Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Şraynerler - 1  (Okunma sayısı 10488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2009, 12:00:47 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şraynerlerin ritüellerinin oluşturulmasında Bektaşilikten esinlenmiş olduklarını biliyoruz. Giyimlerinde de kendilerine özgü bir tür fesleri vardır.

Ancak bilmediğim bir şeyi söyleyemem de soru sorabilirim bilene: Bektaşiler fes giyer mi? Fatiha suresini okur mu?

Elbette bir yanıtlayan olacaktır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 20, 2009, 12:55:13 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sayın ADAM,

bektaşiler,osmanlı coğrafyasında fes giyildiği dönemde mutlaka giymişlerdir,ancak ilk önce onların çıkardığını tahmin ediyorum.

Fatiha suresini mutlaka ki okuyorlar.Hz.Ali Kur'anı yorumlarken Fatiha suresine ve besmeleye özellikle işaret etmiştir.Hatta bu konuda Hz Ali'nin olduğu rivayet edilen klasik bir söz de vardır.

"Kur'an,Fatiha'dan,Fatiha besmeleden,Besmele başındaki "B"harfinden ibarettir.Bende o B harfinin altındaki noktayım"diye...Bu söz ve Fatiha suresi sık,sık birbire yakın şekilde mutasavvuflar tarafından yorumlanmıştır.Halen de birbirine yakın yorumlar gelmektedir.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 30, 2011, 04:53:08 öö
Yanıtla #12
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Mason Kardeşlerim

Masonluk geleneklerı ve arasındaki farklarla ılgılı sorular sormus ve A.B.D deki masonluk ve Türkiyedeki Masonluk arasındaki rit gelenekleri arasında ayrımdan kiminiz yakınmiş kiminiz ise bunun dogal oldugunu savunmussunuz bırazda ırdeleyerek.Amerikan sosyolojık etkenlerı ıle turkıye etkenlerı aynı deıl.Amerikan Masonlarının sanırım ulke nufusu uzerınde baskın olma gıbı bı ıddaları var. ve amerıkada para hersey demek tum sıstem ölçek ekonomisi ve bunu en hızlı en cabuk gerceklestırme uzerıne kurulu unıverıstede okudugum kıtablardan bılıyorum resmen olcek ekonomısı fırsat ekonomısı aynı zamanda buna verımlılık dıyorlar .adamların kafasına ıslıyolar.Minumum zamanda en hızlı para kazanma, kısıtlı parayla en ıyı seyı yapabılme sizlerinde malumunuzdur.
Türkiyedede muhtemelen bunlar ogretılıyor.Ama turk tarıh ve cografyasında şan, seref, pişmek, ermek, olgunluga ulaşmak,Haketmek gıbı kavramlar daha baskın .Amerıka daha analatık ve maddeselken Turkiyede daha manevı ve dogrusal Hangısı daha ıyı hangısı daha dogru Bence turkıyedekı daha dogru bır mason olmayarak kanatım boyle esenlıkler dılerım.

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.