Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: CEHENNEM  (Okunma sayısı 26302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 25, 2009, 08:34:57 ös
Yanıtla #50

sevgili isabel
cennet ve cehennem birbirine zıt 2 kavram değilmi.birinden hoşlanır sever diğerinden korkar kaçarız.bu iyilikle kötülük gibi bir kavram aslında olaya kavramalr boyutundan bakarsan daha belirleyici olursun.çünkü hayatın ve insanın kendisi kavramalr yumağıdır.bunu daha kolay ve net anlamanız için bir iki örnek vermem gerekir sanırım.allah ademi ilk yarattı yani erkeği ademi zaafları ile donattıktan sonra adem bunların farkında olmadan yaşadı yaratılanın anlamı olması için ademin çiftini yani kavramsal zıttını yarattı havvayı.buna mantıksal itiraz olabilir ama kadın erkeğin zıttıdır cennetin zıttı cehennem iyinin zıttı kötünün olduğu gibi.ne kadın erkekten ne erkek kadından ayrı olabilir birbirinide bu anlamda tamamlar.gündüzün gecenini içinden çıktığı gibi bir bağlamadır bu.insan bu hayatı yaşarken aslında hem cenneti hem cehennemi aynı anda görürler her ne kadar algıalra göre değişiklik göstersede bu yaşanır hayatta hep.bir kadın o duyguyu mesela doğururken yaşar hemde 2 sinide aynı anda erkekse sadece o hazzı alır .cennet yapılan iyiliklere karşı vaadedilir kutsal metinlerde cehennemse kötülüklere karşı.ne kadarda doğmatik bir inanç desenizde aklında kendini bazen özgir bıraktığı tamam dediği alanlar vardır,akıl herşeyin cevabını vermeye muktedir değildir insan yanılsaması ise bence burda ortaya çıkar aklı tanrı yapan bir dünyanın vaktinde yaşıyoruz şu an.mesela deistler bu grubun insanlarıdır akıl insanın kolay kolay kontrol edebileceği bir durum değildir.sevdiğim bir örnektir bu konuda einstein atomu icat eden beyni 500 bin insanın öldürülmesini engelleyemedi.akıl bazen insanın elinde korkunç bir silaha dönüşen başıboş bırakılmaması gereken içsel bir erkimizdir.o akıl insan için sadece iyi ile kötü arasındaki yorumu yapmakta kullanabileceğimiz bir silahtır.cehennem varmıdır sorusu ise bir baba yada ana çocuğuna ölümcül yada canı acıyacak bir ceza verebilirmi diye sorayım size.ama hep tehdit ederler değilmi yapmasalarda

Evet, Haklısın.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Nisan 26, 2009, 06:26:49 ös
Yanıtla #51
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Eğer zıtlıklar üstünde oynanabilirse,zıtlıklar ortadan kalkar.... Bir kavramın diğerine ihtiyacı yoktur........... bir kavramı anlamak veya yaşatmak için mi zıt olana ihtiyaç bağlanıyor... ki eğer böyleyse cidden büyük bir adım yoksunluğu ve cesaretsizliği yaşıyoruz ve  yaşamaya devam ediyoruz.

selam
vardığın sonucu taktir ediyorum eğer zıtlıklar üzerinde oynanabilse idi evet mesela bir insan aynı anda hem iyi hem kötüdür halbuki o kişi hhep aynıdır.sen bana bu örneği kendine uyguladığında cesurca ben hem iyi hem kötü olabiliyorum u rafatça söyleyebilirmisin.bu insanın hem iyi hem kötü olabilme durumu aynı zamanda başka içsel duyguları ile ilintili bu çıkarı olabilir arzuları olabilir şehveti olabilir oanki zaafının vereceği hükme göre insan iyi yada kötü olabilme halindedir.tabiki bunun kararını akıl verir amasonucu çokta değiştirmez akıl yorumu kişinin en az hasarla bir olayın içinden çıkma prensibini uygular bence.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 11, 2009, 11:24:13 öö
Yanıtla #52
  • Uzman Uye

Bu foruma,tesadüflerin dışında;araştırıp,bulup,gelen bütün arkadaşların "araf"sürecini yaşadığını düşünüyorum.Tek Yaradan'a inanan herkesin cennete ulaşacağı varsayımından hareketle,bu dünyada devam eden tekamül sürecinin bir parçasının,bizler tarafından bu sitede tamamlandığına inanıyorum.

Henüz bir çoğumuzun  tam anlamı ile "cennet"halini yaşayamadığımızı ve buraya gelmeden önce,bizi bu araştırmalara iten birer"cehennem"süreci yaşadığımızı tahmin ederek,bu forumda içinde bulunduğumuz ruh halinin ve karşılaştığımız,paylaştığımız bilgi ve olayların "araf"sürecinin doğal sonuçları ve gereklilikleri olduğunu,burada karşımıza çıkan fırsat ve sebepleri akıl yoluyla  değerlendirebilenlerin "cennet"halini yaşamaya başlayabileceklerini düşünüyorum.

