Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: V. Murad'ın Masonluğu hakkında belgeler  (Okunma sayısı 56786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 13, 2008, 09:29:00 öö
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın M.Akyol;

Usulünce düzenli bir locada tekris edilmiş, masonik vecibelerini yerine getiren, hakkında herhangi bir yetkili mercii tarafından masonluktan ihraç kararı verilmemiş her kişi benim kardeşimdir. Konu ile ilgili olarak açıklayıcı olacağını umduğum bir hususu da basitçe belirtmeye çalışayım. Her düzenli mason, masonik olduğunu iddia eden düzensiz bir kurumla masonik bir ilşki içerisine girerse düzenini kaybeder. Eğer locası bunu biliyorsa ve herhangi bir işlem yapmamışsa locası düzenini kaybeder. Locanın bir şey yapmadığını Büyük Locası biliyorsa ve bir işlem yapmadıysa Büyük Loca düzenini kaybeder. Bu aşağıdan yukarıya silsile şeklinde devam eder.

Saygılarımla.

Kasım 13, 2008, 06:34:40 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Konu hakkinda gerekli aciklamanin yoneticiler tarafindan yapilmis oldugunu dusundgumden dolayi bilgileri tekrarlama geregi duymuyorum. Ancak aramis Kardesimin soylediklerine birde ek bilgi dahil etmek isterim.

Masonik suc isleyen bir Kardesi gorupte konu hakkinda (once Kardesce uyari ve gerektiginde) yaptirim uygulamayan Kardeste Masonik suc isliyordur.  Yargilanir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 13, 2008, 08:15:29 ös
Yanıtla #12

Masonik suc isleyen bir Kardesi gorupte konu hakkinda (once Kardesce uyari ve gerektiginde) yaptirim uygulamayan Kardeste Masonik suc isliyordur.  Yargilanir.

Sanırım şimdiye kadar Masonluk hakkında duyduğum en güzel şey :) yanlış anlaşılmasın da takdir ettiğim yönleri de var ama en çok bu özellik ön plana çıktı. -Adillik-
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 14, 2008, 05:10:48 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Sevil,

Masonluk, "ERDEMLER" toplulugudur, bunun erdemlerin bir parcasi da "ADIL OLMAK"tir. Digerlerini de biliyor ya da tahmin ediyor oldugunuzu mesaj sayinizdan anliyorum. Bu kadar mesaji birseyler ogrenmek ve fikrinizi hur olarak beyan etmek icin yazdiniz diye tahmin ediyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Kasım 15, 2008, 08:02:14 ös
Yanıtla #14

Sayin Sevil,

Masonluk, "ERDEMLER" toplulugudur, bunun erdemlerin bir parcasi da "ADIL OLMAK"tir. Digerlerini de biliyor ya da tahmin ediyor oldugunuzu mesaj sayinizdan anliyorum. Bu kadar mesaji birseyler ogrenmek ve fikrinizi hur olarak beyan etmek icin yazdiniz diye tahmin ediyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,

Anlıyorum. Haklısınız.

Kasım 17, 2008, 01:30:03 öö
Yanıtla #15

Konusu gelmişken sormak istediğim bir iki soru olacak Sayın Adminin eklediği konudan çıkan iki sonuç yok mudur?
Birincisi bu konuda Mason olan kişiler bu kurumu siyasi amaçlarına alet etmiş midir? Birde bu aletin ucundan tut diye Büyük Localarına başvurmuş ve o onayı almışlar mıdır? (birde denmişki diğer ülkelerin localarına kaptırmayalım! evrensel kardeşlik nerede kaldı?)
İkinci sorum ise bir insan Şehzade olunca Masonluğun derecelerini birkaç günde üçer beşer atlayabilir mi? Eğer atlıyorsa aynı zeka ve ahlaka sahip belki türlü şekilde ''Hüner'e'' katkıda bulunabilecek insanlar belki aylar belki yıllarca beklerken bu istisna ne kadar etiktir?(nerde kaldı eşitlik)

Bu yazıda gördüğüm kardeşlik yok eşitlik yok yasallık yok edilmiş! Birde Fransız Devrimi'ni anlatırlar övünürler Jakoben-Masonlardan bahsedilir bu fikirleri ortaya atıp kendileri uymayacaksa ne anlamı kalmıştır?
Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Kasım 17, 2008, 01:34:09 öö Gönderen: Fraternis »

Kasım 20, 2008, 02:18:13 ös
Yanıtla #16

bayağı iddialı sorular.. Cevap gelmediğine göre bir hayli düşündürücü sanırım ;) 

-------

düzeltme sebebi : "whohuw" gibi bir ifade Türkçe'de bulunmamaktadır.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2008, 12:01:59 ös Gönderen: skullG »

Kasım 21, 2008, 05:42:49 ös
Yanıtla #17

Aslında cevap bekleyerek sormadım bu Masonluğa genel bir eleştiri değildir. O tarihte dönemin şartları içerisinde iş güzarlık yapanları kastettmiştim.

Kasım 21, 2008, 07:15:50 ös
Yanıtla #18

bayağı iddialı sorular.. Cevap gelmediğine göre bir hayli düşündürücü sanırım ;) 

-------

düzeltme sebebi : "whohuw" gibi bir ifade Türkçe'de bulunmamaktadır.

:D yakaladınız yani..

Aslında cevap bekleyerek sormadım bu Masonluğa genel bir eleştiri değildir. O tarihte dönemin şartları içerisinde iş güzarlık yapanları kastettmiştim.

Anlıyorum, zaten espri amaçlı söylemiştim (: Sayın Fraternis. 

Ocak 27, 2009, 09:30:55 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

İkinci sorum ise bir insan Şehzade olunca Masonluğun derecelerini birkaç günde üçer beşer atlayabilir mi? Eğer atlıyorsa aynı zeka ve ahlaka sahip belki türlü şekilde ''Hüner'e'' katkıda bulunabilecek insanlar belki aylar belki yıllarca beklerken bu istisna ne kadar etiktir?(nerde kaldı eşitlik)

Masonlukta bir adet vardir. Her ülke başkanına ülkede bulunan düzenli büyük loca tarafından Mason olması için teklif götürülür. Eğer ülke başkanı teklifi kabul ederse tekristen sonra 33. derece mason olur. Yani dereceleri üçer beşer atlaması söz konusu değildir burada bir haksızlık bir eşitlik aramak doğru olmaz anlayacağınız. Bidiğim kadarıyla eskiden beri gelen bir adettir bu. Eksik yada yanlış bir bilgi verdiysem sayın yetkililer düzelteceklerdir.

Sevgi ve Saygılarımla,