Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: hewal73  (Okunma sayısı 24663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2009, 12:31:48 öö
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Üyeler,

hewal73 isimli üyemiz mütemadiyen yapılan "Türkçe' yi düzgün kullanması" uyarılarını dikkate almadığı ve forumda araştırma yapmaksızın rastgele sorular sorarak forum kirliliği yarattığından uyarı mahiyetinde 3 gün mesaj gönderememe cezası almıştır.

Bu süreyi forum kullanım kuralları başta olmak üzere pek çok konuyu okuyarak yararlı kullanacağını ümit ediyorum

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Mart 04, 2009, 11:49:02 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Kardesim,

Umidinize ben de katiliyorum.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 05, 2009, 07:01:03 ös
Yanıtla #2

alıntı: Hewal'in üzerinden;

sayın Omnia Tempus Alit  özrünüze başvurarak ben  kürdüm ve türkçeyi güzel kullanmamam doğal bir şey olarak değerlendiriyorum çünkü biz encok ana dilimizi kullanırız.

Hewal'in belirttiği bir yazıdan alıntı. Bu durumda nasıl güzel bir Türkçe konuşması beklenilir? Soruyorum sizlere bir Insanın anadili haricinde başka dili kullanması esnasındaki yaptığı yanlışlıklar neden bu kadar çok göz önünde bulundurulur?     

Hewal'in ceza almasına karşı değilim ama sırf bu nedenden dolayı ceza almasına tepkim büyüktür. Üstelik de Kişi, durumunu saygılı bir biçimde, özürle karışık ince bir ifadeye belirtmiş olmasına rağmen.. 

Ayrıca rastgele sorular sorularak forum kirliliğinden bahsedilmiş nasıl oluyor bu? Benim bildiğim araştırma ve öğrenme yeri, üstelik soru sorarak cevapların alındığı bir durumda olmamıza rağmen bu denli soruların çeşidine bakıldığını doğrusu ilk kez burada görüyorum. Lafım direkt size Sn.Omnia Tempus Alit. 

Bu arada Hewalim; hoşgelmişsin ya:)

« Son Düzenleme: Mart 05, 2009, 07:16:12 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 05, 2009, 08:14:37 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Isabell,

Turkiye Cumhuriyeti cesitli etnik yapilarin bir araya geldigi bir ulus devlettir. Bu ulkede yasayan Turk, Kurt, Ermeni, Laz, Cerkez, Bosnak vs esittir, ortak kanunlara uymak zorundadirlar, ortak okullarda okurlar, egitim ve ogrenim haklarini esit kullanirlar. Siz laz'siniz diye bir ayricaliginiz yoktur ya da Bosnak'siniz diye egitim hakkiniz elinizden alinmaz, Ermeni'siniz diye kilisenize gidemediginiz olmamistir. Bu nedenledir ki biz cok buyuk bir ulusuz. Sevgili Omnia'nin soyledigini yanlis anlamis ve uzerine ayrimciligi siz yaparak tuz biber ekmissiniz. Lutfen buraya kadar yazdiklarimi bir de asagidaki haliyle okuyabilir misiniz?

turkiye cumhuriyeti cesitli etnik yapilarin bir araya geldigi bir ulus devlettir bu ulkede yasayan turk kurt ermeni laz cerkez bosnak vs esittir ortak kanunlara uymak zorundadirlar ortak okullarda okurlar egitim ve ogrenim haklarini esit kullanirlar siz lazsiniz diye bir ayricaliginiz yoktur yada bosnaksiniz diye egitim hakkiniz elinizden alinmaz ermenisiniz diye kilisenize gidemediginiz olmamistir bu nedenledirki biz cok buyuk bir ulusuz sevgili omnianin soyledigini yanlis anlamis ve uzerine ayrimciligi siz yaparak tuz biber ekmissiniz.

Imla kurallari, ortaligi karistirmak icin icat edilmemistir, yazinin tamamlayici unsurlaridir. Eger kullanmazsaniz, yukaridaki gibi, anlamak icin cirpinip duracaginiz metinler cikar karsiniza. Ve bu kurallar, Turkiye'nin her kosesinde ve her kisiye ogretilir. Ogrenmemek, ogrenmeyenin kusurudur ve bunun savunulacak bir yeri yoktur.

Saygilarimla,

Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 05, 2009, 08:41:07 ös
Yanıtla #4

Anlıyorum, yazım kurallarına uymak başlı başına gereksinim duyulan bir durumdur. Ancak ben de yineliyorum bu tür bir olgunluğu herkesten beklememiz yanlış bir tutumdur. Hiç kimse telaffuz ettiği dili mükemmell bir şekilde kullanamaz. Eğer sebep buysa, o zaman formunuzda siz Masonlardan başka kimsenin bulunmaması gerekiyor, bulunsa dahi sizler gibi olanlar mevcut olması gerekir. O halde farklı görüşlere, farklılıklara olan Hoşgörü nerede kalıyor? Yani herkes sizin gibi olamaz. Burada yüksek öğrenimli İnsanlar da mevcut olur, Hewal için konuşmuyorum düşük eğitimli Kişiler de.. Herkesi olduğu gibi kabullenme olayına ben çok taktığım için burada bir tür ayrımcılık yapılıyor gibime geldi.

Kısacası, alt ve üst karışımların olduğu bir dünyada yaşıyorsak Kişi ya da Kişiler ne olursa olsun gerek çevre gerekse eğitimlerinden, aile durumlarından ve yaşayış şekillerinden dolayı bence kıstas alınmamalıdır, diye düşünüyorum. Ha buna belki sizler çok önem verirsiniz ve böylelerini aranızda görmek belki sizin için çok acı vericidir, bilemicem ama iyi insanı daha iyi yapma ölçütünüzü hatırlayınca takındığınız tavra hak vermiyor değilim yani (:   

Eleştirdiğim yönü bence siz de çok iyi anladınız sanıyorum, olayı abartmaya hiç gerek duymadan ben burada yapılan bir yanlışı - bana göre - dile getirmek istedim. Sadece bu kadar.. Yoksa olay farklı bir biçimde lanse edilmeye sebebiyet vermeden farklı anlamalara yol açmadan tavrımı açık ve net bir şekilde ortaya koyuyorum: Irk ayrımı yapmama ilkesi bağlamında.

Hemen gelecek bir cevabi yazıda; yok efendim burada ayrımcılık yapılmıyor, bizler dil-din-ırk ayrımı yapmadan kardeşçe bir şekilde yaşıyoruz sözlerine sanırım karnım tok:) Önemli olan sözde değil, icraat uygulamadadır. Şahsen ben, hala Hewal'in böyle bir yaptırımı hakedecek ne yaptığını düşünüyor ve herhangi bir sonuca ulaşamıyorum. Burası sizin formunuz, istediğinizi yapmakta özgürsünüz. İster öyle, ister böyle algılansın farketmez ama burada bulunup bulunmamız da mühim değil; cezai uygulamalarınıza karşı hiçbirzaman eleştirel bir tavır takınmadım, takınmam da ama haklı bir gerekçeniz varsa..     

Son olarak formun en önemli kurallarından biri olarak nitelendirdiğim Seviye olayına gelince ki en çok takdir ettiğim yön budur. Misal olarak Seviye düşüklüğünü Hewal Kardeşimde görmek benim açımdan da üzüntü vericidir. Ama kullanmış olduğu dili güzel bir biçimde kullanamaması nedeniyle böyle bir yaptırıma maruz kalmasına ben tepki gösterdim. Olay sadece budur. Her kişinin görüşüne saygım vardır. Başa dönme gibi bir niyetim olmadığı için ( tartışma bazında söylüyorum ) fazla derine inmemeyi tercih ediyorum: Bana yönelik gelebilecek olan her türlü eleştirilere karşı cevap vermeme durumunda olacağım için..

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Mart 05, 2009, 08:55:24 ös Gönderen: Isabell »

Mart 05, 2009, 09:05:36 ös
Yanıtla #5

Malum bir Şiir üzerine başıma gelmedik kalmadı da :D eğer herhangi bir önyargım oluşmuşsa bunun sebebini kendimde görememem sanırım doğal ve normaldir.

Müsaadenizle.

Mart 05, 2009, 09:57:07 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

İnsanların olan biteni ısrarla görmeme gibi bir eğilimi var sanırım, çünkü ilgili kişi üye olduğundan beri provokatif iletiler göndermektedir, cevap vermeyeyim diyorum susuyorum. Bırakın yazıyı, insan sağ üsteki arama bölümünü de mi görmez. Bazen de anlamını bilmediği ve sadece provokasyoncu grupların hareketi olsun düşüncesiyle koyduğu resim kişinin kendisini, az da olsa öz şekilde tanıtmaktadır. Öncelikle forumdaki ismi gibi dostça-arkadaşça hareket etmesi gerekir, bura da etnik kimliğini açıklayarak, diğerlerinden kendisini ayırmak ve başkalaştırmak istemesi zaten bir kişilik ve düşünce unsurudur. Bu aynı Almanya'da Türk kökenli olan ama çocuğuna kesinlikle Almanca öğretmeyen ve öğrenmesine izin vermeyen Türklerin yaptıklarından bir farkı yoktur. Türkiye bütünleyici, herkesin özgürce yaşayabildiği bir ülkedir. Nankörlük etmemek lazım. Ancak son dönemdeki parti yüzünden gittikçe özgürlük daralıyor, yakında son padişah tayip meclise girince ; "Padişahım çok yaşa" diyerek alkış tutulacak.

saygılarımla.....
« Son Düzenleme: Mart 05, 2009, 09:59:40 ös Gönderen: M.Akyol »

Mart 06, 2009, 12:02:02 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Özel hastanede çalışırken bir sağlık memuru işe alındı. Nerelisin diye sorduk. '' Ağrılıyım ,Kürdüm ''dedi. Sohbet ilerledi bu gencimizin son 7 yılını Almanya'da geçirdiğini öğrendik. Güzel dedim .''Şimdi sen çok iyi Almanca konuşursun ,öyle değil mi? '' diye sordum. ''Hocam hayır, ben hiç Almanca bilmiyorum'' dedi.

