Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk neden yayılmak ister? (dogudan)  (Okunma sayısı 15672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 18, 2014, 02:04:45 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada zaten gözden kaçmış bir başlık yanlışı var.

Masonluk yayılmak istemez. Bundan ötürü de böyle bir şeyin nedeni olmaz. Üstelik Masonluk bir kurumdur. Bir istemi olamaz.

Yayılmak istenen Masonluğun ilkeleridir. Hem temel hem töresel ilkeleridir. Onları yayacık olan masonlardır. Masonlar da sadece kendilerini geliştirmekle değil, bu ilkeleri yaymak için çalışmakla da yükümlüdür.

Dolayısıyla, şayet “Masonlar niçin Masonluğun ilkelerini yaymaya çalışıyor?” diye bir soru olursa, bu mantıklıdır ve yanıtı verilebilir.

Katılımcılar konuyu bu açıdan alsa, çok daha olumlu bir tartışma yapacaklarından hiç kuşkum yok.

(Bu katkı yeni değildir. Öncekinde, telefon klavyesiyle yazılırken birtakım yazım yanlışları yapılmış olduğu için, bir kez daha yazılmıştır.)

Amaç Masonluğun temel ve töresel ilkelerinin diğer bir ifadeyle öğretilerinin yayılmasıdır deniliyor. O zaman yayılmak istenen ilkeler nelerdir?

Yaymak amacı üç unsuru içerir. Birincisi şeyi yaymak isteyen, ikincisi ise yayılmak istenilenin alması istenilen, üçüncüsü ise yaymak istenilen şey.

Üçüncü unsur detaylı olarak verilmelidir. Boşlukları var ise sezgilere veya herhangi bir başka şeye ihtiyaç duyulmadan  ilkeler verilmelidir. Ve eğer varsa doldurulacak kısımlar "bunu şu kriteleri göz önüne alarak doldurun" denmelidir. Aksi takdirde sezgiler veya başka şeylere sahip olunarak doldurulacak, kavranılacak şeyin  sonunda ortaya neyi çıkaracağı belirsizleşir. Bunun sonucunda "toplum anlamıyor, daha vakit çok erken, toplumun bilgi seviyesi yetersiz" gibi suçlayıcı, horgörücü ifadelerin kullanımına gerek kalmaz.

Masonluk evrensel deniyor. O zaman o evrensel ilkelerin ortaya net bir şekilde konulması gerekir.  Evrensellik herhangi bir şeyin tüm insanoğlu tarafından detaylı olarak bilinmesini, kabul görmese dahi bilgilenilmesini gerektirir. Mesnavilik, bektaşilik öğretileri evrenselliğe net bir örnektir.

"Soru böyle olursa mantıklıdır" yaklaşımı kişisellik içerir. Daha tartışmanın başında yönlendirme yapılır. "Bana göre mantıklı ise yanıtlanır" yaklaşımı sergilenecek olursa foruma katılan herkes daha baştan yönlendirilmiş olur. Farklı fikirler tahakküm altına alınmıştır. Fikir özgürlüğü baştan kısıtlanır. Bunun anlamı; tartışılması için açılan konu başlığına " benim gibi düşünerek düşüncenizi açıklayın" kısıtı getirilir, fikir özgürlüğü yok edilir.

Bu forumda sorulacak soruların mantıklı olup olmamasına karar veren bir kurul mu var? Fikir hürriyetinin masonluk ilkelerinden bir tanesi olduğunu öğrenmiştim. Yanılıyor olmasam gerek.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Kasım 18, 2014, 03:00:26 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun ilkeleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir bölümüne temel ilkeler, diğerine töresel ilkeler denmektedir.

Bu ilkelerin neler olduğu, Forumda vardır; ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Forumun arama motorundan  yapılacak on saniyelik bir araştırma sonucunda bunların hepsi gözler önüne serilir.

Sayın Selim'in o karmakarışık lâflarına gerek yoktur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 18, 2014, 05:06:38 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Forum içerisinde yeni bir üye olmama rağmen fikir özgürlüğünü kısıtlayacak bir yaklaşım görmedim. Buraya yazılan yazılar bir onay aşamasından geçmeden yayınlanıyor.Ayrıca rütbe farketmeksizin her üyenin konu açma hakkı vardır. Bu hakkı kullanmak kişinin isteğine bırakılır.

