Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Devlet cinayete adeta izin verdi.......  (Okunma sayısı 45433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 04, 2011, 07:37:17 öö
Yanıtla #80
  • Ziyaretçi

Sayın Prometheus, ben de şu an True Blood adlı vampir dizisini izliyordum. Konuyla uyum gösterdiğinden soruyorum yoksa siz vampir misiniz :) Şaka bir yana açıklaması var mıdır merakımı bağışlayın.
Saygılarımla.

Temmuz 04, 2011, 12:58:11 ös
Yanıtla #81
  • Uzman Uye

Sayın Lous Deo, yanlız ikimiz tartışırken,  uygar  kabul ettiğim bir kişi nasıl olur da böyle sapkın  bir düşünceye sahip olur diye bir yandan  nedenlerini araştırırken bir yandan da üzülüyordum. Fakat sebeb olduğunuz basit bir hareketle ikimizden başka sayın Prometheus, sayın smyrnali ve sayın Masor1976 'yı da  konuya dahil ettiniz. Bu dahiliyet sonucu oluşan ortamdan dolayı şimdi daha çok üzüldüm. Bu arkadaşlarla zaman zaman çok güzel paylaşımlarda bulunduk ve her zaman   bir birimizi rencide etmemeye özen gösterdik.Teatilerimiz sonucu yeni yeni bilgilerin sahibi olduğumuz gibi dostluklarda kurduk.Onlara karşı takındığınız tavır beni son derece rahatsız etti.
         Daha önce belirttiğim gibi keşke yazılarımı daha dikkatli okumuş olsa idiniz. Bir çok örnekle yanlış bir kulvarda olduğunuzu belirtmeme rağmen algı zaafiyeti göstererek yanlışta ısrarcı oluyorsunuz.
       Bakınız, size daha evvel " keşke özgürlüğü tanımlarken amacımı aşan bir ifade kullanarak -dayağı- örnek vermem yanlış anlaşılmış olabilir diyebilseydiniz"  demiş idim (Bence doğru olan da bu idi).  Şimdi siz kendiniz "Mutlak demokrasiyi anlatmak için kullandığım abartılı kelime" olarak itirafta bulunuyor ve benim çok önceden yaptığım uyarıyı tevil yollu da olsa kabul etmiş bulunuyorsunuz. Zararı yok. Böyle böyle doğruyu bulacaksınız. Yanlız , hatayı anlamanın da bir erdem olduğunu umarım hatırlarsınız.
        Diğer yandan, şayet bir anlam ifade edecek ise 63 değil 65 yaşındayım. Daha önce de belirttiğim gibi yıkamadığım çok az duvar kalmıştır. Bu duvarlardan biri, insanların ön yargılarının yıkılmazlığındaki zorluktur.
         Benden özür dileyin veya dilemeyin, bu o kadar önemli değil. Önemli olan fikri bazda bir yere varabilmektir. Hiçbir anlam ifade etmeyen, her türlü  bilimsellikten uzak , şahsi bir konunun bu kadar uzamasına ve karşılıklı kırıcı ifadeler kullanılmasına neden olduğum için ben bütün site arkadaşlarımdan özür diliyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Temmuz 04, 2011, 01:20:05 ös
Yanıtla #82
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Alsah,

Oyle saniyorum ki konuyu kapatmanin vakti geldi. Zaten konusulacak olan da hersey konusuldu muhtemelen. Ozur dilenecek bir soz soyledigimi dusunmuyorum. Sizin de ayni sekilde...

Ancak yine de korudugunuz beyefendiliginiz icin sizi tebrik ederim. Bu konuda baska insanlara da ornek olmaniz dilegiyle... (Tamamen ciddiyim, herhangi bir sarkazm algilamayin sakin)

