Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Deniz Gezmiş (Son Mektup)  (Okunma sayısı 9753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2008, 05:36:46 ös
  • Ziyaretçi

Baba, Mektup elinize geçtiğinde ben aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler, önemli olan çok fazla yaşamak de ğil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de düşmeyeceğimden şüphen ol! masın, oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunun da bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil Türkiye'de yaşayan Türk halkının da anlayacağına inanıyorum. Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara'da 1969'da ölen arkadaşım Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul'a götürmeye kalkma, annemi teselli etmek sana düşüyor, kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak pişmanlık duymadığımı belirtir, seni, annemi, ağabeyimi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.
Sana ben her zaman için müteşekkirim. Çünkü Kemalist düşünceyle yetiştirdin beni...Küçüklüğümden beri evde devamlı Kurtuluş Savaşı anılarıyla büyüdüm. Ve o zamandan beri yabancılardan nefret ettim. Baba, biz Türkiye'nin ikinci Kurtuluş savaşçıla rıyız. Elbette ki hapislere atılacağız, kurşunlana cağız da... Tıpkı Birinci Kurtuluş Savaşı'nda ol duğu gibi... Ama bu topraklan yabancılara bırak­mayacağız. Ve bir gün mutlaka yeneceğiz onla rı... Düşün baba; Bugün hükümet işini, gücünü bı rakmış bizimle uğraşıyor. Çünkü bizden başka gerçek muhalefet kalmamış durumda. Ve hepsi Kemalist çizgiden sapmışlar. Ve tarih önünde hüküm giymiş durumdadırlar. Biz çoktan onları tarihin çöplüğüne atmış durumdayız.
28 Ocak 1971 

Oğlun Deniz Gezmiş.
Merkez Cezaevi

Mart 21, 2008, 05:38:23 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Şimdi yukarıdaki yazdıklarını okuyunca Deniz Gezmiş' in, insan şunu sormaktan kendini alamıyor:

"Ne yapmış bu çocuklar doğruları savunmaktan başka ki siz dar ağacında sallandırdınız onları?"

Mart 21, 2008, 05:46:27 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü düzenleyen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Türk halkına çağrısı:

Büyük Türk Milleti! Atatürk için toplanalım! Mustafa Kemal'in Milli Kurtuluş idealini yaşatmak için, Mustafa Kemal devrimine saldıran karanlık güçlere dur demek için, Milletçe yabancı uşaklığına düşmekten kurtulmak için, Tam bağımsız gerçekten demokratik Türkiye için, Gazi Mustafa Kemal'in Milli Kurtuluşçu saflarında toplanalım! Yaşasın Türkiye! Yaşasın yarının bağımsız Türkiye’si için mücadele!

Mart 21, 2008, 05:49:28 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Türkiye ilk Kurtuluş Savaşı'ndan 50 yıl sonra tekrar yarı-sömürge durumdadır. Ve Kemalist bir Cumhuriyetin başına anti-Kemalist politikacılar geçmiştir. Politikacı, anti-Kemalist karşı devrim hareketine yeşil ışık yakmaktadır. Bu koşullarda gençlik, emperyalizme ve anti-Kemalist gidişe karşı verilen savaşta somut olarak ön safta bulunmaktadır. Elbette tarihi önderlik sorunu ayrı bir konudur. Bugün için gençlik, mümkün olduğu kadar geniş halk kitlelerini emperyalizme karşı mücadeleye katmak için devrimci eylemde bulunacaktır. Kemalist Devrim tamamlanacak ve onun emperyalizmle çelişen bütün milli sınıf ve tabakalara mal edilmesi sağlanacaktır. Gençlik bütün Kemalist güçlerle yek vücut olmak zorundadır.

Bugün Türkiye'de Kemalist Devrim'in bekçiliğini yüklenen güçler arasında başta ordu, 27 Mayıs'ı yapan güçlerin önemli bir yeri vardır. Anti-Kemalist karşı devrim hareketine karşı gençlik bütün zinde güçlerle el eledir. Emperyalizmin işbirlikçileri gençlik ile öteki zinde güçlerin arasını açmak istemektedir. Fakat aynı inançta olan, yani emperyalizmi kovmuş, feodal unsurları tasfiye etmiş bir Kemalist Türkiye isteyen bu ilerici güçlerin arasını anti-Kemalist karşı devrimi tezgahlayanlar açmayı başaramayacaklardır.