Bu durumun dışında başkalarının düşüncelerinden etkilenen insan ile etkilenmeden aynı düşünceye sahip insanlar olması gayet doğal.Benzer yorumlar yapan ve yapacak olanları sürü psikolojine adapte olmuş üyeler olarak dile getirmeniz , fikir özgürlüğünü arttırmayacaktır.

Üçüncü unsur hakkındaki yorumunuzda ...sezgilere veya herhagi bir başka şeye ihtiyaç duyulmadan.. kelimesindeki başka şeylerin içerisinde akıl ve bilgi var mı?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 18, 2014, 05:55:58 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğun ilkeleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir bölümüne temel ilkeler, diğerine töresel ilkeler denmektedir.

Bu ilkelerin neler olduğu, Forumda vardır; ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Forumun arama motorundan  yapılacak on saniyelik bir araştırma sonucunda bunların hepsi gözler önüne serilir.

Sayın Selim'in o karmakarışık lâflarına gerek yoktur.
Forum içerisinde yeni bir üye olmama rağmen fikir özgürlüğünü kısıtlayacak bir yaklaşım görmedim. Buraya yazılan yazılar bir onay aşamasından geçmeden yayınlanıyor.Ayrıca rütbe farketmeksizin her üyenin konu açma hakkı vardır. Bu hakkı kullanmak kişinin isteğine bırakılır.

Bu durumun dışında başkalarının düşüncelerinden etkilenen insan ile etkilenmeden aynı düşünceye sahip insanlar olması gayet doğal.Benzer yorumlar yapan ve yapacak olanları sürü psikolojine adapte olmuş üyeler olarak dile getirmeniz , fikir özgürlüğünü arttırmayacaktır.

Üçüncü unsur hakkındaki yorumunuzda ...sezgilere veya herhagi bir başka şeye ihtiyaç duyulmadan.. kelimesindeki başka şeylerin içerisinde akıl ve bilgi var mı?

Yazdıklarımın "karmaşık laf" olarak değerlendirilmesi forum ortamında dahi "horgörmenin" en açık örneğinin sergilendiğini göstermektedir.

Bu tür yaklaşım sergilenmesi tartışmayı sonlandırma gerektirmesine rağmen diyorum ki; sözlerim ve düşüncelerim var, özgürce paylaşabileceğim ve açıklayabileceğim,  madem forumda tartışılmasını istiyorsunuz, madem ki fikri özgürlük deniliyor, madem saygı deniyor ve ben de var olduğuna inanarak yazıyorum, yazmaya saygımı kaybetmeden devam edeceğim diyorum.

Karmaşık olarak adlandırılan yazının içerisinde "sitede var" açıklamasının da yapılacağı ve kısır döngünün başlayacağı belirtilmektedir. Ve şimdi açık ve net olarak yazıyorum . Forumda olan masonik ilkelerden bahsetmiyorum. Bildiğim kadarı ile forumda olmayan masonik ilkeler de var. Evrensel denilip gizli tutulan ve açıklanması yasak olan ilkelerin de beraberinde var olması kısıtlama getirir. Kısıtlamalar ve yasaklar ise evrenselliği ortadan kaldırır.

Sn. mbulut,

"Üçüncü unsur hakkındaki yorumunuzda ...sezgilere veya herhagi bir başka şeye ihtiyaç duyulmadan.. kelimesindeki başka şeylerin içerisinde akıl ve bilgi var mı?" sorunuzun yanıtı da yazdığım yazının içinde var.

Ancak, yine de açıklamam yapmak gereği duydum; Bilgi açık ve net ise akıl da muhakeme yapma yetisi sağladığına göre bilgi ve aklın olduğu yerde sezgi olmaz.

"Benzer yorumlar yapan ve yapacak olanları sürü psikolojine adapte olmuş üyeler olarak dile getirmeniz , fikir özgürlüğünü arttırmayacaktır."

İşte bu olmadı; yazımın hiç bir yerinde "Benzer yorumlar" dan bahsetmiyorum.  Elbetteki yapılabilir, yapılması doğaldır. Ancak konu başlığına "şu şekilde soru sorulursa mantıklı olur" denmesinin uygunsuzluğundan bahsediyorum.

"Sürü psikolojisine adepte olmuş üyeler" algılaması ise yazımdan çıkartılamayacak ve zorlama bir algı yaratma çabasına dönük olduğunu düşünüyorum.   Tam tersine yazımda  "şu şekilde soru sorulursa mantıklı olur" açıklamasının yorum yapacak insanları yönlendirmedir diyorum.

Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Kasım 18, 2014, 06:13:47 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bütün bu sözlerin üzerine söylenmesi gereken tek bir söz var:

MASONLUĞUN BİLİNMEYEN, GİZLİ TUTULAN HERHANGİ BİR İLKESİ YOKTUR.

Böyle bir şey olsa, bu, Masonluğun kendi içinde olmadık bir paradoksa düşmesi demektir.

Kaldı ki, şayet böyle gizli tutulan bir ilke olsa, bunun varlığı bile gizli olacağı için, Forum üyemiz sayın Selim de bu konuda bilgi sahibi olamaz.  Bildiği  şey varsa, DEMEK Kİ GİZLİ DEĞİLDİR.

Bir yazının karmaşık lâf olarak nitelenmesi de kişiyi hor görmek falan değildir. Anlaşılamadığının yansımasıdır. Daha açık, düzgün bir anlatımla yazılacak olursa, ona göre değerlendirme yapılabilir.

Eğer bir Forum üyesi zahmet edip Forum arşivinde bulunan bilgileri incelemeden, konu üzerinde bilgi edinmeden görüş üretmeye kalkışırsa, bu kez dediklerinin BOŞ LAF olarak nitelenmesi olasılığı bile vardır.

Burada nasıl kişiler özgürce yazabiliyorsa, diğerleri de yazılanları özgürce eleştirebilir. Eleştiriye dayanamayacak olan ise kendisini gelişime kapatmış demektir.

Masonlar, bu kurumun ilkelerinin yayılmasını işte bir de bu nedenle ister.   

Kasım 18, 2014, 06:52:52 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

MASONLUĞUN BİLİNMEYEN, GİZLİ TUTULAN HERHANGİ BİR İLKESİ YOKTUR.

Böyle bir şey olsa, bu, Masonluğun kendi içinde olmadık bir paradoksa düşmesi demektir.

Bunun aksini savunan forum üyelerini hoş görmek lazım çünkü ezoterizm tanımı yapılırken listelenen şartlardan birisi:

"Ezoterizme göre, ezoterik bilgiler, yani hakikatler ve sırlar, herkese açıklanmamalı, ancak belli eğitimlerden geçip o bilgileri almaya hak kazanmış, layık olmuş kişilere belirli bir zaman içerisinde derece derece açıklanmalıdır. Kimseye, değerini ve anlamını anlayamayacağı böyle bilgilerin verilmemesi gerektiği gibi, kimseye kaldıramayacağı, taşıyamayacağı bilgi de verilmemelidir. Çünkü taşıyamayacağı bilgi, kişiye bir yarar vermeyeceği gibi, zararlı da olabilir. Bu bilgiler belirli semboller ve alegoriler vasıtasıyla aktarılır.Yüksek bilgiler insanlara anlayış düzeylerine göre ve anlayış düzeylerinin ilerlemesine göre derece derece açılan bir sembolizme bürünmüş şekilde verilir. Bu durum kutsal metinlerde de geçerlidir."

Bu tanım açıkça ortada bir giz olduğu izlenimini veriyor.
Live long and prosper.

Kasım 18, 2014, 07:43:32 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluk ezoterik bir kurum olduğuna göre, kuşkusuz sadece inisiyelerinin kendi dereceleri elverdiğince ulaşabileceği öğeler içerir.

Ancak oradaki asıl giz, yazılı olabilecek ritüellerde değil, yapılan çalışma ve toplantılardaki birlikteliktedir. Tıpkı bir tiyatro payıtırnın yazılı metni ile o yapıtın sahneye konuluşu arasındaki fark gibi...

Bunları bir yana bıraksak da bırakmasak da burada Masonluğun İlkeleri'nden söz edilmektedir; ezoterik nitelikli çalışmaların içeriğinden değil.

Ben de MASONLUĞUN HERHANGİ BİR GİZLİ İLKESİ YOKTUR diyorum.

Olursa, Masonluk bir gizli örgüt kimliği edinir. Oysa MASONLUK BİR GİZLİ ÖRGÜT DEĞİLDİR.

Sanırım konu böyle olunca Sayın Spock ve diğer masonlar da bana katılır.

Ancak Masonluğun buna karşın benim bilmediğim ve kuşkusuz burada açıklmanamayacak bir gizli ilkesi varsa, böyle bir şeyin var olduğu söyleniyorsa; özür diler, tüm sözlerimi geri alırım.

