Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İlk Kur'an nerede?  (Okunma sayısı 17377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2013, 06:11:22 ös

Yıllardır bize, Kurân'ın Hz. Ebubekir döneminde kitap haline getirildiği anlatılmıştır. Daha evvel hafızlardan tarafından ezberlenen, yahut çeşitli objeler üzerine yazılmış olan ayetlerin ne derece ne kadar doğru günümüze geldiği hep bir muamma olmuştur.

Bugün elimizdeki mevcut en eski Kurân 9. yüzyıla aittir. Haliyle 634 yılında hayatını kaybeden Ebubekir'in, hazırlattığı ilk Kur'an örneği yoktur. Hep merak etmişimdir. İlk Kurân, İslam aleminin en değerli varlığı, nasıl yok oldu? Yoksa asırlardır, Kurân'ın değişmemiş olduğuna ikna edilebilmek için, Ebubekir döneminde Kurân toplatıldı yalanıyla mı yetiştirildik?

İsa'nın öğretileri nasıl Roma tarafından saptırılmışsa, bir benzeri Muhammed'in öğretileri için de mi oldu?

Merak ettiğim bu soruları, forumun bu bölümünde paylaşarak bilgilenmek istedim. Şimdiden düşüncülerini yahut bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler.

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Nisan 02, 2013, 07:02:29 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın peacewings,

Hz.Ebubekir'den önce çoğu alim hafızlar tarafından çeşitli cisimlere yazılan Kur'an-ı Kerim'in ayrıca  yine aynı şekilde -sahabe hafızlar- tarafından da babadan oğula dolayısıyla -nesilden nesile- bir aktarım olduğu doğrulanır.(Arap aileleri çok çocuklu olduğundan hafız babalarının öğrettiği Kur'an'ın orjinalliği olasılığı yükselir.)Böylece hafızlardan nesillere aktarılırken de doğabilecek yanlışlıklar Hz.Ebubekir zamanın da yaşayan ve ona çok yakın olan sahabeler tarafından ayrıca düzeltilmiştir.(Kuranın toparlanması zamanında hafız sahabelerin yaşaması yine Kuranın orjinalliği olasılığını yükseltiyor.)

Daha sonra Hz. Ebubekir döneminden sonra da Hz.Osman geldi.Geldiği gibi de Hz.Ebubekir'in toparladığı Kur'anı onunda yanında ki sahabeler ile incelediler.(H.z Osman ve onunda yanında ki sahabe hafızlar yine kuranın orjinalliği olaslığını yükselttiler.)

Hem o dönemlerde Muaviye gibi hırçın din adamları,asabi tutumları olan bazı alimler,ve imamların yüksek din hassasiyetinide göz önünde bulundurursak ve eğer Kur'an da ki Allah'ın yazdırdığı o Hicr 9. ayetinde ki :Kur'an-ı kesinlikle biz indirdik,elbette biz korucayacağız'' ayetine de cesurca inanıyorsak bu durumda Kur'anın orjinalliği konusunda pek kuşku duymaya gerek kalmıyor bence.

En içten saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Nisan 02, 2013, 07:24:14 ös
Yanıtla #2

Sayın evvah'a teşekkür etmekle beraber bir sorum olacak. Genel olarak Ebubekir döneminde Kurânın kitap haline getirildiği anlatılır. Ben o kitabın nerede olduğunu merak ediyorum. Başına ne geldiğini, nasıl yok olduğunu...

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Nisan 02, 2013, 09:05:43 ös
Yanıtla #3
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Ona benzer bir kitap bulunmuş, dünyada ki en eski kuran olduğu ve saklandığı sölenmekte şuan kiylede pek benzemediği söylenmekte, ama ne kadar doğrudur, bunu bilmem. Ben bu haberi duyalı 6 sene oluyor.

Araştırdım, ozaman hiç birsey bulamadım.

Bu haberle ilgili, bu haber den öncede Ateist arkdaşlarım tarafından, defalarca Kuran-ı Kerimin ayetlerinin değiştirldiği söylendi.İspat istedim.Getiren olmadı.

Soru güzel ama 200 yıl kuran nerede saklandı ne şekilde saklandı ? 200 yıl içerisinde değişmiş olabilir mi ?

Hadi hep beraber araştıralım.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 03, 2013, 09:30:03 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Daha sonra Hz. Ebubekir döneminden sonra da Hz.Osman geldi.Geldiği gibi de Hz.Ebubekir'in toparladığı Kur'anı onunda yanında ki sahabeler ile incelediler.(H.z Osman ve onunda yanında ki sahabe hafızlar yine kuranın orjinalliği olaslığını yükselttiler.)

