Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Öğrenci Andı'nın kaldırılması girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Andın  okunmamasını destekliyorum.
9 (32.1%)
Andın okunmasını destekliyorum.
14 (50%)
Andı okumak istemeyen öğrencinin uygulamadan muaf tutulmasını destekliyorum.
0 (0%)
Bu konuyu önemsiz buluyorum.
5 (17.9%)
Kararsızım.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 20

Oylama kapandı: Haziran 21, 2009, 06:05:58 ös

Gönderen Konu: Öğrenci Andı'nın kaldırılması tartışmaları  (Okunma sayısı 26838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 23, 2009, 05:03:28 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Andımızı okumaktan rahatsızlık duyan zihniyet , adım gibi eminim ki İstiklal Marşı mızı okumaktan da

rahatsızdır ki her ülkenin marşı vardır ve her ülke vatandaşı milli marşını okurken gururlanır....

Eğitim , disiplin , vatan sevgisi en önce ilkokulda aşılanır ki; çocuklarımızın , gençlerimizin başıboş

bırakılmasına müsaade etmemeliyiz kanımca...Yoksa korkarım ki yakın bir zamanda derse girmeden

önce Euzu-besmele çekilip Fatiha okunacak ...Sabahın köründe hizaya girip andımızı okumayı külfet bilen

arkadaşlarımızın çocukları , sabah namazını kılmak için okula erkenden yatişmek zorunda

kalacaklardır...

Mayıs 23, 2009, 05:15:47 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sabahın köründe hizaya girip andımızı okumayı külfet bilen
arkadaşlarımızın çocukları , sabah namazını kılmak için okula erkenden yatişmek zorunda kalacaklardır...

konu milli  marşa veya 'andımız'a düşmanlık değil. düşünen bir bilgi toplumunda böyle şeyler gereksiz.hatta düşünen yapılanmışta bir devlette de gereksiz. bunu artık devlette iyi biliyor. devlet yaptığı planlı daralmalarla kendi otoritesini daha da güçlendirirken halka da daraldığı oranda özgürlük ve hak verecektir.

yani aslında bunu devlet istiyor.

Mayıs 23, 2009, 05:20:44 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler ,

Görüşlerinizi detaylıca paylaşırken muhatabınızın farklı penceresine ve kişilik sınırlarına özen göstermeye devam edeceğinizi düşünüyorum. Zannediyorum bu ve benzeri konularda , benim evimdeki tartışmada olduğu gibi, zaman zaman kişiler,  özel hassasiyetlerle ve duygusallık nedeniyle olsa gerek , kabul edilemeyecek bir "hararetle"kendilerini uygunsuz biçimde ifade edebiliyorlar. Uygun üslup seçildikten sonra , inanıyorum ki yeryüzünde "konuşulamayacak" hiçbir konu yoktur.  

Tabii yazılarınızla birlikte görüşünüzü ifade edecek biçimde oyunuzu kullanıyor olmanızı da rica ederim. Bu şekilde yazı ve görüşler deyim yerindeyse havada kalmıyor olacaktır.  Görüş ve katkı sunan üyelerimize tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla
Quality has no fear of time ..

Mayıs 23, 2009, 06:51:20 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Bayan ozak1977

Aman beni bir kalıba, gruba koymayın çünkü ben Andımız'ın okunmasını desteklememe rağmen, dini terimler geçen bir marşı kabul etmiyorum. İstiklal Marşı Beni ve ülkemi yansıtmamaktadır. Bu ezanlar benim dinimin temeli olmasada çağırıştırabilir ancak bizim ülkemizde benim inandığım dinden farklı dinlere inananlarda var. Ben Hristiyan olsam Kilisemin çanı dinimin temeli, ebedi yurdumun üstünde inlemeli olmasını isterdim. Yani böyle devlet marşı olmaz. Ayrıca ezan okunacaksa düzgün okunsun ve lütfen inlemesin telefonla bile konuşulmuyor Camii yanından geçerken.

Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli

Andımızı okumaktan rahatsızlık duyan zihniyet , adım gibi eminim ki İstiklal Marşı mızı okumaktan da

rahatsızdır ki her ülkenin marşı vardır ve her ülke vatandaşı milli marşını okurken gururlanır....

Ayrıca ben İstiklal Marşı'nın okunmasıyla, Fransız okullarımızda ki eski uygulamaları bir tutmadım, cümleleri doğru okuyunuz.Orada vurgulamak istediğim nizamdı.

« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2009, 07:00:22 ös Gönderen: M.Akyol »

Mayıs 23, 2009, 07:00:31 ös
Yanıtla #24
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Saygin,

Sayin skullG`nin bahsetmis oldugunuz mesaji hakaret yada kisisel saldiri barindirmiyor. Yazi, kisinin kendi siyasi dusunceleri ile konu hakkindaki yorumlarini icermektedir. Sizin ve diger uyelerin dusuncelerine saygi duyuldugu gibi her dusunceye ayni sayginin gosterilmesi, dogru olacaktir. Bu nedenle forum kurallarina aykiri bir durum soz konusu olmayip oneriniz geri cevrilmistir.

Sayin skullG,

Sayin Saygin`in sikayetine verdiginiz cevabi (size yakismayacak derecede) sert buldum.

Sayin skullG ve Saygin,

Dusuncelerinize son derece saygi duyuyorum. Ancak bunlari ifade ederken sadece kisisel duygularinizi degil nerede bulundugunuzu ve temsil ettiginiz konumuda dusunmenizin gerektiginden yanayim. Yaptiginiz aciklamalari basliga bagli tutmaniz, diger uyelere yoneltmemeniz ve dogru bir ifade yapisi ile yansitmaniz yonetimin sadece seyirci kalmasina neden olacaktir.

Bahsedilen dusunce radikal olabilir. Bunu ifade eden kisi tek basina olabilir. Alisilagelmedik yada beklenmedik bir dusuncede olabilir. Ancak dusunceye ve anlatis bicimine saygi duyulmasi gerekir. Sinir bazi zamanlarda engellenemesede, bunun gorunumu antipati toplayacak, gruplasmaya yol acacaktir. Ricam, konunun uyeler uzerine degil basliga yonelmesidir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 23, 2009, 07:11:03 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Bay Mason

Lütfen konuyu dağıtmayınız, kişisel görüşleriniz varsa o kişilere özel mesaj atınız. Yani, buranın patronu benim tavırları yarattığınız sitenin kalitesinin ve güzelliğinin üstünü örtmektedir. Sonuç olarak ben sizin başkaları hakkındaki görüşlerinizi hiç merak etmiyorum, okuyup okumama özgürlüğümün olduğunu bildiğim halde bir üye ileti gönderdiğini gördüğüm için bu konuya girdim, ancak sizin konuyla alakasız iletinizi okumak zorunda kaldım.

Sizin konuyu dağıtma ya da konuyla alakasız ileti gönderme gibi bir lüksünüzün olmaması gerekir. Siz bana saygı duyun ki, sizin sitenize misafir olmuş biri olarak ben de size saygı duyayım.

saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2009, 07:18:39 ös Gönderen: M.Akyol »

Mayıs 23, 2009, 08:45:11 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Okul hayatım boyunca hiçbir sabah andımızı okumak külfet gelmedi.Her okuduğumda da sözcüklerin altındaki anlamları benimseyip aklıma beynime bütün hücrelerime yedirerek büyük bir şevkle okudum.Kaldırılmasına şiddetle karşıyım ama aksi görüşlerin de Atatürk karşıtı bir düşünceyle bunları söylemediğini biliyor ve kaldırılmasını destekleme nedenlerini anlayabiliyorum...

Bunun haricinde İstiklal Marş'ımızın da tam anlamıyla bizi yansıttığını düşünüyorum.Belki şu anki millet anlayışını yansıtmayabilir ancak bu marşın yazıldığı devir Türkiye;şimdiki kadar çok dinli bir ülke değildir.Her ne kadar anayasamızda devletin resmi dini yoktur dense de ve bu ne kadar güzel birşey olsa dahi milletin dini vardır...

Mayıs 23, 2009, 10:39:56 ös
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

Ulkede giderek artan sag'in yukselisi nedeniyle kaygi icerisinde olan biz ve diger arkadaslarimizin "elimizde bir bu kaldi, bari bunu da almayin" serzenislerini belli bir yere kadar hakli goruyorum ve bu gibi bir talebin iktidar ve onu destekleyen halktan gelmis olmasi kutuplara ayrilmis olan terazinin diger kefesindeki insanlari hakli olarak tedirgin etmesini anliyorum.  

Ancak her ne kadar bu talep iktidardan bile gelmis olsa ben senelerdir bu meyanda dusunuyorum ki, oyumu "kaldirilmasindan yanayim" olarak kullandim. Ben eger bir gun cocuklarimi Turkiye'de okutacaksam sacma sapan militarist, ulus devlet propagandasi iki uc cumleyi her sabah tekrarlamasini kesinlikle istemem ve  okuyacaklarsa bile sirf bu yuzdenTurkiye'de okutmayacagimi biliyorum. Benim cocuklarimin gelisimi acisindan kesinlikle cok hassas bir konu. Bu ve bunun gibi ulus devlet propagandasi komuta cumleleri yuzunden ve Turkluk aidiyetinin bastirilarak adeta beyinlere kazinmak istenmesi yuzunden ulkedeki farkli irklarda veya  diger ideolojilerde olan insanlarin bati tarafindan senelerdir nasil kullanildigina ve bu insanlari nasil terorize ettigine hepimiz sahit oluyoruz.  

