Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilgi Nedir? … 1  (Okunma sayısı 15950 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2012, 12:30:23 öö
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

İnsanoğlunun bilgi edinme konusunda yetenekli olduğu bariz. Bilgisayar sistemleri gibi işlemci, hafıza gibi sahip olduğu değerler vasıtasıyla dışardan bilgi edinme ve mantıksal algoritmalar eşliğinde beyninde harmanlama yeteneğine sahip.

Tanrı kavramının bilgiye etkisi bana çok da saçma gelmiyor. Dikkatimi çektiği kadarıyla köyde çoban olarak yetişmiş, tv, sinema vb. görmemiş biri ile şehirde iyi bir eğitim ve kariyer edinmiş bir insan aynı değildir. Belki çoban daha zeki olabilir fakat neticede eğitimli kişi daha bilgilidir. Burdan çıkarmak istediğim sonuç ise insanoğlu kendisi bir şey üretemiyor. İtici bir ivme olmadan  bu imkanlı görünmüyor. Bu yüzden semavi dinlerin de ifade ettiği gibi  belli aralıklarla Tanrı tarafından görevlendirilen özel insanlarca diğer insanların eğitildiğini düşünüyorum.

Yani en pahalı ve en kaliteli bir bilgisayarı ele alırsak içinde yazılım yok ise beyni ve kapasitesi ne kadar kaliteli olsa da hiç bir anlam ifade etmez. Aynı şekilde insanoğlu da eğitilmez ise kendi çabalarıyla bilgi sahibi olmaya muktedir olamaz. Buna ömrü yetmez. Yani örneğin beslenmek için zehirli bir bitki veya canlıyı yiyerek ölüverir vb.

Saygılarımla.

Nisan 20, 2012, 09:09:31 ös
Yanıtla #41
  • Uzman Uye

Alıntı
Dikkatimi çektiği kadarıyla köyde çoban olarak yetişmiş, tv, sinema vb. görmemiş biri ile şehirde iyi bir eğitim ve kariyer edinmiş bir insan aynı değildir. Belki çoban daha zeki olabilir fakat neticede eğitimli kişi daha bilgilidir. Burdan çıkarmak istediğim sonuç ise insanoğlu kendisi bir şey üretemiyor. İtici bir ivme olmadan  bu imkanlı görünmüyor. Bu yüzden semavi dinlerin de ifade ettiği gibi  belli aralıklarla Tanrı tarafından görevlendirilen özel insanlarca diğer insanların eğitildiğini düşünüyorum.

Cikis noktasi dogru, ama varilan sonuc yanlis??

Tanrinin gönderdigi o özel insanlar yokkende insan oglu magaralara resim cizip bilgi topluyordu ve bunu birsonraki nesillere aktariyordu.

Doga ile insan ve insan emegi ve insan ihtiyaclari olmadan bilgi olusmaz.

Saygilar.

Nisan 24, 2012, 06:09:24 ös
Yanıtla #42
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu bilgi olunca, çoğu kez sanki bilginin ne olduğu üzerinde kavramsal bakımdan tam bir uyuşmaya varmışız, hepimiz aynı dilden konuşuyor hepimiz aynı telden çalıyormuşuzcasına, bilginin kaynağı üzerinde tartışmaya başlarız. Bilginin nerede bulunduğundan, nasıl edinildiğinden falan söz ederiz.

Bunu yaparken eskilere değinir, Antik Çağın düşünürlerinin deyişlerini yineler, peygamber ya da aziz olarak nitelediğimiz kişilerin dediklerini ya da onlara atfediilen sözleri dile getiririz. Bunları yaparken de zamanın değiştiğini, zamanla bilginin de kaynağının da değişime uğradığını unuturuz. 

Aşağıdaki çizim bir mizah, bir hiciv öyle olmasına da, hiç mi gerçeklik taşımıyor acaba?

