Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Burhan`a Gore Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 31998 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 15, 2011, 07:18:08 ös
Yanıtla #30

« Son Düzenleme: Şubat 16, 2011, 12:28:39 ös Gönderen: skullG »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 15, 2011, 08:35:55 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sayın Burhan,

Sayın Mustafa Kemal' e yönelik seviyesiz ve hakaret dolu üslubunuzdan ötürü kınar, forum kurallarının 5,6,7,8 ve 12. maddelerine ( hatta 20. maddeyi de ekleyebiliriz) uymadığınızdan muhtemelen ceza alacağınız beklentisi/ümidi/hayali içerisinde olduğumu belirtmek isterim. "Profesyonel" biri olarak bunları bilerek Sayın Mustafa Kemal' e hakaretlerde bulunduğunuzu düşünüyorum.

Cümlelerimi saygılarımla diye bitirmem gerekiyor aslında ama ne yazık ki, başkalarına saygı duymadığınız için saygı görmeyi de hak etmiyorsunuz !!!
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2011, 12:29:01 ös Gönderen: skullG »

Şubat 15, 2011, 08:40:56 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Neyse arkadaşlar ben sıkıldım burdan. Ben kendimce amacımı yerine getirdim. Amacım şuydu; siz masonteşkilatı olarak hangi durumdasınız bunu görmek, ve kendi pozisyonumun gücünü görmek. Bunu gördüm.

Bana göre masonluk görüntü olarak "VAR"lamak ve "YOK"lamak çizgisindedir.

Ve şunu eklemek isterim bir üst yazıma istinaden ve devamı olarak:

Kutsal mabed inşanızı anlıyorum. Fakat bu kutsal mabedinizi, eskimiş, yıpranmış, çok dar ve çok uzun, tahtaları tamamen çürümüş köprünün ucuna kuramazsınız bunu başaramazsınız. Bunun yerine günün çağına uygun, yeni, sağlam, konforlu, mümkünse 1,000,000 şeritli kısa ve binlerce yıl dayanabilecek şekilde yeni bir köprü inşa etmenizi ve kutsal mabedinizi  bu yeni köprünün ucuna kurmanız gerekiyor. Aksi takdirde Kutsal Mabed yanlızca bir hayal olarak kalacaktır. Umarım ne demek istediğimi anladınız. Köprü yeni felsefe yoludur. Bir noktada Kutsal Mabede gidecek bir felsefe yolu.

Ve ayrıca şunu eklemek isterim.

Bir takım arkadaşların bana karşı takınmış olduğu tavırlar ve bu tavırları takınan kişilerin mason olması (ki bunu onların nick ve imzalarından öyle olduğunu sanıyorum)  masonluğun ilkeleri ile bağdaşmadığını görüyorum. Bizler cahil olabiliriz. İddianız olduğu üzere bizi eğitmek size düşüyor. Fakat kendini eğitemeyen bir kişinin beni eğitebileceğini sanmıyorum.

Ve bu itibarla;

Eger başıma bir olay gelirse yada bir durumla karşılaşırsam ve birisi bana şu soruyu sorarsa; "Masonlara güveniyormusun" diye.

Ben ona şu cevabı vereceğim "Masonlara asla güvenmiyorum"

saygılarımla....

(Not: benim üyeliğimi kaldırabilirsiniz.. Teşekkürler..)

Şubat 15, 2011, 08:44:22 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Şaka gibi....

Şubat 15, 2011, 09:09:25 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Belki bazı arkadaşlar "Güvensizliğin" ne olduğunu bilmez, onu açıklamak isterim.

Ben bir birey olarak güvenebilecek birşey arıyorum. Bu güvendiğim şey beni rüzgardan yağmurdan kasırgadan depremlerden vs şeylerden koruyabilmeli.  Beni aç ve açıkta bırakmamalı, bana yol gösterici olmalı, önümü görmeme yardım etmeli, zor zamanlarımda yanımda olmalı.

Masonluk; ister düşünsel bazda olsun ister pozisyon bazında olsun "VAR"lamak ve "YOK"lamak çizgisindedir.

"VAR"lamak ve "YOK"lamak asla beni koruyamaz. Böyle bir pozisyonda olan hiç bir teşkilat örgüt cami kilise vs şeyler beni koruyamaz.

tekrar söylemek gerekirse, " Masonluga ve Masonlara ASLA GÜVENMİYORUM"

Şubat 15, 2011, 09:41:14 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Ben bir birey olarak güvenebilecek birşey arıyorum. Bu güvendiğim şey beni rüzgardan yağmurdan kasırgadan depremlerden vs şeylerden koruyabilmeli.  Beni aç ve açıkta bırakmamalı, bana yol gösterici olmalı, önümü görmeme yardım etmeli, zor zamanlarımda yanımda olmalı.

Şu alıntı yaptığım yorumunuzda ne demek istiyorsunuz ? Yazdıklarınıza yorum yapamıyorum çünkü yazdıklarınızdan hiçbirşey anlayamadım maalesef.

