Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonların eşleri????  (Okunma sayısı 42508 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 03, 2015, 08:08:03 ös
Yanıtla #50
  • Yeni Katilimci
  • *

Çok ilginçtir ki burda zamanı hatırlıyamıyorum bir sohbette bir mason olanın eşi( hemşire demiyorum mason olmadığım için) söylediği söz aklıma geldi. " ayinlere katılıp ibadet ediyorlar"  bir başka bayan" din değiştirip kendi dininden Çıkıp orda mı huzur bulmuş müslümanlıktan ayrılarak" diye konuşma uzuyor. Peki burda neden bunu söylüyorum. Bence mason olan kişi eşi veya nişanlısı hayatına kabul edicek kişi bunu hayat arkadaşına açıklamışsa bilgilendirmeyide doğru yapması gerekmektedir diye düşünüyorum. Neticede mason olan eşi bunu sadece hayat arkadaşına söyleyip bilmesini istemiş olabilir. Dışarıdan birinin bilmesini istemiyor olabilir ve ayrıca mason olan kişinin eşininde ibadet ediyorlar gibi kelimeler kullanırken daha seçici olarak manevi değerleri eşini küçük düşürmeden konuşması gerektiğini düşünüyorum. Ben bir mason değilim maalsef etrafımdaki bir çok kişide mason olmak istediğimi veya araştırdığımı bilmez. O yüzden sohbette hiç bir şey demeden dinledim. Kötü bir söz tabiki olmadı ama beni rahatsız etmişti. Hayat arkadaşına bile açıklarken kendi fikrim zamanla kurallar dışına çıkmadan masonluğu hayat arkadaşına anlatması gerekiyor. Aksi taktirde toplumumuz cümlelerin tümünü dinleyip duymaz. Aralardan seçer ve " ibadet ediyorlar" gibi bir kelime kulaktan kulağa çok farklı yayılıp farklılaştırıla bilinir. Çok ince bir çizgidir bence birine ben masonum demek. Hele hayat arkadaşına.
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2015, 08:10:10 ös Gönderen: Blach »
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Haziran 03, 2015, 08:16:31 ös
Yanıtla #51
  • Aktif Uye

Hemşireler masonluğu merak etmese bile eşlerinin anlattığı kadar masonluğu doğru bilirler.

Bazıları meraklı olur sık sık soru sorar. Bazıları anlatılanla yetinir ilgilenmez.

Ancak hiç bir mason biz orada ibadet ediyoruz diye anlatmayacağına göre eşin söylediğinde  önyargılı bir yaklaşım var.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Haziran 03, 2015, 08:21:33 ös
Yanıtla #52
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın asimov ben mason kişinin bu tarz birşey söyleyeceğini zaten düşünmüyorum. Ama eşi en azından konu masonluk olunca daha seciçi kelimeler ile durumu anlata bilirdi. Yani buda sizin de dediğiniz gibi mason olan kişinin eşine ne anlattıysa o kadarını bilir. Bursa asıl durum söylediği kelimelerin dışında dışarıda bir ortamda bir çok haricinin olduğu bir yerde eşinin mason olduğu ne yaptıkları konusu hakkında bilgi vermesi. Mason olan kişinin eşinin mason olduğunu biliyorsa bence bir mason kadar dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum.
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Haziran 03, 2015, 08:42:33 ös
Yanıtla #53
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Blach'ın anısındaki hanımlar sanırsam eşlerinin mason olduklarını biliyorlar.

Ama eşleri masonluğu bilmiyorlar ya da gerektiğince bilgi verilmemiş..

Masonluğu yaşayan bir masonun eşinden böyle bir durumu saklaması doğru olmaz.Eşininde utanç değil gurur duyması gerekir.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Haziran 03, 2015, 11:25:12 ös
Yanıtla #54
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir ekleme daha.

"..Düşünce yeteneği ve olgunluğu açısından mason eşi, kocasının katıldığı bu cemiyetin gerektirdiği düşünce üstünlüklerine ayak uydurabilmelidir..

..biz mason eşlerine düşen görev ; önce eşimize evimizde onların fikri faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri ortamı sağlamaktır...Onların bu amaç uğruna zaman zaman yorgun düşen,bu toplum içerisinde hayal kırıklığına uğrayan, mücadelelerini sürdürmek için çıkış kapısı ve destek arayan düşüncelerine yardımcı olabilecek ölçüde, bu tür konularla ilgilenmeli,onlara omuz verecek fikri seviyede olmalıyız...

..Eşlerimizin bize okumamızı önerdiği bazı masonik
yayınları izlemek ve bu yayınlarda yer alan konularda,masonik olmasa da okunmaya değer kaynakları fırsat olduğunca incelemek bizlere ışık tutabilir..

...Tutum ve davranışlarımızda önemlidir. Davranışlarımızdan da bazı özenler ve fedakarlıklar beklenir.Bu noktada ilk aklıma gelen; mason eşinin masonluğun gizliliği prensibine duyması gereken saygıdır ve anlayışla karşıladığımız bu gizliliği söz ve davranışlarımızla aslında kadınlara zaten yaraşan bir ketumiyet içerisinde sürdürmemizdir.

Eşlerimiz bize güven duymuşlar ve büyük bir olasılıkla belki de bizimde görüşümüzü alarak bu cemiyete katılmışlardır.Onların bizden isteyecekleri ölçüde masonluğa ilişkin sırlarını kutsal birer emanet gibi saklamamız gerekir.Bu bizi küçültmez ya da bize bir şey kaybettirmez.Eşimin kütüphanesinde gördüğüm bir mason dergisinde rastladığım Balzac'a ait bir söz bu gerçeği ne güzel ifade eder.<Bir sırrı devamlı surette saklamak,insanın ruhunu en çok olgunlaştıran şeydir. >.

Kaldı ki bizden beklenen; masonluk hakkında herhangi bir toplulukta gerektiğinde dahi hiç görüş belirtmemek,masonluğu bir esrar perdesi arkasında saklamak değil, yasalara uygun,merkezi ve tüzüğü belli bir cemiyetin,diğer bazı kuruluşlarda da olduğu gibi,kapalılık ilkelerine saygı göstermektir..."

(Bir locanın açık celsesinde R.D. isimli mason eşinin yapmış olduğu konuşma)  M.Sinan Dergisi 33.Sayı

Gayet güzel bir konuşma ve bu bölümleri bu konu için yeterli olur herhalde.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Haziran 03, 2015, 11:43:09 ös
Yanıtla #55
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir ekleme daha.

"..Düşünce yeteneği ve olgunluğu açısından mason eşi, kocasının katıldığı bu cemiyetin gerektirdiği düşünce üstünlüklerine ayak uydurabilmelidir..

..biz mason eşlerine düşen görev ; önce eşimize evimizde onların fikri faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri ortamı sağlamaktır...Onların bu amaç uğruna zaman zaman yorgun düşen,bu toplum içerisinde hayal kırıklığına uğrayan, mücadelelerini sürdürmek için çıkış kapısı ve destek arayan düşüncelerine yardımcı olabilecek ölçüde, bu tür konularla ilgilenmeli,onlara omuz verecek fikri seviyede olmalıyız...

..Eşlerimizin bize okumamızı önerdiği bazı masonik
yayınları izlemek ve bu yayınlarda yer alan konularda,masonik olmasa da okunmaya değer kaynakları fırsat olduğunca incelemek bizlere ışık tutabilir..

...Tutum ve davranışlarımızda önemlidir. Davranışlarımızdan da bazı özenler ve fedakarlıklar beklenir.Bu noktada ilk aklıma gelen; mason eşinin masonluğun gizliliği prensibine duyması gereken saygıdır ve anlayışla karşıladığımız bu gizliliği söz ve davranışlarımızla aslında kadınlara zaten yaraşan bir ketumiyet içerisinde sürdürmemizdir.