Bugün Amerikan emperyalizmi saldırganlık yolunu seçmiştir. Buna karşı biz de, emperyalizmin parmağının bulunduğu her yerde ona karşı aynı silahlarla mücadele yolunu seçtik: tıpkı Mustafa Kemal'in 50 yıl önce yaptığı gibi. Emperyalizm bugün millici güçleri tasfiye etmek için listeler hazırlamakta ve bütün kurumlarımıza elini uzatmaktadır. Biz ise onları defterden sileli çok oldu. Milli kurumlarımıza uzanan elleri de kırmakta kararlıyız.

Üniversite öğrenimi yapmak Anayasa'nın verdiği bir haktır. Öğrenci olarak devrimci mücadeleye katılmak ise, Mustafa Kemal'in bize yüklediği bir görevdir. Dünyanın bütün gericileri bir araya gelseler bu hakkımızı ve görevimizi elimizden alamayacaklardır.

Deniz Gezmiş ile yapılan röportaj,
Devrim Gazetesi,  23 Aralık 1969.

Mart 21, 2008, 11:42:23 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sanirim bu konuya yorum yazanlardan birisi evet Sn.Akyol cok haklisiniz diyene kadar bu sekilde devam edeceksiniz cunku tarzinizda baska bir amac goremiyorum !
  Komik bir konu oldugunu dusunseydi sanirim konuyu acan uye,konuyu mizah bolumune acardi,
  Var mi o yurek ??? Birazdan da sanirim biz delikanliyiz bu isler bize ters demeye baslayacaksiniz,

Mart 21, 2008, 11:45:21 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

şimdi bu sizin sözünüz üzerine insanlar milletvekili olmasında gerillalık mı yapsın.
annesine babasına yazık değil mi.yani ozaman deniz gezmişin amacı siyaset yapmak değilmi adınımı yazdırmaktı?
ayrıca pkkda biliyorsunuz emperyalizme karşı ozaman düşmanımın düşmanı benim dostum olarak bakabilirmiydi?
deniz gezmiş veya gezmemiş boş şeyler peşinde koşmuş.olanda kendine olmuştur.
devletimizin en büyük yalnışı onu asarak yüceltmesidir.
insanlar okusunlar ve elit bir şekilde siyaset yapsınlar öyle terorist gibi gerilla eğitimi olarak değil.hele ki banka soyarak,başka ülkelerin elçilerini kaçırarak değil.
hayalperest olarak dünyaya bakmam.gerçekcive ileri görüşlü bir insanım.capulcuların peşinden gitmem.capulcunun teki çıkmış devrim yapmaya kalkıyor sen kimsin ya.koyunmuyum onun peşinden gidicem.
övünülecek başka adammı kalmadı.

Kısa cevaplar vereyim;

1-) İlk cümlede bir demagoji kokusu var gibi. Yine de şunu söyleyelim ki; her milletvekili iyidir, her gerilla kötüdür gibi çok basit bir mantığınız var. Yani Mustafa Kemal, Amasya Genelgesi'ni yayınlamak yerine bir şekilde Damat Ferid'in kabinesinde olmayı başarıp mecliste mi sürdürmeliydi davasını? Mustafa Kemal'le Deniz Gezmiş'i kıyaslamayın derseniz ben size sadece ekstrem bir örnek vererek sizin önermenizin her zaman doğru olamayacağını göstermek istedim sadece.

2-) PKK'nın emperyalizme karşı savaştığını söylüyor gibisiniz sadece demagoji yapmak için. Bu kadar kendinizi hırpalamayın. Diyarbakır'ın göbeğinde ABD malı bombaları patlatan bir örgütün pekala anti-emperyalist olamayacağı aşikar. Adı istediği kadar "Partiye Karkera Kürdistan" olsun yine de eylemleri PKK'nın görüşünü ortaya koyuyor. Bunu göremeyecek kadar kör olmadığınızı biliyorum. Birbirimizi aptal yerine koymayalım, zira değiliz.

3-) Deniz Gezmiş veya gezmemiş espriniz dahiyaneydi, eminim birisi Ahmet Necdet Sezemez ki ya da Mustafa Kamil gibi bir espri yaparsa onunla çok iyi anlaşacaksınızdır.