Hayretler içinde kalarak  ''Ama nasıl olur. Peki sen 7 yıl günlük yaşantını nasıl geçirdin. Tv, haber seyretmedin mi, alışveriş yapmadın mı, metroya binmedin mi, çalışmadın mı,gündelik hayatına nasıl devam ettin ?'' diye sordum.

'' Hocam orda çok Kürt var,biz kendi aramızda konuşuyoruz zaten. Bişey lazım olursa orda doğup, büyüyen kardeşlerimiz yardım ediyor.Zaten amcaoğlumun dükkanında çalıştım.Biz orda hep Roj TV yi seyrediyoruz. Kendi dilim varken neden Almanca öğreneyim ki!'' diye cevaplandırdı.

Yaşadığı ülkenin dilini öğrenmemek için direnen bir zihniyet, kıyamete kadar mağaralarda yaşamaya mahkumdur, devlet falan kuramaz.Yok efendim şimdi bu bizim anadilimiz de biz Türkiyede Türkçe konuşmuyoruz demek en ilkel mağara adamlarının mantığıdır. Bunda da savunulacak bir durum yoktur .

Madem bu insanların anadilleri Kürtçe , öyleyse neden  adını vermek istemediğim ve Kürt kökenli vatandaşların olduğu bir şehirde Kürtçe kurs açılıyor.Ve bu kursların diğer güneydoğu illerinde de olduğunu öğreniyoruz. Ve bu kurslara da Kürt kökenli insanlarımızın gittiğini öğreniyoruz.

Tek bildiğim o ki; bir insan anadilini öğrenmek için kursa gitmez. Eğer bir dili öğrenmek için kursa gidiyor veya ders alıyorsa; o dil o kişinin anadili değildir.

Saygılarımla

Mart 06, 2009, 01:26:59 öö
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Buyuk bir insiyatif gosterilerek kisiye yapilan bircok ikazdan sonra verilen karar, nedenleri ile birlikte sizlere ilan edilmistir.

Verilmis olan karara saygi duyulmasi gerektigini dusunuyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 07, 2009, 11:58:56 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayin Isabell,

Turkiye Cumhuriyeti cesitli etnik yapilarin bir araya geldigi bir ulus devlettir. Bu ulkede yasayan Turk, Kurt, Ermeni, Laz, Cerkez, Bosnak vs esittir, ortak kanunlara uymak zorundadirlar, ortak okullarda okurlar, egitim ve ogrenim haklarini esit kullanirlar. Siz laz'siniz diye bir ayricaliginiz yoktur ya da Bosnak'siniz diye egitim hakkiniz elinizden alinmaz, Ermeni'siniz diye kilisenize gidemediginiz olmamistir. Bu nedenledir ki biz cok buyuk bir ulusuz. Sevgili Omnia'nin soyledigini yanlis anlamis ve uzerine ayrimciligi siz yaparak tuz biber ekmissiniz. Lutfen buraya kadar yazdiklarimi bir de asagidaki haliyle okuyabilir misiniz?

turkiye cumhuriyeti cesitli etnik yapilarin bir araya geldigi bir ulus devlettir bu ulkede yasayan turk kurt ermeni laz cerkez bosnak vs esittir ortak kanunlara uymak zorundadirlar ortak okullarda okurlar egitim ve ogrenim haklarini esit kullanirlar siz lazsiniz diye bir ayricaliginiz yoktur yada bosnaksiniz diye egitim hakkiniz elinizden alinmaz ermenisiniz diye kilisenize gidemediginiz olmamistir bu nedenledirki biz cok buyuk bir ulusuz sevgili omnianin soyledigini yanlis anlamis ve uzerine ayrimciligi siz yaparak tuz biber ekmissiniz.

Imla kurallari, ortaligi karistirmak icin icat edilmemistir, yazinin tamamlayici unsurlaridir. Eger kullanmazsaniz, yukaridaki gibi, anlamak icin cirpinip duracaginiz metinler cikar karsiniza. Ve bu kurallar, Turkiye'nin her kosesinde ve her kisiye ogretilir. Ogrenmemek, ogrenmeyenin kusurudur ve bunun savunulacak bir yeri yoktur.

Saygilarimla,

sayın dino siz bizim yörelerde eğitim almadığımnız öğretmensiz kalmadığınız ve gele n öğretmenlerin de yeni olduğunu bilmediğiniz için böyle konuşabliyorsunuz ben bir kez daha sunu acık belirtmek istiyorum benim bu jadar türkçem var fazlasını istemenizi olumlu karşılarım ama bu saatetn sonra dilbilgisi çalışacak halde değilim ve çalışmamda saygılarla