Bilgi ile bağlantılı konularımız bitmedi. Bundan sonra ikinci bölümü görmüştük. Bir de üçüncüsü olacak: Bilginin oluşumu.

« Son Düzenleme: Nisan 24, 2012, 06:13:21 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 24, 2012, 08:43:32 ös
Yanıtla #43
  • Aktif Uye

Ancak gelişen ve değişen günümüz dünyasını 300 yıl öncesindeki bilgi seviyesine sahip ve o bilgiden düşünce üreten insanlarla tamamen açıklamak olanaksız. Bu da ayrı bir tartışma konusu.

Tamamen katılıyorum. Ben de aynı yönde görüş belirtmiştim.

Karikatür tam da yerinde oldu.

Paylaşım için teşekkürler Sn ADAM.

Saygılarımla.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 25, 2012, 07:04:09 ös
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

Sayın Adam'ın sunduğu karikatür çok anlamlı. Bilgi eskiden çok zor ulaşılan bir değer idi. Bunun nedeni ise  sosyal yaşamda bilgi paylaşılmak istenen bir değer değildi. Bu tarz bencillik nedeniyle her ortamda bir ezoterizm hakimdi. Üniversite hayatımda edindiğim izlenim öğretmenlerin meslek derslerinde püf noktaları öğrencisine vermek arzusunda olmayışıydı. Tek tük idealist öğretmenler vardı tabi ki. Hayatımıza giren internet ve sunduğu free kaynaklar vasıtasıyla ücret ve emek gerektirmeden pek çok bilgiye ulaşılabilir hale geldik. İşin ilginç yanı ücretsiz sunum yapan google vb. kaynaklar dünyanın en zengin firmaları halini aldılar. Bu da bilgiyi paylaşmanın ekonomik anlamda kaybettirmediğini gösterdi. İnsanların unuttuğu paylaşmanın verdiği hazzı sanal da olsa insanlar yaşar hale geldiler.

Benim internetin en hoşuma giden yanı ise, her tür ideoloji ve düzeyden bilgiyi görebilme ve karşılaştırma yapabilme şansını vermesidir.

Sayın Tij, eğer sadece fiziksel duyulara hitap eden bilgi kaynaklarıyla düşünecek olursak haklısınız. Fakat Tanrı, peygamber, melek, şeytan, cin gibi dini kavramlara inanmayan bilim insanlarının bile tıkandıkları noktada bizden daha zeki ve teknolojik uzaylılara inanmak durumunda kalmaları dolayısıyla bilginin sadece insanların fiziksel deneyimlerinden oluşan bir deneme yanılma yordamıyla elde edilen bir birikim olduğunu düşünmek çok dar kalıyor. Ki pek çok bilim adamı simya gibi metafizik ilimlerle haşır neşirdirler yani metafizik zeki varlıklardan yardım almışlar deniliyor. Aklıma bu noktada tasavvufçulardan dinlediğim bir menkibe geliyor. Hz.Ali ile ona muhalif olan müslümanlar arasında çıkan kanlı bir savaş öncesi muhalifler Kuran yapraklarını mızraklara takıp kendilerini kitap yanlısı gibi gösteriyor Hz.Ali ise ben o kitaptan içerik olarak daha değerliyim tarzında bir cümle sarfediyor. Cümleyi anımsayamadım ana teması bu şekildeydi.

Saygılarımla.

Nisan 25, 2012, 10:44:29 ös
Yanıtla #45
  • Uzman Uye

Sayin Masor1976,

Hz.Ali yerden göge kadar hakli bence ve benim kastimsadece fiziksel duyulara hitap eden bilgi degil bununla beraber düsünsel olsun sanatin bütün alanlari olsun her alandaki bilgiden bahsediyorum.
Unutmayinki o kutsal kitabida var eden insandir.
Ve tanrinin bile insan tarafindan inanilmaya ihtiyaci vardir ve tanrinin kendisi bile insanin bilgisizliginin bir ürünüdür.