4-) Devletimizin en büyük "yalnış"ını bilemem de, siz bu kadar ulusalcı bir insan olarak aziz Türkçe'mize biraz daha özen gösterseniz kendinizi daha okunur kılarsınız hem de diğer insanlara bir emsal teşkil edersiniz. Bakınız, demagoji yaptım; gerçekten bu forumda bunu yapacağım hiç aklıma gelmezdi.

5-) Bence de insanlar okusunlar. Mesela ekonomi profesörümüz Tansu Çiller de okumuş bir insan olarak, harikalar yaratmadı mı? Bülent Ecevit de yüksek öğrenim yapmadığı için hep başarısız bir insan olarak kalmıştı zaten... Bir laf vardır ben pek severim, "tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır."

6-) Ben sanırım sayın SkullG'nin ve pek çok üyenin tersine Filistin-İsrail arasında ki durumda İsrail'e en çok hak verenlerden biriyim ve sebeplerimiz sizinle benzer. Benim için Siderot'u bombalayan ve genç-yaşlı herkese karşı aklınca cihad ilan eden Hamas ile PKK arasında çok az bir fark vardır. Yine de "Araplar bizi arkadan vurdu ki; o yüzden alçak düşman, al sana bomba!" mantığı giderek bütün bir Dünya tarihi boyunca orada yaşamış olan Filistinlileri asla yok sayamam. Zira bu durumda "Çinliler bize set çekti, ölsünler" gibi çokça gereksiz düşmanlık edinmem gerekir ki siz de "gerçekçi ve ileri görüşlü" bir insan olarak "tarihten ders almak" ile "tarihe saplantılı hale gelmek" arasındaki farkı iyi anlayabilecek ve bana hak vereceksinizdir.

7-) Çapulcuları bu kadar iyi analiz edebildiğiniz için sizi kutluyorum, her zamanki gibi sizi ve yazılarınızı zevkle ve merakla takip ediyorum. Son sözüm de o sürüde bulunmaktan şeref duyan bir koyun olarak; "mee!" olacaktır.

Hürmetler.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mart 21, 2008, 11:47:38 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sorularımda? sorularım? ne sorularmış ardardına aynı mantıksız lafları sıralamışsın yok varsa o yürek yok o taraf almış eytimi bu taraf neden almış eytimi ...Soru nisbetinde tekşey göremedim görüpte yazmaya niyeti olan bi üyemiz varsa araya girsinde benim göremediğim o mantıklı soruları görüp cevap versin
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Mart 21, 2008, 11:51:16 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

şimdi bu sizin sözünüz üzerine insanlar milletvekili olmasında gerillalık mı yapsın.
annesine babasına yazık değil mi.yani ozaman deniz gezmişin amacı siyaset yapmak değilmi adınımı yazdırmaktı?
ayrıca pkkda biliyorsunuz emperyalizme karşı ozaman düşmanımın düşmanı benim dostum olarak bakabilirmiydi?
deniz gezmiş veya gezmemiş boş şeyler peşinde koşmuş.olanda kendine olmuştur.
devletimizin en büyük yalnışı onu asarak yüceltmesidir.
insanlar okusunlar ve elit bir şekilde siyaset yapsınlar öyle terorist gibi gerilla eğitimi olarak değil.hele ki banka soyarak,başka ülkelerin elçilerini kaçırarak değil.
hayalperest olarak dünyaya bakmam.gerçekcive ileri görüşlü bir insanım.capulcuların peşinden gitmem.capulcunun teki çıkmış devrim yapmaya kalkıyor sen kimsin ya.koyunmuyum onun peşinden gidicem.
övünülecek başka adammı kalmadı.

Kısa cevaplar vereyim;

1-) İlk cümlede bir demagoji kokusu var gibi. Yine de şunu söyleyelim ki; her milletvekili iyidir, her gerilla kötüdür gibi çok basit bir mantığınız var. Yani Mustafa Kemal, Amasya Genelgesi'ni yayınlamak yerine bir şekilde Damat Ferid'in kabinesinde olmayı başarıp mecliste mi sürdürmeliydi davasını? Mustafa Kemal'le Deniz Gezmiş'i kıyaslamayın derseniz ben size sadece ekstrem bir örnek vererek sizin önermenizin her zaman doğru olamayacağını göstermek istedim sadece.