Sürekli hakeret ve nezaket kurallarını hiçe sayar bir üslüpla konuşuyor. Karşı tarafın en ufak enti-tezlerini bir hakaret gibi algılıyorsunuz.

"(Not: benim üyeliğimi kaldırabilirsiniz.. Teşekkürler..)" Bildiğim kadarıyla; nasıl ki üye olmak için başvurduğunuzda, yönetim sizin üyeliğinizi onaylıyor veya reddediyorsa. Üyeliğinizin iptaline de yönetim karar veriyor !

Saygılarımla

Şubat 16, 2011, 12:59:17 öö
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

grafik mükemmel yalnız hani beni benden aldı denilebilir. :)

edit: dikkatimi celbetti iki tane grafik var. aslında biri diğerinin ters çevrilmiş hali. ilkidir beni benden alan, ikincisiyle ben yine kendime geldim :)
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2011, 01:05:28 öö Gönderen: Zagzagel »
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 16, 2011, 08:19:25 öö
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tarih boyunca Masonluğu ve masonları eleştiren çok olmuştur kuşkusuz...

Dikkat: Masonluk ayrı, masonlar ayrı.

Bu bağlamda gerek dünyada gerekse Türkiye'de Hayli geniş kampanyalar açılmıştır ve bunlar günümüzde de sürmektedir.

Gelişmiş Batı ülkelerindeki çağcıl antimasonik girişimlerde artık 19. yüzyıl tarz ve yöntemlerinin terk edildiğin görmekteyiz. Şimdilerde önce Masonluğu enine boyuna inceleliyor hatta belki bu kurumu üyesi olan masonların birçoğundan çok daha iyi ve ayrıntılı bilgiler ediniyorlar. Yurdumuzdaki antimasonik etkinliklerde ise bunu pek az görebiliyoruz; çoğunluğu görme engellilerin tanımadıkları filin bir yanına dokunup betimleyişi gibi yapmayı sürdürüyor.

Sayın Burhan'ın yazdıklarını da (Sayın Ozkann Buhran demiş el sürçmesiyle) acaba antimasonik başlık altına mı koymalı. Öyle yapılırsa hangi kategoriye almalı.

Masonluğa ve masonlara eleştiri yöneltimesi gerekir. Eleştirilecek yanları vardır. Bunu ben de yaparım. Eleştiri gelişime çok yarar, iyi yapılır, yerine oturur ve sonra da değerlendirilirse.

Sayın Burhan'ın eleştirilerini nereye koymalı acaba?... Bir felsefedir tutturmuş, bir var ile yok arasını tuturmuş gidiyor. Dediklerinin hiçbirini Masonluğun hiçbir yerinde göremiyorum. Üstelik Masonluğun hiçbir kanadında hatta hiçbir ritin hiçbir derecesinde göremiyorum. Masonlukta böyle bir konu ilgi alanı değil. Bilimsel yöntemi fizik ve matematik ile özdeşleştirmiş gibi. Oysa bilimler başka bilimsel yöntem başka. Sayın Bunhan "Masonluk" diye bir başka şeyden, kumbulur belki benim bilmedğim bir inançsal nitelikli felsefe kurumundan mı söz ediyor acaba?

Bu konunun başlığı "Masonluk Nedir?"... Acaba forumda bir yerde "Masonluk Ne Değildir?" diye bir başlık da var mı? Olsaydı iyi olurdu. Sayın Burhan'ın yazdıkları o başlığın altına yerleşebilirdi.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 16, 2011, 11:35:53 öö
Yanıtla #38

Bu konunun başlığı "Masonluk Nedir?"... Acaba forumda bir yerde "Masonluk Ne Değildir?" diye bir başlık da var mı? Olsaydı iyi olurdu. Sayın Burhan'ın yazdıkları o başlığın altına yerleşebilirdi.

Sn. Adam'ın önerdiği bu başlık fikri bence çok yerinde olur. Amacı Masonluk karşıtlığı olmayan, ancak edindiği bilgileri yanlış olan çok sayıda insan var, bunu biliyoruz. Sanki bu konuların Masonluk karşıtlığından ayrılması daha faydalı olabilir...

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2011, 12:42:10 ös Gönderen: MASON »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 16, 2011, 01:44:14 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Garip bir konu sanki bir anlam var bir yerinde ama okumayla anlaşılamayacak kadar uçlarda gibi..
Burhan zihinsel dünyasında görsel şablonları söze haliyle yazıya aktarmakta güçlük çekiyor. Ama ifadeleri simgelerle bile anlatılacak cinsden değil. Bu karmaşıklık burhan'ın derin olmayan yüzeysel karmaşık kişiliğinide yansıtıyor. Yoksa kendi kendine felsefesini yaratma iç güdüsünde olmazdı.
Direkleri sağlam olmayan evin geleceği olmaz şans varken o evden çık sonra altında ezilen bir tek kendin olursun. O direkler ki şimdiden gıcırdamaya başlamış..

İnsan önce kendini bir "VAR"layıp "YOK"lamalı :)