Bu inancın verdiği ilham ve şevkten hareketle biliyorum ki,içinde bulunduğumuz alan ve zaman bazılarımızın kurtuluşuna vesile olacaktır.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 11, 2009, 05:56:13 ös
Yanıtla #53
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ceycet ,

Bu tahmininize katılmamak mümkün değil diyor ve saptamadaki isabet nedeniyle tebriklerimi gönderiyorum size. Bu tümden soyut da olabilir , somutluk kazanmış bir süreç ya da olay/olgular dizisi de olabilir bence .
Kişiler , öteye hiç bakmadan , "Bunu böylece bil." talimatına riayet etmeye çalışmaktadırlar ancak dünya görüşü, algıları ne kadar genişse , kendi tasavvuru ve maneviyata yapabileceği kişisel katkıları da gördükçe , birer cümlelik ezberlenmiş tanımların üzerinde önce düşünmeye başlarlar. Düşünce davranışları şekillendirir ve buna bir de duygu dünyası eklenince , ezber tanım kişiye dar gelmeye başlar. Forumumuzdaki üyelerimizin tamamına yakını düşünen, irdeleyen,araştıran , hisseden ve bunları kendi kişiliğinde eritip harmanlayabilen , özgün sentezler de çıkarsayabilen  kişiler.

Bu döngüyü tetikleyen kişisel yaşanmışlıklara sadece "münferit" diye bakmak bizi yanılgıya götürür bence. Tüm bu anılan döngü , araştırmalar, okumalar, düşünmeler ve hissetmeler insanlığın ortak duygulanım ve düşünüsüne katkı yapmakta . Bunlardan yararlanmaz isek, mütemadiyen tekerleği yeniden keşfetmek isteyecek kişilere dönüşürdük. 

Bu düşünmeler, okumalar , itkiler neticesinde kişi , hayatı sadece cennet-cehennem , ödül-ceza , havuç ve sopa gibi biçimsel düzalizmin ötesinde de , genişçe kavramakta ve görmekte ki , cennet ve cehennem diye tasvirleri asırlara hükmetmiş kavramların özü, alacası , kişinin içinde de başgösterir . Yaşam içeriden dışarıya doğru ve spiralik-döngüsel olduğu için sizin de bahsettiğiniz süreçlere girilir ve cehennem diye ifade edilen ilk tünelden doğrusal çıkış olmadığı da belki hissedilmeye başlar. Tünelde ilerleyen kişi , döngüselliği kıramayacağını ancak kendini regüle ederek, pozisyon değiştirerek spiralik yapıyla uyumlanır bence. Ama burada 5 cümleyle kendime göre anlatmaya çalıştığım süreç bazen onlarca yıl da sürebilmekte.

Kişi tabiata hükmetmeye , kusursuz sisteme kendi ihtiyaçlarına göre mekanik düzen vermeye çalıştıkça , sürtünme etkisi artar. Tabiat kişiye kendisine hükmedilemeyeceğini ancak kısmi önlemlerle uyum gösterilirse , "cennet" e ancak , yaralanma-berelenme- tökezleme - düşünme-hasar tespiti(?) ve onarımdanlardan oluşan  uzun tünellerden (kişiye göre kısa da olabilir) geçtikten sonra erişebileceğini hissettirir . Mesajlar mütemadiyen döngüdedir ama algılanması ve gereğince uyumlanabilme için "cehennem" denebilecek yaşantılar çoğu zaman öğretici olduğu kadar yıpratıcı da  olabilir.

Belki bir gün , döngüde evrilirken , kişi sadece havuç-sopa ihtiras ve kaygısının ötesine bakmaya cesaret ederse , ödül-ceza tanımlarını öncelemeyip,bunları dayanak yapmadan da katıksız , öylece ve hal üzere davranabileceğini de duyumsayabilir. Böylece kişinin "cennet"i iyice sahicilik kazanabilecek, iyisi iyi, kötüsü kötü , eveti evet , hayırı da hayır  olabilecektir.

Zor yanı ise , döngüde sabırsızlıktır .Sonucu hemen almak istemek çoğu kez basıncı arttırır . Tabiat insanın bu zaafını pek kolay görmezlikten gelmez genellikle. "Öğrenene kadar" inanılmaz biçimde "cehennem" basıncı artabilir. Ama yaşla ve tecrübeyle sızı büyük oranda azaltılabilir bence .

Okumalar, yazmalar, düşünmeler, hissetmeler hiç sonlanmasın .

Saygılarımla
Quality has no fear of time ..