2-) PKK'nın emperyalizme karşı savaştığını söylüyor gibisiniz sadece demagoji yapmak için. Bu kadar kendinizi hırpalamayın. Diyarbakır'ın göbeğinde ABD malı bombaları patlatan bir örgütün pekala anti-emperyalist olamayacağı aşikar. Adı istediği kadar "Partiye Karkera Kürdistan" olsun yine de eylemleri PKK'nın görüşünü ortaya koyuyor. Bunu göremeyecek kadar kör olmadığınızı biliyorum. Birbirimizi aptal yerine koymayalım, zira değiliz.

3-) Deniz Gezmiş veya gezmemiş espriniz dahiyaneydi, eminim birisi Ahmet Necdet Sezemez ki ya da Mustafa Kamil gibi bir espri yaparsa onunla çok iyi anlaşacaksınızdır.

4-) Devletimizin en büyük "yalnış"ını bilemem de, siz bu kadar ulusalcı bir insan olarak aziz Türkçe'mize biraz daha özen gösterseniz kendinizi daha okunur kılarsınız hem de diğer insanlara bir emsal teşkil edersiniz. Bakınız, demagoji yaptım; gerçekten bu forumda bunu yapacağım hiç aklıma gelmezdi.

5-) Bence de insanlar okusunlar. Mesela ekonomi profesörümüz Tansu Çiller de okumuş bir insan olarak, harikalar yaratmadı mı? Bülent Ecevit de yüksek öğrenim yapmadığı için hep başarısız bir insan olarak kalmıştı zaten... Bir laf vardır ben pek severim, "tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır."

6-) Ben sanırım sayın SkullG'nin ve pek çok üyenin tersine Filistin-İsrail arasında ki durumda İsrail'e en çok hak verenlerden biriyim ve sebeplerimiz sizinle benzer. Benim için Siderot'u bombalayan ve genç-yaşlı herkese karşı aklınca cihad ilan eden Hamas ile PKK arasında çok az bir fark vardır. Yine de "Araplar bizi arkadan vurdu ki; o yüzden alçak düşman, al sana bomba!" mantığı giderek bütün bir Dünya tarihi boyunca orada yaşamış olan Filistinlileri asla yok sayamam. Zira bu durumda "Çinliler bize set çekti, ölsünler" gibi çokça gereksiz düşmanlık edinmem gerekir ki siz de "gerçekçi ve ileri görüşlü" bir insan olarak "tarihten ders almak" ile "tarihe saplantılı hale gelmek" arasındaki farkı iyi anlayabilecek ve bana hak vereceksinizdir.

7-) Çapulcuları bu kadar iyi analiz edebildiğiniz için sizi kutluyorum, her zamanki gibi sizi ve yazılarınızı zevkle ve merakla takip ediyorum. Son sözüm de o sürüde bulunmaktan şeref duyan bir koyun olarak; "mee!" olacaktır.

Hürmetler.

Bu forumda yeniyim ve bu güne kadar okuduğum en güzel cümleler diyebilirim çok akıcı bir üslup ve dahiyane cevaplar yüzümde bir tebessümle okudum gerçekten tebrikler demek isterim çok güzel bir nokta koydunuz olaya.

Mart 21, 2008, 11:57:01 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Veritas sana can borcum var ne iyi ettin benim göremediklerimi görüp cevapladın bendeki bu ince sabır çizgisi ile hayatta o cevapları verecek kadar dayanamaz birkaç mesaja kökten elveda derdim  forma ....
ABC nedir gibi saçma bir soruya verilen en güzel cevaplardan birini vermişsin tebrikler..
« Son Düzenleme: Mart 22, 2008, 12:05:21 öö Gönderen: paragon »
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Mart 22, 2008, 12:06:47 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Rica ederim sayın Akyol.

Artık tartışmanın sonuna geldik ama tek bir şey eklemek istiyorum. Ben o ABD askerlerinin denize dökülmesi olayı ile Mehmetçik'in başına çuval geçirilmesi olayını kıyaslamazdım. Zira o aralar, ABD denizcileri için Karaköy'de genelevlerin duvarları yanlış bilmiyorsam beyaza bile boyanmıştı. Türk halkının bu hareketle ne kadar gururunun kırılacağını siz de tahmin edebilirsiniz. En büyük tetiklemelerinden biri buydu o olayların.

Çuval geçirme olayı ise çok daha profesyonel farklı bir sıklette bence. Ama saygı duyarım.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo