Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dernek Üyelik Başvurusu  (Okunma sayısı 31343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2014, 07:03:56 ös
Yanıtla #40
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Eğer Masonluğa girmek isteyen bir kişi tüm nitelikleriyle uygunsa, işlemlerde de bir eksiklik ya da sıkıntı yoksa, ortalama bir yıl gibi bir süre içinde sonuçlanması beklenir.

Bu işi uzuyorsa, bir noksanlık ya da sorun var demektir ve onun giderilmesi gerekir.

Bir kişi Masonluğa girmeye niyetliyse, ancak bu işlem bir erteleme ya da sonraya bırakmanın uygun görülüşü nedeniyle birkaç yıl gecikmeye uğruyorsa, bundan ötürü de o kişi Masonluğa girme hevesini yitiriyorsa, işte tam da üzerine bastık, onunki sadece bir heves demektir.

Heves biter, kararlı bir niyet kalıcıdır. Zamanın geçmesinden etkilenmez.

Voltaire Masonluğa girdiğinde kaç yaşındaymış?

Merak ediyorsanız bir araştırın.

Peki sn.ADAM bu süreç zarfında yardımcı olurlar mı ? Mesela başvuru ertelendikten sonra şu kitapları okuyun,şu çalışmalara katılın gibi tahkikat aşamasındaki yardım veya yönlendirmeleri devam eder mi ?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 20, 2014, 08:03:57 ös
Yanıtla #41
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben de ilk kez hiçbir mason tanıdığı olmadığı halde, kapıyı kendisi çalarak Masonluğa giren bir kardeşimle tanıştım. Hani hep bu forumda duyuyordum da, böylece kendim de görmüş oldum.

Fakat Masonluğa başvuru bir işe başvururmuş gibi yapılmamalıdır. Tamam özgeçmişinizi de verin ama yanına mutlaka Masonluk denilince ne anladığınızı, bu konuda ne tür araştırmalar yaptığınızı ve Masonluğa niçin girmek istediğinizi yazıp imzaladığınız bir kompozisyon ekleyin. Bu benim kişisel fikrim, dernekte duyduğum bir kuralmış gibi algılanmamalı. Hakkınızda harekete geçilecekse, süreci az da olsa hızlandırabilir diye düşünüyorum. Benden söylemesi.
Live long and prosper.

Kasım 20, 2014, 08:27:03 ös
Yanıtla #42
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Erteleme ya da geciktirmenn gerekçesi neyse, gereği de ona göre yapılır.

Çoğu kez bu gerekçe bilgi noksanı değildir. O konu ya başvuru aşamasından önce çözülmüş, bitirilmiştir ya da zaten umursanmamaktadır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 20, 2014, 09:00:27 ös
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Mirage World Hotel

Yakşamlar,

Ben, üç ayrı mason tarafından önerildim.
Yaklaşık 8 ay sürdü ve kismet olur ise 28.11. tarihin'de Tekris Törenim olacak.
Kapı çalınarak Mason olma yoluna girmek bence çok zor.

Saygılar.

Kasım 20, 2014, 09:13:42 ös
Yanıtla #44
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben başvuru yapmadan önce mason tanıdığım olmasını çok isterim. Buluşup bilgi alışverişinde bulunmak mesela.Yüz yüze görüşmeyi kitaplardan,yazılardan daha değerli buluyorum.Başvuru yapmadan önce mason olan birini bulabilmem zor gözükse bile denemek gerek.Sizin adınıza sevindim sn.VARLIK.Sanırsam ben zor olanı seviyorum ya da yeterince akıllı değilim. ☺
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 20, 2014, 09:31:10 ös
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Mirage World Hotel

Ben başvuru yapmadan önce mason tanıdığım olmasını çok isterim. Buluşup bilgi alışverişinde bulunmak mesela.Yüz yüze görüşmeyi kitaplardan,yazılardan daha değerli buluyorum.Başvuru yapmadan önce mason olan birini bulabilmem zor gözükse bile denemek gerek.Sizin adınıza sevindim sn.VARLIK.Sanırsam ben zor olanı seviyorum ya da yeterince akıllı değilim. ☺

Ben belki şanslı olanlardanım. Daha Derneğe girmeden bir çok mason arkadaşım oldu. Beni kendileri teklif etmeleri de tabi ayrı bir mutluluk.
Hiç bilemesiniz kimin mason olduğunu. Ben şahsen kendilerinin mason olduğunu çok sonra örenmiş bulundum.
Hiç beklemediğiniz bir an da karşınıza biri çıkar ve sizi teklif eder.