Kasım 18, 2014, 08:38:02 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bunun aksini savunan forum üyelerini hoş görmek lazım çünkü ezoterizm tanımı yapılırken listelenen şartlardan birisi:

"Ezoterizme göre, ezoterik bilgiler, yani hakikatler ve sırlar, herkese açıklanmamalı, ancak belli eğitimlerden geçip o bilgileri almaya hak kazanmış, layık olmuş kişilere belirli bir zaman içerisinde derece derece açıklanmalıdır. Kimseye, değerini ve anlamını anlayamayacağı böyle bilgilerin verilmemesi gerektiği gibi, kimseye kaldıramayacağı, taşıyamayacağı bilgi de verilmemelidir. Çünkü taşıyamayacağı bilgi, kişiye bir yarar vermeyeceği gibi, zararlı da olabilir. Bu bilgiler belirli semboller ve alegoriler vasıtasıyla aktarılır.Yüksek bilgiler insanlara anlayış düzeylerine göre ve anlayış düzeylerinin ilerlemesine göre derece derece açılan bir sembolizme bürünmüş şekilde verilir. Bu durum kutsal metinlerde de geçerlidir."

Bu tanım açıkça ortada bir giz olduğu izlenimini veriyor.
[/quote]

Elbette hoşgörü gerekir.Cümlenin içerisinde bile gizliliğin masonluğa girildiğinde de devam ettiğinin bir göstergesi.Alt derecedeki bir mason bir üst derecedeki kardeşiyle aynı bilgiye sahip değil.Bu ne eşitliksizlik ne bir şeyler saklamak gibi düşünce oluşturmamalıdır.

Örneğin; Cumhurbaşkanı öğle saatlerinde Başbakan ile bir araya geldi.Bir saat kadar süren görüşmelerinin gündem maddesi terör ile mücadeleydi...

Görüldüğü gibi bir haber,bilgi var.Bu görüşme tamamlandıktan sonra ufak bir basın açıklaması yapılır.Halk bu bilgiye ulaşır.Bir saat içerisindeki tüm konuşmalar halka aktarılmaz,adı devlet sırrı olur.Devlet millet içindir.Millet bu bir saatlik görüşmenin tamamını öğrenmeli gibi bir düşünceyle hiç karşılaşmadım.Halk  bir nebze ilgilenmez bu bir saatlik görüşme ile peki diğer bakanlar bu görüşmenin içeriğini tam anlamıyla bilebilir mi ? Elbette hayır bilmeleri gerektiği kadarını bilebilir.(Burada devletin ilkesi ülkeyi korumaktır.Ülkeyi korumak için her yapılan,her konuşulan anlatılmaz,bu durum gibi başka konularda olabilir.)

Sakın masonluk ile devleti bir tutuyorsunuz demeyin.Her ailenin,işyerinin veya 2 arkadaşın kendi arasında (toplumsal) hedefleri,amaçları olur.Hepsi alenen ne yaptıklarını anlatmaz,anlatanlar ise hoş karşılanmaz.Sonuç olarak masonluk içerisinde gizlilik olabilir ama ilkeler mümkün değil.Çünkü biz burada masonluğun ilkeleri hakkında irdeleme yapmaya çalışıyoruz.

Benim asıl konu ile alakalı sormak istediğim masonların sayısındaki artış hızı (ülkemizde yanlış bilmiyorsam %2-3) ilkelerinin yaygınlaşmasını isteyen masonluğun bu konudaki tutumu nedir ?

Niteliklerine uygun üyelerin sayısında artış (%2-3'den fazla) bekliyorlar mı ? Olumlu yöndeki artışların, masonluğun ilkelerini gerçekleştirmesi yolunda bir adım daha öne taşıyacağını düşünüyorum.Saygılarımla
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 18, 2014, 09:52:34 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir soru ilgilisine:

Masonluğun yayılması denilince, bundan anlaşılması gereken, masonların sayısının artması mı? (Bu bir kinik soru değil.)

Kasım 18, 2014, 09:55:06 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir soru ilgilisine:

Masonluğun yayılması denilince, bundan anlaşılması gereken, masonların sayısının artması mı? (Bu bir kinik soru değil.)

Masonluğun yayılması denilince ben ilkelerinin yayılmasını değil, locaların daha fazla sayıda kente yayılmasını ve dolayısıyla mason sayısının artmasını anlıyorum.
Live long and prosper.