Sayın evvah,

"Kur-an'ın orijinalliğinin olasılığını yükseltmek" ile ne demek istediğinizi açıklayabilir misiniz?

Ayrıca H.Z. Osman'ın Kur-an'ı kendine göre düzenlemediğine, "iman etmeyenleri, namaz kılmayanları cehennemin ateşleri beklemektedir" gibi tehdit dolu ifadeleri Kur-an'a eklemediğine emin misiniz?
Live long and prosper.

Nisan 03, 2013, 09:46:57 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

"Bari Dipnot Ver Birader".

===> http://nisanyan1.blogspot.com/2013/01/bari-dipnot-ver-birader.html

Yukarıdaki linkteki yazıyı bu konu başlığını direk ilgilendirdiği için buraya alıyorum. Gerçi böyle bir yazıyı kaleme almak ne yazık ki Türkiye'de linç edilmenize kadar varabilecek sonuçlar doğurabilir ama madem ki bir araştırma yapılmış ve kaynakçasıyla birlikte yayımlanmış, tartışmaktan da bir zarar gelmez.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2013, 09:50:08 öö Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Nisan 03, 2013, 11:06:29 öö
Yanıtla #6
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Spock

Paylaştığınız yazıyı okudum. Varsayım dan öte

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 03, 2013, 11:24:52 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu başlık açıldığından beri internetten araştırma yapıyorum. Fakat sonuçtan daha çok daha fazla soru buluyorum :)
İslami sitelerin ve ilahiyatçıların bile açıklamaları birbirini tutmuyor.
Aklıma gelen sorulardan bazıları:
1- Değiştirildi ve aslı tekrar bulunabilir, korkusuyla yok mu edildi?
2- Değiştirildi ve değiştirme işini icra edenler tarafından mı saklanıyor?
3- Bir yerde gömülü veya kilitli ama kimsenin haberi yok mu?
4- Yukardakilerden hiçbiri değilse nerede bu?
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 03, 2013, 02:50:21 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın evvah,

"Kur-an'ın orijinalliğinin olasılığını yükseltmek" ile ne demek istediğinizi açıklayabilir misiniz?

Ayrıca H.Z. Osman'ın Kur-an'ı kendine göre düzenlemediğine, "iman etmeyenleri, namaz kılmayanları cehennemin ateşleri beklemektedir" gibi tehdit dolu ifadeleri Kur-an'a eklemediğine emin misiniz?

Şunu söylemek istedim Hz.Ebubekir döneminde değiştirilmiş gibi bir ''teori'' varsa bile sonuçta Kur'an sadece H.z Ebubekir'in elinden geçmemiştir ve eğer toparlanan Kur'an'ın gerçekliğine dair bir şüphe var ise sonuçta Kur'an-ı sadece Ebubekir değil ondan sonra gelen emanetçi Osman'da incelemişlerdir.Kur'an ne kadar halifenin emanetinde kalırsa,ne kadar hafızın aklında kalırsa ve ne kadar imamın önünde durursa gerçekliği o kadar doğrudur.İncil'in değişime uğramasının sebebide -Avusturya'da rahip olan bir Hristiyan'ın internet dergisine verdiği röportajına göre - o zaman ki rahiplerin ''birbirleri ile bağlantı içerisinde kalmamaları'' imiş.Yani söylediğine göre havariler bile İsa'nın öğretileri üzerine çelişkiye varmışlar.Daha sonra gelen rahipler ve papalarda birbirleriyle din üzerine sürekli bağlantı içerisinde olmadıklarından değişime uğramıştır.Burada kesinlikle islam savunmacılığı yapmıyorum lütfen yanlış anlaşılmasın sadece sayın peacewings,bir araştırma atmış ortaya ve bende bildiklerimi anlatıyorum.

Fakat şunu da belirtmeliyim ki Din değişimi,kitap değişimi konulacaksa ortaya,aile bağlarını bir kenara koyduğunuz zaman işin içinden çıkamazsınız.Çünkü kaldı ki İslamiyet böyle ayakta kalabildi.Kitabı ''nesilden nesile'' böyle korunabildi.Avrupa insanının sosyal yaşamı (buna rahipler de dahil) aile bağı çerçevesinde mutlak bir düzende olamadığı için maalesef İncil değişime uğramıştır.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2013, 02:53:14 ös Gönderen: evvah »
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Nisan 03, 2013, 05:16:12 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

tuhaf bir paylaşım olmuş konuyu ilk defa duyuyorum,benimde bildiğim kuranı kerimi ilk yazıya geçiren hz.osmandır ve o kuran nüshaları ise topkapı sarayında muhafaza ediliyor hemde hz.osmanın kanı ile birlikte daha ne aruyoruz acaba topkapı sarayından sorulabilir sanırım.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo