Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bektaşilik, Mevlevilik, Alevilik ve Masonluk  (Okunma sayısı 19815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 08, 2012, 11:16:24 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Alıntı
Degerli uyeler, bu kitaba elim ilk uzandiginda basligini okuduktan sonra geri koydum yerine. Cunku daha kitabin tanitiminda hata yapilmis. Bektasi tarikatini Haci Bektasi Veli kurmadi. Aslinda O hicbir tarikat kirmadi.

Sayın Karan'ın söylemindeki doğruluk payı hakkında bilgisi olanların paylaşımını rica ediyorum .Anlamakta zorlandığım daha ilk başta yanlış bir tanımlama ile başlayan kitabın doğruluğunu merak ediyorum ?

Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 08, 2012, 11:47:17 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33, Bektaşiliği Hacı Bektaşi Veli'nin kurduğu genel olarak kabul edilirse de, ben de O'nun tarafından kurulduğuna dair kesin deliller bulmuş değilim. Hacı Bektaşi Veli'nin yolunu benimseyenlerce kendisi "Pir" olarak kabul edilip tarikatin kurulduğunu düşünüyorum.
        Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Ekim 09, 2012, 02:31:53 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın Alşah; iletiniz için teşekkürler; yalnız hala tam olarak tanıtılan kitabın güvenilirliği hakkında tam bir delil sunulamadığı kanaatindeyim.

Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 09, 2012, 03:25:33 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bektaşilik tarikati adını Hacı Bektaş-ı Veli'den almakta, ancak Balım Sultan tarafından Veli'den birkaç yüzyıl sonra nizama kavuşturulmuş, örgütlü hale gelmiştir.

Hacı Bektaş-ı Veli aslen Horasan'lı olup Yesevi'den el alarak Anadolu Müslümanlığı da dediğimiz Aleviliği Anadolu'ya getirmiştir, eğer adına kurmak değil de tanıştırmak, yerleştirmek, başlatmak der isek, bu Alevilik'tir.

Sayın Alşah doğru biliyor, Bektaşilik tarikatini kendisinin ölümünden 300 yıl sonra Balım Sultan'ın Hurufilik inancı üzerine kurduğu zaten tartışılmayan bir bilgi.

Saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Ekim 10, 2012, 01:55:04 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Alıntı
Degerli uyeler, bu kitaba elim ilk uzandiginda basligini okuduktan sonra geri koydum yerine. Cunku daha kitabin tanitiminda hata yapilmis. Bektasi tarikatini Haci Bektasi Veli kurmadi. Aslinda O hicbir tarikat kirmadi.

Sayın Karan'ın söylemindeki doğruluk payı hakkında bilgisi olanların paylaşımını rica ediyorum .Anlamakta zorlandığım daha ilk başta yanlış bir tanımlama ile başlayan kitabın doğruluğunu merak ediyorum ?

Saygılar ...

Degerli Nosam, bu konuyu kendin arastirirsan bizzat Haci Bektasi Veli'nin Bektasi tarikatinin kurucusu olmadigina  kanaat getireceksin. Cunku bunu dogrulayacak hicbir kanit yok. Dolayisiyla bu kitap daha basindan yanlislar icerdigi icin kendi kendini curutuyor. Burada asil sorgulanmasi gereken sey neden bu tarikatin onun olumunden sonra kurulup kurumsallastirildigi degil, "neden bizzat kendisinin  kurmadigi, kurmaya ihtiyac duymadigidir.

Hazir konuya sevgli Adam'da mudahil olmusken kendisine bir ozur, birde tesekkur borcum oldugumu hatirlatmak isterim. Ozurum birkac ay evvel Alevilik ve Ezoterizm konusunda yaptigimiz gorus alis verisinde farkinda olmadan kendisine ait olamayan bir kaynagin kendisine aitmis gibi sundugum icindir. Sanirim aktarmis oldugum kaynagin altindaki isimin dalginlikla kendisine ait oldugunu sanmistim. Tesekkurum ise, Alevilik ve Ezoterizm arsindaki farki anlamama yardimci olmasidir. Lafin bundan sonrasi bu konuyuda ilgilendiriyor.

Daha cok Bektasilerin disinda kalipta kendilerini Bektasi olarak adlandirmaktan kacinan Kurt ve Turk Alevilerinin Alevilikleri bugunun sartlarina gore yorumlandiginda maalesef bir ezoterik ekol olmaktan hayli uzaklar. Genel adlandirmayla Alevilik, Kizilbaslik yoresel adlandirmalariyla Cepnilik, Tahtacilik gibi isimlerle anilan bu toplum gunumuzde ezoterizmin gerektirdigi kurallara sahip degildir. Sevgli Adaminda belirttigi gibi ezoterik bir orgut yada ezoterizme bagli bir inanc olmak onun gerektirdigi kurallara, sartlara, normlara sahip olmaktan gecer. Ne yazikki Alevilik,  dergahlarinin birkaci haric hepsinin kapatilip acik tutulanlarin ise baslarina Naksibendi Seyhlerinin getirilmesinden sonra bir karanlik doneme girdi. Dergah sistemi bu inkar ve imha politikalariyla cokertilmeye calisildi. Basarildida. Dergah sisteminin cokusu bilgi sahibi olan Pirlerin azalmasina, dagilmasina, cekilmesine, toplumuna uzaklasmasina, kabuguna cekilmesine neden oldu. Dergahlari kapatilip Pirlerinden uzaklastirilan Alevi tabani yuzlerce yildir sahip oldugu ezoterik sistemin cemberinden koptu. Butun bu yasananlar Alevilerin sahip oldugu Dergah sistemini bozdu. Alevilerin Pirlerce yonetilen dergahlari, sirlarinin Pirleriyle saklanildigi ve yine bu pirlerce secilen elit kisilere zamanla yavas yavas belirli sembol, alegori, matemaik, astroloji,  guzel yazi, siirsel anlatim gibi metotlarla gelecege aktarilmasi icin kullanilirdi. Bu tamami ile bir ezoterik yapiydi.

Fakat bugun artik yok.

Bu yok olmasi, Onun gecmisinde bir ezoterik yapi oldugunu inkara neden olamaz. Gecmisinde oyleydi. Fakat bugununde degil. Kimblir, belki yarininda yeniden kendini toparlar ve olur...

Karan

Ekim 10, 2012, 06:39:44 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Açıklayacı ve doyurucu cevap için , Teşekkürler Sayın Karan.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 13, 2012, 08:37:06 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Bir konuyu hatırlatmalıyım...

Alevilik doğuştan,Bektaşilik sonradan olmadır.
Ben"O"yum,"O"ben değil...