Saygilar ve esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Temmuz 21, 2011, 11:04:33 öö
Yanıtla #83
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in aile içi şiddeti önlemek amacıyla hazırladığı yasa taslağını açıklamasından bir gün önce Ankara’da tam 15 ayrı aile içi şiddet olayı yaşandığı ortaya çıktı. Kocaları tarafından aile içi şiddet uygulanan kadınlar, karakola gidip davacı oldu.  Ankara’da Ayşe Paşalı adlı kadının eşi tarafından öldürülmesi üzerine kamu otoriteleri de konuyla ilgilenmeye başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan düzenlemede, dayakçı eşe elektronik kelepçe gibi önlemler önerildi. Tasarıya  son şeklinin verildiği 18 Temmuz günü Ankara’da 15 ayrı aile içi şiddet olayının yaşandığı kayıtlara girdi.
 Başkentin çeşitli semtlerindeki polis merkezlerine yapılan şikayet başvurularının büyük bölümünü eşlerinden ve sevgililerinden dayak yiyen veya tehdite maruz kalan kadınlar oluşturdu. Şikayetçi kadınların büyük bölümünün eşinden davacı olduğu ve uzlaşmak istemediği olaylardan bazıları şöyle:

‘Şişeye saldırdı’
-  Pursaklar’da yaşayan iki çocuk annesi G.B., 12 yıllık eşi B.B.’nin telefon faturasından şüphelendiği bir numarayı aradığında eşinin kendisini üç yıldır aldattığını ve yasak ilişkisinin halen devam ettiğini öğrendi. B.B.,, G.B.’nin sevgilisini aradığını öğrenip,  elindeki kırık bira şişesi ile genç kadına saldırdı.  Evden kaçan G.B., sokakta devriye gezen polis ekibince kurtarıldı.
-  Tuzluçayır’da üç yıldır K.F. ile evli olan Z.F., kocasının boğazından tutarak kendisini dövdüğünü polise bildirdi.
-  Mamak’ta yaşayan D.K., ayrıldığı A.E.’nin, üzerine araç sürdüğü gerekçesiyle davacı oldu.
-  Çubuk’ta, C.Y. adlı kadın, 10 yıllık kocası R.Y.’nin kendisini bir çok kez dövdüğünü belirterek polise başvurdu.
-  Etlik’te, S.B. (32) adlı kadın, bir yıldır evli olduğu eşi G.Y.’nin araç içinde kendisini dövdüğünü belirterek polis merkezine sığındı.
-  Keçiören’de Z.K. adlı kadın kocası M.K.’nin kendisini başka bir kadın ile aldattığını, eşinin sevgilisiyle birlikte eve geldiğini, kapıyı teklemediğini ve kendisini tehdit ettiğini anlattı.
-  Etimesgut’ta A.K. adlı kadın, kocası K.K.’nın boğazını sıktığını belirtti.
-  H.K. adlı kadın, duygusal yakınlaştığı C.İ.’nin evli olduğunu öğrenince ayrılmak istediğini, ancak,  “Yüzüne kezzap atarım, çocuklarını ve seni öldürürüm” diye tehdit edildiğini ve dayak yediğini belirterek polise başvurdu.

6 ayda 130 kadın cinayet kurban gitti
Devlet Denetleme Kurulu’na, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti inceleme talimatı veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu kararında, özellikle son dönemde artan kadın cinayetleri etkili oldu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2011 yılında meydana gelen kadına yönelik şiddet eylemlerinin bilançosu da Gül’ün neden DDK’yı harekete geçirdiğini ortaya koydu.
Buna göre, 2011’in ilk 6 ayında 130 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2011 yılı şiddet listesi şöyle:
-  Ocak: 22 kadın cinayeti, 8 kadın intiharı, 13 yaralama, 14 tecavüz.
-  Şubat: 16 kadın cinayeti, 5 kadın intiharı, 4 yaralama, 13 tecavüz.
-  Mart: 28 kadın cinayeti, 8 kadın intiharı.
-  Nisan: 21 kadın cinayeti, 7 şüpheli ölüm, 8 kadın intiharı, 8 kadın intihar girişimi, 12 kadın öldürülmeye teşebbüs, 2 yaralama, 14 tecavüz.
-  Mayıs: 27 kadın cinayeti, 3 intihar.
-  Haziran: 16 kadın cinayeti, 3 kadın şüpheli ölümü, 3 kadın intihar, 4 kadın öldürülmeye teşebbüs, 3 kadın silah ve bıçakla yaralama, 5 tecavüz.

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi konusunda bakanlıktan ve Köşk’ten olumlu adımlar gelmesine karşılık, önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesini isteyen kadın örgütleri, cinayetleri protesto için İstanbul’da 24 Temmuz’da “Büyük Kadın Yürüyüşü” düzenleyecek. Aile Bakanlığı yerine Kadın Bakanlığı kurulmasını ve günde 5 kadın cinayetine denk gelen tablonun düzeltilmesini isteyen kadınlar, İstiklal Caddesi’nde buluşacak.