Ve lütfen kendi yazdiginizi tekrar okuyun ve "neden okumus insan daha bilgilidir?" sorusunu kendinize sorun.

Saygilarimla

Nisan 26, 2012, 06:56:36 ös
Yanıtla #46
  • Ziyaretçi

Sayın Tij katılmadığım noktalar var size saygı duymakla birlikte... Hz.Ali'nin söylemeye çalıştığı sözde kast edilen metafizik dünyadaki ilmin kağıt üstündeki ilimlerden üstün olduğu ve bu ilimlere özel insanların erişme yeteneğinin olduğuydu. Yani daha açıkca ifade edilirse direkt Tanrı'yla iletişimde olan bir insanın Kuran'a vb. dini kaynaklara çok ihtiyacı olmaz. Tabiki bu yaklaşımla Kuran, Fen gibi zahiri ilimleri alçaltmak ve yok saymak anlamlandırılmamalıdır. İnsanoğlu hayatta kalma mücadelesi için fen ilimlerini ve toplumsal altyapı için de dini kaynakları vb. sosyoloji kaynaklarını kullanmak durumundadır.

Tanrı kavramını insanların bilgi eksikliğinden ötürü uydurdukları bir fantazi olarak algılamanız nedeniyle bu tarz bir yaklaşım sergilemenizi bekleyemem doğrusu. Farklı yaklaşımları ayıplamaya ve dışlamaya karşı biriyim sadece fikirleri karşılaştırmak maksat olmalıdır. Sizinle bir çatışma içine girmek gibi bir niyetim olmadığını ve fikirlerinizi dikkatle incelemeye çalıştığımı bilmenizi isterim.

Komplo teorisyenlerinin fizik, matematik vb. ilim dallarında lokomotif olarak görülen bilim insanlarının metafizik varlıklarla irtibatta olduklarını iddia etmeleri vb. benim bilginin kaynağının şeytani veya rahmani kaynaklara dayandırılabileceği önyargısını oluşturuyor.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Nisan 26, 2012, 07:05:54 ös Gönderen: Masor1976 »

Mayıs 09, 2013, 08:16:18 ös
Yanıtla #47
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bilgi,insana her zaman sorumluluk yükler.Eğer herhangi bir konuda bir bilgiye sahipseniz,o konunun sorumluluğunu da taşımak durumunda kalırsınız.Kuşkusuz, o konuda bilgi arttıkça da,sorumluluğu da bir o kadar artacaktır.Çünkü bilgiyi insanın tükenmek bilmeyen hazinesi olarak görürsek,böyle bir bilgiyi düşüncelerimiz yoluyla uygulama safhasına sokmak ve olumlu sonuçlar üretmek,o hazineden insanlar ve toplum çıkarına yararlar sağlamak gerekir.

Bilgilerin bizlere sunduklarının bizim doğrularımızı taşıması değil,gerçeklerle donanmış ve örtüşmüş olmasıdır.Aslında,gerçek bilgi ile donanmış birey her zaman alçak gönüllüdür.İnsanın yalnız kendi doğruları paralelindeki bilgileri ile ürettikleri düşünceler,bir huzurlu ortamdan çok,cehennem tabloları oluşturur.Şunu asla unutmamamız gerekir ki;bilgisiz insan tehlikeli olabilir.Ancak,bilgisini kötüye kullanan insan her zaman bir facia yaratmaya yatkındır.

Gerçekleri düşünce potasında eritmek,bireye düşüncesinde,yorumlarında ve hatta uygulamalarında bir yığın sorumluluklarıda yükler.Bu bir yerde insan olmanın da evrimidir.Ancak bundan sonradır ki,düşünceler hep doğru görüntüler ve kararlar üretir.Unutmamak gerekir ki,gerçek bilgilerle donanmış bir insanın hayatında yenilgiye pek yer yoktur.İşte bu noktada insan gerçek manası ile ''Kendini Bilme'' kademesine ulaşmış olur.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)