Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Uluslararasi Job`un Kizlari Toplulugu  (Okunma sayısı 20506 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 26, 2008, 11:06:15 öö
Yanıtla #20
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

arkadaslar sanirim konu dagildi biraz.Sn.mason peki neden sadece kanada ve amerika da devam ediyor bu topluluk?

Masonlugun rahat ve ozgur olarak faaliyet gosterebildigi ulkelerde Masonik kuruluslar (Zincirin diger halkalari) da artacaktir. Fakat bu artis istekten fazla olmaya baslayinca, kuruluslardaki uye sayisi duser. Uye sayisi istenen duzeyde tutulamayan bir derneginde genislemesi mumkun degildir. Bazi Masonik kuruluslarin lokal cevrelerinde yada bulunduklari ulkede sinirlari icerisinde kalmasinin nedenlerinden biri budur.

Sn.mason bu topluluk masonların onayladıgı bır topluluk gıbı gorunuyor.topluluga alınım sartları ıle masonların kı hemen hemen aynı.pekı masonlar kadınları kutsal olarak gorup ve topluluga kabul etmıyorlar neden boyle bır topluluk grubu kuruldu?

Saygılarımla...

Locaya giremeyen, toplantilarda ne oldugunu bilemeyen ve Masonlugu yanlis tanimaya meyilli olan aileler icin Masonik bazda hazirlanmis bu gibi dernekler vardir. Bu dernekler aileye, bir Masonun ve Locasinin yaptiklari hakkinda oldukca bilgi verir. Bu sayede hem Mason olan kisi ailesi tarafindan daha anlayisla ve saygiyla karsilanacak hemde Locadan uzak durmus olan ailede bu yararli calismalarda katkida bulunabilecektir. Calismalarinda Masonik ogreti degil, Masonik ogretiye benzer (Masonlar tarafindan hazirlanmis) ogretiler uygulanmaktadir.

Masonik öğreti ve kadın aynı cümlede ters düşüyor zaten Sn. DaVinci, kadınlar doğuştan zaten Masondur  diyor Büyük Üstat Paşakay...

Unvanin duzeltilmesi gerektigini dusunuyorum. Cumleyi kuran kisi Ihrac edilmis bir haricidir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 26, 2008, 11:12:13 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sn.mason verdıgınız bılgıler ıcın tesekkur ederım...

Şubat 26, 2008, 11:59:25 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Eski Büyük Üstat desek olur mu Sn. MASON?

Şubat 26, 2008, 12:04:42 ös
Yanıtla #23
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Hayir. O da bir unvandir. Kisinin suan itibari ile Masonlukta hicbir unvani bulunmamaktadir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 26, 2008, 12:14:01 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Hayir. O da bir unvandir. Kisinin suan itibari ile Masonlukta hicbir unvani bulunmamaktadir.
Fakat kendisi Büyük Üstatlık yapmış birisi. Merakımı mazur görün ama kendisine bir tepki mi söz konusu? Tabii sadece sizin için değil, genel anlamda soruyorum...

Şubat 26, 2008, 03:30:06 ös
Yanıtla #25
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin blossom,

Kisinin Buyuk Ustadlik yaptigi dogru. Fakat "Buyuk Ustad" yada "Onceki buyuk Ustad" terimleri Masonlukta birer unvandir. Makamdir. Masonlukta bulunmayan bir kiside bunlara sahip olamaz. Bunu askeriye gibi dusuneblirsiniz. Askeriyeden atilan kisilerin daha onceden verilmis olan onurlari ve unvanlari alinir. Madalyalari da alindigi gibi.

Genel anlamda tepki soz konusu degildir. Kisi bizler icin bir haricidir. Harici olan hic kimseninde uzerinde Masonlugu yada Masonluktan bir makam tasimasini kabul etmeyiz ki zaten kisi suanda kendisini Mason olarak nitelendirmiyor. Kendisini "Onceki Buyuk Ustad" olarakta degerlendirmiyor. Eminimki ona kim oldugunu sorarsaniz uzun yillar boyu Masonik egitim almis bir kisi olarak size bir harici oldugunu soyleyecektir.

Saygilarimla

Şubat 26, 2008, 05:07:55 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Anlıyorum... Muhakkak ki dediğiniz şekilde itibar görecektir kendisi. Her yönden haklısınız. Ben olaya belkide sizden daha fazla akademik bakıyorum. Yani profesörlükten atılan bir büyüğüm, eğer yüz kızartıcı yada bilim etiğine aykırı bir sebepten ötürü atılmamışsa aynı itibarı görmeye devam edecektir. Sn. Paşakay' ın durumu hakkında bir araştırma yapmadım henüz...

Peki sadece bir soru, tabii ki cevaplamak zorunda değilsiniz. Paşakay' ın ozamana kadar öğrendiklerini birgün açıklayabileceğinden hiç bir Mason şüphelenmiyor mu?

Şubat 28, 2008, 01:37:16 ös
Yanıtla #27
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin blossom,

Sadece kisiye degil her Masona (ketumlugu konusunda) guvenimiz sonsuzdur. Kendimizi nasil taniyorsak, Kardeslerimizide o sekilde taniriz. Eger kendimize "Ben Masonluktan cikarsam (atilirsam) herseyi aciklarim" diyebiliyorsak, bunu elbette Kardeslerimizdende beklemeliyiz. Fakat durum buna tezattir. Cunku hepimiz ayni yollardan gectik.

Kisi ihrac edilmis olsa dahi, ketumluk konusunda bir suphemiz yoktur.

Saygilarimla

Şubat 28, 2008, 02:39:57 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sayin blossom,

Sadece kisiye degil her Masona (ketumlugu konusunda) guvenimiz sonsuzdur. Kendimizi nasil taniyorsak, Kardeslerimizide o sekilde taniriz. Eger kendimize "Ben Masonluktan cikarsam (atilirsam) herseyi aciklarim" diyebiliyorsak, bunu elbette Kardeslerimizdende beklemeliyiz. Fakat durum buna tezattir. Cunku hepimiz ayni yollardan gectik.

Kisi ihrac edilmis olsa dahi, ketumluk konusunda bir suphemiz yoktur.

Saygilarimla
Sn. MASON,

Sonuç olarak ben bir harici gözü ile bakıyorum olaya ve "insan" olmanın getirdiği "insanca" hatalardan bahsediyorum. Güven apayrı bir konu ama şüpheci olmak ise elde olan birşey değil... Açıkçası ben bir Mason olsa idim ihraç edilen eski bir Masona ve yeniden harici olan bir kişiye ister istemez şüphe dolu gözler ile bakardım...

Saygılarımla,

Şubat 28, 2008, 04:43:22 ös
Yanıtla #29
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Duyulan guven, kisiye degil verilen egitimedir.