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Temmuz 21, 2011, 03:30:43 ös
Yanıtla #84
  • Ziyaretçi

Vicdan kavramı çok az insanda mevcut. Eline güç geçen insanın diğer insanları ezmesinin tarih boyunca engellenememesi  bunun göstergesidir. Kişisel olarak bir vicdansıza vicdanlı bir yaklaşım sergilemek insanlığın bir göstergesi olsa da; hukuki kanunların ve devletin vicdanı olmamalı. Yani bu suçların cezaları ahirete bırakılmamalı. Vicdansız bir kişi kamu vicdanından yararlanarak suç işleyememeli buna 1 gr bile cesareti olamamalı.

Örnek veriyorum karısını veya çocuğunu döven bir adamın tüm mal varlığına el konulup karısına veya ezilen çocuklarıysa çocuklarına verilebilir ve tekrar sosyal yaşama müdahale edememesi için müebbet hapis cezası veya idam cezası verilebilir. İşçisinin hakkını yiyen şirket tespit edildiğinde firmaya devlet el koyup işverene müebbet veya idam cezası verebilir. Kişi işçisine yapacağı haksızlık ortaya çıkarsa sadece kendisinin değil ailesinin de parasız kalacağı korkusuyla yaşamalı. Yani hapse düşersem malvarlığım aileme ve hapiste bana bakmalarına yeter hevesini bile kursağında bırakılmalı.

Eğer ne kadar kültürlü elit vb. yakışıklı sıfatları olsa da insanların vicdanına kalırsa olay, milyarlarca insanın hakkının bir kaç kişiye verildiği çarpık bir dünyada yaşamak kaçınılmaz son oluyor.

Tabiki bu olumsuz manzaralara karşı sinirsel bir tepki benimkisi; son sözü sosyolog gibi ilim adamlarına bırakmak lazım.

Saygılarımla.

Temmuz 23, 2011, 12:24:34 öö
Yanıtla #85
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976,çok zalimce bir yaklaşımda bulunmuşsunuz.  Gerçek bir hukuk devletinde insanları öldürmeden de cezalandırma sistemleri vardır. Asma ile kesme ile bir yerler varılsa idi , dünya diktatörlerin hüküm sürdüğü bir yer olurdu. Bakınız, çocuklarına eziyet veya işkence yapan bir babanın elinden çocuğunu alıp devlet himayesine koyduğunuz ve bir daha baba  ile görüştürmediğiniz takdirde, o babaya ölümden daha ağır bir ceza vermiş olursunuz. Bunu yapan devletler de var. Öldürmeyi her şeyin caresi olarak görmeyin. Umutmayın ki , hüner insan gibi yaşatmaktır.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Temmuz 23, 2011, 12:40:27 öö
Yanıtla #86
  • Ziyaretçi

Haklısınız sayın Alşah. İnsan sinirlenince mantıklı düşünemiyor. Bu tip haberler insanın sinirlerini bozuyor. Hukukta ceza kuralları konulurken, insanların suç işlemesini engelleyebilecek ne tür cezalar konmalı?  Bu sorunun özellikle psikologlara sorulması lazım. Suç işleyen birine işkence yapmak acı çektirmek intikam almak maksat olmamalı. Maksat suçluyu suç işlemeden önce vaz geçmesini sağlayabilecek bir korku unsuru yaratmak.. Bunu örneğin dinlerde görüyoruz yani cehennemle korkutulmaya çalışılıyor. Fakat günah işlemeye devam ediyoruz, yani insan sadece elle tutulur bir ceza görmeden suçtan vazgeçmeyecektir.

Aramızda polis var mıdır bilemiyorum fakat örneğin artık polisler kap kaççıları, hırsızları yakalamak istemiyorlar. Çünkü kısa bir süre sonra bırakılıyorlar. Polis onları yakalayabilmek için sakatlanmayı ve öldürülmeyi göze alıyorken hukuk polisi bile tatmin edemiyor. Çevremde kapkaçtan geçinen çok genç var. Bazen alkollü şekilde sallanarak yürürlerken yanlarından geçiyorum aralarındaki muhabbet nerelerdeydin-3 aydır kapkaçtan içerdeydim dalga geçiyorlar yani.