Haziran 12, 2009, 11:15:03 öö
Yanıtla #54
  • Uzman Uye

Sayın Nuvea,

Yine herzamanki muazzam uslubunuzla beni/bizleri bir adım daha öne doğru itiyorsunuz.Kutsal kitapları andıran uslubunuzla yazdığınız metine,insan ister istemez saplanıp kalıyor ve her okuma da yeni birşey daha keşfedebiliyor.Araştırmak,düşünmek,kavramak kadar ifade edebilmek te kuşkusuz ilahi bir lutuf.Bu lutufa mahzar olduğunuz için sizi,sizi tanıma fırsatını  elde ettiğimiz içinde   
bizleri "şanslı"adlediyorum.

Ben,ölüm olmadan doğum olmayacağına inananlardanım.Ölümü de;bir terk etme,dışlama,reddetme,inkar gibi değil,ayırıp bir köşeye bırakabilme olarak tanımlayıp uygulayabilmenin en uygun tercih olacağını kabul ediyorum.Bu ılımlı tercihin getirdiği değişimin,tekamül sürecini enaz hasarla atlatmanın yegane yolu olduğunu,bu yolda ilerleyebilmenin ise;sabır,sukunet,kanaat ve kabullenmelerin kişiliğimizin değişmez birer parçası haline gelebilmesi ile  mümkün olabileceğini  düşünüyorum.

Rüyadan uyanınca gördüğümüz kabusa verdiğimiz duygusal tepkinin süresinin kısalığı,"cehennem"halini yaşarken geliştirdiğimiz duygusal reflekslerin süreci ile orantılı olduğunda mesafe kat etmeye başlamış sayabiliriz kendimizi.Evren koyduğu kurallara tepkiyi,ancak bu mesafede kabul edilebilir sayar  sanırım.Bu aşamada da karşımıza çıkan ve bizi oldukça zorlayacağına inandığım,"Tevazunun görkemi"de bizi içine kabul etmek için nice fedakarlıklar talep edecektir.

Zorlu olduğu kadar manevi ihtiras yüklü bu yolda,bize öğretmenlik yapacak acılarla,korkusuz ve özgürce yüzleşebilmemiz dileğiyle...

Saygılar sunarım.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 13, 2009, 02:27:42 öö
Yanıtla #55
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İsmi dünya olan bu tabiatda yaşadığımı tam olarak anlayamadığım için cennet/cehennem konuları bir hayli hayal geliyor.
Rüyanın içinde rüya görmek gibi birşey. Hemde bu rüyanın tabiri  bile yok.

Temmuz 03, 2009, 08:20:37 ös
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Cennet ve Cehennem var olup olmaması insana bağlı bir şeydir.Eğer siz var olduğunu kabul ediyorsanız Cennet'te vardır Cehennem'de fakat sizin bilinçaltınızda böyle bir şey yoksa,hiç olmadıysa ya da olduktan sonra kendi istencinizle ondan kurtulduysanız sizin için artık bir Cennet veya Cehennem yoktur şahsi kanaatimce.

Temmuz 06, 2009, 02:52:40 öö
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Tam anlamıyla katılmasam bile çok sağlam bir bakış açısı tebrik ederim.Daha önce bu fikre ben de katılmış olsam da farklı konulardaki inançlarımla çelişmesi düşüncemi terketmeme neden oldu.

Ekim 13, 2009, 01:30:49 ös
Yanıtla #58
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cehennem diye birşey yoktur. Bu sadece bazı sahte dinler tarafından insanları korkutmak için uydurulan bir masaldır.

Ekim 13, 2009, 06:24:05 ös
Yanıtla #59

Bu sadece bazı sahte dinler tarafından insanları korkutmak için uydurulan bir masaldır.

Evet, aslında bi nebze de olsa biraz doğruluk payını taşıyor. ( Sahte kısmına katılmayarak çünkü Dinlerin inkarı Yaradanın inkarı anlamına gelineceği için ) Neden dersen çünkü henüz olgunlaşamamış ve ne yapma bilincini taşıyamamış İnsanoğlunun giderek bilinç seviyesini yükseltme yönünde sürekli bi ilerleme kaydetmesi gerektiği için açıkçası ilk zamanlarda ya da dinler döneminde böle bi korkutma olayının yaşanması, yaşatılması bazı bilinçsizlerin her ihtimale karşı yapacakları en kötü durumlardan alıkoyabilmeye çalışıldığıdır. Çünkü verilecek zararın derecesi düşünüldüğünde demekki korkunç derecede bir zararın olması her durumda Insanlar için büyük kayıp anlamına geldiği için dinlerde özellikle Islam dininde böle bir uygulamanın yapılmış ya da yaptırılmış olması bence mantıken de doğruluk payını gösterebilmektedir. Bütün Dinlerimizin belirli bir görevi ve amacı vardır. Bütünleştiricidir ve hepsi de Yaradan'ın birer parçasını bizlere sunmaktadırlar. Kutsal Öğretiler babında..  

Saygılar
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2009, 06:30:58 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.