Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ketumiyyetin basladıgı nokta neresidir?  (Okunma sayısı 16339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 18, 2008, 05:25:38 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn MASON

tahmin ettiğim kadarıyla konuyu nekadar irdelersek okadar derine gidilebilir. teklifin geldiği an derken ne teklifi kimden gelen teklif soruları olustu kafamda bilgilendirirseniz sevinirim

Saygılarımla

Mart 18, 2008, 05:26:00 ös
Yanıtla #11

Alıntı
Sn. Mystic,

İnsan olma faktörünüde işin içine katarak söylüyorsunuz sanırım, doğru anlamış mıyım?

:) Çok haklısınız. Tanıdığım bir cyborg Mason yok :)Sınır içine insan faktörünüde (ancak eğitimli insan) katmak gerekli.Çok haklısınız.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mart 18, 2008, 05:27:29 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Mason olmak için gelen teklif Sn. lucifer.

Sn. MASON,

Bir Masonu insanı yanılgı ne kadar etkiler peki? Bir Masonu hiç hata yapmaz diye sınırlayamayız sanırım.

Mart 18, 2008, 05:29:25 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Alıntı
Sn. Mystic,

İnsan olma faktörünüde işin içine katarak söylüyorsunuz sanırım, doğru anlamış mıyım?

:) Çok haklısınız. Tanıdığım bir cyborg Mason yok :)Sınır içine insan faktörünüde (ancak eğitimli insan) katmak gerekli.Çok haklısınız.

Saygılarımla,
:)
Ben biraz burada takılıyorum öğretiye. Çok önemli sırları veriyorsunuz locada ama karşıdaki de bir insan. Bir an olsa bile hata yapabilir. Öğreti bu durumda kişiyi tamamen mükemmelleştirmeyi mi hedefliyor daha iyi insan yapmak yanında?

Mart 18, 2008, 05:30:51 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn MASON

tahmin ettiğim kadarıyla konuyu nekadar irdelersek okadar derine gidilebilir. teklifin geldiği an derken ne teklifi kimden gelen teklif soruları olustu kafamda bilgilendirirseniz sevinirim

Saygılarımla

sizi çok yakın tanıyan bir Mason tarafından size yapılan Masonluğa giriş teklifi...

Sn. Üstadım,

bu teklif hususunda kişi kabul edip etmeme de serbest olduğundan dolayı ketumiyetin başlangıcını buradan değil de -teklifi kabul etmeme ihtimali olduğu için- Talepnameyi imzaladığı anda başlaması daha mantıklı değil mi? Kişi talepnamesini sunduğu andan itibaren ketumiyet ilkesini de kabul ediyordur kanımca.

Mart 18, 2008, 05:35:48 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mystic.
cyborg masondan kastınız ne olabilir acaba.

sn blossom
bilginiz için tesekkür ederim.
bu konuda bende sizin gibi dusunuyorum sonucta onunda bir insan olduğunu unutmadan hata yapabilme olasılığını göz önüne almak gerekir. bu durumda bence eğitiminden gelen bir beceri olabilir.
saygılarımla

Mart 18, 2008, 05:38:06 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Cyborg Masondan kastı Değerli muhteremin, robot insan :)

Mart 18, 2008, 05:42:58 ös
Yanıtla #17

Alıntı
Ben biraz burada takılıyorum öğretiye. Çok önemli sırları veriyorsunuz locada ama karşıdaki de bir insan. Bir an olsa bile hata yapabilir. Öğreti bu durumda kişiyi tamamen mükemmelleştirmeyi mi hedefliyor daha iyi insan yapmak yanında?

Sn Blossom,

Tabii ki hata yapılabilir.Derece sistemi ve verilen öğretinin formatı yapılan hatanın çok ciddi sonuçlar doğurmasını büyük ölçüde engeller.Amaç Kamil insan olmaktır.Bu bir ömür hatta daha fazla sürer.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mart 18, 2008, 05:49:48 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sn Blossom,

Tabii ki hata yapılabilir.Derece sistemi ve verilen öğretinin formatı yapılan hatanın çok ciddi sonuçlar doğurmasını büyük ölçüde engeller.Amaç Kamil insan olmaktır.Bu bir ömür hatta daha fazla sürer.

Saygılarımla,

Kamil yani mükemmel insan olmak zor zanaat olsa gerek, dediğiniz gibi bir ömürden fazlası gerekebilir bunun için.  Mükemmel olmak Yüce Yaratıcıya mahsustur ama...

Teşekkürler Sn. Mystic.

Saygılarımla,

Mart 18, 2008, 05:54:26 ös
Yanıtla #19

:D Lütfen Kusuruma bakmayın ama buna çok güldüm. Çok Güzel bir Espri, Affedersiniz.
« Son Düzenleme: Mart 18, 2008, 05:57:32 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.