Yukarida bir obekdasimiz Bati ile aramizdaki farkin ulusalci-militarist ideoloji oldugundan dem vurmus ve onlarin asalaklar gibi iclerine kapali, disari ile hic bir alakalarinin olmadigini soylerken kac Avrupa ulkesini gezip buralarda "reasonably" periyodlarda kaldigini ve hayatinin cesitli karelerinde ailecek gorustugu Batili insanlar oldugunu cok merak ediyorum dogrusu. Bilakis Batililar hem kendi degerlerinin cok iyi farkindalar hem de bugun bir cok Avrupa ulkesi Orta Dogu'yu corba gibi karistiriyor. Pakistan'da bugun ortaya cikan Kuran'i kabul edip Hz Muhammed'i kabul etmeyen bir grup var. Buraya kadar bir problem yok. Nitekim boyle bir hareket ancak demokrasinin kagni ile de olsa gelistigini gosterir. Fakat bakiyorsunuz, biraz para ile karsi taraftan insanlara gidip "Bakin su su kisiler Hz. Muhammed'e inanmiyor. Ortadan kaldirmazsaniz Pakistan'in butunlugune zarar verecek" diyenlerin hangi devletten oldugunu dikkatli arastirmanizi oneririm. Yani once karsi kutubu yaratiyor sonra da oburlerinin kulagina onlari fisliyor. Siz kac Turk gordunuz bilmiyorum;  ki bana  Perth sehrinin tarihini anlatsin veya Aborjinlerin kendilerine has olan geleneksel muzik aletlerini soylesin???  Ama ben size benim tanidigim butun Yeni Zellandalilarin Turkiye'nin Mardin sehrinde halkin 4 tane dili ana dili gibi konustugunu bildigini soylesem herhalde beni yalancilikla suclayacak degilsiniz. Ne hikmetse hepsi de entellektuel cikmis tanidiklarimin, oyle ya!  Bu asalaklar (yani Batililar) demek ki onlarin mahrum oldugu ulusalci ideolojiler yuzunden teknoloji ve sanayide bizden hayli ondeler.

« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2009, 10:56:15 ös Gönderen: Isis »

Mayıs 23, 2009, 11:35:20 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Sayın Nueva

Bütünün her bir ayrıntısı ile alakadar olarak öğrencilerine hem öğreten hem de onları eğiten
ekolün karşısında andımızın semtimiz okullarında okutulmasının ve geçilmesinin
St Joseph karşısında bir etken  olmadığını ifade etmek istemiştim.
Anlattıklarınızı ise bu açıdan düşüncemi destekler buldum.

Alıntı
24 Kasim ilkokulunun St Joseph ile karşılaştırmalı eğitim seviyesini belirleyen unsur andımız değildir.
Pozitif veya negatif hiçbir etkisi yoktur.

St Joseph'in aldığı sonuçları Öğrenci Andı'yla ilişkilendirmeyeceğimizi , pozitif veya negatif hiçbir etkisi olmadığını ifade etmişsiniz ki bu tam olarak isabetli bir saptama değil.

Mayıs 24, 2009, 08:43:19 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Sayın M. Akyol,

İstiklal Marşının marş olarak okunan kısmında ,ezanlarla ilgili madde yoktur dikkatinizi çekerim , öyle

olsaydı marşımız daha dini bir kimliğe bürünürdü. Eminim ki Türkiye ' de çoğu kişi marşın tamamını

bilmez , ilkokulda bizlere ezberletmişlerdi , ancak hemen hemen her sene Türkçe dersinde İstiklal Marşı '

nın açıklaması ödew olarak werilirdi . Şu kadarı gerçek ki Milli Marşı anlamak için Osmanlıca sözlükler

karıştırılıyorsa bu  Milli Marş olamaz. Önce dili Halkın Türkçe ' si olmalıdır. Bu konuda sizinle hemfikirim.

Ayrıca andımızın herhangi bir kutsallığı olduğunu düşünmüyorum ...

Fakat , andı kaldırmakta ki amacın farklı olduğunu düşünmekteyim yani Sayın Skull G 'nin açıkladığı

sebepler değildir bence amaç...Arap hayranlığı ile dolup taşan koltuk sahibi kişilerin Kemalist takıma gol

atmak maksadında olduğunu düşünüyorum. Demek istiyorum ki kaldırılan öğelerin yerine alternatifler

gelecektir we bu alternatifler dini olacaktır , benim tek endişem bundan kaynaklanmaktadır...

Saygılarımla