Saygılarımla.

Nisan 18, 2012, 11:39:23 öö
Yanıtla #87
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kadına şiddet durmak bilmiyor...

Samsun’da teknisyen Ahmet Candan, internette chat yapan eşi Birsen Candan’ı kendisini aldattığı şüphesiyle defalarca bıçakladı. Bıçağın sapı kırılınca ikinci bıçağı alıp kalbine sapladı. Ahmet Candan gözaltına alınırken polise verdiği ilk ifadesinde, eşini kendisini aldattığı için öldürdüğünü söyledi. Polis bilgisayar kasasına el koyarken, Birsen Candan’ın cesedi otopsi yapılmak üzere Gazi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Tekirdağ Çorlu’da Özlem Üstün (35) ile işsiz olan 50 yaşındaki evli Sezgin Tumba, bir yakınlarının evinde tartışmaya başladı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu Tumba, çekmeceden aldığı makası Üstün’ün boğazına sapladı. Üstün’ün başında bir süre ölmesini bekleyen Tumba, daha sonra Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, “Sevgilimi öldürdüm. Alın anahtarı bakın” diyerek teslim oldu. Tumba’nın ifadesi üzerine olay yerine giden polis ekipleri, Özlem Üstün’ün cesedi ile karşılaştı.

Adana’da başka bir kadınla evleneceği için boşanmaya yanaşmayan eşi 2 çocuk annesi 26 yaşındaki Özlem Dağlıoğlu’nu tabancayla öldürdükten sonra kaçan 36 yaşındaki Burak Dağlıoğlu, gizlendiği çiftlik evinde polisle girdiği silahlı çatışma sonucu yakalandı. Katil zanlısı koca Dağlıoğlu, emniyetteki sorgusunun ardından sevk edildiği adliyede ‘eşini öldürmek ve polis memurlarını öldürmeye teşebbüs’ suçlarından tutuklandı.

Nisan 19, 2012, 09:54:34 ös
Yanıtla #88
  • Uzman Uye

Bakıyorum, ne kadar vahim bir manzara. Kadına şiddet, çocuğa şiddet, öteye şiddet, beriye şiddet. Sanırım toplumumuz çok ağır bir depresyon geçiriyor.  Bu konular işlendikçe  gerçekten yüreğim yanıyor. Bakın daha dün gençecik pırıl pırıl bir doktorumuz hiç yoluna katledildi. Ne feci bir durum değil mi ? Nasıl bir mantıktır o doktoru katletmek ? Mesleğini insan hayatını kurtarmaya adamış, yemin etmiş bir insanı katletmek nasıl bir haleti-ruhiyedir ? Yetiştirin bakalım bir genci, okutun, doktor yapın bakalım. Ve sonra biri gelsin hiç yerine öldürsün onu. Düşünmek bile istemiyorum Kanım çekiliyor, boğazım düğümleniyor bu vahşet karşısında. Bir de eşi var geride hem de hamile. Çok üzgünüm çok. Her ne kadar tanımasam da önce kederli  ailesine ve sonrada tüm tıp camiasına başsağlığı dilerim.
       Evet ne oluyor toplumumuza ?
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 07, 2015, 11:37:38 öö
Yanıtla #89
  • Orta Dereceli Uye
  • **

2015 yılında öldürülen kadın sayısı, daha şimdiden 100'ü geçti.

Kadına yönelik şiddet, alınan tüm önlemlere ve ülkenin ileri gelenlerinin yer aldığı kampanyalara rağmen artışını sürdürüyor. 2015'in ilk 4 ayında öldürülen kadın sayısı 94 olarak kayıtlara geçerken, bu rakam Mayıs ayının ilk 7 günü itibariyle 100'ü geçti.

Son olarak müzisyen Değer Deniz, İstanbul Beyoğlu'ndaki evinde elleri bağlanıp boğularak öldürülmüş halde bulundu. Yalova'da da bir kadın, ayrıldığı eşi tarafından yol ortasında 20 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

2013 yılında öldürülen kadın sayısı 237, 2014 yılında öldürülen kadın sayısı 294 idi. 2015 yılının bu seyirle son 2 yılın rakamlarına geride bırakabileceği öngörülüyor.