek. Bunun için Masonluğu iyi bilmek de gerekmiyor; bakmak yetmiyor, görmek gerekiyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 11, 2017, 04:08:48 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Bu konuda forumumuzdaki masonlar neden bir yorum yapmıyorlar?

Nisan 11, 2017, 08:23:28 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Okumuyorlar da ondan.

Nisan 13, 2017, 09:14:18 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

'Muntazam değil, düzenli' demek gibi bir şey. Öz Türkçe olmasıyla bir ilgisi mi var?
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2017, 09:18:29 ös Gönderen: Fay Frin »

Nisan 13, 2017, 09:54:50 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık eskiyiverdi.
Üstelik bir işe de yaramadı.
Unutalım gitsin.

Nisan 13, 2017, 10:15:29 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Cevabı merak ediyorum ben Sayın ADAM...

Nisan 13, 2017, 10:30:27 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Unutmak zor. Hele benim gibilerin uykuları bile kaçıverir. Unutmayalım.

Nisan 14, 2017, 01:27:17 öö
Yanıtla #18

İskoç etnik kimliğini ambalajlama...

İngiliz otoritesine uyumlanma...

Mısır’da kurulmuş olan "Resne Locası"...

Bunlar ip uçları olabilir mi ?
Sen Özelsin

Mayıs 13, 2017, 04:03:55 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

AASR ile EKSR arasındaki harf sayısı ve benzerliğin kurulması amacıyla mı böyle kabul edilmiştir?

Bu sorunun cevabını hala merak ediyor ve sayın ADAM'dan yanıtlamasını bekliyorum...

Sevgi ve saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2017, 04:06:05 ös Gönderen: Surgeus »