Eşlerimiz bize güven duymuşlar ve büyük bir olasılıkla belki de bizimde görüşümüzü alarak bu cemiyete katılmışlardır.Onların bizden isteyecekleri ölçüde masonluğa ilişkin sırlarını kutsal birer emanet gibi saklamamız gerekir.Bu bizi küçültmez ya da bize bir şey kaybettirmez.Eşimin kütüphanesinde gördüğüm bir mason dergisinde rastladığım Balzac'a ait bir söz bu gerçeği ne güzel ifade eder.<Bir sırrı devamlı surette saklamak,insanın ruhunu en çok olgunlaştıran şeydir. >.

Kaldı ki bizden beklenen; masonluk hakkında herhangi bir toplulukta gerektiğinde dahi hiç görüş belirtmemek,masonluğu bir esrar perdesi arkasında saklamak değil, yasalara uygun,merkezi ve tüzüğü belli bir cemiyetin,diğer bazı kuruluşlarda da olduğu gibi,kapalılık ilkelerine saygı göstermektir..."

(Bir locanın açık celsesinde R.D. isimli mason eşinin yapmış olduğu konuşma)  M.Sinan Dergisi 33.Sayı

Gayet güzel bir konuşma ve bu bölümleri bu konu için yeterli olur herhalde.

Kesinlikle çok güzel ve yerinde bir paylaşım olmuş. Belkide benim cümlelere dökemediğim anlatmak istediğim şeyleri en düzgün cümleler ile anlatılmış. Çok teşekkürler.

Haziran 04, 2015, 09:23:57 öö
Yanıtla #56
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çok ilginçtir ki burda zamanı hatırlıyamıyorum bir sohbette bir mason olanın eşi( hemşire demiyorum mason olmadığım için) söylediği söz aklıma geldi. " ayinlere katılıp ibadet ediyorlar"  bir başka bayan" din değiştirip kendi dininden Çıkıp orda mı huzur bulmuş müslümanlıktan ayrılarak" diye konuşma uzuyor.

Bence burada bunu söyleyen hemşiremizin (eğer bu konuşma gerçekten yapıldıysa) Masonluğa karşı ön yargısı yok da, eşinin kendisine vermiş olduğu kısıtlı bilginin özümsenmeyişi var. Dinlememiş ve ilgilenmemiş... Burada "bir elinde cımbız, bir elinde ayna, umurunda mı dünya" durumu var. Burada Türkçe yetersizliğinden dolayı ritüel yerine ayin, toplantı yerine ibadet deme durumu var. Diğer bayan da tabi bunları duyunca üzerine gidip iyice saptırmış konuyu.
Live long and prosper.

Haziran 04, 2015, 06:49:26 ös
Yanıtla #57
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir zamanlar antimasonik tutumlu bir gazetede çıkmış asparagaslara kulak asmamalı.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 04, 2015, 07:17:18 ös
Yanıtla #58
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM yazdıklarım bir yerden alıntı bir makaleden okunmuş cümleler değildir. 3'üncü şahışdan duyduğum bir konuşmada değildir. Anlatmamdaki amaç mason olan kişilerin eşlerinin de bir o kadar konu hakkında bilgi sahibi olması ve sayın Spock'un dediği gibi konuşurken kelimelerini dikatli seçmesi derektiğidir. Taktir tabiki sizindir.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2015, 07:20:26 ös Gönderen: Blach »

Mart 13, 2016, 12:36:15 ös
Yanıtla #59

Kişinin Mason olup olmadığını kime bildirmek / bildirmemek istediği tamamen kendisine ait bir tercihtir.

Gözlemlerim doğrultusunda kardeşlerimizin eşleri genel olarak kardeşimizin bizlerle beraber olduğunu bilmekle beraber kişi isterse bunu bildirmeyedebilir.

sayın üniversal iyi günler  izninizle bir şey sormak istiyorum
dediğiniz gibi bir  mason eşine  rahatlıkla mason olduğunu söyleyebilir ve benim tahminim hemşireler arasında da bir birlik, arkadaşlık vardır. merak ettiğim konu
bir mason sırları eşine bile söylememeli kuralı hemşireler arasında olumsuz bir tepkiye sebep oluyor mu acaba teşekkürler