Benim Avantajlarım da biri Teklif edenlerin her biri yüksek derece'de, saygı gören Mason kardeşler olması.

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2014, 09:33:24 ös Gönderen: VARLIK »

Kasım 20, 2014, 10:25:11 ös
Yanıtla #46
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikli olarak siz değerli üyelerin açmış olduğum başlığa katkı yapmanızdan mutluluk duyuyorum.

Yapılan yorumlardan anlaşıldığı üzere, kestirme yol diye tabir edebileceğimiz gibi mason tanıdığı olan birinin Masonluğa girmesi gerekli şartları sağlıyorsa oldukça kolay. Ancak yine yorumlardan ve tecrübelerden anlaşılacağı üzere kestirme olmasa da izlenebilecek yolların birisi de kişinin doğru yol ve yöntemleri kullanarak, kendisinin şahsi başvurusudur. Aday gerekli şartları ve özellikleri sağlıyor ise zaten farkedilecek,  görüşmeye çağırılacak, gerekli tanışmalar sağlanacak ve süreçler aşılacaktır. Zor da olsa bu da bir yöntemdir.

Çıkarım yapmak gerekirse;
İzlenecek yol ve yöntemler ne olursa olsun, kişi mason olma şartlarını üzerinde barındırıyor ise zaten tabir yerinde ise "dağın tırmanma bölümü" aşılmış oluyor ki bu da zor olan kısım. Hiçbir arkadaşımın kesin yöntem budur, bunun dışında bir yöntem zordur, imkansızdır gibi bir düşünceye kapılmamasını tavsiye ederim. Nacizane düşüncemdir.

Saygılarımla.

Kasım 20, 2014, 11:14:10 ös
Yanıtla #47

Ustad Sayın Tanju Koray'ın 'Çırak' isimli çalışmasını okudukça heyecandan ve sabırsızlıktan ellerimin titremesine hakim olamıyorum. Bir an önce hazırlıklarımı tamamlayıp, kapıya koşma konusunda yanıp tutuştugumu hissediyorum.

Bekle, diyorum, sabret. Biraz daha doldur kupunu...

Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 21, 2014, 10:59:24 ös
Yanıtla #48
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar
Başlığa cevap değil fakat affınıza sığınarak kafama takılan bir şeyi dile getirmek istiyorum.tüm yorumlarda aklıma takılan üç cümle var. Sn.asimov derki.mason olmak mı,derneğe üye olmak mı ? Sn.adam heves mi amaç mı ? Ve sn kadim in ben masonluğu benimsemiş fakat mason olmak için çaba sarf etmedim cümleleri.bence bu kısa cümleler formdaki sayfa sayfa konuların,satırlarca yorumların çok net bir özeti.bu fikir ilk aklınıza düştüğünde sebebi muhakkak sorgulanmalı ve emin olunmalıdır.heves,ait olma duygusu,sosyal statü,maddi beklentiler mi.yoksa erdem,güzel fikirleri paylaşma,insanlığa faydalı olma,bireysel düşünürsek daha iyi bir insan olmak mı.şimdi sn kadimin dediği gibi eğer masonluk öğretisini kabul ediyor ve yaşamak istiyorsan.oku,öğren,çalış, düşün,yardım et ve sev.onlar nasılsa seni bulur.yok eğer ilk saydığım sorularsa menfaat bekliyorsa insan diren,dayan,inat et,ısrar et ve neden olmadığını düşün tekrar ediyorum amacım kimseyi yargılamak,sorgulamak değil sadece sesli düşünüyorum.saygılarımla.
Sır Bekcisi

Kasım 22, 2014, 07:55:04 öö
Yanıtla #49
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Perseus burada bir şey demek istiyor ama yazdıklarını okumak ve anrlamak olanaklı değil.

Doğrusu anlayabilmek için üç kez okudum. Karmakarışıklığın, anlamsızlığın  içinden çıkamadım.

Sayın Perseus, şayet demek ve sormak istediklerini, Türk dil bilgisi kurallarına uygun bir şekilde  doğru dürüst tümceler kurarak yeniden yazarsa, belki değerlendirilebilir. (Sonunda -gerekmese de- bir "saygılarımla" sözcüğü var ama böyle bir yazı yazmak zaten Foruma saygısızlık oluyor.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.